Aihe: Porcupine Tree
1 2 3 4 5102 103 104 105 106 107 108 109 110
Kulkunen
06.11.2012 13:37:32
Milkop: http://www.kscopemusic.com/porcupinetree/octanetwisted/
 
"PORCUPINE TREE has posted a live video of the band performing "I Drive the Hearse," taken from the Chicago performance offered on the upcoming two-disc set Octane Twisted."
 
Itsellä ei jostain syystä video tullut näkyviin lainkaan (ehkä Adblockin syytä) mutta kuitenkin.

 
Tuossa sivulla upotettuna ei lähtenyt mullakaan päälle, mutta toimi kun klikkasin videon alakulmasta itseni suoraan Vimeoon.
Ali
06.11.2012 13:41:10
 
 
"Jesus was crucified for doing nothing, but God is worshipped for even less"
Levylista
Nixzar
13.11.2012 19:36:26
arsu: Nyt ois tiketit ostettu Wilsonin Tukholman keikalle. Mielenkiintoinen paikka, Filadelfiakyrkan. Onkos ketään tuolla käynyt?
 
Sama! Ei mitään hajua mutta sinne mennään.
Basil79
20.11.2012 22:33:34
King Crimsoniin ja Genesikseen tutuestuessa tuli vastaan tämä bändi(PT tullut usein esiin King Crimsoniin liittyen). Olen kyllä kuullut nimen jo kauan sitten, mutta koskaan en ole tutustunut. No Deadwingin ja jonkun ysärituotoksen, jonka nimen jo unohdin, lainasin sokkona kirjastosta. Deadwing potki kyllä ja lujaa. Varsinkin nämä pidemmät biisit olivat mahtavuuksia ja ei lyhyemmissäkään sinänsä mitään vikaa. Tämä ysäri levy oli jotain ihme instrumentaalia, jossa ei tapahtunut juuri mitään ja en jaksanut siihen sen enempää tutustua ainakaan tällä erää.
 
No Deadwing iski, mitäs kannattais seuraavaksi kuunnella? Vähän Toolhan tästä bändistä tulee mieleen, mutta itseasiassa taisin tykätä tuosta Deadwingistä enemmän kuin yhdestäkään Tool albumista.
Kulkunen
20.11.2012 22:43:03
Basil79: No Deadwing iski, mitäs kannattais seuraavaksi kuunnella? Vähän Toolhan tästä bändistä tulee mieleen, mutta itseasiassa taisin tykätä tuosta Deadwingistä enemmän kuin yhdestäkään Tool albumista.
 
Deadwingin edeltäjä ja seuraaja, eli In Absentia sekä Fear of a Blank Planet. Luulisi toimivan, jos Deadwing iski. Itselleni bändi upposi toden teolla vasta kun hommasin Arriving Somewhere DVD:n, joten ehkä live-tallenteitakin voisi suositella samaan syssyyn.
Fonisoul_
22.11.2012 23:26:53
Decadetroll: Jahas, tänään kolahti postiluukusta tuo Stewen Wilsonin "get all you deserve" -cd-dvd-bluray-kirjasetti.
 
Mulle tuli (vasta) nyt tuo DVD. Ihan huikeeta soitantaa ja peittoaa PT-ajan livet kirkkaasti, vaikka PT biiseistä sinänsä tykkäänkin enemmän.
Joensuulaista Indietä: No Cue.
Artturi
23.11.2012 19:51:30
Tänään tuli postissa uus PT live Octane Twisted (2cd, 1 dvd) ja kun sitä dvd:tä tsekkaili, ei voinut olla välttymättä siltä huomiolta, että melkoinen välityö tuo Incident kuitenkin taitaa olla... Onhan siinä hienoja hetkiä, mutta melkoista sillisalaattia ja päämäärätöntä settiä on mukana luvattoman paljon. Bändi tietenkin vetää uskomattoman hienosti taas, mutta on siinä näin jälkiviisaana hieman väsähtänäisyyttä havaittavissa. Tauko tuli oikeaan aikaan! Ei nouse millään edellisten livejen tasolle, mut käsittääkseni tää dvd olikin vaan bonus ja varsinaisesti kyseessä on livecd! Eihän tossa dvd:ssä ole edes surround-soundeja, joten sekin kertoo, että ei ole kyseessä S. Wilsonin viime aikojen tärkein työ!
 
Ceedeiden pariin siis ja se saattaa muuttaa arvioni täysin tästä tuotteesta... Kakkoslevyllä näyttäis olevan mukavia vanhoja piisejä, tolla dvd:llä kun ei ollut muuta kuin pelkkä Incident.
pt_
25.11.2012 00:53:18
nappero: Wilson tulee Eurooppaan taas ensi vuonna kiertuelle, muttei tälläkään kertaa Suomeen. Ruotsissa ja Norjassa taitaa kylläkin käydä niinkun viimeksikin.
 
Vielä on toivoa... Kopiotu Wilsonin viralliselta facebook-sivulta: "One thing to also note is that this is just the first leg of the European tour, so if your country is missed out this time it could well be because we will be coming on the second leg. "
nappero
25.11.2012 01:17:26
 
 
pt_: Vielä on toivoa... Kopiotu Wilsonin viralliselta facebook-sivulta: "One thing to also note is that this is just the first leg of the European tour, so if your country is missed out this time it could well be because we will be coming on the second leg. "
 
Toivottavasti.. Ois helevetin mahtava juttu.
nappero
04.01.2013 00:27:51
 
 
ganesha: kukas tuo basisti oikein on? olen sivusilmällä nähnyt hemmon milloin minkäkin live-bändin basistina mut ei oo nimi jäänyt koskaa mieleen. Tukka kylläkin.
 
Nick Beggs, kova jäbä.
Big_D
26.01.2013 23:56:28
miscage: Aloittakaamme keskustelu otsikon yhtyeestä.
 
Kiinnostuin yhtyeestä kun levykaupassa pyörittelin kiekkoja käsissäni, ja kävinpä netistä kipaisemassa maistiaisiksi uuden levyn Deadwing. Parin kuuntelukerran jälkeen tuli todettua tosiasia, että tämä on yksi parhaita levyjä, sitten "mullistuksien" kuten AIC:n Dirtin ja Smashing Pumpkinsin Siamese Dreamin. Seuraavana päivänä kaupasta lätty hakemaan, ja sen jälkeen kuuntelua en ole onnistunut lopettamaan. Keskiviikosta asti n. 4 kertaa päivässä levy pyörinyt läpi, ja vain pari kertaa "taustalla".
 
Aivan helvetin vangitsevaa, tunnelmallista, taitavasti soitettua ja "sielukasta" musaa. Levyn yhdeksästä biisistä yhtään en vaihtaisi pois. Jos johonkin genreen aletaan bändiä tunkemaan, niin proge on osuu melko lähelle, tarkennuksella "kevyt" sellainen.
 
Itse en osaa kritisoida tässä huumassa mistään, kaikki toimii. Pian pistän tilaukseen lisää bändin levyjä, ainakin In Absenthian, ja varmaan muitakin.

 
jos saan suositella niin in absentia levy on silkkaa nerokkuutta.
ja jokainen levy on erilainen. toinen mikä on myös hyvä ja hieman vanhempaa on lightbulb sun. itse ainakin pitänyt levystä todella paljon.
arsu
27.01.2013 10:26:52
Big_D: jos saan suositella niin in absentia levy on silkkaa nerokkuutta.
ja jokainen levy on erilainen. toinen mikä on myös hyvä ja hieman vanhempaa on lightbulb sun. itse ainakin pitänyt levystä todella paljon.

 
...niin tuosta aloitusviestistä on 7,5 vuotta aikaa, eiköhän In Absentia oo jo pariin kertaan kuunneltu? Mut hyvä levy kyllä, oma suosikkini PT-tuotannosta edelleen. Nyt kun oon vähän enemmän tuota ihan alkupäänkin tuotantoa kuunnellut, niin täytyy todeta että mahtava bändi kyllä kun on todella erilaista tämä tuotanto. Erilaisia, omalaatuisia mutta silti jokaisella on hetkensä ja omalla tavallaan hyviä levyjä kaikki.
"Our style? Invasive, penetrating, brutal, loud and access-all-areas. Just like our lovemaking."
Joghey
28.01.2013 14:50:36
pt_: Vielä on toivoa... Kopiotu Wilsonin viralliselta facebook-sivulta: "One thing to also note is that this is just the first leg of the European tour, so if your country is missed out this time it could well be because we will be coming on the second leg. "
 
Milloinkohan kiertueen toisen osan aikataulua uskaltaisi odottaa. Olen mielessäni haaveillut jonkin aikaa Porcupine Treetä Turun Logomoon. Paikka olisi kokonsa puolesta täydellinen Porcupinen keikalle ja tietääkseni paikka on muutenkin ollut esiintyjien mieleen.
arsu
30.01.2013 18:36:02
Hyvin kolisee myös tuo Luminolin studioversio. Mahtava biisi kyllä.
 
http://stevenwilsonhq.com/sw/stream … rom-the-raven-that-refused-to-sing/
"Our style? Invasive, penetrating, brutal, loud and access-all-areas. Just like our lovemaking."
nappero
30.01.2013 18:39:50
 
 
arsu: Hyvin kolisee myös tuo Luminolin studioversio. Mahtava biisi kyllä.
 
http://stevenwilsonhq.com/sw/stream … rom-the-raven-that-refused-to-sing/

 
Koko levy on ollut viikon jaossa. Hirveetä kun kuukausi ennen päätyy esim. youtubeen, pitää vain malttaa mieli. Luminol kyllä kolisee liveversiona paremmin.
arsu
30.01.2013 18:49:47
nappero: Koko levy on ollut viikon jaossa. Hirveetä kun kuukausi ennen päätyy esim. youtubeen, pitää vain malttaa mieli. Luminol kyllä kolisee liveversiona paremmin.
 
Ajjaa. Eipä oo tullut onneksi vastaan. Taidan jaksaa kirjaani odottaa vielä kolmisen viikkoa...
"Our style? Invasive, penetrating, brutal, loud and access-all-areas. Just like our lovemaking."
Ali
31.01.2013 18:53:02 (muokattu 31.01.2013 18:53:29)
 
 
Toivottavasti tulis uutta Porcua kehiin vielä lähitulevaisuudessa. Ei nämä Wilsonin nykyiset viiksiprogekikkelijatsit kolise oikein meikäläiselle.
"Jesus was crucified for doing nothing, but God is worshipped for even less"
Levylista
pehko
01.02.2013 20:29:37
arsu: Hyvin kolisee myös tuo Luminolin studioversio. Mahtava biisi kyllä.
 
http://stevenwilsonhq.com/sw/stream … rom-the-raven-that-refused-to-sing/

 
no ei kyllä oikeen kolise yhtään. bassosoundi on loistava kautta biisin, se vähän enne puoöltaväliä alkanu himmailu oli ihan jees mut muuten ei kyllä. onhan se komeasti soitettu, mutta siihen se jää. Insurgentes oli kokonaisuudessa perkeleen hyvä, Grace for Drowning meni täysin ohi, paitti ehkä Postcards
Oonki halannu Anneke van Giersbergeniä. Repikää siitä! | I'm a Wizard Now | untitled-projeKt |
Artturi
01.02.2013 22:40:02
pehko: no ei kyllä oikeen kolise yhtään. bassosoundi on loistava kautta biisin, se vähän enne puoöltaväliä alkanu himmailu oli ihan jees mut muuten ei kyllä. onhan se komeasti soitettu, mutta siihen se jää. Insurgentes oli kokonaisuudessa perkeleen hyvä, Grace for Drowning meni täysin ohi, paitti ehkä Postcards
 
Pakko kirjottaa ainoastaan siksi, että kaikki em. kirjoituksessa on just päinvastoin mun mielipidettä! Which is nice!! Jännää miten sama musiikki on eri korvapareissa kovastikin niin kovin, täysin erilainen elämys!
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)