Aihe: Käsintehdyn kitaran määritelmä nykypäivänä?
1 2 3 4 5 6 710 11 12 13 14
korvaoo
20.03.2013 14:25:43
omasta mielestä varsinkin sarjatuotannossa koneellinen valmistus on vain etu, koska saadaan tarkkaa jälkeä nopeasti ja suht edukkaasti. Vaan sitten kun tehdään oikeasti mittatilaustyötä, niin vähintään puut pitäisi valita käsin ja viimeistely yms tulisi tehdä käsin koska yksikään sähkösilmä ei ole niin tarkka mitä harjaantunut ammattilainen.
kaikki paitsi on turhaa.
Gabe
20.03.2013 15:08:24 (muokattu 20.03.2013 15:16:35)
hallu: ..
 
Olipas taas hyvä teksti hallulta +. Pakko vielä palata tuohon alkuperäiseen aiheeseen ja Tokaihin sen verran, että lähdin selvittelemään tätä käsintehdyn kitaran määritelmää lähinnä sen vuoksi että jos Suomessa myydään tuotetta siten että sen sanotaan olevan käsintehty, niin eikö sen silloin pidä olla käsintehty? Ja jos siitä kerran on niin paljon eriäviä mielipiteitä, niin mitkä ne kriteerti ovat millä tämä määritellään? Sarjatuotanto ei ole minulle siis mikään kirosana, vaan hyvä kitara on hyvä kitara riippumatta siitä kuka tai miten se on valmistettu.
 
Ja ovathan nämä suomessa käsintehdyt tuotteet aivan oma lukunsa. Valmistaja on puhelimen päässä neuvoineen mikäli niitä tarvitaan. Tämä on ainakin minulle helposti muutaman setelin arvoista.
Vallu-Veke
20.03.2013 15:55:35
Kiinassa käytetään raakaa käsityötä rankasti hyväksi ja koneet taitaa olla vähemmistössä. Käsityövaiheiden paljous ei takaa käsityön laatua.
Tuollaisia g-videon kaltaisia apulaitteita, muotteja, sorveja, leikkureita, jne. on kait iät ajat hyödynnetty huippulivehkeissäkin, kitaroissa, rummuissa,..
Puun valinta, kunnolliset koneet, ammattitaitoiset työntekijät, yleinen laadunvalvonta,... jotain sellaista.
mpekkanen
20.03.2013 16:02:27 (muokattu 20.03.2013 16:03:58)
Vladi: Riippuu varmaan, tilaatko pelkät puupökkelöt vaiko valmiin rungon ja kaulan.
 
En tajua tätä vaahtoamista ulkomailta tilattavista puista. Tiettyjä puita ei saa kuin vain tietyistä maailmanosista, vai oletko nähnyt paljon esim. suomalaista mahonkia? Ei se ulkomailta tuleva puukappale mitenkään sitä käsityön ja kotimaisuuden määrää vähennä. Pelkkä puukappale ei ole mikään tuote, vaan se on se soitinrakentaja, joka tekee siitä instrumentin. Jos sen tekee suomalainen soitinrakentaja suomessa, kyllä se soitin on sillon "Made in Finland". Globaalissa markkinataloudessa hyvin harva tuote on loppuviimeksi valmistettu 100%:sti raaka-aineita myöten yhdessä maassa ihan vain sen takia, että tiettyjä asioita ei saa kuin tietyistä maailmankolkista.
 
Vai onko "Made in Finland"-kitara oikeasti kotimainen vain, jos se on tehty takapihan koivusta ja naapurin Markun mökin päälle kaatuneesta männystä ja rautaosat on itse kolvannut kasaan?

 
Tässä tapauksessa kyllä tarkoitin,että jos tilaa Sunsmile tai Wolf staron kaulan ja bodyn ja siihen hyvät osat niin ei sitä minusta voi kovinkaan kauheasti Suomalaiseksi hehkuttaa tai niinkuin joku oli sitä mieltä että pesee originaalit 6-0.
On eriasia jos tilataan hyvää raakapuuta ja siitä sitten tehdään kitara,mutta nyt tarkoitin näitä valmiita kauloja ja bodeja.
Niitä tuskin kukaan ihan tajuttoman laadukkaiksi voi väittää,mitä kiinasta tulee.
 
Vaikka se soitin olisi muuten kasattukin ihan ammattitaidolla vaikka Suomessa niin en sanoisi kitaraa silti made in finland tuotteeksi.
aristoteles666
20.03.2013 18:25:26
 
 
Vallu-Veke: Kiinassa käytetään raakaa käsityötä rankasti hyväksi ja koneet taitaa olla vähemmistössä. Käsityövaiheiden paljous ei takaa käsityön laatua.
Tuollaisia g-videon kaltaisia apulaitteita, muotteja, sorveja, leikkureita, jne. on kait iät ajat hyödynnetty huippulivehkeissäkin, kitaroissa, rummuissa,..
Puun valinta, kunnolliset koneet, ammattitaitoiset työntekijät, yleinen laadunvalvonta,... jotain sellaista.

 
siksi laitoin tuonne aikaisaemmin juuri kuvan kiinalaisesta puuveistoksesta, Olisi voinut olla mistä vaan, pointti oli se, että kyllä kitara on naurettavan helppo tehdä todelliselle puuntaitajalle, joita tuollaiset veistoksien ym tekijät ovat, siksi ne ei ole kitarafirmoissa töissä, koska niitä juttuja nyt tekee kuka vaan.
" mielestäni varmin merkki älykkään elämän olemassaolosta muualla maailmankaikkeudessa on se, että kukaan ei yritä ottaa meihin yhteyttä." lassi ja leevi.
qurone
20.03.2013 19:50:50
tässäpä oiva video siitä miten laatukitaroita valmistetaan .. http://www.youtube.com/watch?v=BA6IukKYymE
 
ps. ostinpa pari viikkoa sitten tokain. (made in china ) aivan ok kitara hintaansa nähden .tuskin on käsityön osuus sen pienempi kuin Carvin pajalla.
yhdelläkin nuotilla pärjää...
tippitappi
20.03.2013 20:49:08 (muokattu 20.03.2013 21:11:38)
Käsityötä tulee varmaan jo sillä,et kummassakin päässä cnc-tai kopiosorvia/jyrsintä on ammattitaitoinen ihminen.
 
Valitaan ennen työstöä se puulaatu mistä tulee mitäkin ja samaten tarkastuksessa työstön jälkeen.
Se puulaatu,mitä ei millään keinolla saada soimaan tarpeeks hyvin menee toiseen laatikkoon.
Viimeistely ja lopullinen laadunvalvonta tehdään käsin.
 
Ei yks cnc-kone poista sitä käsityötä,saattaa vaan parantaa laatua.
Sama lopputulos se on,vaikka sen puun syöttää käsin muutaman tonnin maksaneista käytetyistä koneista läpi ja hioo käsin tai 200:n tonnin cnc:stä
 
Yhdesti tuli dokumentti huippulaatuisen pianon valmistuksesta.
Automaatiota (cnc-jyrsimiä,sorveja jne.) oli käytössä paljonkin,mutta kaikki viimeistely ja hienosäätö koneiden jälkeen tehtiin käsin.

Ja se laadunvalvonta kattoi koko tuotantoketjun,sitä pianoa testattiin ja lopuks soitettiinkin siellä moneen kertaan jo ennen viimeistelyjä.
Heti.jos oli pienikin heitto jossain ni se korjattiin ja jos isompi,ni se palautettiin välittömästi takaisin edelliseen työpisteeseen.
 
Kaikille työntekijöille oli kunnia asia,että tehtaalta lähtee vain ja ainoastaan virheettömiä soittimia.
Jokainen tiesi,että jos siitä tingitään,ni menee valmistajalta maine ja työt loppuu samalla kertaa.
Terry Pantheras
20.03.2013 20:57:39
Kyllä mie nyt ehkä kuitenkin rajaisin käsityön CNC-koneiden tuolle puolen. Mielestäni käsityötä on esim. se, että muotoilet bodyn, kaulan ja otelaudan ym. raskaitakin työkaluja hyväksi käyttäen, kuten vannesaha, käsi- ja yläjyrsin, hiomakone, tasohöylä, sirkkeli ym. Muotoilu tapahtuu kuitenkin käsien kautta, eikä tietokoneen.
Uutta Masteroidia: Minä kerään kuonaa
Gabe
20.03.2013 21:25:17
Terry Pantheras: Kyllä mie nyt ehkä kuitenkin rajaisin käsityön CNC-koneiden tuolle puolen. Mielestäni käsityötä on esim. se, että muotoilet bodyn, kaulan ja otelaudan ym. raskaitakin työkaluja hyväksi käyttäen, kuten vannesaha, käsi- ja yläjyrsin, hiomakone, tasohöylä, sirkkeli ym. Muotoilu tapahtuu kuitenkin käsien kautta, eikä tietokoneen.
 
Näin minäkin olen tämän asian nyt järkeillyt. Ja enköhän siten kelpuuta myös Musamaailmalta tuon Tokain sanomisen käsintehdyksi, vaikkakin tehdastyö tyyliinhän nuo ilmeisesti tehdään useamman eri henkilön toimesta.
tippitappi
20.03.2013 21:27:00 (muokattu 20.03.2013 21:32:33)
Terry Pantheras: Kyllä mie nyt ehkä kuitenkin rajaisin käsityön CNC-koneiden tuolle puolen. Mielestäni käsityötä on esim. se, että muotoilet bodyn, kaulan ja otelaudan ym. raskaitakin työkaluja hyväksi käyttäen, kuten vannesaha, käsi- ja yläjyrsin, hiomakone, tasohöylä, sirkkeli ym. Muotoilu tapahtuu kuitenkin käsien kautta, eikä tietokoneen.
 
Ei kai siinä mitään käytännön merkitystä ole muuta kuin se,että menee aikaa enemmän.
Jos tehdään laatusoittimia,ni kyllä se täytyy ihan samalla tavalla katsoa,et mitä koneeseen työnnetään ja mitä sieltä tulee ulos.
Ainakaan siinä tapauksessa,et samaa soitinta valmistetaan satoja tai tuhansia vuodessa?
 
Joka soittimesta tietysti tulee erilainen jo pelkästään työn takia,mutta mahtaako sillä olla suurensuuri merkitys esim. lankkukitaran osalta?
 
Akustisen tai puolakustisen osalta on ehkä eri asia?
Mut ei sekään soi yhtään sen paremmin vannesahalla sahattuna,jos ei ole ammattitaitoa ja laadunvalvontaa omille tai muiden tekemisille.
 
Vai olisko parempi,ettei käyttäis sähköä ollenkaan? : )
Kyllä käsisahoilla,taltoilla ja höylillä saa huomattavasti huonompaa jälkeä aikaseks sarjatuotantoa ajatellen...
 
Toki sillä olis työllistävä vaikutus ja saatais Suomi uuteen nousuun.
Gabe
20.03.2013 21:51:53
tippitappi: Jos minä olisin kitaranvalmistaja.
Ajatellaan esim,. F-aukkoisen kantta.
 
Lähetän lavallisen huolellisesti puun osalta valikoituja aihioita alihankkijalle CNC:llä jyrsittäväksi.
Takaisin tullessa valikoin ne uudestaan jokaista kokeilemalla,et miten se puu soi ja heitän huonolta tai muuten oudolta kuullostavat poltettavaksi.
Taikka edullisempien kitaroiden valmistukseen.
 
Käsin tarkastus ja viimeistely vielä ennen jatkoon pääsyä.
 
Eikö ole käsityöksi luokitellusta asiasta kyse?
Ainakin sen asiakkaan kannalta.

 
Käsin valikoitu ja käsintehty ovat kuitenkin eri asioita. Enkä tarkoita että toinen olisi huonompi kuin toinen, mutta jos joku tehdään koneella niin ei se siitä käsintehdyksi muutu vaikka sitä miten päin katsoo.
tippitappi
20.03.2013 22:21:28 (muokattu 20.03.2013 22:29:13)
Gabe: Käsin valikoitu ja käsintehty ovat kuitenkin eri asioita. Enkä tarkoita että toinen olisi huonompi kuin toinen, mutta jos joku tehdään koneella niin ei se siitä käsintehdyksi muutu vaikka sitä miten päin katsoo.
 
Eli mikään ilman kymmeniä erilaisia talttoja ja käsihöyliä tehty soitin ei ole käsityötä?
 
Meneekö se käsityö jo sillä pilalle,et käyttääkin lehtisahan tms. korvikkeena sähkökäyttöistä?
Lopputuloshan on tietysti sama...
 
Vai onko se silleen,et jos vannesahaan työntää yksinään yhden palikan ni se on käsityötä.
Mut jos samaan sahaan työnnetään toisen vastaanottaessa tuhat kuutiota,ni se ei enää olekaan ?
 
: )
Terry Pantheras
20.03.2013 22:37:21
tippitappi: Jos käytetään CNC-koneita tiettyihin työstövaiheisiin, niin mielestäni silloin ei ole kyse käsityönä tehdystä soittimesta kuin osittain. Mun mielestä se on just noin simppeliä: CNC-kone ei ole käsityöväline. :)
 
Työn laatuun en ottanut kantaa, enkä näkisi sen olevan huonompi CNC-koneilla, pikemminkin päinvastoin keskimäärin.
Uutta Masteroidia: Minä kerään kuonaa
aristoteles666
20.03.2013 22:38:05 (muokattu 20.03.2013 22:38:42)
 
 
tippitappi: Eli mikään ilman kymmeniä erilaisia talttoja ja käsihöyliä tehty soitin ei ole käsityötä?
 
Meneekö se käsityö jo sillä pilalle,et käyttääkin lehtisahan tms. korvikkeena sähkökäyttöistä?
Lopputuloshan on tietysti sama...
 
Vai onko se silleen,et jos vannesahaan työntää yksinään yhden palikan ni se on käsityötä.
Mut jos samaan sahaan työnnetään toisen vastaanottaessa tuhat kuutiota,ni se ei enää olekaan ?
 
: )

 
kyllä kaikkien firmojen kitarat on ihan teollista työtä, ei ne ole käsityötä.
ne ei ole käsityötä nähnytkään.
" mielestäni varmin merkki älykkään elämän olemassaolosta muualla maailmankaikkeudessa on se, että kukaan ei yritä ottaa meihin yhteyttä." lassi ja leevi.
Old Joe
20.03.2013 22:43:39
Käsityö kitarateollisuudessa on vaikea termi. Pitäisikin mieluummin puhua käsittelystä ja työstä erikseen. Jos tiedetään tuotanto ja siihen uhratut työtunnit, on helppo laskea työn osuus. Jos samoilla tunneilla joku toinen firma tekee vaikkapa puolet vähemmän, voidaan olettaa käsittelyä olevan enemmän.
Kyllä minä tiedän etten tiedä, mutta ethän sinä sitä tiedä.
Vilpur1
20.03.2013 22:43:54
Terry Pantheras: Kyllä mie nyt ehkä kuitenkin rajaisin käsityön CNC-koneiden tuolle puolen. Mielestäni käsityötä on esim. se, että muotoilet bodyn, kaulan ja otelaudan ym. raskaitakin työkaluja hyväksi käyttäen, kuten vannesaha, käsi- ja yläjyrsin, hiomakone, tasohöylä, sirkkeli ym. Muotoilu tapahtuu kuitenkin käsien kautta, eikä tietokoneen.
 
Juurikin näin. Onko muottiin valettu veistos käsin tehty jos se maalataan ja viimeistellään käsin? Tai kuka pitää autoja käsin tehtyinä kun niissä on vaiheita jotka tehdään käsin?
Etsin soittokamoista soittotaitoa. Ei ole tullut vastaan...
Gabe
20.03.2013 22:47:08 (muokattu 20.03.2013 22:55:30)
tippitappi: Eli mikään ilman kymmeniä erilaisia talttoja ja käsihöyliä tehty soitin ei ole käsityötä?
 
Meneekö se käsityö jo sillä pilalle,et käyttääkin lehtisahan tms. korvikkeena sähkökäyttöistä?
Lopputuloshan on tietysti sama...
 
Vai onko se silleen,et jos vannesahaan työntää yksinään yhden palikan ni se on käsityötä.
Mut jos samaan sahaan työnnetään toisen vastaanottaessa tuhat kuutiota,ni se ei enää olekaan ?
 
: )

 
Terry Pantheras sanoi hyvin tuon CNS-konetta kun käytetään niin ei voida enää puhua käsityöstä. Siinähän se kone tekee sen, joten miten sitä voisi sanoa käsityöksi?
 
Old Joe: Käsityö kitarateollisuudessa on vaikea termi. Pitäisikin mieluummin puhua käsittelystä ja työstä erikseen.
 
Näinpä juuri, mutta kyllä tästä mukava keskustelu tuli. Ja ainakin minulle nämä rajat selkenivät huomattavasti siitä miten ne alkuun olin ymmärtänyt.
 
aristoteles666: kyllä kaikkien firmojen kitarat on ihan teollista työtä, ei ne ole käsityötä.
ne ei ole käsityötä nähnytkään.

 
Ai kaikkien firmojen? Suomalaiset pienet pajat mukaan luettuna? Ja miksi teollinen työ ei voi olla käsityötä?
Osteri
21.03.2013 00:08:52 (muokattu 21.03.2013 00:10:23)
Gabe: ...tehdään koneella niin ei se siitä käsintehdyksi muutu vaikka sitä miten päin katsoo.
 
Voidaanko tästä siis tehdä ketjun yhteenveto?
Käsintehty = käsinveistetty, kuten tuolla alussa jo ehdotettiin. Eli kun suuret valmistajat ovat automatisoineet jo tuotantonsa enemmän tai vähemmän, niillä kellään ei tänään ole varaa puhua käsintehdyistä tuotteista. Heti kun ohjelmoitu cnc-jyrsin on mukana, kaikki ovat samalla viivalla. Vain metritavarasta käsinveistäjä tekee tavaraa jota voi esitellä käsityönä.
 
Se, mistä kaikki metallitavara on lähtöisin, on kai vähemmän merkitsevää, koska ei voi olettaa, että tallat ja peräkappaleetkin pitäis itse valaa, kun valmistaa käsintehtyä. Joku jousto varmaan muusinetin virallisissa määrityksissä voitaisiin vahvistaa.
 
(jaahas..taitaa olla aika painua pehkuihin...ajatus viiraa.... )
 
edit: no ku ei enää edes kirjoita oikein..
Kirjoitan.....siis ehkä en just nyt soita....
Gabe
21.03.2013 00:58:19
Osteri: Voidaanko tästä siis tehdä ketjun yhteenveto?
Käsintehty = käsinveistetty, kuten tuolla alussa jo ehdotettiin. Eli kun suuret valmistajat ovat automatisoineet jo tuotantonsa enemmän tai vähemmän, niillä kellään ei tänään ole varaa puhua käsintehdyistä tuotteista. Heti kun ohjelmoitu cnc-jyrsin on mukana, kaikki ovat samalla viivalla. Vain metritavarasta käsinveistäjä tekee tavaraa jota voi esitellä käsityönä.
 
Se, mistä kaikki metallitavara on lähtöisin, on kai vähemmän merkitsevää, koska ei voi olettaa, että tallat ja peräkappaleetkin pitäis itse valaa, kun valmistaa käsintehtyä. Joku jousto varmaan muusinetin virallisissa määrityksissä voitaisiin vahvistaa.
 
(jaahas..taitaa olla aika painua pehkuihin...ajatus viiraa.... )
 
edit: no ku ei enää edes kirjoita oikein..

 
Tässä oli mielestäni aika hyvä yhteenveto ketjusta. Ainakin tuohon cnc-jyrsimeen on hyvä vetää se ehdoton raja. Pitää nyt enää infota valmistajia ja jälleenmyyjiä siitä että nyt on sitten mnetissä porukalla säädetty viralliset määritykset tähänkin asiaan.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)