Aihe: Sture21 (Helsinki)
1
macce84
04.01.2013 21:08:41 (muokattu 04.01.2013 21:09:58)
 
 
Editoitu paikan infomailista, joten faktojen pitäisi olla kunnossa. Testattu lokakuussa 2012
 
Osoite Sturenkatu 21
 
kotisivut: http://www.sture21.fi/
 
Politiikkamme bändien suhteen on seuraavanlainen:
-Bändit esiintyvät pääsääntöisesti ns.lippuriskillä,
eli saavat kaikki rahat jotka lipunmyynnistä tulee. Verot
ja muut maksut hoitavat omantuntonsa mukaan. Lisäksi he
hoitavat myös lipunmyynnin. Pohjakassa tulee meiltä.
 
-Samalle illalle olisi parempi saada aina 2-3 bändi
 
-Ei alaikäisiä musikantteja!
 
-Savukoneiden käyttö on ehdottomasti kielletty!
 
- Kamojen roudaus sisään klo 16 jälkeen ihan miten
taiteilijoille sopii. Ja pois ne olisi hyvä roudata ennen
klo 01.30 jolloin valomerkki tulee ja me pääsisimme
siivoamaan paikkoja.
 
-Meillä ei ole omia PA-kamoja mutta PA ja miksaus järjestyy noin 100 € hintaan (maksu siis bändiltä esim. lipputuloista)
 
-Me tarjoamme hyvän esiintymistilan, ruokaa ja parit juomat
per soittaja. Ja juomaa tarjotaan siis parit SOITTAJILLE. Hyvällä myynnillä bändille lisäjuomia.
 
-Jos keikka peruuntuu alle kuukausi ennen sovittua
ajankohtaa, oletamme että hoidatte meille jonkun korvaavan
esiintyjän tilalle.
 
Sitten oma arvio. Paikka toimii siis päivisin lounasravintolana ja iltaisin keikkapaikkana/baarina. Siksi salissa on paljon pöytiä, joita tosin voi siirrellä pois tieltä suht hyvin. Seinustoilla kiinteitä sohvia, joita vaikeampi liikutella. Sisään mahtuu ehkä 150 henkeä, mutta jo 50 katsojaa saa paikan näyttämään melko täydeltä. Lava on baaritiskin lähellä ja siinä on pieni korotus. Ainakin seitsemän hengen ska-yhtye mahtui lavalle mukavasti, joten tilaa pitäisi riittää.
 
Yhteydenpito järjestäjän kanssa toimi melko hyvin, miksaaja pa saatiin tosiaan myös paikan kautta, mutta jouduttiin maksamaan lipputuloista se palkkio, kun omaa pa:ta ei oo. Miksaaja taisi tosin olla jonkin verran myöhässä, mutta soundcheck saatiin silti tehtyä hyvissä ajoin ennen keikkojen alkamista. PA:sta mulla ei oo tarkempaa tietoa.
 
Oman arvioni mukaan paikka sopii hyvin bändille, jolla on riittävästi paikan täyttämiseen tai jolla on riittävästi kavereita. "Kanta-asiakkaita" paikalle ei pyörinyt, liekö johtunut sitten musiikkityylistä ;) Ei jäänyt paskaa makua suuhun, ja saatamme uudestaankin tuolla pyörähtää. Toivottavasti omistaja saisi hankittua PA:t paikalle talon puolesta, jotta ei tarvitsisi omia rahoja tuohon laittaa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)