Aihe: kitaran mikit "mikrofoniset"
1
Decadetroll
02.03.2013 19:30:47
Morjens kaikille.
 
En tiedä onko tuo "mikrofoninen" nyt aivan oikea sana, mutta tässä on tilanteeni:
 
Nappasin tuossa juuri RG3120:ni seinältä roikkumasta ja aloin soittelemaan.. Ihmettelin siinä sitten kun särähti heti korvaan, että saundi on nyt kyllä jotenkin muuttunut oleellisesti ja kaikki ei ole ihan kohdillaan. Siinä sitten ihmettelin ja soittelin menemään ja huomasin, että kun suht kovilla säröillä pistää wah wahin päälle tuosta pod x3 livestä, niin se alkaa kiertämään suht äkäiseen wahin ollessa ala-asennossa (ts. niin, että ylätaajuudet on korostettuna). Ja tämä on tosiaan eka kerta, kun saan vermeet kiertämään podin kautta. No, ajattelin ensin, että podissa on joku asetus vaihtunut ja räpeltelin sitä sitten aikani, vain huomatakseni, ettei mikään ole siellä muuttunut.
 
Seuraavaksi sitten huomasin, että kitaralle omistetuista kaiuttimista kuuluu ääniä, joita ei pitäisi. Aloinpa sitten mölisemään itse noihin kitaramikkeihin ja kas, sieltähän toistuu meikäläisen ääni ihan niinkuin mikkiin puhuisi (heh). Eli "mikrofoniset" taitavat olla kovastikkin.
 
Nyt kuuluukin kysymys, että mitähän helvettiä? Mistä moinen? Ei vielä pari päivää sitten ollut moista ongelmaa! Kitaraa ei ole kolhittu mihinkään, eli ei luulisi mikkienkään mitenkään fyysisesti vaurioituneen. Ilmeisesti asiaa voisi paikkailla mikkien vahauksella? Mitään hyviä vinkkejä aiheeseen, tai asiantuntijalausuntoa siitä, miksi nuo nyt yhtääkiä menivät tollaseksi.
 
Voiko potikoilla muuten olla osuutta asiaan, huomasin nimittäin samalla, että volumepotikka on hieman muuttanut käyttäytymistään: aiemmin sillä pystyi suorittamaan volume swellejä ihan kivasti, nyt se käyttäytyy ihan kuin olisi väärää mallia, eli volume nollilla ensin, sitten ykkösen kohdalla jysähtää helvetinmoinen volume ja loppuosa potikasta ei tee paljon mitään eroa enää.
Letku-omena. Tuo kasvimaailman peenis... -Delorean
-HP-
06.03.2013 13:11:59
Joku kierros kuparia irronnu lerputtamaan vois olla ensidiagnoosi. Volapotikka voi olla muutenvaan sökö, ei tule mieleen tapaa jolla se voisi käyttäytyä noin ja napata paineenvaihtelusta kovin pienillä volyymeillä ääntä.
Kuka väittää ettei kitara muka ole lyömäsoitin?
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)