markkuliini: Pieni demonstraatio-video tuosta pompusta, by yours truly. :) Ilman jousta siis tuossa kokeilen, eka kireällä kalvolla sitten ihan löysällä.
http://www.youtube.com/watch?v=cMWhVy0p4ak No juuri näin.
Eli meikä näkee sen niin, että jalan tekniikka olis hyvä olla sillä mallilla, että peräkkäisten iskujen soitto kulkee ilman joustakin. Jousella vaan varmistetaan se, että nuija on aina, tarvittaessa, ampumavalmiudessa. Riippuen, missä jalka-pedaalilauta-nuija-yhdistelmä lepää, ennen iskua, saadaan jousella myös nuijaa taaemmas, ennen iskua, jos lepotilassa se on kalvolla tai liian lähellä sitä. Ja jousen kireys sen mukaan, eli ei kummosia vastuksia tarvita. Enempi koen, että on fiilis kysymys, millaista vastuksen hiventä haluaa tuntea, polkiessaan. Tavallaan, että lähtöasennossa ollessaan, ei lauta ole vallan sortumassa, jalan alta, ennen iskua, vaan antaa pientä tuen tunnetta, että tässä sitä ollaan, vastaan ottamassa polkaisua.
Eihän kapulankaan poimimiseen, ylös kalvolta, mitään jousta tarvita, eikä sitä sieltä käsivoimin nostella.
Eli olenko nyt väärässä, jos väitän että ollaan hakoteillä, jos mies etsii kireämpiä jousia, saadakseen pedaalista nopeamman? Kokisin, että katse tekniikkaan ensin.