Aihe: varoitus
1 2 3 4 5 6 7 813 14 15 16 17
Laulava Kylätohtori
27.08.2013 09:01:46
the-Antero: Väärennöksiähän ei saa myydä. Varmasti asia kiinnostaisi Gibson firmaa, kuten myös suomen poliisia.
 
Asiahan olisi eri jos lavassa lukisi jotain muuta...

 
Näinhän se on. Se on ihan sama kertooko sen olevan väärennös vai ei, se on joka tapauksessa laitonta. Miksi vitussa tuollaisia pitää ostaa ja myydä? Kunnon rangaistus tuollekin myyjälle, niin jos ymmärtäisi jättää tuoteväärennökset rauhaan...
Gyl sunkka maar oikke met trasikoittim bisi Vanha Rauma iha vaa aikanguluks.
Myrkky Nuoli
27.08.2013 09:14:58 (muokattu 27.08.2013 09:16:18)
the-Antero: Väärennöksiähän ei saa myydä. Varmasti asia kiinnostaisi Gibson firmaa, kuten myös suomen poliisia.
 
Asiahan olisi eri jos lavassa lukisi jotain muuta...

 
Juu tiedossa on. Viittasin nyt vaan siihen, että mikä tässä antaa ymmärtää, että nuo kaikki muut kitarat olisivat tuoteväärennöksiä kun mpekkanen semmosta vihjaili. On kuitenkin rehdisti sanottu väärennösten olevan väärennöksiä (taino, kopio-sanaa vähän virheellisesti käytetty, muta ei kuitenkaan yritetty myydä aitona). En meinannut alkuunkaan, ettäkö se vähentäisi sitä väärennöksen myymisen eettistä/epäeettistä taakkaa itsessään.
 
Väärän erotan oikeesta ilman lakejakin, enkä niin jaksa niistä kiinnostua, kiitos vaan. Lisättäköön nyt vielä, että en arvosta tuoteväärennöskulttuuria yhtään, ettei jää epäselvyyksiä.
Artist
27.08.2013 09:15:03
Laulava Kylätohtori: Siinä on käsittääkseni euromääräiset rajat, mitkä pitää ylittää, ennen kuin verovelvollisuus iskee. Eli tavallaan voin myydä, mitä vain, ammattimaisesti tai ei, verovapaasti, kunhan tietyt euromäärät eivät ylity. En nyt muista, kuinka paljon se oli, mutta voi olla vaikea päästä sen rajan yli myymällä huutonetissä silkkaa skeidaa...

 
Kyllä ammattimaisesta myynnistä joutuu verovelvolliseksi kun liiketoiminnan edellytykset täyttyvät.
 
Käytetyn koti-irtaimiston luovutusvoitot puolestaan ovat verovapaita 5000 euroon asti, mutta jos trokaa "työkseen" uutta tavaraa, niin eihän se millään ole käytetyn koti-irtaimiston myyntiä.
"They tell me, but I tell them, I do it my way and I always will"
Artist
27.08.2013 09:30:09 (muokattu 27.08.2013 09:31:56)
Ei noihin varmaankaan ole hirveästi resursseja puuttua, mutta esim. huuto.netin tehomyyjiä koskien on kyllä ollut lehdissä juttua, että verottaja haluaisi asiaan puuttua, koska juurikin tehomyynti voi tiettyjen tapauksien kohdalla täyttää liiketoiminnan edellytykset.
 
Mitään, esim. x kpl autoa vuodessa rajaa ei ole. Yleensä arviointi onko joku toiminta elinkeinotoimintaa vai ei tehdään tapauskohtaisesti.
"They tell me, but I tell them, I do it my way and I always will"
Hi-Power
27.08.2013 09:40:43 (muokattu 27.08.2013 09:49:12)
 
 
-Pisshead-: Sama homma jatkuu torissa ja huuto.netissä...
 
http://www.tori.fi/pirkanmaa/Gibson … e_US_made_7056101.htm?ca=17&w=3
 
http://www.huuto.net/kohteet/gibson … y-moore-signature-us-made/279378513

 
ja samalla myyjällä marsun kaappi joka on tässä... http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=788094
 
ja vox nuppi joka on paraisilla myynnissä http://www.tori.fi/varsinais-suomi/ … ightrain_50w_putkinuppi_7827211.htm
on myös tuon huutonetin myyjän listalla
mpekkanen
27.08.2013 12:04:40 (muokattu 27.08.2013 12:55:13)
Artist: Ei noihin varmaankaan ole hirveästi resursseja puuttua, mutta esim. huuto.netin tehomyyjiä koskien on kyllä ollut lehdissä juttua, että verottaja haluaisi asiaan puuttua, koska juurikin tehomyynti voi tiettyjen tapauksien kohdalla täyttää liiketoiminnan edellytykset.
 
Mitään, esim. x kpl autoa vuodessa rajaa ei ole. Yleensä arviointi onko joku toiminta elinkeinotoimintaa vai ei tehdään tapauskohtaisesti.

 
Tämä kaveri on kuitenkin myynyt jo yli tuhat tuotetta ja nyt on myynnissä 115 kpl soittimia joista lähes kaikki taitaa olla uusia. Ainakin soittimen kohdalla. Lisäksi monien kitaroiden kohdalla lukee että on saatavissa useilla muillakin väreillä. Myöskin monien kitaroiden kohdalla on merkintä ,että jos joku muu malli kiinnostaa niin ota yhteyttä. Tosiasiassa siis tämän 115 eri ilmoituksen tarkoittaa käytännössä vielä huomattavan paljon suurempaa määrää soittimia. Ihan kaikista vaihtoehdoista ei vaan ole laitettu ilmoitusta.Kertoo näin "Jos joku muu Gibson kiinnostaa,niin saan varmaan hyvän tarjouksen viilattua."
 
Minusta tällainen myynti ei kuulosta yksityisen myymiseltä.....
 
Kun suurin osa myytävästä kamasta on Kiinalaisia ihan kaikenlaisia soittimia ja sitten on käsintehtyjä Gibson ja Martin kitaroita niin voiko joku todella antaa takeita sille ,että nämä usa soittimet on sitä mitä luvataan. Tuolla on yksi väärennös kitara myynnissä, mutta mistä voi tietää onko niitä enemmänkin.
 
Jos joku on sitä mieltä ,että kaveri myy hienoja soittimia ja hyvällä meiningilla niin kyllä minun puolesta voi ostaa omalla riskillä ihan vapaasti. Tuoteväärennösten ostaminenkin on tosin rikos , että se olisi varmaan hyvä tietää ennenkuin maksaa Martin akustisesta likemmäksi pari tonnia.
 
Jos tällaisesta tulee jotain oikeusjuttuja niin ainakin varastetun tavaran menettää valtiolle vaikka sen olisi ostanut siinä uskossa , ettei se ole varastettu. Myös tuoteväärennökset on varastettu alkuperäiseltä tekijältä eli tässä tapauksessa Gibsonilta.
 
Kun puhutaan verotuksesta niin tämähän kaveri tuo ihan selkeästi maahan soittimia. Kuitenkin tavaraa kaupataan huuto.netissä.
Jormaz
27.08.2013 12:31:13
Huuto.net sulki "Gibsonin" huudon nopeasti. Olivat varmaan kateellisia kun menivät sotkemaan toisen bisneksiä.
No tiedäthän.. Tarkoitettu.. tiedäthän..
Myrkky Nuoli
27.08.2013 13:05:16
mpekkanen: Minusta tällainen myynti ei kuulosta yksityisen myymiseltä.....
Eihän se välttämättä olekaan?
 
mpekkanen: Tuolla on yksi väärennös kitara myynnissä, mutta mistä voi tietää onko niitä enemmänkin.
Itsellä löytyy vähän enemmän luottoa ihmisiin noin keskimäärin. Tuon vihjaaminenkin on jo aika loukkaavaa.
 
mpekkanen: Tuoteväärennösten ostaminenkin on tosin rikos , että se olisi varmaan hyvä tietää ennenkuin maksaa Martin akustisesta likemmäksi pari tonnia.
Ei ole jos tavaraa myydään aitona ja tulee huijatuksi.
 
mpekkanen: Kun puhutaan verotuksesta niin tämähän kaveri tuo ihan selkeästi maahan soittimia. Kuitenkin tavaraa kaupataan huuto.netissä.
Mistä sä tiedät mitä veroja hää maksaa ja kenellle?
 
En väitä ettetkö vois hyvinkin olla oikeassa, mutta tällä tiedonmäärällä mikä on saatavilla tämä noitajahtimeininki on todella ala-arvoista ja törkeää.
ReBeat
27.08.2013 13:11:15
 
 
Tori.fi ei ole kahdessa päivässä saanut tuota supreme gibbonin räikeän rikollista ilmoitusta poistettua. Ala-arvoista moderointia siellä.
 
Tuskin heti salamana vaikuttaa mutta lomakkeita voi aina täytellä:
https://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/feedbacktip?openform&l=1
ja "petosrikoksiin liittyvät havainnot".
 
Ja tullilomake on aiemminkin mainittu mutta löytyy tuolta: http://www.tulli.fi/fi/yksityisille … uttajat/tuotevaarennokset/index.jsp
mpekkanen
27.08.2013 13:36:50
Myrkky Nuoli:
 
"En väitä ettetkö vois hyvinkin olla oikeassa, mutta tällä tiedonmäärällä mikä on saatavilla tämä noitajahtimeininki on todella ala-arvoista ja törkeää.
"
 
Yksi Gibson väärennys on kuitenkin löytynyt hintaan 590 euroa ja samainen kaveri myy Gibsonin uutta SGJ kitaraa hintaan 575 euroa.
 
Siis kaveri on jo yrittänyt myydä sellaista kitaraa joka on Suomen lakien vastaista. Ylläpitokin on poistanut sen kohteen myynnistä.
Voit toki ostaa häneltä soittimia jos kerran olet sitä mieltä ,että täysin rehellinen kauppamies on kyseessä.
 
Jos kaveri maksaa veroja ja myy tavaraa ja sen ohessa väärennettyä tai yrittää, niin en povaisi kyllä tälle bisnekselle ihan älyttömän pitkää tulevaisuutta. Jos siis on ihan yritys kyseessä.
 
Ei ole kyllä minulta pois hänen toimintansa, koska en taatusti osta mitään häneltä. En ainakaan tämän väärennös jutun takia. Muut voivat sitten tehdä omat päätöksensä ihan itse, että ostaako vai ei.
 
Tässä kuitenkin jo yritettiin rikkoa lakia.
Azolith
27.08.2013 13:46:49
Niin kirjoittelette nähtävästi minusta..
Selvennetäänpä hieman asioita.
Tehomyyjä on huutonetin antama hieno arvonimike henkilölle joka myy tietyn määrän kohteita tietyssä ajassa. Vastineeksi saa maksaa jokaisesta kaupasta välityspalkkion. No,joitakin etujakin saa vastikkeeksi, lähinnä helpotusta ilmoitusten laatimisissa ja olikohan niin että myös lisäkuvat onnistuu vain "tehomyyjiltä".?
Niin tai näin niin tässähän on kyse huutonetin liikeideasta olla periaatteessa ilmainen ja enemmän kauppaa käyvät maksavat sitten ylläpidon ja eiköhän Sanoma OY tee hieman voittoakin...
Tehomyyjän autuuden voisi kietää vaihtamalla tunnuksiaan aina kun maksuraja alkaa kolkutella. Sitä varmaan tehdäänkin.
Itse olen ollut ihan tyytyväinen tähän järjestelyyn jossa maksan 50-100e kuussa heille, myyntiä on kuitenkin ollut riittävästi. Tosin soitinmyynnissä näkyvä lama koettelee tietysti kaikkia ja myynti on nyt aika selviytymistaistelua.
Tuo on hauska väite että jotenkin huijaisin asiakkaita, verottajaa tai itseäni!
Kyllä mulla on ihan laillinen soitinpaja ja maksan verot ja tuskailen ALVien kanssa kuten muutkin yrittäjät.
Alalla ei kauaa soittimia viilata jos homma perustuu kusetukseen. Päin vastoin, suuri osa asiakkaistani on aiemmin kanssani kauppaa käyneitä ja homma perustuu nimenomaan luottamukseen ja joustavaan asiointiin molemmin puolin.
 
Mitä tuohon yllättävän paljon huomiota herättäneeseen väärennettyyn Gibsoniin tulee, niin se on poistettu myynnistä.
Itselleni tuo oli täysin kuriositeetti ja mielenkiinnosta harvinaisuuteen ostettu.
Hieno kitara siitä tuli modattuani melkein kaiken. Kiinostava kysymys muuten, jos vaihdan soittimesta kaiken muun paitsi lapa jää alkuperäiseksi, niin mikä se on silloin? Myynti-ilmoituksessani luki Aito Väärennös,joten ei kai kukaan voi väittää että olisin yrittänyt myydä aitona. Mutta se siitä..
 
Ei ole ensimmäinen kerta kun törmään näihin nettipoliiseihin. Ehkä tarkoittavat ihan hyvää oikeasti, en tiedä. Ylilyöntejä ainakin tulee helposti, otettaisiinko kaikki rennommin, niin asiat luistaa paremmin..?
-Kimmo
.
Myrkky Nuoli
27.08.2013 13:48:12 (muokattu 27.08.2013 13:50:23)
mpekkanen: "
 
Yksi Gibson väärennys on kuitenkin löytynyt hintaan 590 euroa ja samainen kaveri myy Gibsonin uutta SGJ kitaraa hintaan 575 euroa.
 
Siis kaveri on jo yrittänyt myydä sellaista kitaraa joka on Suomen lakien vastaista. Ylläpitokin on poistanut sen kohteen myynnistä.
Voit toki ostaa häneltä soittimia jos kerran olet sitä mieltä ,että täysin rehellinen kauppamies on kyseessä.
 
Jos kaveri maksaa veroja ja myy tavaraa ja sen ohessa väärennettyä tai yrittää, niin en povaisi kyllä tälle bisnekselle ihan älyttömän pitkää tulevaisuutta. Jos siis on ihan yritys kyseessä.
 
Ei ole kyllä minulta pois hänen toimintansa, koska en taatusti osta mitään häneltä. En ainakaan tämän väärennös jutun takia. Muut voivat sitten tehdä omat päätöksensä ihan itse, että ostaako vai ei.
 
Tässä kuitenkin jo yritettiin rikkoa lakia.

 
Ihan ok tottakai kritisoida tuosta väärennöksen myymisestä. Mutta siihen se jääkin, mistään muusta ei ole mitään tietoa niin silloin tämmöinen tyhjän huutelu jostain verojen kiertämisestä on mautonta. Syytösten on perustuttava dataan, eikä arvauksiin tai muuten ollaan vaarallisilla vesillä.
 
En ole mitään mieltä rehellisyydestä, kun ei ole mitään näyttöä mistään muustakun tuosta väärennösjutusta, jota en itse pidä minään luottamusrikkeenä, vaikka en myöskään arvosta. En aio ostaa, enkä osta muutenkaan kitaroita uutena jos ei ole pakko :)
 
EDIT: Ja kuten tässä taas nähtiin Azolithin kirjoituksesta niin kannattiko ruveta spekuloimaan ilman oikeaa tietoa? Niinpä..
Laulava Kylätohtori
27.08.2013 14:00:44
Azolith: ...
 
Hienoa, että saatiin tänne itse 'asianomistajan' näkemys. Turhan helposti tuollaiset epäilykset muuttuvat ihmisten mielissä "tosiksi"...
 
Kiinostava kysymys muuten, jos vaihdan soittimesta kaiken muun paitsi lapa jää alkuperäiseksi, niin mikä se on silloin?
 
Se on tuoteväärennös, jos siinä lavassa lukee Gibson. Muulla ei ole väliä.
 
Ei ole ensimmäinen kerta kun törmään näihin nettipoliiseihin. Ehkä tarkoittavat ihan hyvää oikeasti, en tiedä. Ylilyöntejä ainakin tulee helposti, otettaisiinko kaikki rennommin, niin asiat luistaa paremmin..?
-Kimmo

 
Eikä viimeinen. Itse en hyväksy tuollaisia tuoteväärennöksiä ollenkaan, mutta eiköhän asian pitäisi olla kunnossa. Kai Suomesta sentään löytyy vakavampiakin ongelmia kuin tämä... ;)
Gyl sunkka maar oikke met trasikoittim bisi Vanha Rauma iha vaa aikanguluks.
pappasfin
27.08.2013 14:08:58 (muokattu 27.08.2013 14:48:00)
Azolith:. Kiinostava kysymys muuten, jos vaihdan soittimesta kaiken muun paitsi lapa jää alkuperäiseksi, niin mikä se on silloin? Myynti-ilmoituksessani luki Aito Väärennös,joten ei kai kukaan voi väittää että olisin yrittänyt myydä aitona. Mutta se siitä..-Kimmo
 
Kyseessä on edelleen tuoteväärennös koska sulla ei liene varmaankaan lupaa myydä kitaraa Gibsonin tuotemerkillä varustettuna jos se kitara on kaikkea muuta kuin aito Gibson, olkoonkin että ilmoittaisit sen olevan kopio tai vaikka jättäisit ilmoittamatta.
Tämä varmaan on sulle ihan päivänselvä asia vai onko?
 
Edit:
 
"Kyllä mulla on ihan laillinen soitinpaja ja maksan verot ja tuskailen ALVien kanssa kuten muutkin yrittäjät."
 
Kuulostaa erikoiselta, että laillinen soitinpaja yrittäjä myisi Gibson tuotemerkillä varustettu tuoteväärennöstä ja tätä vasten on pakko kysyä, että mikä se sun yrityksen nimi ja Y-tunnus on? Kullostaa pikkasen oudolta nyt tämä juttu.
PappaSFin
mpekkanen
27.08.2013 14:27:56
Azolith: Niin kirjoittelette nähtävästi minusta..
Selvennetäänpä hieman asioita.
Tehomyyjä on huutonetin antama hieno arvonimike henkilölle joka myy tietyn määrän kohteita tietyssä ajassa. Vastineeksi saa maksaa jokaisesta kaupasta välityspalkkion. No,joitakin etujakin saa vastikkeeksi, lähinnä helpotusta ilmoitusten laatimisissa ja olikohan niin että myös lisäkuvat onnistuu vain "tehomyyjiltä".?
Niin tai näin niin tässähän on kyse huutonetin liikeideasta olla periaatteessa ilmainen ja enemmän kauppaa käyvät maksavat sitten ylläpidon ja eiköhän Sanoma OY tee hieman voittoakin...
Tehomyyjän autuuden voisi kietää vaihtamalla tunnuksiaan aina kun maksuraja alkaa kolkutella. Sitä varmaan tehdäänkin.
Itse olen ollut ihan tyytyväinen tähän järjestelyyn jossa maksan 50-100e kuussa heille, myyntiä on kuitenkin ollut riittävästi. Tosin soitinmyynnissä näkyvä lama koettelee tietysti kaikkia ja myynti on nyt aika selviytymistaistelua.
Tuo on hauska väite että jotenkin huijaisin asiakkaita, verottajaa tai itseäni!
Kyllä mulla on ihan laillinen soitinpaja ja maksan verot ja tuskailen ALVien kanssa kuten muutkin yrittäjät.
Alalla ei kauaa soittimia viilata jos homma perustuu kusetukseen. Päin vastoin, suuri osa asiakkaistani on aiemmin kanssani kauppaa käyneitä ja homma perustuu nimenomaan luottamukseen ja joustavaan asiointiin molemmin puolin.
 
Mitä tuohon yllättävän paljon huomiota herättäneeseen väärennettyyn Gibsoniin tulee, niin se on poistettu myynnistä.
Itselleni tuo oli täysin kuriositeetti ja mielenkiinnosta harvinaisuuteen ostettu.
Hieno kitara siitä tuli modattuani melkein kaiken. Kiinostava kysymys muuten, jos vaihdan soittimesta kaiken muun paitsi lapa jää alkuperäiseksi, niin mikä se on silloin? Myynti-ilmoituksessani luki Aito Väärennös,joten ei kai kukaan voi väittää että olisin yrittänyt myydä aitona. Mutta se siitä..
 
Ei ole ensimmäinen kerta kun törmään näihin nettipoliiseihin. Ehkä tarkoittavat ihan hyvää oikeasti, en tiedä. Ylilyöntejä ainakin tulee helposti, otettaisiinko kaikki rennommin, niin asiat luistaa paremmin..?
-Kimmo

 
Jos sinulla on yritys ,etkä tiedä minkälainen tavara ,eli soitinväärennökset ovat laittomia myydä niin hieman kyllä kummastuttaa. Onko tämä ollut ainoa kerta ja onko kaikilla kerroilla tullut mainittua ,että soitin on väärennös. Tästähän tietysti kerrot ,että tämä on ollut ainoa kerta, tietenkin, mutta se on vain sinun sana. Näyttöä on siitä ,että rikosta on yritetty.
 
Mielenkiintoinen juttu on myös tuo kun kerroit ,että "jos vaihdan soittimesta kaiken muun paitsi lapa jää alkuperäiseksi, niin mikä se on silloin". Miten voi kitarasta jäädä pelkkä lapa jos soitin on liimakaulainen. Siis kaikki puuosat ovat ainakin jotain muuta kuin Gibson.
Väärennöksien myyminen on rikos ,vaikka sen kertoisikin. Myöskin joku oli äsken sitä mieltä ettei ostaminen ole, niin kyllä sekin on. Se on myös siinä tapauksessa , että tietää tuotteen olevan väärennetty. Varmastikkaan Gibson ,eikä kukaan muukaan soitirakentaja tykkää että omista tuotteista tehdään väärennöksiä. Tässä oli vielä aika kova rahastus meininki kun hintaa oli 590 euroa.
 
Jos asuttaisiin jenkeissä ja tämä osuisi Gibsonilla jonkun lakimiehen silmään niin voisi tulla maksettavaksi kovat korvaukset ja soittimen menettäisi sen päälle.
 
Olen aikaisemminkin ottanut esimerkiksi Ruokankaan ja kysynyt ,että suostuisikohan Ruokangas laittamaan oman logonsa kimppatilattujen Sunsmile kitaroiden lapaan jos ne olisi tilattu ilman sitä Sunsmile logoa.
Yleensähän nämä Kiinan kimppakitarat tilataan ilman logoa. Varmasti ei Ruokangas laittaisi ,edes maksusta omaa nimeään niihin. Mitäs sitten jos joku muu tekisi sen ja hänelle tulisi eteen ilmoituksia jossa näitä kitaroita myytäisiin lähes samalla hinnalla kuin aitoja Ruokankaan soittimia. Näinhän oli nyt kyse tämä tuoteväärennös kitaran kanssa, sen hinta oli jopa hieman kalliimpi kuin aidoksi kertomasi Gibson SGJ:n.
Myrkky Nuoli
27.08.2013 14:48:04
Kieltämättä kannattaa aika varovainen olla tämmösen aiheen kanssa jos kyseessä on elinkeino. Seuraukset voi olla viheliäiset jos homma leviää.
 
mpekkanen: Myöskin joku oli äsken sitä mieltä ettei ostaminen ole, niin kyllä sekin on. Se on myös siinä tapauksessa , että tietää tuotteen olevan väärennetty
 
Siis tarkotat, että EI TIEDÄ tuotteen olevan väärennetty? Meinaatko, että kun esimerkiks ostat suomalaisesta kaupasta väärennöksen tietämättäs siitä mitään niin syyllistyt rikokseen? Jos tämä pitää paikkansa niin fuck the law, mutta sehän me jo tiiettiinki.
pappasfin
27.08.2013 15:18:52 (muokattu 27.08.2013 15:19:39)
Kandee kahlata alla olevan linkin materiaali läpi, siellä on paljon tietoa ja ihan oikeita tapauksiakin asian tiimoilta ja näitä vasten mitä tuota luin läpi niin kyllä ihmetys sen kun vaan kasvaa jos varsinkin alan yrittäjä myy tuotväärennöstä niin asia on siltä osin harvinaisen selvää pässinlihaa.
 
Minä en uskaltaisi yrittäjänä tehdä vastaavaa, koska seuraukset voi olla aika ikävät.
 
http://www.helsinki.fi/jarj/kso/juristikerho/Tuotevaarennokset.pdf
 
PS. Löytyy ihan tapauksia, joissa kuluttaja on ostanut ulkomailta tuoteväärennöksiä ja se ei ole ollut laitonta koska tuote on tullut omaan käyttöön, sen sijaan tuoteväärennöksen ostaminen myyntiin on sitten jo laitonta.
 
Asiaan liittyy mm. ansainta tarkoitus, määrät jne. mm. tapaus jossa kuluttaja oli ostanut 570 piraattipaitaa ei menny oikeudessa läpi, että olis ollu omaan käyttöön :D
 
Asiaan liittyy paljon juttuja mitä ei heti edes ajattele kuten a) oikean tuotemerkin haltijan menettämä myynti b) oikean haltijan tuotemerkin loukkaaminen c) laittoman kopion takuut --> niissä kun ei ole takuuta ja miten vois olla koska tuote on laiton väärennös d) mahdollinen tuoteväärennöksen vaarallisuus käyttäjälleen e) myös tietyt verot ja tullit ja paljon muuta liittyy asiaan.
 
Mutta joo, jatkakaa te tämän käsittelyä mä tyydyn jatkossa seurailemaan enempi tätä ketjua ;)
PappaSFin
mpekkanen
27.08.2013 15:23:46 (muokattu 27.08.2013 15:35:30)
Myrkky Nuoli: Kieltämättä kannattaa aika varovainen olla tämmösen aiheen kanssa jos kyseessä on elinkeino. Seuraukset voi olla viheliäiset jos homma leviää.
 

 
Siis tarkotat, että EI TIEDÄ tuotteen olevan väärennetty? Meinaatko, että kun esimerkiks ostat suomalaisesta kaupasta väärennöksen tietämättäs siitä mitään niin syyllistyt rikokseen? Jos tämä pitää paikkansa niin fuck the law, mutta sehän me jo tiiettiinki.

 
1. Liikkeen harjoittaja joka myy väärennettyä tavaraa tai yrittää myydä sitä,niin minua ei kiinnosta minkälaiset seuraukset siitä koituu hänen elinkeinolleen. Itse hän on yrittänyt lakia rikkoa.
 
Täällä jo aikaisemmin kysyttiin mikä on yrityksen nimi ja Y-tunnus? Olisi ihan hyvä laittaa se esille.
 
2. Jos sinä ostat esim. kitaran joka paljastuu tuoteväärennökseksi tai varastetuksi niin sen kitaran menettää ja voi joutua vielä maksu mieheksikin. Siis siinäkin tapauksessa , ettei ole tiennyt tuotetta varastetuksi tai tuoteväärennökseksi.
 
Laki on ikävä kyllä tällainen. Olisin myös ymmärtänyt ettei edes itselle voi ostaa tuoteväärennöstä. Jos ihan tarkkoja ollaan,mutta harvemmin varmaan poliisit puuttuu mihinkään yksittäisiin tapauksiin.
 
Siksi olisikin tärkeä ,että siitä myyjästä otettaisiin sen verran selkoa ettei jälkikäteen tarvitse sitten joutua käräjille tai pahimmassa tapauksessa menettää soitinta ja joutuu vielä maksamaan korvauksiakin. Jos sen soittimen on ehtinyt myydä jonka on tietämättään ostanut ja se on ollut varastettu niin soppa paranee entisestään. Tuoteväärennös on myös sama juttu koska eteenpäin myyty laite on saatettu myydä sillä hinnalla joksi sen arvo on luultu. Silloinhan sillä on tehty voittoa jos se selviää ostajalle ,ettei kyseessä ole aito kitara jona se on myyty. Siinä ei auta se, ettei sitä tiennyt tai on itse maksanut soittimesta "ylihintaa". Varmasti tuomioon vaikuttaa teon tahallisuus ja siitä saatava rahallinen hyöty.
 
Oikeasti nykyään on niin paljon kaikenlaisia myyjiä joilla ei ole tunnu olevan minkäänlaista häpyä, että kannattaa olla varovainen.
Silloinkin kun ostaa tuotetta jonka on itse kokeillut ja todennut hyväksi. Mitäs sitten jos se onkin varastettu.
Laulava Kylätohtori
27.08.2013 15:34:59
mpekkanen: 2. Jos sinä ostat esim. kitaran joka paljastuu tuoteväärennökseksi tai varastetuksi niin sen kitaran menettää ja voi joutua vielä maksu mieheksikin. Siis siinäkin tapauksessa , ettei ole tiennyt tuotetta varastetuksi tai tuoteväärennökseksi.
 
Laki on ikävä kyllä tällainen...

 
Mihin tämä väite perustuu? Kyllä vilpittömän mielen suoja suojaa hyvässä uskossa toiminutta ostajaa. Varsinkin, jos kauppoja ei ole tehty keskiyöllä torin laidalla pakettiauton takakopasta. Kitaran menettää, jos se on alunperin varastettu, mutta silloin on oikeutettu vahingonkorvaukseen. Parhaassa tapauksessa hyvässä uskossa toiminut ostaja voi saada pitää kitaran, joka on myyty vilpillisesti, mutta ei ole kuitenkaan varastettu...
 
Kiinnostaisi tosiaan saada jotain linkkiä tai faktaa tämän perusteeksi? En siis väitä, etteikö olisi mahdollista, vaan ihan mielenkiinnosta kyselen...
Gyl sunkka maar oikke met trasikoittim bisi Vanha Rauma iha vaa aikanguluks.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)