Aihe: Käsintehdyn kitaran määritelmä nykypäivänä?
1 2 3 4 58 9 10 11 12 13 14
Hynkel
22.03.2013 16:55:15
Krice: Soittimen rakentamiseen käytetty puu pitäisi kaataa pokasahalla, tuoda hevoskärryllä metsästä ja sahata lankuksi käsin. Muuten valmistamiseen on käytetty koneita.
 
Mun mielestä se puu pitää halata kitaraksi, munasillaan, muuten on käytetty liikaa apuvälineitä.
C'é solo un Capitano.
mpekkanen
22.03.2013 17:13:05
Vaikka itse soittelen akustisilla soittimilla pääsääntöisesti nykyään,niin olisi kyllä yksi juttu vielä tahaän käsintehtyyn soitin keskusteluun.
Joskus aikoinani kun soitin bändissä ja sain hommattua sellaisen custom made kitaran (jonka nimellä ja mallilla ei ole nyt tässä mitään väliä) niin se oli minulla ykköskitara 15 vuotta.
Jo sitä ennen olin ostanut kitaroita ja vaihdellut ja maksanut hieman väliä ja tätä rataa. Se mitä tässä tarkoitan on se ,että sitten kun on selkeä näkemys siitä millainen sen oman kitaran pitää olla niin tulee halvemmaksi teettää se kuin ostaa joku johon vaihtaa vaikka mikit ja kohta ollaan taas tilanteessa ettei joku siinä kumminkaan ole ihan kohdillaan.
Ensimmäiseksi kitaraksi ,eikä vielä toiseksikaan ei kannata useita tonneja mihinkään laittaa. Kuitenkin 3000 euron custom soitin voi olla hyväkin ostos jos tietää mitä haluaa ja saa sellaisen. Ei tarvitse koko aikaa vaihdella soittimia ja voi keskittyä muihin asioihin kuin jatkuvaan osto/myynti-ilmoitusten kyttäämiseen.
Hyvän soittimen ostaminen voi olla monellakin tapaa myös edullinen verrattuna siihen,että pikkuhiljaa vaihtaa "parempaan".
Kontiak
22.03.2013 17:37:57
Hynkel Belzepop: Markkinoinnilla yritetään sitten vetää kuluttajan mielihalua kohti tuottajan tuotetta.
 
Meillä jokaisella on mahdollisuus vaikuttaa siihen, että Suomessa voi ostaa suomalaisia tuotteita. Se tapahtuu niin, että suositaan sitä kotimaista valmistajaa ja toimittajaa, pidetään yllä keskustelua ja vaaditaan laatua, sekä ymmärretään, ettei suomalainen tuote aina ole halvin. Se voi muuttua oleellisesti halvemmaksi vain jos sinä ja minä alamme alentaa palkkojamme, lähdetään vaikka 25 prosentista liikkeelle.

 
Jos suomalaiselta kitaranvalmistajalta menee 8/10 kitarasta ulkomaille, niin kyllä siinä on itse kitarasepälläkin jotakin tekemistä.
"If you dig it, you must learn it." http://www.truthinshredding.com
Hynkel
22.03.2013 17:42:27 (muokattu 22.03.2013 17:48:00)
mpekkanen: 3000 euron custom soitin voi olla hyväkin ostos jos tietää mitä haluaa ja saa sellaisen. Ei tarvitse koko aikaa vaihdella soittimia ja voi keskittyä muihin asioihin kuin jatkuvaan osto/myynti-ilmoitusten kyttäämiseen.
Hyvän soittimen ostaminen voi olla monellakin tapaa myös edullinen verrattuna siihen,että pikkuhiljaa vaihtaa "parempaan".

 
Tämä on aivan totta. Minullakin on vahvistin-GAS päättynyt, kun viimein älysin vähän satsata. Katotaan seuraavaksi tyssääkö kitaran osalta customin teettämiseen sitten jossain vaiheessa.
 
Kontiakin kommenttia en tajunnut... Meinaatko että on markkinoinnista kiinni? Onko Rolls-Royce tyrinyt kun 95% menee vientiin?
C'é solo un Capitano.
mpekkanen
22.03.2013 17:49:06
Hynkel Belzepop: Tämä on aivan totta. Minullakin on vahvistin-GAS päättynyt, kun viimein älysin vähän satsata. Katotaan seuraavaksi tyssääkö kitaran osalta customin teettämiseen sitten jossain vaiheessa.
 
Kontiakin kommenttia en tajunnut...

 
Niin kun Ruokangas sanoi että 120 kitaraa valmistuu vuodessa joista menee ulkomaille 80.
Siis kotimaan myynti on kolmannes kaikesta.
kontiakin juttua en kyllä minäkään tajunnut,mutta jos olisin ollut elämässä fiksu niin olisin tehnyt samat virheet jo paljon aikaisemmin niin olisin ollut viisaampi jo paljon kauemmin.
Wradlin
22.03.2013 18:07:06
mpekkanen: Niin kun Ruokangas sanoi että 120 kitaraa valmistuu vuodessa joista menee ulkomaille 80.
Siis kotimaan myynti on kolmannes kaikesta.
kontiakin juttua en kyllä minäkään tajunnut,mutta jos olisin ollut elämässä fiksu niin olisin tehnyt samat virheet jo paljon aikaisemmin niin olisin ollut viisaampi jo paljon kauemmin.

 
Eikös siinä mainittu että 80 %, ei 80 kappaletta?
Kontiak
22.03.2013 18:15:57 (muokattu 22.03.2013 18:20:31)
Nyt vain yleisesti puhun kitaravalmistajasta, en erityisesti Ruokankaasta.
 
Hynkel Belzepop: Kontiakin kommenttia en tajunnut... Meinaatko että on markkinoinnista kiinni? Onko Rolls-Royce tyrinyt kun 95% menee vientiin?
 
Ei kukaan ole tyrinyt, kansainvälisillä markkinoilla vain on omat sääntönsä. Suomalaisen asiakkaan on hankala pitää sama (laatu)taso hankkimissaan soittimissa, kun vaikka keskieurooppalaisella asiakkaalla on kaksin- tai kolminkertainen ostovoima. Kyllä siinä on itse valmistajallakin mahdollisuus vaikuttaa siihen, missä suhteessa kitaroita menee ulko- ja kotimaahan.
"If you dig it, you must learn it." http://www.truthinshredding.com
Freewheeler
22.03.2013 19:04:16
Kontiak: Nyt vain yleisesti puhun kitaravalmistajasta, en erityisesti Ruokankaasta.
 

 
Ei kukaan ole tyrinyt, kansainvälisillä markkinoilla vain on omat sääntönsä. Suomalaisen asiakkaan on hankala pitää sama (laatu)taso hankkimissaan soittimissa, kun vaikka keskieurooppalaisella asiakkaalla on kaksin- tai kolminkertainen ostovoima. Kyllä siinä on itse valmistajallakin mahdollisuus vaikuttaa siihen, missä suhteessa kitaroita menee ulko- ja kotimaahan.

 
Ei jummarra uhtaan nut. Mita sina sanoa?
http://www.soundcheckmag.org
mpekkanen
22.03.2013 19:09:20
Wradlin: Eikös siinä mainittu että 80 %, ei 80 kappaletta?
 
Kyllä,tarkistin asian ja se juuri 80%. Olette oikeassa,kiitos oikaisusta :)
Kontiak
22.03.2013 19:29:32 (muokattu 22.03.2013 19:32:41)
Freewheeler: Ei jummarra uhtaan nut. Mita sina sanoa?
 
Sitäkin voisi kokeilla, että suomalainen kitaranvalmistaja palvelisi asiakkaitaan vain suomen kielellä. Ihan hyvä ehdotus sinulta!
"If you dig it, you must learn it." http://www.truthinshredding.com
mpekkanen
22.03.2013 19:33:11
Kontiak: Kyllä. Sitäkin voisi kokeilla, että suomalainen kitaranvalmistaja palvelisi asiakkaitaan vain suomen kielellä.
 
Meinaatko että Suomalaisia kitaroita ostettaisiin enemmän jos soitinrakentajilla olisi paremmin hanskassa vaikka englannin kieli?
Vilpur1
22.03.2013 20:08:31
mpekkanen: Meinaatko että Suomalaisia kitaroita ostettaisiin enemmän jos soitinrakentajilla olisi paremmin hanskassa vaikka englannin kieli?
 
Nyt taitaa hyvä keskustelu mennä sivuraiteen kautta pöpelikköön.
Etsin soittokamoista soittotaitoa. Ei ole tullut vastaan...
Old Joe
22.03.2013 23:39:22
LaMotta: Mitä lisäarvoa loppukäyttäjä saa tästä?
 
Paskasoundia ja tikkuja käsiinsä :)
Kyllä minä tiedän etten tiedä, mutta ethän sinä sitä tiedä.
Laulava Kylätohtori
23.03.2013 16:11:01
Terry Pantheras: Meillä on Moccamaster ja siinä paketissa lukee, että "HANDMADE", mitä lie ikinä tarkoittaakaan kahuinkeitinrakennuspiireissä...
 
Käsin juotettu vastus, eron kyllä kuulee keittoäänessä....
Met trasikoittim bisi Vanha Rauma iha vaa aikanguluks.
Jii-Gee
23.03.2013 16:20:43 (muokattu 23.03.2013 16:21:08)
 
 
Terry Pantheras: Meillä on Moccamaster ja siinä paketissa lukee, että "HANDMADE", mitä lie ikinä tarkoittaakaan kahuinkeitinrakennuspiireissä... Laulava Kylätohtori: Käsin juotettu vastus, eron kyllä kuulee keittoäänessä....
 
Ja kahvin maussa myös toki enempi läsnäoloa & sustainia.
 
Otsikon aiheesta senverran että Fender Custom Shop Masterbuilt ( by gubbe sejase ) kitarat käsittääkseni kantaa ainakin jonkintason käsintehty -statusta (??!).
Vilpur1
23.03.2013 16:27:46
Jii-Gee: Ja kahvin maussa myös toki enempi läsnäoloa & sustainia.
 
Otsikon aiheesta senverran että Fender Custom Shop Masterbuilt ( by gubbe sejase ) kitarat käsittääkseni kantaa ainakin jonkintason käsintehty -statusta (??!).

 
Mietinnin joskus mitä tuo masterbuilt tarkoittaa mutta aattelin että se on yhden "mestarin" tekemä. Enpä koskaan tarkastanut asiaa kun ei oikeastaan kiinnostanut :)
Etsin soittokamoista soittotaitoa. Ei ole tullut vastaan...
Gabe
23.03.2013 17:32:39 (muokattu 23.03.2013 17:34:51)
Terry Pantheras: Meillä on Moccamaster ja siinä paketissa lukee, että "HANDMADE", mitä lie ikinä tarkoittaakaan kahuinkeitinrakennuspiireissä...
 
Onhan se ihan eri rystää tuollaisen keittämää kahvia, kahvin maku viipyilee kielellä pidempään ja aromi on muutenkin paljon vivahteikkaampi ja sielukkaampi kuin halpis piirilevyrakkineiden keittämässä.
 
Jii-Gee: Otsikon aiheesta senverran että Fender Custom Shop Masterbuilt ( by gubbe sejase ) kitarat käsittääkseni kantaa ainakin jonkintason käsintehty -statusta (??!).
 
Näin olen itsekin ymmärtänyt.
Terry Pantheras
23.03.2013 17:37:57
Laulava Kylätohtori: Käsin juotettu vastus, eron kyllä kuulee keittoäänessä....
 
Kyllähän tuossa roplatuksessa tiettyä mojoa on...
Uutta Masteroidia: Minä kerään kuonaa
Silver Mica
23.03.2013 18:18:45
Master built ja tavallinen CS kitara saavat alkunsa samoista CNC-työstetyistä aihioista. Niiden erona on, että CS kitaran rakentamiseen osallistuu useampi henkilö, kun taas Master builtin tekee loppuun yksi ja sama rakentaja. Käsityötä siinä ei ole siis yhtään enempää kuin tavallisessa CS-kitarassa. Youtubessa on hyviä klippejä, joissa Mike Eldred selittää CS:n toimintaa.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)