Aihe: Laulumikki kotihärdelliin, kysymys tasoa aapiskukko
1
Leatherman
07.01.2013 13:48:24
Heipähei,
 
Hemmetin simppeleissä asioissa liikutaan. Soittelen raitoja sisään vaivatta, mutta nyt ajattelin josko hommaisi edes hieman paremman mikin lauluja varten kun tämän hetkisen 1,50€ "mikrofonin".
 
Entinen on siis mennyt äänikortin mikrofoni sisääntuloon kiinni. Äänikortissani on vain tämä sisääntulo, toinen mahdollisuus olisi usbi. Eli tuommoista normi mikrofoni inputtia ei löydy, enkä mikseriä omista.
 
Löytyykö näihin porttivaihtoehtoihin järkeviä laulumikrofoneja himahommia varten? Thomannilta hieman katselin.. mutta kun en tiedä laulumikeistä niin yhtään mitään. Jokin halpa mutta toimiva riittää tarkoituksiini.
"Wisest men follow their own directions" -Euripides
passe
07.01.2013 14:47:00
Malliksi:
 
http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=709387
 
Ja:
 
http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=710437
 
Äänikortteja saa käytettynä siihen 50-100€:n haarukkaankin, mutta tuo on sellainen joka ei ala pännimään sitten kun se nälkä kuitenkin kasvaa hiljalleen syödessä.
Joskus virta katkeaa tai sitä on liikaa - mut voi tahto nuorallatanssijan nostaa ilmaan.
lindo
07.01.2013 14:56:26 (muokattu 07.01.2013 14:57:15)
.... joku tollanen USB mikki voisi olla sun juttu
http://www.thomann.de/fi/the_tbone_sc440_usb.htm
http://www.thomann.de/fi/blue_snowball.htm
 
tai sitten "äänikortilla" varustettu
http://www.thomann.de/fi/samson_gtrack.htm
http://www.thomann.de/fi/blue_yeti.htm
 
Noilla paranee jo taso kummasti.
 
YouTubesta voi katella testailuja, esim.
http://www.youtube.com/watch?v=24JQKOhBDRI
Rok rok
Kalmo
07.01.2013 15:39:52
Johtuen vähän siitä, minkälaisia hommia tekee, niin nuo USB mikit voivat olla varsinaisia päänsärkyjä. Tietokone näkee ne aina erillisinä äänikortteina, ja jos haluaa käyttää esim. ASIO ajureita, jotka hyväksyvät vain yhden äänikortin kerrallaan (elleivät ne ole identtiset) niin esim. äänen monitorointi äänityksen aikana voi olla ongelmallista, ellei mikissä itsessään ole tarpeellisia liitäntöjä..
 
Noista yläpuolella linkitetyistä ainakin teoriassa tuollainen G-Trackin tapainen olisi todennäköisimmin toimiva vaihtoehto.
Asus P5B, E6600 Core 2, E-MU 1820, 2 G RAM, GF 7300, XP, SONAR 8.5 Keski-ikäisellä amatöörillä on se etu, että edessä olevia turhautumisen vuosia on vähemmän.
Leatherman
07.01.2013 18:25:44 (muokattu 07.01.2013 18:26:59)
Kalmo: Johtuen vähän siitä, minkälaisia hommia tekee, niin nuo USB mikit voivat olla varsinaisia päänsärkyjä. Tietokone näkee ne aina erillisinä äänikortteina, ja jos haluaa käyttää esim. ASIO ajureita, jotka hyväksyvät vain yhden äänikortin kerrallaan (elleivät ne ole identtiset) niin esim. äänen monitorointi äänityksen aikana voi olla ongelmallista, ellei mikissä itsessään ole tarpeellisia liitäntöjä..
 
Noista yläpuolella linkitetyistä ainakin teoriassa tuollainen G-Trackin tapainen olisi todennäköisimmin toimiva vaihtoehto.

 
Hmm ok, latensseista sen verran, että soitan muunmuassa syntikoita USB-liitännällä hyvin ilman latensseja.
 
Ok katson tuota g-trackkia hieman mistä on kyse..
"Wisest men follow their own directions" -Euripides
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)