Aihe: varoitus
1 2 3 4 57 8 9 10 1113 14 15 16 17
Yallup
28.08.2013 09:31:45
Onkohan tuossakin kyseessä huijaus, vai myykö joku tosissaan LP Supremea hintaan 600 e?
 
http://www.tori.fi/uusimaa/Gibson_l … l_supreme__7796702.htm?ca=2&w=3
"Tosta se taitaa lähteä.."
Vallu-Veke
28.08.2013 09:39:05
Osteri: Minä luin sen tässä aamiaiseksi. Ei muuta mitään siltä osin mitä tässä on tähän saakka jaariteltu. Rangaistuksia ei tule kenellekään kun kaksi yksityishenkilöä sopivat väärennetyn kitaran kaupasta keskenään ja molemmat tietävät, että kyse on väärennöksestä. Kenellään ei ole linkitä ennakotapausta tällaisesta eikä ole lainkohtaakaan olemassa. Itse asiassa myyjän kannalta olis turvallista tehdä kauppakirja, jossa feikki-asia todetaan.
 
Väärennetyillä merkkituotteilla kaupallinen toiminta ja lakien mainitsema ANSAITSEMINEN on moraaliseti väärin ja siitä voi kaupallinen toimija saada rangaistuksen tuomioistuimelta, jos merkin oikeudenhaltija ryhtyy vaatimaan oikeustoimia. Vaikeaa on, mutta tällainen on todellisuus jossa elämme.

 
Juu luin jutun. Vähän samanlaisia päätelmiä tuli summauksena kuin sinulla Osteri.
Käräjäjutut on olleet sekalaisia ja tapauskohtaisia. Jotenkin homma summautui päässäni kuitenkin tähän tapaukseen silleen, että ko. juttu on väärin, mutta ihan turha mennä oikeuteen asti, kun on yksittäinen tapaus ja todella vähäpätöinen juttu.
Muutenkin oikeuden ratkaisut oli perustuneet useiden eri lakipykälien summauksiin tapauskohtaisesti ja ne oli hankalia ratkaista joissakin tapauksissa.
Silmiin pistävää oli ansaintatarkoitus ja nimenomaan määrät, joita oli myyty.
http://www.helsinki.fi/jarj/kso/juristikerho/Tuotevaarennokset.pdf
Linkin sivulla 31 nindentotapauksen "tahallisuus"... ei mennyt kaalliin, mikä siinä oli ollut lopputulos? Ehkä sitten kun kahvi vaikuttaa alkaa älli pelaamaan.
Kärpäsen kakka valtameressä on kuitenkin tämä valtavaa kohua aiheittanut Gibson-väärennys. Synnissä elävänä en kyllä jaksaisi itse alkaa tuomitsemaan näillä tiedoilla ketään kovin pahaksi rikolliseksi.
Nassikkoja kun olitiin 80-luvulla, niin kaveri pisti Ibanezinsa logon päälle, Les Pauliinsa, Gibson-tarran. Sen ajan Ibanezit oli mielestämme hävettäviä kopioita, mutta silti parhaasta päästä kopiota. Gibsoniin ei ollut varaa, niin oli feikkisellainen. Maya, tms. logo oli ihan helvetin hävettävä asia rummuissa. Tais olla Pearl-kalvo niissä. Kaikkea se nuoruuden epävarmuus teettää. Oma Ibanez SG oli aina Ibanez, kunnes se yksi päivä oli poikkastu ja halkaistu sellainen.
horseface
28.08.2013 09:41:25
Yallup: Onkohan tuossakin kyseessä huijaus, vai myykö joku tosissaan LP Supremea hintaan 600 e?
 
http://www.tori.fi/uusimaa/Gibson_l … l_supreme__7796702.htm?ca=2&w=3

 
Näyttäisi feikiltä jo lavan bindausten perusteella.
Oli miten oli, näin on!
Laulava Kylätohtori
28.08.2013 09:43:34
Yallup: Onkohan tuossakin kyseessä huijaus, vai myykö joku tosissaan LP Supremea hintaan 600 e?
 
http://www.tori.fi/uusimaa/Gibson_l … l_supreme__7796702.htm?ca=2&w=3

 
Tätähän myytiin juuri rehellisesti väärennöksenä. Ilmeisesti nykyiset talouspoliittiset suhdanteet vaikeuttivat kauppaa sen verran, että nyt kokeilee myydä aitona...
Gyl sunkka maar oikke met trasikoittim bisi Vanha Rauma iha vaa aikanguluks.
the-Antero
28.08.2013 09:43:42
 
 
horseface: Näyttäisi feikiltä jo lavan bindausten perusteella.
 
Ja kaulan bindausten peruslteella... ellei tietty ole nauharemppaa tehty huonosti...
Musiikki ei tunne rajoja, eivätkä kitaristit tunne nuotteja.
Osteri
28.08.2013 10:35:01
Supreme vai Suprome ? Tuossa mielenkiintoista luettavaa ajanvietteeksi.
http://www.patrickhansen.com/blog/2008/11/08/fake-gibson-les-pauls/
Kirjoitan.....siis ehkä en just nyt soita....
fox
28.08.2013 11:06:42
 
 
horseface: Näyttäisi feikiltä jo lavan bindausten perusteella.
 
Se ei myöskään ole rungon alapuolelta bindattu, toki jotkut väärennökset ovat, niinku tuosta P.Hansenin blogin kuvastakin näkee.
Ja edelleen, tuo on tismalleen sama skeba tuo "Harri Laineen", kuvien perusteella siis, kuin ne aikasemmat. Kyllähän sitä tiliä tekee kivasti, kun/jos saa puolentoista satkun ruoskan myytyä esim. viiteen sataan..
Otelautaan myös kiinnittäisin huomiota. Kuten aiemminkin sanoin, _kaikki_ Gibsonin LP Supremet on eebenotelautasia, sen sijaan tuo "Harri Laineen" yksilökin näyttää olevan ruusupuulautainen.
Mutta konsensus tuolla tuntui olevan, että ihan hyvähän se on, kun noita väärennöksiä myyvät..ei mitään sanktioita tule myyjille laittaa, kun yksityishenkilöinä kumminkin noita kaupitsevat. Mikäpä siinä, jos tuollasen näkökannan ottaa. Omiin muroihinsa vaan siinä kusee, voitaneen todeta.
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
Osteri
28.08.2013 11:22:21
Olen myös ostanut Laineelta yhden käytetyn kitaran joskus vuosia sitten. Ihan tavallinen perheellinen oli eikä näkynyt kuin käytettyjä keppejä. Vaikka olikin ihan ok henkilö, niin pientä tukkapöllyä kyllä tästä "Gibsonista" laittaisin, koska eihän aidot Supremet alle 3000,- lähde mistään. Et pientä avoimuuden lisäystä olis syytä osoittaa.
Luet Harri tätä kuitenkin, ni mees korjaamaan ilmoitusta hieman, jooko?
Kirjoitan.....siis ehkä en just nyt soita....
fox
28.08.2013 11:38:43
 
 
J.Nikkanen: Frendi osti yhden Korealaisen kitaran tältä Harrilta tuossa reilu vuosi sitten. Mukavan oloinen heppuli oli kuulemma ja jonkinkin verran oli kitaroita hänellä. Käytettyjä taisivat kyllä tuolloin olla mitä frendi näki, mitään uusia saati väärennöksiä ei ainakaan tuolloin ollut eikä tyrkyttänyt. Hämmentävää. Mutta siis käsittääkseni ihan todellinen henkilö ja tuotteet ovat oikeasti olemassa.
 
Kyllä, en tuota eppäilly, etteikö olis perheellinen "mukavamies". Ja varmaan tuo Supromokin löytyy seinältä. Kyllä sitä itekin vois olla vaikka kuinka mukava, jos/kun sais hankintahinnaltaan tosiaankin tuollasen parinsadan skeban myytyä melkein kolminkertasella hinnalla. =)
Hyviä argumenttejahan moisten myyntiin ovat "ihan juu vaan myyn, mutta sanon että se on feikki!" tms. vastaavaa. Tai "seinäkoristeeksi toin, ei se myyntiin mene!" ;)
"Eihän siitä vahinkoa tule kenellekään!" on myös hyvä argumentti. Ja ainahan sitä kannattaa piraattituotantoa (ja siihen liittyvää muuta yritteliäisyyttäkin..) tukea. Vaiko?
 
Tuonne voi laitella viestiä, kuitenkin..
http://www2.gibson.com/Support/Report-Counterfeits.aspx
 
Tuonkin voi lukea
http://www.ibanez.co.jp/world/Counterfeit_Warning/index.html
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
Laulava Kylätohtori
28.08.2013 11:44:26 (muokattu 28.08.2013 11:45:36)
Siis Harri Lainehan on pahimman luokan kusettaja. Oikein parasta A-luokkaa. Myy kiinan kopiopaskaa kovaan hintaan aitona. Onko tässä nyt jotain epäselvää?
 
Aikasemmassa ilmossa (löytyy edelleen googlella) todettiin, että feikki, mutta ilmeisesti yön aikana Orville toi haudan takaa aidon pelin väärennöksen tilalle, koska feikki-merkinnät ovat ilmosta hävinneet.
 
Jos joku teini tulee nyt ostamaan tuota Gibsonina, niin varmasti Harri sanoo paikan päällä, että on feikki, vaikkei ilmossa sitä mainittukaan. Onhan Harri mukava perheenisä...
 
edittinä vielä, että täytyy sanoa, kyllä vituttaa tollaset *piip*...
Gyl sunkka maar oikke met trasikoittim bisi Vanha Rauma iha vaa aikanguluks.
J.Nikkanen
28.08.2013 11:51:32
Laulava Kylätohtori: Siis Harri Lainehan on pahimman luokan kusettaja. Oikein parasta A-luokkaa. Myy kiinan kopiopaskaa kovaan hintaan aitona. Onko tässä nyt jotain epäselvää?
 
Aikasemmassa ilmossa (löytyy edelleen googlella) todettiin, että feikki, mutta ilmeisesti yön aikana Orville toi haudan takaa aidon pelin väärennöksen tilalle, koska feikki-merkinnät ovat ilmosta hävinneet.
 
Jos joku teini tulee nyt ostamaan tuota Gibsonina, niin varmasti Harri sanoo paikan päällä, että on feikki, vaikkei ilmossa sitä mainittukaan. Onhan Harri mukava perheenisä...
 
edittinä vielä, että täytyy sanoa, kyllä vituttaa tollaset ...

 
Jep jep, sehän tässä hämmentääkin että ennen touhunnut käsittääksein siis käytettyjen aitojen soittimien kanssa ja nyt myy tuommoista. Ei mene mulla jakeluun muuten kuin että ahneus olisi iskenyt. Saanut ikäänkuin markkinat auki sekä hyvän miehen maineen ja nyt sitten tehdään tiliä kusettamalla. En arvosta, en pätkääkään. Päin vastoin, kyllä vituttaa tollaset, suunnattomasti.
Tein itse ja säästin polttopuiden hankinnassa.
pappasfin
28.08.2013 12:01:53
Muutama pointti:
 
- Kun ja jos paljon myy tavaraa netissä niin kyllähän viranomainen sen tapauskohtaisesti harkitsee onko se ammattimaista toimintaa. Harmi vaan että viranomaisilla on yleensä muuta tekemistä kuin katsoa näiden huijareiden perään ketä tekevät tienestiä "ammattimaisesti"
 
- Sellainen asia jota moni ei usko tai edes tiedä --> kaikki tulo on verotettavaa tuloa
tämä verottajan käsite on tullut useammalle kuitenkin tutuksi mm. pullokeräysten tiimoilta mitä lehdistä luimme, käytännössä kuitenkaan kaikista tuloista ei veroteta ja osassa on verottaja laittanut määrät mistä lähtien verotetaan.
 
Kuitenkin tuollainen "ammattimainen" myyminen netissä eli trokaaminen on verottajan mielestä verotettavaa tuloa kun sitä huom! harrastetaan ammattimaisesti samojen henkilöiden toimesta ja kun tuloksena on näistä voittoa niin syntyy se erotus josta verot pitäisi maksaa.
 
- Jos alan yrittäjä tekee jatkuvasti kauppaa netissä yksityishenkilönä niin on aivan selvää, että se herättää kysymyksiä mm. juurikin siitä kierretäänkö veroja, tehtaillaanko kuitti-petoksia ym. jännää vai mistä oikein on kyse.
 
Jos kaupan osapuoli on oikeasti yritys niin kyseessähän on kuluttajasuoja-alainen kauppa eikä yksityishenkilöiden välinen kauppa, herää tässäkin kysymys miksi näin pitäisi menetellä ---> ei tarvitse antaa takuuta ja palautusoikeutta, kaupasta ei voi valittaa kuluttajan suojaan kun kuluttaja ei tiedä tekevänsä kauppaa yrittäjän kanssa ym. jännää
 
Jos ja kun toiminnasta jätetään kertomatta osa tai peitellään jotain tietoa niin antaa se vaikutelman jostain epämääräisestä mikä ei kyllä herätä luottamusta vaan päinvastoin.
PappaSFin
Credence
28.08.2013 12:03:54 (muokattu 28.08.2013 12:04:46)
e. olkoon
http://www.youtube.com/watch?v=vSWtLxsqkP0 Soundi lähtee sormista
Numb
28.08.2013 12:24:40
 
 
Laulava Kylätohtori: Jos joku teini tulee nyt ostamaan tuota Gibsonina, niin varmasti Harri sanoo paikan päällä, että on feikki, vaikkei ilmossa sitä mainittukaan.
 
Kysäisin tästä instrumentista. Hän vastasi, että feikki on kyseessä.
Sävelet ja sanat, kitara ja laulu: Dunnet Head
Laulava Kylätohtori
28.08.2013 12:28:13
Numb: Kysäisin tästä instrumentista. Hän vastasi, että feikki on kyseessä.
 
Sulle sanoi, entäs muille. Ja miksei asiaa sanota myynti-ilmoituksessa?
Gyl sunkka maar oikke met trasikoittim bisi Vanha Rauma iha vaa aikanguluks.
Numb
28.08.2013 12:29:19
 
 
Laulava Kylätohtori: Sulle sanoi, entäs muille. Ja miksei asiaa sanota myynti-ilmoituksessa?
 
Sitä ihmettelinkin vastauksessani. Katsotaan toteaako hän tähän mitään.
Sävelet ja sanat, kitara ja laulu: Dunnet Head
J.Nikkanen
28.08.2013 12:39:33
pappasfin: Kuitenkin tuollainen "ammattimainen" myyminen netissä eli trokaaminen on verottajan mielestä verotettavaa tuloa kun sitä huom! harrastetaan ammattimaisesti samojen henkilöiden toimesta ja kun tuloksena on näistä voittoa niin syntyy se erotus josta verot pitäisi maksaa.
 
Tässä uskossa mä olen että tavaraa tulee ja tavaraa menee ja voittoa tehdään. Ei kai tuommoista kamarunkkausta ole kenelläkään, ei edes pahimmissa kaasuissa pyöriskelevillä kitaristin/basistin rentuilla.
Tein itse ja säästin polttopuiden hankinnassa.
Numb
28.08.2013 13:18:44
 
 
Numb: Sitä ihmettelinkin vastauksessani.
 
Tori kuulemma poistanut sanan "feikki".
Sävelet ja sanat, kitara ja laulu: Dunnet Head
Osteri
28.08.2013 13:28:15 (muokattu 28.08.2013 13:34:52)
Siis Tori.fi ainakin noudattaa omia sääntöjään. Feikki ja piraattisanat eivät ole ilmoituksessa sallittuja :
 
Piraattikopiot ja väärennökset: Laittomien piraattikopioiden tai väärennettyjen merkkituotteiden ilmoittaminen ei ole sallittua tori.fi palvelussa. Merkkituotteita myydessäsi sinun on pystyttävä todistamaan, että myytävät tuotteet ovat alkuperäisiä.
 
edit: poistin lisäyksen , se ei ollutkaan hyvä ....
Kirjoitan.....siis ehkä en just nyt soita....
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)