Aihe: Bugeran käyttäjille(stand-by)
1 2 3
Tympee Huttunen
20.02.2013 21:17:30
Telkkareiden kuvaputkella oli aika paljon isommat jännitteet (10kV) muutenkin kuin Bugeroissa tai muissa vahvistimissa.
Twinkle
20.02.2013 23:39:02
jra: Eikös vasta 70-luvun puolessa välissä tuleet televisiot joisa oli "pikakäynnistys", eli jonkinlainen jatkuva lämpö päällä valmiustilassa. Sitä ennen, ja karvalakkimallit vielä tuolloinkin, tv:t vaativat useiden minuuttien lämpiämisen ennen kuin kuva ilmestyi, saati oli priimaa. Olisko noissa ollut jonkinlainen automaattinen stand by? Siitä ei ole mitään tietoa milloin viimeiset putket (poislukien kuva- sellainen) telkkareista katosivat.
 
Putket nyt ylipäätänsä alkavat johtaa vasta sitten kun ne saavuttaa sen oikean toimintalämpötilansa ja noissa telkkareissa oli se, että niissä jännitteet on reilusti isompia kuin styrkkareissa (pahimmillaan yli 10 000 volttia) niin se lämpiäminen kestää sitten pidemmän tovin että se löytää sen toimintapisteen. Näin olen siis sen käsittänyt.
DooMTroopeR
21.02.2013 07:53:44
trih: Ihmettelin itsekin. Kun katsoo sitä kontrollipanelia niin selviää. Siinä on on/off-kytkimet nimillä POWER ja STANDBY. Kun molemmat kytkimet ovat yläasennossa, tulee ääni. Kun molemmat kytkimet ovat ala-asennossa, ei tule ääntä.
 
Elikkä:
 
POWER-kytkin on ala-asennossa off ja yläasennossa on.
 
STANDBY-kytkin on ala-asennossa standby ja yläasennossa play guitar.

 
hyvin tiivistetty!
Aina parhaat välineet eivät takaa parasta lopputulosta.
Laulava Kylätohtori
21.02.2013 10:00:24
Illu: Heh, enolla oli aikoinaan vanha Philipsin väritelkku jossa oli jonkinlainen "stand-by", huvitti kun se kävi ekaks koti tullessaan laittamassa telkun lämpiämään, söi ja sit alettiin katselemaan. :D
 
Lapsena, kun katsottiin Ritari Ässää vanhasta Duxista (oli sentän värimalli, vaikka 70-luvun puolivälistä olikin), niin se piti loppuaikoina muistaa pistää hyvissä ajoin päälle. Jos käynnisti vasta ohjelman alkamisajankohtana, jäi ohjelma näkemättä... ;)
Met trasikoittim bisi Vanha Rauma iha vaa aikanguluks.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)