Aihe: Nuppi mikserin kautta kajareihin
1
olli96
15.08.2013 19:07:28
Hei! Voikohan vahvistinnupin laittaa kuulumaan mikserin kautta kajareista? Laitteina on Bugeran nuppi, Yamahan mg16/6fx mikseri ja Yamahan ms300 kaiuttimet. Meneekö joku hajalle vai voiko huoletta antaa mennä vaan? Ja sitten kun tuosta nupista voi laittaa lähtemään valita joko 16 ohmia tai 8 ohmia ni kumpi kuuluu laittaa?
 
Kiitos jo etukäteen.
Numb
15.08.2013 20:59:55 (muokattu 15.08.2013 21:09:41)
 
 
Ei onnistu, paitsi jos nupissa on line out tai kuulokeliitäntä.
 
Jos kytket speaker outista mikseriin, niin todennäköisesti kärähtää mikseri ja mahdollisesti myös nuppi. Siksi siinä lukee, että _speaker_ out, että se nuppi tarvitsee kuormaa perään. Muuten palaa muuntaja ja mahdollisesti muutakin. Mikseri taas käryää kun se ei kestä niin isoa kuormaa kuin nuppi työntää ulos.
Sävelet ja sanat, kitara ja laulu: Dunnet Head
olli96
16.08.2013 16:45:33
Toimii tuosta line-outista!
 
Kiitos vastauksista, olen taas hiukan viisaampi:)
Jaava
17.08.2013 01:30:48 (muokattu 17.08.2013 01:44:42)
olli96: Toimii tuosta line-outista!
 
Kiitos vastauksista, olen taas hiukan viisaampi:)

 
Muista, että useimpia putkinuppeja ei saa käyttää ilman jonkinlaista kuormaa kaiutinulostuloissa. Käytännössä ilman kaiutinkuormaa päätemuuntaja saa syödä vahvarin tuottaman tehon ja voi kärähtää aika pahasti. Kallis remppa semmoisesta seuraa.
 
Edit: mutta jos nupissa on line out -liitin, on mahdollista, että siihen on rakennettu sisään jonkinlainen kuormavastus, jotta nuppia voi käyttää pelkällä linjaulostulolla.
Silloin ymmärsin, että kansan suurin riemu on saada huutaa yhdessä eikä ole paljon väliä sillä, minkä vuoksi huudetaan, vaan huutaessaan muiden kanssa jokainen tuntee itsensä väkeväksi ja asian, jonka vuoksi huutaa, ainoaksi oikeaksi asiaksi. - M. Waltari
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)