Aihe: Epiphone Zakk Wylde LP AI
1
Mapexi
26.05.2013 13:14:19
Moi,
 
onko jollain hyviä/huonoja kokemuksia otsikon kitarasta. Kiinnostaisi kovasti. Myös jonkun random-les paul osto vaihtarina jota sitten päivittää wylden suosimalla hardwarella, toki hankalampi reitti jälkimmäinen. Budjetti alle 600
 
http://www.thomann.de/fi/epiphone_zakk_wylde_lp_ai.htm
Hello world.
JaaGeRMaisTeR
26.05.2013 13:19:46
Mapexi: Moi,
 
onko jollain hyviä/huonoja kokemuksia otsikon kitarasta. Kiinnostaisi kovasti. Myös jonkun random-les paul osto vaihtarina jota sitten päivittää wylden suosimalla hardwarella, toki hankalampi reitti jälkimmäinen. Budjetti alle 600
 
http://www.thomann.de/fi/epiphone_zakk_wylde_lp_ai.htm

 
Eikö se kannata tuo hankkia jos sen wylde pitää olla. :) saat samalla oikean värityksenkin. Itehän olen sitä mieltä että nuissa jonkun singnatureissa on nimi lisää jonkin verran mutta jokainen törsää miten tykkää. :)
V
Mapexi
26.05.2013 13:24:50
JaaGeRMaisTeR: Eikö se kannata tuo hankkia jos sen wylde pitää olla. :) saat samalla oikean värityksenkin. Itehän olen sitä mieltä että nuissa jonkun singnatureissa on nimi lisää jonkin verran mutta jokainen törsää miten tykkää. :)
 
Juu, toi ampparivärihän on naurettava, mut kotipajalla se saadaan kuntoon. Soundi pääasia.
Hello world.
Dominaattori
26.05.2013 13:40:30
Keräät pulloja 50e edestä ja ostat tämän torilta: http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=757653
 
Jos mikit ei miellytä niin torille ja EMG:n aktiivisettiä tilalle.
Örp
JaaGeRMaisTeR
26.05.2013 14:31:04
Mapexi: Juu, toi ampparivärihän on naurettava, mut kotipajalla se saadaan kuntoon. Soundi pääasia.
 
Jollei väri nappaa niin sitten osta lespa ja laitat emg:t tilalle :)
V
Decadetroll
26.05.2013 16:35:25
JaaGeRMaisTeR: Jollei väri nappaa niin sitten osta lespa ja laitat emg:t tilalle :)
 
Eikös tuossa wyldessä oo vaahterakaula? Normilespassa mahtaa mahonkia olla..
I am therefore leaving immediately for Nepal, where I intend to live as a goat. goatpit.weebly.com
RaskasMielinen
26.05.2013 21:04:10
 
 
Mapexi: Moi,
 
onko jollain hyviä/huonoja kokemuksia otsikon kitarasta. Kiinnostaisi kovasti. Myös jonkun random-les paul osto vaihtarina jota sitten päivittää wylden suosimalla hardwarella, toki hankalampi reitti jälkimmäinen. Budjetti alle 600
 
http://www.thomann.de/fi/epiphone_zakk_wylde_lp_ai.htm

 
On hyvä. Mulla on vielä siltä ajalta kun tehtiin Koreassa (tosin miinuspuolena jollekin EMG-passiivit, makuasia). Puiden laadusta en tiedä - kun en ole tyyliin tutkinut jollain ultraäänellä, röntgenillä, kirveellä - mutta viimeistely on todella hyvätasoista. Amppariväritys ja koko signaturemeininki vituttaa mutta en ole laittanut kiertoon kun on niin hyvä soittaa. Tuhti - tosiaan vaahtera - kaula. Jälkeen päin vaihdettu luusatula. Todella matala mutta särinätön action. Tällä soittelen kun kukaan ei ole näkemässä...;) Kaveritkin ovat kehunnet soitettavuutta - ja kyseisillä tyypeillä on vähintään yhtä turhmaisen kallis maku kitaroissa kuin itsellänikin yleensä:D
Mapexi
26.05.2013 21:54:54
Kiitos hyvästä kokemustenjaosta. :) Kitara tulee mulla "tribuutti"-bändiin karkeasti wylden ozzy-aikaiseen materiaaliin pohjautuen ja siksi emg kellomainen sointi sopii erinomaisesti. Koetin kasari kramerilla (strato-kopsu) pari treeniä mutta jotenkin oltiin jossain jake-e-lee-paskemmalla-tatsilla-väärä-era-perkele suossa :)
 
Käyn myös katsastamassa alkavalla liikkeessä nuo Tokai-soittimet liikkeessä joihin monet jo vinkkasi. Käsittääkseni myös tokailla ollut joskus vuonna x joku wylde versio, mutta kalliinpi vrt epiphone - valmistusmaa japsi tuplasi hinnan uutena.
 
RaskasMielinen: On hyvä. Mulla on vielä siltä ajalta kun tehtiin Koreassa (tosin miinuspuolena jollekin EMG-passiivit, makuasia). Puiden laadusta en tiedä - kun en ole tyyliin tutkinut jollain ultraäänellä, röntgenillä, kirveellä - mutta viimeistely on todella hyvätasoista. Amppariväritys ja koko signaturemeininki vituttaa mutta en ole laittanut kiertoon kun on niin hyvä soittaa. Tuhti - tosiaan vaahtera - kaula. Jälkeen päin vaihdettu luusatula. Todella matala mutta särinätön action. Tällä soittelen kun kukaan ei ole näkemässä...;) Kaveritkin ovat kehunnet soitettavuutta - ja kyseisillä tyypeillä on vähintään yhtä turhmaisen kallis maku kitaroissa kuin itsellänikin yleensä:D
Hello world.
RaskasMielinen
26.05.2013 23:24:56 (muokattu 26.05.2013 23:26:35)
 
 
Mapexi: Kiitos hyvästä kokemustenjaosta. :) Kitara tulee mulla "tribuutti"-bändiin karkeasti wylden ozzy-aikaiseen materiaaliin pohjautuen ja siksi emg kellomainen sointi sopii erinomaisesti. Koetin kasari kramerilla (strato-kopsu) pari treeniä mutta jotenkin oltiin jossain jake-e-lee-paskemmalla-tatsilla-väärä-era-perkele suossa :)
 
Käyn myös katsastamassa alkavalla liikkeessä nuo Tokai-soittimet liikkeessä joihin monet jo vinkkasi. Käsittääkseni myös tokailla ollut joskus vuonna x joku wylde versio, mutta kalliinpi vrt epiphone - valmistusmaa japsi tuplasi hinnan uutena.

 
Hmm I see:) Siispä joku omaan käteesi sopiva lespa ja siihen EMG:n Wylde-setti. Ainakin Japanin Tokait on loistavia, itelläni yllätäen myös sellainen, mutta tonaalisilta ominaisuuksiltaan tuhteina, painavina ja mahonkikaulaisina jotain aivan muuta kuin Epiphonen ja veikkaisin myös Gibsonin Wylde-signaturet. Joku kevyempi ja halvempi Kiinan tai mieluummin Korean tuotos sopii paremmin mainitsemaasi budjettiinkin. Tosin EMG-aktiivit tasapäistää kyllä jonkusen verran. MXR:n Wylde OD-pedaalia suosittelisin kattaukseesi myös - jos ei sulla oletettavasti sitä jo olekin. En todellakaan ole mikään Wylde-fani. Tuo Wylde OD vain on mielestäni mahtava kapistus lähes kaikenlaisen mättösoundin etsimiseen.
Mapexi
28.05.2013 19:50:45
RaskasMielinen: Hmm I see:) Siispä joku omaan käteesi sopiva lespa ja siihen EMG:n Wylde-setti. Ainakin Japanin Tokait on loistavia, itelläni yllätäen myös sellainen, mutta tonaalisilta ominaisuuksiltaan tuhteina, painavina ja mahonkikaulaisina jotain aivan muuta kuin Epiphonen ja veikkaisin myös Gibsonin Wylde-signaturet. Joku kevyempi ja halvempi Kiinan tai mieluummin Korean tuotos sopii paremmin mainitsemaasi budjettiinkin. Tosin EMG-aktiivit tasapäistää kyllä jonkusen verran. MXR:n Wylde OD-pedaalia suosittelisin kattaukseesi myös - jos ei sulla oletettavasti sitä jo olekin. En todellakaan ole mikään Wylde-fani. Tuo Wylde OD vain on mielestäni mahtava kapistus lähes kaikenlaisen mättösoundin etsimiseen.
 
Näin tein, Aria les paul vm82 saapui taloon. Mikkejä en oo kattonut vielä, joten noilla super-distortion dimarziolta ja joku random kaulassa mennään alkuun tunnustellen.
Hello world.
Mapexi
28.05.2013 20:01:42
Ja unohtu toi säröhomma. Vanhana pieruna pidän enemmän vahvarin omasta säröstä - polkimissa liikaa muuttujia :) :)
 
Mapexi: Näin tein, Aria les paul vm82 saapui taloon. Mikkejä en oo kattonut vielä, joten noilla super-distortion dimarziolta ja joku random kaulassa mennään alkuun tunnustellen.
Hello world.
RaskasMielinen
28.05.2013 20:13:08
 
 
Mapexi: Ja unohtu toi säröhomma. Vanhana pieruna pidän enemmän vahvarin omasta säröstä - polkimissa liikaa muuttujia :) :)
 
Onhan siinä peräti volume-, tone- ja särö-namiska...;D Vola auki, särö melkein kiinni, ja tonen pyörittämisellä mieleinen soundi. En nyt ainakaan itse onnistu saamaan pelkällä jonkun Marsun jcm800:en ominaissäröllä riittävää rähinää aikaiseksi (sen kanssa särönamiskaakin tulee avattua jonnekin lähelle puolenvälin). Makuasioita toki mutta joku tuollainen särö/OD-pedaali on halpa kokeilu - ja niitä namikoita yleensä on vain ne kolme ja niitä käytetään normisti suunnilleen noin kuin kuvasin.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)