Aihe: Yleistä keskustelua Ibanezeista.
1 2 3 4 511 12 13 14 15
JaaGeRMaisTeR
07.08.2013 23:34:38
Mr. Speed: Mitähän custom-pajoja tarkoitat? Kyllä oman kokemuksen mukaan kaiken maailman Amfisoundit, Ruokankaat, Jacksonin/ESP:n Custom Shopit, idän ihmeet (AV, RAN, Mayonese) tekevät lähinnä perusmalleja tai jotakin pieniä konversioita. Moni paja tekee oman versionsa Les Paulista, Stratosta, RR:stä, King/Flying V:stä yms ihan vain tekijänoikeussyistä ja erottuakseen jotenkin toisista valmistajista.
 
Pakko laittaa tuosta idänihme kommentista sen verran että eikös amfi ja ruokangas ole majoneesiin ja raniin verrattuna idänihmeitä :D
*Maailma on potta*
Decadetroll
08.08.2013 06:13:29
JaaGeRMaisTeR: Pakko laittaa tuosta idänihme kommentista sen verran että eikös amfi ja ruokangas ole majoneesiin ja raniin verrattuna idänihmeitä :D
 
Mitä, eikö suomi olekaan maailman keskipiste? Jollei jopa universumin.
I am therefore leaving immediately for Nepal, where I intend to live as a goat. goatpit.weebly.com
mpekkanen
08.08.2013 06:53:05
Mr. Speed: Mitähän custom-pajoja tarkoitat? Kyllä oman kokemuksen mukaan kaiken maailman Amfisoundit, Ruokankaat, Jacksonin/ESP:n Custom Shopit, idän ihmeet (AV, RAN, Mayonese) tekevät lähinnä perusmalleja tai jotakin pieniä konversioita. Moni paja tekee oman versionsa Les Paulista, Stratosta, RR:stä, King/Flying V:stä yms ihan vain tekijänoikeussyistä ja erottuakseen jotenkin toisista valmistajista.
 
Lisäksi, jos Custom pajat tarjoaisivat vain perusmalleja normispekseillä, kuka niitä customeja tilaisi? Ne jotka haluavat todella laadukkaan soittimen niillä spekseillä. Custom Shopin perimmäinen idea on miellyttää yksilöä rakentamalla kitara juuri tämän yksilön mieleisillä spekseillä oleva kitara. Massatuotantokitaroiden tarkoitus on taas miellyttää massoja. Miten tämä yhtälö on niin vaikeaa ymmärtää?

 
Yksi asia mikä voi vaikuttaa siihen kitara merkin valintaan on se ,että kuinka lähellä se paja tai rakentaja on. Tämä ei koske kaikkia ,mutta moni haluaa sen V-mallisen kitaran tai straton jota tekee varmasti sen tuhat eri valmistajaa niin sellaisen että rakentajan kanssa voi keskustella kaikista vaihtoehdoista ja osien valinnoista. Tosin onhan niitäkin joille se lavan logo tuntuu olevan soittimen tärkein ominaisuus.
Jos haluaa Fenderin Custom Shop kitaran niin sellaisen rakentaminen täällä Suomessa tulee halvemmaksi ja laatuu tuskin on ainakaan huonompaa. Siinä voi olla yksi selitys sille miksi halutaan aika samoja malleja kuin mitä perinteiset merkit jo tekevätkin. Ne suurimmat erot voivat sitten olla kaulaprofiilissa tai vaikka puuosissa.
Kyllähän niitä sellaisiakin kitaroita näkee joskus ,ettei ne ole ihan tätä strato/tele ja Gibson kopio linjaa.
Se mikä voi olla jollekkin pieni asia voi olla taas jollekkin toiselle erittäin iso juttu. Jos haluaa laadukkaan soittimen ja on siitä valmis maksamaan niin mitäs sen on väliä jos tietää mitä haluaa. Se on tosin ikävää kun katsoo käytettyjen kitaroiden myynti-ilmoituksia niin kaikki eivät ole sitä unelmasoitinta ihan loppuun asti miettineet kun näitä tajuttoman kalliita vehkeitä on koko ajan kaupan.
 
Aikanaan myös ( 80-luvulla) oli Jacksonilla Custom Shop kitaroista sellaiset perusmallit ja niihin sitten sai lisätä mielensä mukaan mitä halusi. Jacksonhan ei silloin tehnyt muita kuin täysin Custom soittimia ,mutta silti niissäkin oli jotkut alkuasetelmat mistä lähdettiin liikkeelle. Tosin sekin oli mahdollista, että sen kitaran muodon piirsi vaikka ihan itse paperille jos sellaisen halusi. En tiedä tehtiinkö näitä vehkeitä kovinkaan paljoa, mutta kyllä sekin oli silloin mahdollista. Erittäin kalliiksi se olisi kyllä tullut jos niitä olisi verrannut näihin normaaleihin Custom Shop kitaroihin.
Eli taitaa jokaisella merkillä olla myös Custom kitaroihin jotkin standardi jutut joista aloitetaan ja sitten rahalla saa kaikkea lisää jos on tarvetta.
 
Lisäksi kun suurin osa soittajista on niin tajuttoman konservatiivisiä niin en usko ,että sellainen soitinfirma välttämättä olisi kauhean suosittu jos se ei tekisi mitään sellaisia malleja joita on joku jo joskus tehnyt.
 
Aika monelle tuntuu olevan se kova juttu ,että voi sanoa omistavansa Custom Shop soittimen vaikka pärjäisi ihan hyvin halvemmallakin mallilla. Toki rahansa saa käyttää mihin haluaa ,mutta joillekkin se on vähän sama kun naapuri ostaa uuden auton niin onhan se itsekkin vaihdettava ja mieluusti parempaan.
 
Aika samoilla linjoilla olen kanssasi ja minusta jos täytyy Custom kitaroita hankkia niin silloin voisi kannattaa Suomalaista osaamista ja käsityötä. Se ei ole nimittäin ollenkaan huonoa.
JaaGeRMaisTeR
08.08.2013 07:44:20
Decadetroll: Mitä, eikö suomi olekaan maailman keskipiste? Jollei jopa universumin.
 
Olen kuulluut huhun joka väittää ettei. Huhun paikkaansa pitävyyttä tutkitaan vielä.
*Maailma on potta*
tender.insanity
08.08.2013 08:41:12
juntti_lapista: Komia keppi, ja hyvä ettei muuta tarvinnut vaihtaa kuin mikit :)
 
Joo. Vähän niinkuin sokkona mentiin. Mutta sen tiesin, että halpista kun hakee, niin floikalliset kierrän kaukaa.
hevikukko
25.08.2013 02:17:24 (muokattu 25.08.2013 08:11:00)
En tiedä nykyään enää, mutta ilmeisesti ainakin vanhemmat Fujigen mallit ovat kurkoja! Voiko olla vaan kyse yksilöistä kuten aina keskusteluisssa tulee ilmi, vai ajasta jolloin kaikki tehtiin toisin?
Jos korvissasi soi, ne on vain nuotteja...
juntti_lapista
27.08.2013 21:47:02
hevikukko: En tiedä nykyään enää, mutta ilmeisesti ainakin vanhemmat Fujigen mallit ovat kurkoja! Voiko olla vaan kyse yksilöistä kuten aina keskusteluisssa tulee ilmi, vai ajasta jolloin kaikki tehtiin toisin?
 
Kovasti niitä vanhempia kyllä kehutaan, ei sillä että nykypäivänä tehdyt japani-ibat olis huonoja. Tietääkseni aikoinaan keskisarjalaisten ja kalliimpien Ibanezien valmistustavassa olisi ollut pieniä eroja, mm. kuinka paljon työtä tehtiin käsin, ja laatua on valvottu melkoisesti.
'' I hate happy music. I hate when people sing about good things and love and optimism, it's like.... shut the fuck up!'' -Jeff Hanneman
puupaa47
29.08.2013 08:54:02
Mulla on ibanezin X-sarjaan kuuluva Iceman ICT700. On toiminut todella hyvin siihennähden millaisia arvosteluita nämä uudemmat Icemanit on saaneet ja jos oiken raakaa saundia hakee niin tästä sitä kyllä löytyy, mutta yleisesti kyllä ihan hyvä kitara kelpoon hintaan.
 
Ainut huomaamani miinuspuoli on ollut sen koko kun ei tahdo ihan kaikenlaisiin pusseihin ja lootiin mahtua, mutta sillä ei onneksi musiikillisesti ole merkitystä.
 
Suosittelen ehdottomasti vastaalkajalle tai vähän kovemmallekin kepittäjälle, sopii siis kenelle vain. :)
Velli
30.08.2013 00:54:27
hevikukko: En tiedä nykyään enää, mutta ilmeisesti ainakin vanhemmat Fujigen mallit ovat kurkoja! Voiko olla vaan kyse yksilöistä kuten aina keskusteluisssa tulee ilmi, vai ajasta jolloin kaikki tehtiin toisin?
 
Kyllä noissa vanhemmissakin totta kai yksilöerojakin on, mutta ennen vuotta 2003 valmistetuissa keskikastin hevi-Ibanezeissa oli kaikki kohdillaan mikkejä lukuun ottamatta. Edge ja Lo-Pro Edge tallat ovat mielestäni edelleenkin parhaimmat floikkatallat mitä on koskaan tehty. Vuonna 2003 esiteltiin Edge Pro ja hommat ottivat takapakkia lukkiutumattomien tallan tukipaalujen muodossa. Jos rokkikitaraa hakee Ibanezilta, niin kannattaa etsiä 1987-2002 valmistettuja RG- ja S-sarjalaisia, joissa on joko Edge- tai Lo-Pro Edge -talla. Niillä ei mene vikaan.
juntti_lapista
31.08.2013 21:08:44 (muokattu 31.08.2013 21:09:03)
Velli: Kyllä noissa vanhemmissakin totta kai yksilöerojakin on, mutta ennen vuotta 2003 valmistetuissa keskikastin hevi-Ibanezeissa oli kaikki kohdillaan mikkejä lukuun ottamatta. Edge ja Lo-Pro Edge tallat ovat mielestäni edelleenkin parhaimmat floikkatallat mitä on koskaan tehty. Vuonna 2003 esiteltiin Edge Pro ja hommat ottivat takapakkia lukkiutumattomien tallan tukipaalujen muodossa. Jos rokkikitaraa hakee Ibanezilta, niin kannattaa etsiä 1987-2002 valmistettuja RG- ja S-sarjalaisia, joissa on joko Edge- tai Lo-Pro Edge -talla. Niillä ei mene vikaan.
 
Nykypäivän edge zerossa on lukkiutuvat tallan tukipaalut.
'' I hate happy music. I hate when people sing about good things and love and optimism, it's like.... shut the fuck up!'' -Jeff Hanneman
edenbeast
01.09.2013 16:52:03
Hommasimpas TSA15 nupin. Toistaiseksi vaikuttaa oikein mainiolta peliltä. Toivotaan että toiimii myös bändivolumella.
-Hexa-
01.09.2013 17:34:54
https://www.youtube.com/watch?v=DMT29p3BSw8
 
Ei saatana EI SAATANA. löysin 2010 -> parhaan soolon.
Tekniikka on musiikissa hyvä renki, mutta huono isäntä.
Wradlin
01.09.2013 17:50:18
-Hexa-: https://www.youtube.com/watch?v=DMT29p3BSw8
 
Ei saatana EI SAATANA. löysin 2010 -> parhaan soolon.

 
Ihan kiva. Todella tavallinen.
Midrange
01.09.2013 20:03:26 (muokattu 01.09.2013 20:03:36)
-Hexa-: https://www.youtube.com/watch?v=DMT29p3BSw8
 
Ei saatana EI SAATANA. löysin 2010 -> parhaan soolon.

 
Uskomatonta että joku osaa hankkia RG:n kautta tuollaisia hempeitä tussusäröjä. Meinaan akustisesti RG:n soundi on aika tumppu.
 
Sen takia suosin S-sarjaa, jossa on kaarevuutta bodyssa ja tuo siihen soundiin vähän eloa.
20% soittamista ja 80% muusikoiden.nettiä
Velli
02.09.2013 01:52:16
juntti_lapista: Nykypäivän edge zerossa on lukkiutuvat tallan tukipaalut.
 
Kyseisestä tallasta mulla ei ole mitään kokemuksia. Hyvä kuitenkin, että ovat ainakin tuohon malliin ottaneet lukkiutuvat tukipaalut takaisin.
Seba
03.09.2013 07:42:35
 
 
Midrange:
Sen takia suosin S-sarjaa, jossa on kaarevuutta bodyssa ja tuo siihen soundiin vähän eloa.

 
Melkoinen vaikutus psykoakustisesti juu.
Liian läski hipsteriksi.
HraPerkele
03.09.2013 08:49:17
 
 
Meikäläinen koki uskomattomia vuonna 2008 kun löysin täältä,m.netin myyntipalstalta, vuoden '05 RGT:n. Tatsi oli jotain aivan uskomatonta,kunnon paksu kaula ja vaahterakansi. Erittäin jytkyä soundia. Siinä jäi 3 jenkkijaskaa(2 neck-thruta), joiden nimeen olin vannonut viimeiset 10 vuotta, aivan vaille soittoa ja huomiota. Sen jälkeen en olekaan keikan keikkaa soittanut kuin Ibanezilla.
 
Viime vuonna löysin täältä vielä toisen RGT:n ja pakkohan se oli saada itselle,kun Ibanezkin päätti jo vuonna '08 tai jotain lopettaa laadukkaampien läpikaulaisten mallien valmistuksen. Just meikäläisen säkää,kun löytää sen täydellisen kitaran niin tottakai uusia ei enää saa(paitsi ehkä customshopista) ja vanhojakin näkee erittäin harvoin myynnissä.
 
Ainoa ISO miinus oli Edge Pro,jossa oli niin perustavanlaatuista ongelmaa ettei tosikaan. Tallanpohjalevyssä muttereilla kiinni oleva blokki kun ei pysynyt kiinni sitten millään. Kiristyksen jälkeen pari viikkoa aktiivista soittamista ja blokki heilui puoliksi irti. Yritä siinä sitten kammeta kun talla ei palautunut ikinä samaan asentoon!!
 
Uutta blokkiakin kokeilin,ei auttanut. Ehkä vika oli itse pohjalevyssä mutta hermot oli siinä vaiheessa niin riekaleina että paikallisen kitararakentelijan luona käväsin ja vaihdetiin OFR tilalle (ehkä pyhäinhäväistys joidenkin mielestä) =D. Sen jälkeen ei ole tarvinnut säätää mitään ylimääräistä. Kitara soi ja kukkuu niin hyvin että taidan mieluummin käyttää rahani pitämällä Iban soittokuntoisena kuin löytää uusista Iboista jotain miellyttävää.
 
Onneksi toinen löytämäni RGT oli vanhempaa mallia ja omasi Lo Pro Edgen joka vaikuttaa 6-0 toimivammalta kuin Edge Pro!
 
-teemu-
Decadetroll
03.09.2013 10:08:28
HraPerkele: Meikäläinen koki uskomattomia vuonna 2008 kun löysin täältä,m.netin myyntipalstalta, vuoden '05 RGT:n. Tatsi oli jotain aivan uskomatonta,kunnon paksu kaula ja vaahterakansi. Erittäin jytkyä soundia. Siinä jäi 3 jenkkijaskaa(2 neck-thruta), joiden nimeen olin vannonut viimeiset 10 vuotta, aivan vaille soittoa ja huomiota. Sen jälkeen en olekaan keikan keikkaa soittanut kuin Ibanezilla.
 
Viime vuonna löysin täältä vielä toisen RGT:n ja pakkohan se oli saada itselle,kun Ibanezkin päätti jo vuonna '08 tai jotain lopettaa laadukkaampien läpikaulaisten mallien valmistuksen. Just meikäläisen säkää,kun löytää sen täydellisen kitaran niin tottakai uusia ei enää saa(paitsi ehkä customshopista) ja vanhojakin näkee erittäin harvoin myynnissä.
 
Ainoa ISO miinus oli Edge Pro,jossa oli niin perustavanlaatuista ongelmaa ettei tosikaan. Tallanpohjalevyssä muttereilla kiinni oleva blokki kun ei pysynyt kiinni sitten millään. Kiristyksen jälkeen pari viikkoa aktiivista soittamista ja blokki heilui puoliksi irti. Yritä siinä sitten kammeta kun talla ei palautunut ikinä samaan asentoon!!
 
Uutta blokkiakin kokeilin,ei auttanut. Ehkä vika oli itse pohjalevyssä mutta hermot oli siinä vaiheessa niin riekaleina että paikallisen kitararakentelijan luona käväsin ja vaihdetiin OFR tilalle (ehkä pyhäinhäväistys joidenkin mielestä) =D. Sen jälkeen ei ole tarvinnut säätää mitään ylimääräistä. Kitara soi ja kukkuu niin hyvin että taidan mieluummin käyttää rahani pitämällä Iban soittokuntoisena kuin löytää uusista Iboista jotain miellyttävää.
 
Onneksi toinen löytämäni RGT oli vanhempaa mallia ja omasi Lo Pro Edgen joka vaikuttaa 6-0 toimivammalta kuin Edge Pro!
 
-teemu-

 
Hyvä että löytyi miellyttävä kitara. Ensimmäistä kertaa kuulen löystyvästä tallablokista! Taitaa olla gotohilla tullut jokin maanantaikappale, joka sitten sinulle osui. Itselläni ollut meinaan varmaan kymmenen edge prota vuosien varrella, eikä yhdessäkään ongelmaa. :) edge ja lo pro on kyllä loistavia talloja, eikä se ofr ole kyllä pyhäinhäväistys lain. Jos joskus haluat sen tilalle jotakin muuta kokeilla, niin suosittelen gotohin omaa floikkatallaa, joka on kovasti paranneltu versio orkkisfloikasta. :)
I am therefore leaving immediately for Nepal, where I intend to live as a goat. goatpit.weebly.com
Napolero
03.09.2013 22:14:42
Hei,
Olen aloitteleva kitaristin alku ja vuoden verran räpeltäny Epiphone:n lespalla. Olen yrittänyt tihrustella aiheesta darkstone täällä... onko kellään jotain sanottavaa siitä? Millanen soittaa? onko hyvä hinta/laatu kohillaan. nimim. Sellasen just hommannut ja postimies Patea odotellaan tuottavaksi DN500 BK:n...
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)