Lauska 14.07.2013 20:49:06 | |
---|
"When you ain got no money to pay your house or pay your taxes, you damn got the blues!" -Howlin Wolf |
fox 15.07.2013 01:01:39 | |
---|
cougar: Ovatko laadultaan edes käyttökelpoisia? 25 eurolla saa 25 euron vibratallan, eipä tuohon voi muuta sanoa. ;) |
varakeef 15.07.2013 02:16:12 | |
---|
Ei Bigsbyissäkään ole mitään sellaista teknistä tai materiaalista hienoutta, jonka perusteella niitten pitäisi maksaa 25 euron sijaan 150 euroa. Onhan se toki maailman paras vibrakampikonstruktio, mutta en kyllä keksi kertakaikkiaan mitään, millä tuon voisi kopioitsija tyriä. Minulla ainakin toimivat yhtä hyvin niin Bigsbyt, lisenssi-Bigsbyt kuin kopiotkin. Ulkoasuissa on toki eroa. En tiedä ovatko nuo samoja kuin mitä Milbrook musiikki joskus myi, mutta samalta näyttävät. "Käytös siivo ja hillitty sopii lehmälle"
- Laura Latvala |
sickboy 15.07.2013 09:39:20 | |
---|
Mä asensin mun Les Pauliin (Tokai) tollasen Uraltonelta hankitun "Bigsbyn". Toimii vallan mainiosti. Ainoa miinus on se, että mulla "Bigsbyn" lukkomutteri on jotenkin pettänyt ja kampi löystyy käytössä (heiluu valtoimenaan). Noi mutterit ei nyt euroakaan maksa, joten pitää fiksaa kuhan joutaa. Toi nyt ei sinäänsä liity mitenkään siis itse kammen laatuun. Toisessa kitarassa mulla on original Bigsby. Se tuntuu materiaaliltaan jämäkämmältä, mutta ei kammen käyttö (vireen pitävyys) poikkea mitenkään tosta halvemmasta. Molemmat pelaa niin kuin pitääkin. |
Lauska 17.07.2013 22:25:50 | |
---|
"When you ain got no money to pay your house or pay your taxes, you damn got the blues!" -Howlin Wolf |
fox 18.07.2013 09:13:29 | |
---|
cougar: Vielä aiheen vierestä että mikä on teidän mielestä paras vibra eli tremolosysteemi niin kuin käytön kannalta? Ei tuohon oikein voi mitään "yksiselitteistä totuutta" sanoa. Se on ihan sen musiikkityylin ja käyttötarpeen mukaan.. ;) Sen vuoksihan noita kelluvia talloja, ja vallankin lukkosatuloita & lukkotalloja on kehitetty, koskapa ne ovat käyttötarkoitukseensa suunniteltuja. Jos taas kyseessä on ns. "herrasmies-vibra" -käyttö, niin siinä ei ne tarpeet ole yhtä vaativia. Kyllähän esim. Straton 6 ruuvin vintagetallojakin on viritelty sellaisiksi "semi-kelluviksi", mutta eipä niillä ihan huikeisiin kampi-kikkailuihin pysty. Sanotaan nyt vaikka tuohon sinun kysymykseen, että käyttötarkoituksesta riippuen, ja hyvin säädettynä kokonaisuutena kaikki on hyviä.. =) Onhan vuosien mittaan ollut todella hienoja hienomekaanisia tallasysteemeitä moniakin, jotkut vaan ovat olleet todella kalliita valmistaa. Tsekkaa vaikka Jim Burnsin 60-luvun lopun Featherlight- ja Boomerang- tallat.. Jos vielä palajan noihin Bigsby-kopioihin, niin kyllähän niissä aivan taatusti on kelvollisia ja hyviä, vaan edelleen olen sitä mieltä, että 25 eurolla saa "25 euron tallan".. =) Vuosien mittaan on vastaan tullut kaikenmoisia. Bigsby-tyyppisen tallan kielipirta eli se pyöreä "akselitappi" saattaa olla himpun verran huonompaa alumiinia esimerkiksi, sekä kielien kiinnitystappi heikomman puoleinen putkisokka. |
Carvel 18.07.2013 17:31:18 | |
---|
|
varakeef 18.07.2013 17:42:10 | |
---|
Carvel: Kuinkas helppoa on kotikonstein tällästä teleen viritellä? Ja tarviiko muita osia ostella/vaihdella? Kuvasarjoja ja videoita on tullut kateltua, mutta kysellään täältä(kin). Ajattelin et tokain ate-33:een olis iskeny. Ei ole lainkaan vaikeata. Yrität asemoida sen keskelle ja suoraan, puristimella kiinniität, poraat ruuveille reijät ja ruuvaat kiinni. "Käytös siivo ja hillitty sopii lehmälle"
- Laura Latvala |
Carvel 18.07.2013 18:00:38 (muokattu 18.07.2013 18:08:29) | |
---|
|
No joo, voihan nuo mikinympärykset ja tallan vaihtaa, jos tuollaisen Fender telecaster -ratkaisun haluaa. Jos asentaa pelkän B5:n niin voi joutua nyrssimään sellaiset kolot tallalevyn takareunaan kielten kohdalle - että korjaan nyt sen verran aiempaa lausuntoani. Jos on sellainen topload- tai dualload-talla saattaa kielten vieminen normaalisti kielten läpivientireikien kauttakin toimia. Vähän olen kyllä sitä mieltä, että teleen Bigsby ei oikein sovi, se painetanko jotenkin tekee kampeamisesta jähmeää. Jotkut tykkää kyllä. "Käytös siivo ja hillitty sopii lehmälle"
- Laura Latvala |