Aihe: Tietoa vailla ohjelmista
1
Henri Henri Olavi
11.04.2013 10:09:43
Wav on CD-laatuista, jos se on 16-bittiä ja 44.1 kHz. MP3 tiedostot ovat sitä laatua, jollaiseksi ne ovat koodattu. Jos MP3 on 128kbps-laatuista, niin ei siitä saa yhtään sen parempaa. Ne voi kyllä konvertoida waviksi, jotta cd:ltä kuuntelu onnistuu. Tällaisia ohjelmia on paljon ja hakusanoilla 'mp3 to wav' löytynee joitain. Lisäksi monet cd-poltto-ohjelmat osaavat tehdä suoraan MP3:ta tavallisia audio-cd:tä.
Edes tätä yhtä ei ole olemassa.
TheVille
11.04.2013 11:59:18
 
 
Henri Henri Olavi: Lisäksi monet cd-poltto-ohjelmat osaavat tehdä suoraan MP3:ta tavallisia audio-cd:tä.
 
Varmaan kaikki osaa tämän? Eli poltto-ohjelma vaan käyntiin ja raahaat tiedostot siihen, sitten polttamaan. Laatu ei siitä tosiaan yhtään parane. Informaation luominen tyhjästä onnistuu vain CSI:ssä ja ehkä CSI Miamissa.
leofenkku
11.04.2013 12:00:00
Kiitti tiedosta
JPQ
11.04.2013 16:13:12
 
 
Henri Henri Olavi: Wav on CD-laatuista, jos se on 16-bittiä ja 44.1 kHz.
 
Waviin täydentäisin varmuudeksi CDeen ääni stereota.
Laajan musiikkityylien kirjon edustaja. Tähän asti kehutuin kappale musiikki näytteessä download linkkinä. Ehkäpä toinen puolisko tyylistäni jota eniten edustan.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)