Aihe: Behringer BX3000T
1
isorokko
10.05.2004 12:50:37
No niin, taas olisi tarkoitus avata tämä Behringer-aihe ja saada paljon "olet moraalinen paska" -kommentteja niskaan, mutta avaampa kuitenkin. Elikkäs, kesällä olisi tarkoitus hankkia jokin nuppi+kaappi -konfiguraatio, ja tuo Behringerin nuppi on iskenyt kaikissa hinnastoissa silmään olemalla yksinkertaisesti helvetin halpa. Onkos joku ko. vehjettä päässyt testaamaan tai omistaako joku kenties ja uskaltaa jopa tunnustaa? Ajattelin tuollaista nupiksi ja sitten hieman laadukkaampaa kaappia. Joten jos jätetään kaikki nuo moraaliset seikat sikseen ja keskitytään soundiin ja toimivuuteen niin onkos tuosta vehkeestä miksikään? Hintansa perusteella ainakin varsin kiinnostava.
 
J-P
absqua
10.05.2004 20:08:24 (muokattu 10.05.2004 20:09:07)
Liikkeessä kokeilin taannoin ko.vehjettä ihan uteliaisuudesta. Kelpo vahvistimelta se vaikutti soundinsa puolesta, siitä plussaa. Tämä siis hiljaisella äänenvoimakkuudella.
 
Nappulat ja potikat on tietenkin aika rimpulaa tavaraa kuten hintaluokka antaa jo odottaa. Säätimet ovat aika heppoisen tuntuisia ja se hiirenpillun kokoinen "seksikäs VU-mittari" on täysi vitsi, Ashdownilta nolosti pöllitty design-kikka.
Kaikenkaikkiaan toi Behringer-nuppi on minusta todella kornin näköinen, mutta se taas on soittamisen kannalta aika toisarvoista, ja juontaa juurensa valmistajan copy-paste-tuotekehityksestä.
 
Mutta ei sitä käy kiistäminen etteikö hinta/teho/soundi-suhde olisi tosi hyvä. Vaikka en minä itselleni tuota siltikään ostaisi.
Always play on one and don't fake the funk. -Bootsy-
isorokko
10.05.2004 21:49:04
Jaap, no olen kai sittenkin päätymässä Warwickin Sonic-sarjan nuppiin... Onkos moisesta kelläkään kokemusta, ei jaksa perustaa tämän takia uutta ketjua... Jotkut väittävät noita warwickejä kovin hiljaisiksi vehkeiksi.. Tai no "hiljainen" nyt on varmaan aika suhteellista kun treenikämpälle ja pikkukeikalle luulis riittävän 4x10:n kanssa varsin mainiosti.
 
J-P
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)