Aihe: Anonyymit GASiläiset pt.2
1 2 3 4 571 72 73 74 75343 344 345 346 347
kekkuliheikki
13.02.2013 10:41:02
Herranjumala. Sain Lontoon kampan myytya. Parin kuukauden paasta alkaa aivan armoton kamahuoraus. Soitto ei parane kylla yhtaan.
Laulava Kylätohtori
13.02.2013 10:44:02
kekkuliheikki: Herranjumala. Sain Lontoon kampan myytya. Parin kuukauden paasta alkaa aivan armoton kamahuoraus. Soitto ei parane kylla yhtaan.
 
Kadehdin myös sinua... ;)
Met trasikoittim bisi Vanha Rauma iha vaa aikanguluks.
Muovinen
13.02.2013 13:00:52
 
 
kekkuliheikki: Herranjumala. Sain Lontoon kampan myytya. Parin kuukauden paasta alkaa aivan armoton kamahuoraus. Soitto ei parane kylla yhtaan.
 
Hyvä että kuitenkin myönnät tosiasiat ;D
-General Petrovsky
elsewhere
13.02.2013 14:34:07
Uusi EHX 45000-looper (MIDI-synkkaus!) ja jonkinlainen rumpukone. Sitten voi olla oman elämänsä yhtye...
~ Love broke out and I forgot it's war.
Jucciz
14.02.2013 14:00:30
Jucciz: Uusi vuosi ja uusi GAS, vaikka niin pyhästi lupasin iselleni...
 
Tällainen pitää vielä joskus hommata, eli Fender Brownface Deluxe 6G3:
http://i5.photobucket.com/albums/y159/tweedman/100_2961.jpg
 
Pikkuveljensä on niin kiva, että ei tuo voi ainakaan huonompi olla!

 
Ainakin se on yhtä hieno!
 
https://dl.dropbox.com/u/4302688/ruskee.jpg
https://dl.dropbox.com/u/4302688/ruskee2.jpg
 
Yli kuukausihan siihen näköjään meni.
Jos kevyen musiikin nuotinkirjoitus ja komppilaput kiinnostavat, tutustu ihmeessä sivustooni: Lappu soimaan!
kekkuliheikki
14.02.2013 14:33:59
Princeton on kylla kova. Soittelin kerran pajalla. Taisi olla joku -68 malli. Vittu mitka saundit. Oli lahella etten lyonyt rahoja tiskiin.
Jucciz
14.02.2013 14:53:25
kekkuliheikki: Princeton on kylla kova. Soittelin kerran pajalla. Taisi olla joku -68 malli. Vittu mitka saundit. Oli lahella etten lyonyt rahoja tiskiin.
 
Tossa on '62 Princeton ja '61 Deluxe.
 
Löytyy myös '65 Princeton Reverb ja '60 Deluxe. ;)
Jos kevyen musiikin nuotinkirjoitus ja komppilaput kiinnostavat, tutustu ihmeessä sivustooni: Lappu soimaan!
AngieRainbow
14.02.2013 15:29:18
Jucciz: Tossa on '62 Princeton ja '61 Deluxe.
 
Löytyy myös '65 Princeton Reverb ja '60 Deluxe. ;)

 
On se porsas.
What we've got here is... failure to communicate. Some men you just can't reach, so you get what we had here last week, which is the way he wants it. Well, he gets it! N' I don't like it any more than you men.
klobasa
14.02.2013 18:51:04
Eilen menin ostolakkoon ja tänään tein yhdestä vahvarista tarjouksen. Oli aivan pakko kun oli niin hyvä diili. Onneksi jäi parista kympistä kiinni ettei tehty kauppoja, hah.
tepeh
14.02.2013 19:14:50
Mahtaakohan KORGin pme 40x:ää saada enää mistään. Muistaakseni hyvän kuuloset efektit ja erityisesti käyttöliittymä oli oikeen mukava. :D
Musiikin takia tänne tultiin, rölöjen takia tänne jäätiin.
Laulava Kylätohtori
14.02.2013 19:57:56
klobasa: Eilen menin ostolakkoon ja tänään tein yhdestä vahvarista tarjouksen. Oli aivan pakko kun oli niin hyvä diili. Onneksi jäi parista kympistä kiinni ettei tehty kauppoja, hah.
 
Me kaikki retkahdamme joskus. Mutta älä välitä siitä, vaan katso kuinka hyvin olet jo muuten onnistunut. Nyt vain päivä kerrallaan ja jos mieliteko tulee, niin odota hetki ja se menee pois (tai sitten ei). Tärkeää olisi yrittää välttää tilanteita, jotka laukaisevat äärimmäisen himon aiheuttaen epätoivoisia tekoja - älä siis lue toria...
Met trasikoittim bisi Vanha Rauma iha vaa aikanguluks.
Gabe
14.02.2013 20:04:01
klobasa: Eilen menin ostolakkoon ja tänään tein yhdestä vahvarista tarjouksen. Oli aivan pakko kun oli niin hyvä diili. Onneksi jäi parista kympistä kiinni ettei tehty kauppoja, hah.
 
Nämä ostolakot näyttää kestävän täällä aina yhtä kauan. :D Itse en jaksa enää huijata itseäni, aina sitä on kuitenkin jotain haalimassa.
AngieRainbow
14.02.2013 21:02:50
Gabe: Nämä ostolakot näyttää kestävän täällä aina yhtä kauan. :D Itse en jaksa enää huijata itseäni, aina sitä on kuitenkin jotain haalimassa.
 
Gabe taisi aiemmin kysyä, meinaanko kattavankin pedaalilaudan koota. "Enhän mie", meinasin.
 
Pedaltrain junior täytyi näköjään kuitenkin ostaa...
 
Nyt on GAS hyvään WAH:iin. Budwah, RMC picture tms.
What we've got here is... failure to communicate. Some men you just can't reach, so you get what we had here last week, which is the way he wants it. Well, he gets it! N' I don't like it any more than you men.
Muovinen
14.02.2013 21:34:01
 
 
Se ois sitten Gibson SG Classicin vuoro olla kaasutuksessa. Ja tietenkin P90-mikeillä (en tiedä onko tuota myös humppareilla) varustettuna. Ei ainakaan uutena taida olla saatavilla.
-General Petrovsky
Artist
14.02.2013 21:35:03
Jostain syystä alkanut tehdä mieli vanhempaa Fenderiä, Stratoa, Teleä/Esquirea tai Jazzmasteria, jossa olisi tarpeeksi härskin värinen refin, vaikkapa. Vaihtoehtoisesti joku näistä '80-luvun strato/telekopioista myös kiehtoisi, mitä näitä nyt on ESP 400-sarja, Tokai, JV Squier, jos sattuu sopiva väri löytymään (ei valkoinen, musta tai sunburst).
 
Jos viimein saisi äänitettyä bändin kanssa parit tekeillä olleet biisit ja aktivoiduttua muutenkin, voisi tällaisen hankinnan itselleen ehkäpä perustella...
"They tell me, but I tell them, I do it my way and I always will"
Gabe
14.02.2013 22:24:53 (muokattu 14.02.2013 22:37:45)
AngieRainbow: Gabe taisi aiemmin kysyä, meinaanko kattavankin pedaalilaudan koota. "Enhän mie", meinasin.
 
Pedaltrain junior täytyi näköjään kuitenkin ostaa...
 
Nyt on GAS hyvään WAH:iin. Budwah, RMC picture tms.

 
Hah hah :D Niitä onkin kiva haalia. Pedaltrain junior on myös meikäläisen ostoslistalla, täytyy ensin katsella kuinka monta noita purkkeja tulee lopulta osteltua. Saapas nähdä millaiset komentokeskukset tulee kumpaisenkin koottua, parasta vielä kun suureen äänen tuli aiemmin höpistyä pitävänsä eniten yksinkertaisesta kitara ja mies meiningistä.
 
e. Yksinkertaisuus on kyllä yhä mielestäni kaunista, ja efektien käyttö on hyvin maltillista. Mutta turhaan olen aiemmin noita purkkeja karttanut, niillä saa kivasti rakennettua erilaisia soundeja.
Funkånaut
14.02.2013 23:39:13
 
 
Analoginen 80-luvun rumpukone napostelis. Rolandia vaikka, tai jotakin muuta. Kassellaan loppukesästä sittemmin.
"Itse vosin opettaa naisille rumpujen soittoa, jos saisin itse vastalahjaksi ala-majavaa." - heikkijarvinen Kuuntelen tämmöistä
Jucciz
15.02.2013 12:14:52
kekkuliheikki: Kotikaytossa ja demoilussa nuo Eleven Rackit ja Axe FX:it on mainioita mutta...
 
Ei se vaan ole sama homma kun oikea vahvari. Ei lahde samat kicksit. Pakko hommata joku putkikombo. AC30 on Suomessa ja kuumottaa nyt joku aito kapistus. Vinkkeja kehiin.
 
Joku mista saa AC30maisen pehmean cleanin ja parilla boxilla sellaisen pehmean overdriven milla lahtee tarvittaessa legatotilutus.

 
Tähän jokainen varmaan suosittelee omaa suosikkikonettaan. Itse en osaa vastata, koska en millään voi nimetä vain yhtä - tai edes kahta tai kolmea. Hyviä soundeja ja niitä tarjoilevia vahvistimia on olemassa yksinkertaisesti niin paljon. Mut eikös siellä Lontoon päässä luulis olevan testimahdollisuuksia melkoisesti? :)
Jos kevyen musiikin nuotinkirjoitus ja komppilaput kiinnostavat, tutustu ihmeessä sivustooni: Lappu soimaan!
Checy
15.02.2013 17:12:48
Saas nähä saas nähä. Jammun thr10x kuumottelis vieläki kotisoitteluun, ja palkkaakin tulossa kuunvaihteessa ihan mukava könttä. Pitäis vaan säästellä..
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)