Aihe: Järkevä levydiili?
1
Kallekorvola
18.01.2013 20:59:33 (muokattu 18.01.2013 21:00:49)
Mä en tiedä mistä (sopparista/kirjeestä/muualta) toi teksti on kopipaskottu, mut toi englanti on monessa paikkaa niin epäselvää, et ihan kaikki sisältö ei aukea...
 
Toi et pitää mennä Italiaan asti äänittämään, on varsin epäilyttävää. Varsinkin bändin rahalla. Mä kysyisinkin, et missä levylafkan normaaliin toimintaan liittyvä riskinotto on, jos bändi maksaa sessiot? Entäs tuotantopuoli? Hoitaako toi lafka senkin, ja onko esim aikataulut niiden käsissä? Kuinka pitkään asioita studiossa tehdään (huom! Bändin piikkiin)? Kuka päättää milloin on valmista? Onko studio ammattitasoa? Entä henkilökunta? Kenellä on viimeinen sana esim miksauksen hyväksymiseen/hylkäämiseen? Tollanen sessio voi alkaa kestämään, jos hlökunta tai studio ei ole tehtävän tasolla...
 
Ennen lisädataa sanoisin että eipä kannata pistää nimeä paperiin. Aika epäilyttävä meininki tähänastisessa.
Tehdäänkö nopeasti, halvalla vai hyvin? Valitse kaksi mieleisintä vaihtoehtoa.
ganesha
18.01.2013 21:34:09
Aika perinteinen "Artisti Maksaa"-sopimus. Halvemmaksi tullee tehdä tuollainen jonkun suomalaisen vastaavan labelin kanssa, onhan noita muutamia jo näilläkin leveysasteilla!
Vessajono
31.01.2013 17:37:22
BloodDrenched: Haluaisivat, että menisimme sinne äänittämään 260e/pvä taksalla.
 
Eiköhän tää oo jo tässä vaiheessa aika pitkälti kiitos ja näkemiin.
"Jazzi jos mikä on pelkkää vehkeilyä todellisten musiikin ainesten kustannuksella. Muusikerit, jotka ovat antautuneet swing-musiikin pettävälle polulle, eivät ainoastaan petä tempuillaan yleisöä, he pettävät lopulta itsensä."
jannu
31.01.2013 23:18:56
Menemättä yksityiskohtiin, lähestulkoon kaikki tuossa tekstissä oli täyttä paskaa. Tulee mieleen että joku apukoulutason "indiemoguli" on kattonut Spinal Tapin ja ottanut sen tosissaan.
"You really can't be jealous of something you can't fathom." -Nigel Tufnel
rintapek
01.02.2013 16:49:01
 
 
jannu: Menemättä yksityiskohtiin, lähestulkoon kaikki tuossa tekstissä oli täyttä paskaa. Tulee mieleen että joku apukoulutason "indiemoguli" on kattonut Spinal Tapin ja ottanut sen tosissaan.
 
Otahan jannu plussa.
One kind of music only - the good kind
mpekkanen
18.03.2013 08:41:26
Levyä tehtäessä kannattaa muistaa sekin ,että vaikka sen levyn kustantaisi itse niin nykyään levykauppa käy todella huonosti. Ilman järkevää jakelusopimusta hyvätkään levyt eivät mene kaupaksi. Levyjä voi toki viedä myyntitili tyyliin myyntiin muutamiin paikkoihin,mutta kyllä ne sinne muiden sekaan tahtovat hukkua jos niitä ei missään oikein markkinoida.
Sellainen omilta kotisivuilta ja keikoilta myynti on pitkäjänteistä työtä ja niin voi mennä aika kauankin ,että saa edes jonkinlaisen määrän levyjä kaupaksi. Ainahan kaveripiiri ostaa muutamia ,mutta satojen levyjen myynti on jo hieman vaikeampi juttu.
Siihenkin voi mennä jo satakunta levyä kun sitä tuotostaan lähettää radio-asemille ja erillaisille lehdille. Joten 500 kappaleen painoksesta on helposti saatu parisataa menemään ilman ,että on juuri rahaa tullut.
 
Jos tekee omakustanteen niin kannattaa varautua siihen,että se tuottaa tappiota yleensä paljon enemmän kuin olisi luullut.
 
Kova keikkailu on oikeastaan ainut sana millä sitä levyn myyntiä saa edes jotenkin nostettua.
misty
18.03.2013 15:48:09
Ai noi touhuu vieläkin. =) Mä oon aikanaan sanonu noille kiitti, mut ei kiitti. Suosittelen samaa kaikille muille.
http://www.damiancullenband.com http://www.indiloveless.net http://www.trevolution.fi http://www.nuotti.net http://www.adore.fi
18is9
20.03.2013 10:13:40
 
 
mpekkanen: Jos tekee omakustanteen niin kannattaa varautua siihen,että se tuottaa tappiota yleensä paljon enemmän kuin olisi luullut.
 
Eiköhän se tuota maksimissaan tappiota tasan niin paljon kuin sen tekemiseen on upotettu rahaa. Se on varmaan ihan hyvä lähtökohta arvioitaessa mahdollisia tuloja ja menoja.
"I listened hard but could not see" - YES, And You and I
mpekkanen
20.03.2013 10:35:12
18is9: Eiköhän se tuota maksimissaan tappiota tasan niin paljon kuin sen tekemiseen on upotettu rahaa. Se on varmaan ihan hyvä lähtökohta arvioitaessa mahdollisia tuloja ja menoja.
 
Kyllä. Siltä pohjalta kun sitä lähtee tekemään niin ei tule kauheasti niitä pettynyksiä. Tosin jos levyjä on aikomus lähettää lehdille ja radioasemille niin siihenkin uppoaa jo jonkinlainen summa jos niitä levyjä lähettää sataankin eri paikkaan.
kurre
30.12.2013 16:11:37
Meille otti kans joku kaveri yhteyttä tuolta samalta italiaanolafkalta ja ilmoitteli että olisivat erittäin kiinnostuneita signaamaan meitä. Hinnoista/kuluista ei olla puhuttu vielä mitään, mutta haiskahtaa kieltämättä hieman läpi.
 
Mä oon googlettelun jälkeen saanut semmoisen käsityksen, että tuossa signataan bändejä juurikaan tutustumatta niihin ja tarjotaan "ainutkertaista" ja halpaa mahdollisuutta tehdä levy Italiassa. Käsitykseni mukaan kaikki äänenkäsittely (=bisneksen tulopuoli) tapahtuu oheisessa lafkassa:
 
https://www.facebook.com/MathLabRecordingStudio
 
Näköjään siellä on päivityksistä päätellen joku svedubändi vääntänyt nyt kolme viikkoa. Jos ite maksavat, niin ei ole halpaa tuo, ei.
 
BTW: ihan hauska että törmäsin tähän threadiin jossa tismalleen sama palveluntarjoaja tyrkyttää toiselle bändille palveluksiaan, kun googlettelin "levydiili italia" -hakusanoilla. :-)
Keep Calm and listen Shrapnel Storm: http://www.reverbnation.com/shrapnelstorm/
sammakko54
13.01.2014 02:49:00
Minusta näillä oli jokin suomalainenkin bändi jo listoillaan. Sivuilta varmasti löytää. Heille vain viestiä ja kysymään kokemuksia. Jos levyn äänittelyt omakustanteena Italiassa kiinnostaa, niin miksei jos jälki on hyvää. Turha varmaan odottaa mitään muuta.
Hippien kaveri.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)