Aihe: Parhaimmat sodanvastaiset laulut?
1 2 3 4 5 6 7 8
Mr. Mustard
09.05.2004 00:50:05
Bob Dylan: Blowing In the Wind ja A Hard rain´s gonna fall
The doors: the unknown soldier (vaikka tosta Morrisonista ei aina voi olla varma mikä sen message oli;)
 
Rolling Stones: High Wire (en tiedä onko ihan paras;)
Iron Maiden: Paschendale
Marvin Gaye: What´s Going On?
"Life is what happens to you when you´re busy making other plans" - John Lennon.
hörhö
10.05.2004 11:07:11
 
 
Agit Prop: Tahtovatko venäläiset todella sotaa(jonkun venäläisen tekemä alunperin, mutten muista kenen)
 
Reggaesta ja vanhasta hippirenkutuksesta voisi löytyä enemmänkin.
"Tritonus on harmonian ketsuppi" -E-J Rautavaara
Metallityöläinen
10.05.2004 12:26:43
System Of A Downilla on loistavia sodanvastaisia biisejä esim. War ja Boom.
 
Metallicalla on One ja vähän tuntemattomampi Disposable Heroes.
Vitusta tänne tultiin ja päin vittua täällä mennee! -Tommy Taberman
Errorist
10.05.2004 12:48:48
Anti-Flagilla, Pennywisellä ja Bad Religionilla on paljon sodanvastaisia biisejä.
when will mankind finally come to realize/ his surfeit has become his demise?/ how much is enough to kill oneself?/ that quantity is known today/ as we blow ourselves away
Blue Moon
10.05.2004 18:50:28 (muokattu 10.05.2004 18:59:15)
 
 
Poguesin versio "And The Band Played Walzing Mathilda":sta on melkoisen vaikuttava esitys.
 
Noista 60/70-luvun naiveista folk-rauhanveisuista jää vähän vaivautunut olo. Kimeä-ääninen akka tai herkkä runopoika vetämässä paatoksellista "Universal Soldieria" tai "Blowin' In The Windiä"... yäk. Kai ne ihan tosissaan oli, ehkä vähän liiankin tosissaan. Ei sinänsä että Dylanissa tai välttämättä edes Donovanin versiossa mitään vikaa olisi. Lennonin "Imaginesta" sun muista tulee sama fiilis. Not my cup of tea.
 
Paras noista lienee Barry McGuiren "Eve of Destruction" - hitti jossa on sentään kunnon rahastuksen makua. :-)
- It takes booze and blues, Lord, to carry me through -
m6mm
10.05.2004 19:37:35
Bob Marley - War
Pelle Miljoona - EU-sotilas
The Doors - Unknown soldier
 
No tuossa on ainakin muutama hyvä.
IMIK #8
Blue Moon
10.05.2004 19:39:26
 
 
Bob Marley - War
 
Tuosta tulikin mieleeni Jimmy Cliffin "Vietnam".
- It takes booze and blues, Lord, to carry me through -
Bloso
10.05.2004 21:57:19
Silmien väliin ryssää
Torniojaws
10.05.2004 22:02:35
 
 
Edwin Starr - War (se alkuperäinen, vuodelta 1970)
A boon I ask thee, mighty shade, within this circle I have made, make me a werewolf strong and bold, the terror alike of young and old.
HaloOfFlies
10.05.2004 22:09:53
 
 
Rage Against The Machine - Vietnow
"Viissataatonnia käteen ja keihäs lentää 100 metriä" - Seppo Räty
iso j
11.05.2004 13:48:14
 
 
No se Stingin biisi jossa lauletaan jotenkin näin " if the Russians love children too" mikäs sen biisin nimi on?? Russians?? ei kai..
 
Toinen olis vaikka Veikko Lavin "Turkan Pappa" niminen ilmailuaiheinen ralli.....hah hah
"Tässä maassa on niin huonot liksat että nälkä on aina vieraanamme,.."
sub zero
11.05.2004 14:35:52
Vladimir Visortski - Leningradin Leirit (mitä onkaan venäjäksi)
ozz3
11.05.2004 16:42:31
Iron Maiden - Fortunes Of War
Mitä vittuu sä tuut mun buffet-pöytään?
Bassballs
12.05.2004 09:24:17
 
 
Vladimir Visortski - Leningradin Leirit (mitä onkaan venäjäksi)
 
Vysotskin Susijahti on myös hyvä. Ei ehkä nimenomaan sodanvastainen, mutta sinnepäin.
Se joka pieruaan pidättellöö, tekköö muutaki vilpillistä.
sub zero
12.05.2004 10:39:30
Vysotskin Susijahti on myös hyvä. Ei ehkä nimenomaan sodanvastainen, mutta sinnepäin.
 
Suomalaiset versiot on ehkä tehty vähän liian iskelmä-asenteella. Pitäis saada joku maanläheisempi tyyppi niitä esittämään.
sormunen
12.05.2004 11:46:04

Paras noista lienee Barry McGuiren "Eve of Destruction" - hitti jossa on sentään kunnon rahastuksen makua. :-)

 
Joo mäkin nuoruudesta muistan, kuinka sitä pidettiin epäaitona. No aina silloin tällöin sitä aina joiltain kokoelmilta tulee kuultua ja yllätin itseni mennä viikolla miettimästä, minkälainen hyytävä tunnepalo siihen voisi tulla, jos versio olisi linjalta johnnycash-whitestripes.
 
Ajankohtainen teksti (no, Red China, mutta ylipäätänsä) kyllä on. Vähän niinkuin vakoiluromaanien sanoma on Neuvostoliiton jälkeen vain korostunut, koska ei ole enää sitä päivänpolitiikkaa peittämässä pelaamisen kuvausta.
Iso-Jaakko
12.05.2004 12:00:26
 
 
Vysotskilla on myös Ei kenenkään maa, joka on kaunis sodanvastainen kappale. Mika ja Turkka Malin versioista on helpompi näin suomalaisen saada ote kuin alkuperäisistä mutta ne eivät ole yhtä komeita ja Vysotskin itsensä esittämät.
 
Sitten Tauno Palo on laulanut sen Ruusu on punainen kappaleen, jossa käydään Suomen historian verisiä käännekohtia läpi kiehtovalla ja koskettavalla tavalla.
 
Tuo on myös hyvä että se ei ole yhtä naivi ja idealistinen kuin monet sodanvastaiset rallit. Helppohan on todeta että ikävää on kun toisia tapetaan, mutta että saada se viesti menemään syvälle ja lujasti ihmisen sisälle, vieläpä sotahullun sisälle niin siinä on jo toinen homma!
Ronskisti ranttaliks vaan!
Bassballs
12.05.2004 12:01:23
 
 
Suomalaiset versiot on ehkä tehty vähän liian iskelmä-asenteella. Pitäis saada joku maanläheisempi tyyppi niitä esittämään.
 
Niin.. Niitähän esittää joku Turkka Mali tai vastaavanlainen.. Meidän "folk-rock" yhtyeen ohjelmistoon kuuluu muutamia Vysotskeja. Laulaja on erittäin maanläheinen, kuten Vysotski itsekin.
Se joka pieruaan pidättellöö, tekköö muutaki vilpillistä.
pihinen
12.05.2004 12:40:54
Trio Niskalaukaus - Lumessakahlaajat
Ozzy - Killer of giants ja Thank God for the bomb
 
Iron Maidenilla, ei välttämättä niin sodanvastasia mutta siitä kertovia, Trooper ja Aces high
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)