Aihe: Kitaran äänittäminen tietokoneella
1 2 3 4 530 31 32 33 3436 37 38 39 40
Ronttimus
18.01.2013 13:26:36
Antti1: Kuulostaa vähän oudolta. Onko sun kone muutoin ihan jumissa ja piukassa kaikkea softaa, jotka pyörivät jatkuvasti Windowsin taustalla? Tai kenties vain joku tosi vanha mylly?
 
2 vuotta vanha, suht tehokas kone. Ohjelmia on kyllä aivan perkeleesti asennettuna ja päälläkin samaan aikaan. Tää kun ei ole mikään pelkkä studiokone, vaan surffailuun, pelailuun yms muuhunkin käyttöön.
Grugi
18.01.2013 13:27:51
Ronttimus: 2 vuotta vanha, suht tehokas kone. Ohjelmia on kyllä aivan perkeleesti asennettuna ja päälläkin samaan aikaan. Tää kun ei ole mikään pelkkä studiokone, vaan surffailuun, pelailuun yms muuhunkin käyttöön.
 
Nyrkkisääntönä vois pitää että kun koneella tehdään musaa niin kaikki turhat sovellukset ja prosessit pois päältä.
The only true wisdom is in knowing you know nothing.
lasal
18.01.2013 16:21:12 (muokattu 07.02.2013 07:15:45)
Grugi: Nyrkkisääntönä vois pitää että kun koneella tehdään musaa niin kaikki turhat sovellukset ja prosessit pois päältä.
 
näin on. Netti tietysti ekana irti
 
äsken töistä tullessa kytkin (24h käyvä kone) netin ja hetipäs jumitteli ihan tavallinen sähköpostinluku. Tuo prosessien tilapäinen karsiminen on jossain ketjussa selostettu. Taisi seiskassa sujua näinkin: suorita-ruutuun "msconfig" ja enteriä. Avautuu ikkuna jonka palvelut-välilehdellä rastita 'piilota microsoftin palvelut' ja jäljellejääville disablointi. Startup-välilehdellä sai poistaa kaikki rastit. Uudelleenkäynnistys
 
virustorjuntojen menettelyt ovat kirjavia. Toiset tarjoavat tähän selvät temput, mutta F-securen tukisivuilla äänekkäästi ihmetellään että "miksi ihmeessä kukaan koskaan haluaa tilapäisesti poistaa virustorjunnan".
Tynnyrissä kasvaneita? Digital Audio Workstation täysin tuntematon asia?
tombah
21.01.2013 18:39:56
Hep.
 
Saan hyvällä menestyksellä tallennettua kitaran soiton PreSonus Audiobox USB:n kautta tietokoneelle käyttäen Studio One 2 Artist -ohjelmaa. Tänään sain myös Guitar Rig Playerin toimimaan.
 
Minua kuitenkin vaivaavat huonot soundit. Tuon Studio Onen omalla Ampire-mallinnuksella ei saa minkäänlaista miellyttävää soundia aikaan, eikä tuo Guitar rigin kevennetty versio oikein jeesannut.
 
Multa puuttuu kitarasta kokonaan kaulamikki, ja kieletkään ei ole ihan parhaassa terässä. Nää seikat varmaan vaikuttaa, mutta miten paljon?
 
Randallin RG 75 G2 -kombon kautta kuulostaa aivan siedettävälle kuitenkin.
 
Pitääkö mun vaan opetella säätämään oikeita namiskoita? Vai hankkia Guitar rigin raskaampi versio? Voiko tuo johtua PreSonuksen äänikortista, onko äänikorteilla joku ominaissoundi?
 
Ja tarkennuksena, tavoitteena olisi saada sellainen kohtuullisen selkeä mutta raskas soundi. Esim. kuten http://www.youtube.com/watch?v=qfmBZHCK1SQ
 
Tällä hetkellä soundit ovat "tukkoiset" ja epäselvät.
:|
Antti1
21.01.2013 18:46:17
No jos sä haluat soundia jäljitellä, niin pikaisella googlauksella 5150 ja Mesan kaappi V30 elementeillä menee kohtuullisen lähelle. Siltä se vähän tossa näytteessä myös kuulostaakin. Mikäli toi versio softasta tuki VST-plugareita, niin tarkista ainakin LePoun tarjonta kitaramallinnuksista.
 
Guitar Rigiin en haaskaisi rahoja, ei siitä oikein irtoa metallitörinöitä kunnialla mun mielestä.
"Bodybuilding is for men who wax their bodies and traipse around in bikinis. I train." -Henry Rollins
tombah
21.01.2013 19:02:21
Antti1: No jos sä haluat soundia jäljitellä, niin pikaisella googlauksella 5150 ja Mesan kaappi V30 elementeillä menee kohtuullisen lähelle. Siltä se vähän tossa näytteessä myös kuulostaakin. Mikäli toi versio softasta tuki VST-plugareita, niin tarkista ainakin LePoun tarjonta kitaramallinnuksista.
 
Guitar Rigiin en haaskaisi rahoja, ei siitä oikein irtoa metallitörinöitä kunnialla mun mielestä.

 
Jeps. Tuossa tuli mukana vaan Komplete players Guitar rig, joka stand alonena antaa ihan ok-soundeja mutta VST-plugarista on karsittu aika paljon pois. Ja tuo Studio One 2 Artist ei tosiaan 3. osapuolen VST-plugareita tue.
 
Eli saattaisiko ratkaisu olla jonkin paremman äänityssoftan hankkiminen, esim Cubase (onko tuossa halvimmassa versiossa jotain vikaa?), ja sit vaan parempaa pluginia kehiin?
 
Pointtina siis se, että en haluaisi tuhlata rahaa ohjelmiin jos vika onkin jossain muualla...
:|
Antti1
21.01.2013 19:27:55 (muokattu 21.01.2013 19:32:27)
tombah: Pointtina siis se, että en haluaisi tuhlata rahaa ohjelmiin jos vika onkin jossain muualla...
 
No tätä on melko mahdotonta kokeilematta sanoa, tai ainakaan tietämättä kaikkia käytettäviä välineitä. Tukkoisuuteen ja epäselvyyteen nyt ainakin auttaa se, että on mahdollisimman hyvä lähtösoundi ennen koneelle päätymistä. Se sisältää erityisesti hyvän soittotaidon, mutta myös hyvin soivan instrumentin, uudet kielet, sopivan impedanssimuunnoksen, riittävän laadukkaan etuasteen ja siitä sitten gainia vielä tarkoituksenmukaisesti (kovimmat piikit voivat olla vaikka -6 mittareissa, ei kannata ja tarvitse vetää sen lujempaa, ei ainakaan 24 bittisenä).
 
Jos noi on kunnossa, niin loppu on kuuntelun laadukkuudesta, softista ja sun taidoista kiinni.
 
Mut mikäli mä olen oikein käsittänyt, niin Studio One 2 Producer tukee jo ulkopuolisia VST-plugareitakin? Mikset päivittäisi softaasi siihen, jos homma muuten toimii? Maksaa alta satasen. Tosin onhan se vähän köpönen välimalli, mä heittäisin suorilta jo Professionalin itselleni.
"Bodybuilding is for men who wax their bodies and traipse around in bikinis. I train." -Henry Rollins
Aki
21.01.2013 22:39:05 (muokattu 21.01.2013 22:39:18)
 
 
tombah: Pointtina siis se, että en haluaisi tuhlata rahaa ohjelmiin jos vika onkin jossain muualla...
 
Noita LePou ja muita VST-plugareita voit kokeilla Reaperilla ennen maksamista ni selviää onko ongelmana tosiaan softa ja plugarit.
"En mä oo löytäny tästä Lumiasta mitään hyvää." - Nokia Lumia 800 -käyttäjä, 12/2012.
Ronttimus
06.02.2013 23:11:50
Eka nauhoittamani ja tekemäni biisi FL Studiolla. Ei käytetty looppeja, kaikki tehty alusta loppuun. Otetaan vastaan rakentavaa palautetta, mitä tehdä erilailla. Eri soittimien väliset volumet, panoroinnit, soundit yms.
 
https://soundcloud.com/aleksi88/wombats_taking_over_the_earth
Aki
07.02.2013 00:13:13
 
 
Ronttimus: Eka nauhoittamani ja tekemäni biisi FL Studiolla. Ei käytetty looppeja, kaikki tehty alusta loppuun. Otetaan vastaan rakentavaa palautetta, mitä tehdä erilailla. Eri soittimien väliset volumet, panoroinnit, soundit yms.
 
https://soundcloud.com/aleksi88/wombats_taking_over_the_earth

 
Hieno teos! Näin olkkarikuuntelun perusteella perusasiat on ihan hyvässä kuosissa, ainut mihin vähän keskittyisin on juurikin balanssit. Virveliä lukuunottamatta rummut jää aika taustalle, ja esim. tomit sais mun mielestä olla yhtä lujalla kuin virveli. Virveliä 3dB hiljemmalle ja koko rumpuryhmää 3dB lujemmalle saattais toimia. Rumpujen overeista/tilamikeistä nostaisin myös pienen karvan heleyttä, diskanttia kun ei kitaroista ym luonnostaan tule juuri lainkaan.
"En mä oo löytäny tästä Lumiasta mitään hyvää." - Nokia Lumia 800 -käyttäjä, 12/2012.
audioAXS
27.02.2013 22:22:29
Voiko Boss ME-20 multiefektipedaalilla ( http://www.roland.com/products/en/ME-20/ ) äänittää suoraan koneelle? Jos ei, niin millasia laitteita siihen tarvisi lisäksi?
Trendkeel
27.02.2013 22:35:17
audioAXS: Voiko Boss ME-20 multiefektipedaalilla ( http://www.roland.com/products/en/ME-20/ ) äänittää suoraan koneelle? Jos ei, niin millasia laitteita siihen tarvisi lisäksi?
 
Jos voit käyttää pelkkää laitetta yksinään kuulokkeilla, niin laitat piuhan Headphone outista tietokoneen line iniin.
 
Tuollainen väliin: http://www.verkkokauppa.com/fi/prod … aapeli-3-5mm-uros-3-5mm-uros-stereo
audioAXS
27.02.2013 22:58:42
Kiitos! Huomenna taidan ladata jonkun ohjelman ja sit kokeilla äänittämistä :)
Nasty_Suicide
27.02.2013 23:00:56
Saako tälläsella (http://www.f-musiikki.fi/ohjelmisto … ugi-usb_kitarajohto_3m_/_wave_audio) minkäänlaista soundia aikaseks jos äänittää iMacin garageband ohjelmalla?
No one's gonna do it for you!
Krice
05.03.2013 10:48:58
 
 
Grugi: Nyrkkisääntönä vois pitää että kun koneella tehdään musaa niin kaikki turhat sovellukset ja prosessit pois päältä.
 
Tai sitten voi laittaa samplesin 512:n. Ei siitä haittaakaan ole. Minusta olisi ärsyttävää karsia Windowsista kaikki irti virustorjuntaa myöten.
Krice
05.03.2013 11:03:05
 
 
tombah: Eli saattaisiko ratkaisu olla jonkin paremman äänityssoftan hankkiminen, esim Cubase (onko tuossa halvimmassa versiossa jotain vikaa?), ja sit vaan parempaa pluginia kehiin?
 
Kitarasoundeissa on vähän sellainen juttu, että aidolla vahvistimella ei tarvitse arpoa sitä soundia eli jos hakee soundia viimeisen päälle niin se on paras vaihtoehto. Mallintavista AmpliTube on hyvä, tosin ärsytti itseäni kun siitä ei ole 64-bittistä VST:tä. Jos VST:stä löytyy demo niin sitä kannattaa kokeilla ennen ostopäätöksen tekemistä. Yksi vaihtoehto on sitten myös mallintavan pedaalin hankkiminen. Siinä on myös se hyvä puoli, että haluamansa soundin saa sellaisenaan eikä tarvitse pohtia softapohjaisen mallintamisen latenssia.
 
Jos Studio One tuntuu muuten ok ohjelmalta niin kannattaa tosiaan päivittää se sellaiseen versioon, jossa on tuki VST:lle.
lvjh1351
11.03.2013 20:59:12
Voisko joku opastaa vähän tekniikasta tietämätöntä? Haluaisin saada kitaraa soittamalla sekvensserisoftalle. Ajattelin ostaa tuon line6 ux2 systeemin. Minulla on line6 spider IV mutta ei kunnollista mikkiä. (Tyhmä) kysymys: saanko kitaraa äänitettyä suoraan vahvistimen ja ux2 kautta sekvensserisoftalle niin että soundi on sama mikä lähtee vahvarista, siis ilman mikkiä?
mattim
12.03.2013 04:16:50
 
 
lvjh1351: Voisko joku opastaa vähän tekniikasta tietämätöntä? Haluaisin saada kitaraa soittamalla sekvensserisoftalle. Ajattelin ostaa tuon line6 ux2 systeemin. Minulla on line6 spider IV mutta ei kunnollista mikkiä. (Tyhmä) kysymys: saanko kitaraa äänitettyä suoraan vahvistimen ja ux2 kautta sekvensserisoftalle niin että soundi on sama mikä lähtee vahvarista, siis ilman mikkiä?
 
Spiderissä on Direct Out lähtö (Stereo), mistä saat vahvistimen äänen ulos linjatasoisena. Voit kytkeä sen suoraan sopivalla johdolla (Stereo 6.3 -> 2 X Mono 6.3) UX2:n Line In sisäänmenoihin.
 
Matti
lvjh1351
12.03.2013 12:55:50
mattim: Spiderissä on Direct Out lähtö (Stereo), mistä saat vahvistimen äänen ulos linjatasoisena. Voit kytkeä sen suoraan sopivalla johdolla (Stereo 6.3 -> 2 X Mono 6.3) UX2:n Line In sisäänmenoihin.
 
Matti

 
Kiitos paljon!
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)