Aihe: Turvonneet hintapyynnöt laitteista, vol 6
1 2 3 4 5104 105 106 107 108497 498 499 500 501
Hynkel
29.03.2013 18:37:48
mpekkanen: Näinhän sinä minulle ensin "vastasit",vaikka en sinulle kirjoittanut yhtään mitään. En kommentoinut edes sinun ilmoitusta tai mitään kirjoitusta.
 
En myöskään haukkunut sinua miksikään poliisiksi.

 
Tämä on keskustelupalsta, jossa kaikki saavat osallistua ilman että kysytään lupaa. Sinä olet aktiivinen kirjoittaja ja tyylisi on provokatiivinen, joku voisi sanoa jopa mustavalkoinen. Olisi outoa jos kukaan ei kommentoisi.
 
Minustakin modaaminen on osuvampi termi, ja customista tulee jotain muuta mieleen. Ilmoittaja tuskin on kuitenkaan halunnut ketään johtaa harhaan, aika moni tuotakin termiä käyttää. Custom Shopista siellä ei lue mitään, se on ilmestynyt mukaan vasta tässä ketjussa.
C'é solo un Capitano.
Jii-Gee
29.03.2013 18:54:11
 
 
jniska: Mielenkiintoinen asia on, kun liikenteessä löytyy näitä liikennepoliiseja ( omasta mielestään), pillupoliisistakin olen kuullut ja täällä Mnetissä on sitten läjä hintapoliiseja.. ja keikoilla tietty ne bändipoliisit.
 
Mnetissä myös melekosia kommenttipoliiseja.
Aikas herkästi ollaan takertumassa muiden sanomisiin ja neuvomassa et miten olisi pitänyt kirjoittaa / kommentoida / muutenkin olla ettei sit taas tarvii sanoa.
PIM
29.03.2013 19:14:26
Jos nyt tästä on pakko numeroa tehdä niin minusta kustomointi on sitä mitä tehdään ennen tuotteen luovuttamista asiakkaalle ja modaaminen sitä mitä asiakas tekee omalle tavaralleen sen jälkeen kun on sen ostanut.
En tyytynyt tavanomaiseen.
Alfons Åberg
29.03.2013 19:28:53
Jii-Gee: . ja keikoilla tietty ne bändipoliisit.
 
Mnetissä myös melekosia kommenttipoliiseja.
Aikas herkästi ollaan takertumassa muiden sanomisiin ja neuvomassa et miten olisi pitänyt kirjoittaa / kommentoida / muutenkin olla ettei sit taas tarvii sanoa.

 
Mnet on itseoppineiden poliisien mekka. Hintapoliisi, kommentointipoliisi ja yleisellä suvaitsevaisuuspoliisi, en paljasta kuka.
Se vaan tarjoaa myös plussana sen vaihtoehdon, että mutkasta voi poistua tyylikkäässä hallitussa luisussa, jos haluaa. -AWKM
Kimmo72
29.03.2013 20:05:47
IntriguingMan: Mnet on itseoppineiden poliisien mekka. Hintapoliisi, kommentointipoliisi ja yleisellä suvaitsevaisuuspoliisi, en paljasta kuka.
 
Unohdit erään kielipoliisin.
Tunne ja improvisaatio korvaa tekniikan.
"She said I dont like Dream Theater that much, but I had a pen, and some paper, so what the fuck..." -Kevin Moore
vilpor79
29.03.2013 20:09:22
mpekkanen: Niin,ehkäpä se ei ole niin nuukaa onko Jackson customoitu suoraan tehtaalla vai onko siihen joku itse vaihdellut osia?
 
Itseä ei kylläkään nämä jälkimmäiset niinkään kiinnosta,mutta makuja on monenlaisia.

 
No mitä väliä sillä on? On tietty eri asia jos custom shoppi käyttää esim. parempia puita mutta kun näin ei aina ole. Tai ei se ainakaan sitä takaa. Jos nyt puhutaan maalauksista tai raudoista niin ainakin itselle ei sillä ole mitään lisäarvoa että ne on tehty jossain tietyssä shopissa. Tietty RR3 on muutenkin eri keppi kun custom shopin jaska mutta siis pointtina että ainakin mulle olisi ihan sama että kuka ne mikit on vaihtanut. Ei tuo nyt kumminkaan mitään salatiedettä ole. Aika usein nuo custom värkit eroaa "standardista" vaan värityksen ja osien osalta. Ei sinänsä laadun. Poikkeuksia tietty on ja ei ne pajat varmaan ihan paskimpia risujaan niihin lippulaivamalleihin käytä. Mutta jos nyt palataan tohon ilmoon mistä tämä haloo lähti, ni ei tota mun mielestä kovin paljon selkeemmin voi esittää että kyseessä on RR3 eikä custom shopin jaska
Fantasmic
29.03.2013 21:23:55
mpekkanen: Niin,ehkäpä se ei ole niin nuukaa onko Jackson customoitu suoraan tehtaalla vai onko siihen joku itse vaihdellut osia?
 
Itseä ei kylläkään nämä jälkimmäiset niinkään kiinnosta,mutta makuja on monenlaisia.

 
Monella voi tulla varsinkin Jacksonin tapauksessa custom-sanasta assosiaatio käsintehtyihin laatukitaroihin.
Onhan noita modattuja tehty ja myyty aivan aivovammaisilla summilla iät ja ajat.
Siinähän ei siis ole mitään pahaa jos joku keppiinsä ihastuu niin paljon että haluaa iskeä siihen kalliimat osat mutta jos sen
haluaa joskus myydä, kannataisi säilyttää ne vanhat ja nakata paikalleen.
Fantasmic
29.03.2013 21:31:18
vilpor79: Aika usein nuo custom värkit eroaa "standardista" vaan värityksen ja osien osalta. Ei sinänsä laadun.
 
Eikös customin idea ole juurikin siinä että maksaja saa päättää mallin, osat, väritykset, krumeluurit, puut yms. niissä rajoissa mitä valmistaja osaa toteuttaa? ;) Uskon kuitenkin että se laadunvalvonta pelaa siellä custom shopin puolella vieläkin tarkemmin mitä stankuissa.
JaaGeRMaisTeR
29.03.2013 22:43:05
Itte lähtisin hakemaan tuota silleettiis, että esim. nyt tuo custom jaska pitäis olla ihan tehtaalla tehty suoraan tuollaiseksi ja customoitu on sellanen mikä on jälkeenpäin muokattu sellaiseksi mitä soittaja tahtoo. Onhan se jollain tavalla custom, jos hyvään pohjaan tekee muutoksia omaan käteen ja soundiin sopivaksi. Se on silloin räätälöity soittajalle. Sama pätee maalauksen kanssa. Jos muuten hipoo täydellisyyttä, mutta tahtoo hello kittyn kanteen niin on sekin silloin custom.
 
Siksipä en ikinä harkitte nuiden custom skebojen hankintaa, kun ne on jollekkin muulle väsätty. :D
Näin on!
vilpor79
29.03.2013 22:48:52
Fantasmic: Eikös customin idea ole juurikin siinä että maksaja saa päättää mallin, osat, väritykset, krumeluurit, puut yms. niissä rajoissa mitä valmistaja osaa toteuttaa? ;) Uskon kuitenkin että se laadunvalvonta pelaa siellä custom shopin puolella vieläkin tarkemmin mitä stankuissa.
 
No juu tossa tapauksessa tietty. mutta miten se eroaa siitä että maksaja päättää ne ja vaihtaa ne itse stankkuun? siis puita nyt tietty lukuunottamatta. mutta siis meinasin lähinnä että siis onko esim. se Gibsonin tai Fenderin Custom välttämättä tuplahintaisen arvoinen verrattuna stankkuihin? Ja eroaako ne muuten kuin osien ja värin osalta sitten loppupeleissä? Tiedä sitten, onhan ne tietty osa Gibsoneista ainakin spekseiltäänkin eri kitaroita ne customit. mutta joo alkaapi "hiukan" eksymään topicista...
edenbeast
29.03.2013 22:53:35 (muokattu 29.03.2013 22:54:47)
Yleensähän ainakin auto ja pyöräpuolella kustomoitu on sarjatuotantomalli joka on kustomoitu oman maun mukaiseksi (tekee sen sitten maksullinen paja tai itse). Miksi ei siis soittimissa? Omalta osalta jätän tämän aiheen tähän. Kiitos ja anteeksi.
JaaGeRMaisTeR
30.03.2013 00:16:54 (muokattu 30.03.2013 00:17:50)
edenbeast: Yleensähän ainakin auto ja pyöräpuolella kustomoitu on sarjatuotantomalli joka on kustomoitu oman maun mukaiseksi (tekee sen sitten maksullinen paja tai itse). Miksi ei siis soittimissa? Omalta osalta jätän tämän aiheen tähän. Kiitos ja anteeksi.
 
Paukautin plussan
 
Custom = käyttäjälle tehty
 
E: ennusti tekstinsyöttö väärin taas.
Näin on!
Old Joe
30.03.2013 00:23:20
PIM: Jos nyt tästä on pakko numeroa tehdä niin minusta kustomointi on sitä mitä tehdään ennen tuotteen luovuttamista asiakkaalle ja modaaminen sitä mitä asiakas tekee omalle tavaralleen sen jälkeen kun on sen ostanut.
 
Tämä on mielestäni oikein. Kuten näistä kirjoituksistakin näkyy, on termien käyttö kuitenkin kovin vaihtelevaa ja niinpä yksimielisyyttä ei taida syntyä.
Kyllä minä tiedän etten tiedä, mutta ethän sinä sitä tiedä.
mpekkanen
30.03.2013 00:59:37
Old Joe: Tämä on mielestäni oikein. Kuten näistä kirjoituksistakin näkyy, on termien käyttö kuitenkin kovin vaihtelevaa ja niinpä yksimielisyyttä ei taida syntyä.
 
Näinhän tämä on. Jacksonien kohdalla vaan oli asia joskus silleesti ,jotta kaikki Jackson merkkiset kitarat oli Custom Shop tavaraa.
rheinone
30.03.2013 01:16:37
mpekkanen: Näinhän tämä on. Jacksonien kohdalla vaan oli asia joskus silleesti ,jotta kaikki Jackson merkkiset kitarat oli Custom Shop tavaraa.
 
Oisko sitte ollu kuten ylämpänä viitattiin:
- Custom = asiakaskohtainen,
- Shop = "suki suki" siellä kauempana idässä?
"Jonnes gona jonn."
JaaGeRMaisTeR
30.03.2013 22:09:17
No joo.. Voisin lisätä tänne.. Torilla tuollanen jonkun mielestä nätiksi laitettu melody maker.. Vaihto johonkin.. Joka on kitara. Eikä saa olla pas*a tai vaihtoehtoisesti vaikka 550€ euroja. Noo ainakin soitin laine myy uusia ilman slashin pärstää 499 :) ehkä tämä on siis turvonnut pyyntö.
Näin on!
Fantasmic
30.03.2013 23:47:47
JaaGeRMaisTeR: No joo.. Voisin lisätä tänne.. Torilla tuollanen jonkun mielestä nätiksi laitettu melody maker.. Vaihto johonkin.. Joka on kitara. Eikä saa olla pas*a tai vaihtoehtoisesti vaikka 550€ euroja. Noo ainakin soitin laine myy uusia ilman slashin pärstää 499 :) ehkä tämä on siis turvonnut pyyntö.
 
Joskohan tuota omat kepit varustaisi Tauskin pärställä. Mojo ja arvo nousisi pilviin..
jyrkalt
31.03.2013 01:11:13 (muokattu 31.03.2013 01:11:49)
*edit stiblu*
JaaGeRMaisTeR
31.03.2013 11:00:15
Fantasmic: Joskohan tuota omat kepit varustaisi Tauskin pärställä. Mojo ja arvo nousisi pilviin..
 
Se kallein lespa ja tauskin pärstä :D sviddu tulis komea.. Ja permanent tussilla piirrettynä
Näin on!
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)