Aihe: ESP M-I: Otelauta halkeilee
1 2 3 4 5
Rämppy
01.01.2013 14:07:08
Andaeon: Käyn huomenna liikkeessä kitaraa näyttämässä, mutta kun keskustelin liikkee työntekijän kanssa niin alustavien puheitten mukaan ei mene takuuseen perustellen että kaulaa tulisi säännöllisesti öljytä ja talvisin pitäisi olla sopiva ilmankosteus. Tottakai mutta miten todistavat sen että miten sitä on säilytetty ja millaisessa ilmankosteudessa. Ja toistamiseen, kitaran otelauta ei voi mennä tohon kuntoon n. 6 kuukaudessa!
 
No ei todellakaan kuulu otelaudan halkeilla muutamassa kuukaudessa, vaikka ei olisi kertaakaan öljytty. Tietysti edellyttäen, että kitaraa on säilytetty asianmukaisesti, eli ei lämpöpatterin tai muun lämmönlähteen vieressä eikä altistettu rajuille ja nopeille lämmönvaihteluille. Jos kauppias yrittää muuta väittää, voit pyytää asiasta lausunnon joltain asiantuntevalta soitinkorjaajalta. Saattaa auttaa, jos homma menee kinasteluksi. Ei niitä otelautoja nyt joka kuukausi kuulu öljytä, yleensä max kerran vuodessa riittää.
En sitten malttanut olla sanomatta.
zedder
01.01.2013 14:11:59
Andaeon: Käyn huomenna liikkeessä kitaraa näyttämässä, mutta kun keskustelin liikkee työntekijän kanssa niin alustavien puheitten mukaan ei mene takuuseen perustellen että kaulaa tulisi säännöllisesti öljytä ja talvisin pitäisi olla sopiva ilmankosteus. Tottakai mutta miten todistavat sen että miten sitä on säilytetty ja millaisessa ilmankosteudessa. Ja toistamiseen, kitaran otelauta ei voi mennä tohon kuntoon n. 6 kuukaudessa!
 
Tokihan myyjäliike tiedotti todistettavasti asiakkaalle näistä välttämättömistä huoltotoimenpiteistä jotka liittyvät erityisesti kyseisessä soittimessa käytettyyn puulaatuun?
 
Mikäli ei, niin saattaapa olla niin että myyjätaho ei voi vedota asiakkaan laiminlyönteihin. Kun kyseessä on erikoisempi otelautamateriaali joka vaatii valmistajan mukaan erityistoimenpiteitä, niin ei voida olettaa eikä vaatia että ostajan pitäisi itse asia "keksiä".
Antroid
01.01.2013 14:53:43
Multa on menny ihan ohi toi et otelautoja pitäis öljytä. No, eipä oo vajaassa 15 vuodessa yhdestäkään kitarasta otelauta pilalle mennyt. Kaikkea sitä.
hallu
01.01.2013 15:59:20
Nämä takuuasiat on kyllä kerrassaan viheliäisiä. Kannattaa tosiaan muistaa, että valmistaja ei voi vetäytyä virhevastuustaan takuuehtoihin vetoamalla. Myyjäliike on aina se taho jonka kanssa asioidaan (nykyisin myyjäliikkeetkin yrittävät toisinaan käännyttää asiakkaan suoraan valmistajan tai maahantuojan puoleen, mutta heidän on otettava vieallinen tuote vastaan). Jos myyjäliikkeen kanssa tulee ongelmia niin seuraava instanssi on kunnan kuluttajaneuvoja jolta kysyä neuvoa miten asiassa voi edetä.
 
Kuivumisvauriot puisissa tuotteissa on hankalia koska on täysin tulkinnanvarasta mikä on se kohtuus. Valmistaja kai useinmiten määrittelee jotenkin ne olosuhteet, jossa lupaa soittimen puun kestävän (ilmankosteus etc.). Itse en esimerkiksi tiedä kenellä on todistustaakka väärästä tai oikeasta säilyttämisestä. Kuitenkin kuivuusvaurio itsessään on todiste siitä että puu ei ole kestänyt niitä olosuhteita joissa sitä on säilytetty. Nämä on varmasti niin tapauskohtaisia asioita, että mitään yleispäteviä neuvoja ei kellään ole antaa.
 
Itse varmaan kysäisisin soitinrakentajalta paljonko tuommoisen pikkuisen halkeaman paikkaus maksaisi. Jos soitin on muuten hyvä ja haitta on ainoastaan kosmeettinen, niin ehkä siihen voisi ajansaatossa tottuakin. Korjauttamisessa olisi se etu, että korjattu soitin ei ainakaan hajoaisi uudelleen, kun taas jos vaihdossa tulee uusi soitin niin siinä vaiva voi toistua. Toivon kuitenkin, että asia ratkeaa kohdallasi tyydyttävällä tavalla. Ymmärrän, että tuollainen harmittaa harmittaisi minuakin. Ehkä tällainen voisi olla yksi syy lisää ostaa mieluummin käytetty soitin (olisi jo puut asettunut ja soitin tottunut täkäläisiin oloihin).
Jos se vaappuu ja vaakkuu, se on ankka.
Andaeon
01.01.2013 16:15:52
 
 
Lisäsin viel yhen kuvan missä näkyy muutama halkeama sieltä nauhojen päädyistä:
 
https://www.dropbox.com/sh/45z00n9cuxg5sfp/27QlLq28t1
 
Voi olla että paikkaaminen tulee kalliiksi jos otetaan huomioon vielä noi pikku halkeamat, sillä niitä löytyy melkein joka nauhasta molemmin puolin.
Tommi Blom
Gabe
01.01.2013 17:02:31 (muokattu 01.01.2013 17:03:38)
hallu: Nämä takuuasiat on kyllä kerrassaan viheliäisiä. Kannattaa tosiaan muistaa, että valmistaja ei voi vetäytyä virhevastuustaan takuuehtoihin vetoamalla. Myyjäliike on aina se taho jonka kanssa asioidaan (nykyisin myyjäliikkeetkin yrittävät toisinaan käännyttää asiakkaan suoraan valmistajan tai maahantuojan puoleen, mutta heidän on otettava vieallinen tuote vastaan). Jos myyjäliikkeen kanssa tulee ongelmia niin seuraava instanssi on kunnan kuluttajaneuvoja jolta kysyä neuvoa miten asiassa voi edetä.
 
Itsellänikin on yksi kokemus missä kitarassa ilmeni selkeä valmistusvirhe ja myyjä oli tosi nihkeä asiaa selvittelemään ja ohjasi kokoajan maahantuojan suuntaan ottamaan yhteyttä. Maahantuoja taas sanoi että ensisijaisesti pitäisi ottaa yhteyttä kitaran myyneeseen liikkeeseen. Annoin sitten molemmille osapuolille aika tiukkaa palautetta jossa sanoin että asia viedään seuraavaksi viranomaisille. En sano nyt tässä liikettä enkä maahantuojaa, koska asia ratkesi minun edukseni ja sain loppujen lopuksi hieman rahallista hyvitystäkin kera pahoitteluiden. Sanoin tämän lähinnä esimerkiksi siitä että omista oikeuksistaan kannattaa pitää kiinni ja olla tarvittaessa tiukkanakin.
www.kitaramaailma.com
balanced1
01.01.2013 17:09:08
fox: Kerro ihmeessä tuosta tapauksesta lisää.. Vai oliko tää "se kaveri" joka oli kokeillu liikkeessä ihan kaikkia Gibsoneita, mutta ei sillä itsellään ollut yhtään. Kuitenkin, tää taisi olla sen sillosen tyttökaverin veljen yks kaveri, ja se kansihan lähti sellasella paineella pullahtamaan että meni stereot ja ikkunalasikin siinä samassa hötäkässä..
 
Aijai...
 
Sitä en tiedä mitä tekemistä tuolla on ESPin otelautahalkeamien kanssa, mutta onhan se hyvä kertoa, että VIELÄ huonommin olisi voinut käydä..
Takaisin asiaan: ei nyt puoli vuotta vanhassa kitarassa tolkullisesti pidettynä sentään ihan tuollaista saa olla, oli se sitten ESP, Fender tai mikä muu hyvänsä. Sitä vartenhan noissa on ne tehdastakuut, että..
Ensin liikkeeseen, liike sitten toimittaa sen maahantuojalle, joka on se instanssi joka noista sinne tehtaaseen päin asian hoitaa jos hoitaa.

 
Jos muistan oikein niin joku yritti metsästää torilla myyjää jolta oli ostanut lähes uuden Les Paulin ja josta oli pullahtanut vaahterakansi irti bodysta :D
Myyjän tiedot olivat hukkuneet ja kitarassa oli takuuta, muttei tiennyt mistä liikkeestä se oli ostettu..tai jotain tuohon suuntaan.
 
Tuolla hain vaan vertausta, että aika paljon tuntuu nykykitaroissa olevan kaikenlaista murhetta puitten kanssa ja lieneekö osasyynä kunnollisten soitinpuiden hankala saanti ja liian lyhyet kuivatusajat tms..
balanced1
01.01.2013 17:10:44
Antroid: Multa on menny ihan ohi toi et otelautoja pitäis öljytä. No, eipä oo vajaassa 15 vuodessa yhdestäkään kitarasta otelauta pilalle mennyt. Kaikkea sitä.
 
Soitat rasvaisilla sormilla.. :D
hallu
01.01.2013 17:52:09
balanced1: ...........Tuolla hain vaan vertausta, että aika paljon tuntuu nykykitaroissa olevan kaikenlaista murhetta puitten kanssa ja lieneekö osasyynä kunnollisten soitinpuiden hankala saanti ja liian lyhyet kuivatusajat tms..
 
Voihan se tietenkin olla niinkin, mutta itse vähän veikkaan syypääksi tätä nettiä. Meinaan kaikenmaailman tarinat ja kokemukset on foorumeilla helppoa jakaa ja ne tuppaavat leviämään kulovalkean tavoin jos jollakin on jokin skrubu kitarassa ja jos kyse on vieläpä merkkikitarasta, niin ne tuppaavat vielä kertautumaan. Kertautumisella tarkoitan, että yksittäinen tapaus monen ihmisen kertomana muuttuu helposti moneksi tapaukseksi. Tulee niinkuin semmoinen optinen harha, että hirveästi on ongelmia kitaroissa kun niistä puhutaan paljon.
 
En tietenkään tiedä, mutta vähän aavistelen ettei totuus ole ihan niin synkkä millaisena se netissä näyttäytyy. Jos jollakin on ollut viallinen Gibson, niin kohta sellainen on foorumilla ollut vähän jokaisen kummin kaimalla.
Jos se vaappuu ja vaakkuu, se on ankka.
balanced1
01.01.2013 18:15:10
hallu: Voihan se tietenkin olla niinkin, mutta itse vähän veikkaan syypääksi tätä nettiä. Meinaan kaikenmaailman tarinat ja kokemukset on foorumeilla helppoa jakaa ja ne tuppaavat leviämään kulovalkean tavoin jos jollakin on jokin skrubu kitarassa ja jos kyse on vieläpä merkkikitarasta, niin ne tuppaavat vielä kertautumaan. Kertautumisella tarkoitan, että yksittäinen tapaus monen ihmisen kertomana muuttuu helposti moneksi tapaukseksi. Tulee niinkuin semmoinen optinen harha, että hirveästi on ongelmia kitaroissa kun niistä puhutaan paljon.
 
En tietenkään tiedä, mutta vähän aavistelen ettei totuus ole ihan niin synkkä millaisena se netissä näyttäytyy. Jos jollakin on ollut viallinen Gibson, niin kohta sellainen on foorumilla ollut vähän jokaisen kummin kaimalla.

 
Netin hyvä puoli on siinä kun tietoa on saatavilla paljon joka asiaan, mutta huono puoli siinä, että esim voisin itse kirjoittaa nettiin kattavan väitöskirjelmän metabolisen oireyhtymän ja Insuliiniresistenssin liittyvyyksistä toisiinsa.
Eli kuka tahansa voi kirjoittaa mitä tahansa nettiin tietämättä asiasta yhtään mitään.
Krice
01.01.2013 22:40:19
 
 
hallu: Tulee niinkuin semmoinen optinen harha, että hirveästi on ongelmia kitaroissa kun niistä puhutaan paljon.
 
Mikä optinen harha se on? Toinen tapa käsitellä asiaa on vain kieltää, että mitään vikoja olisi, tai että "kaikissa" kitaroissa on ihan samoja vikoja. Todellisuudessa valmistajissa on eroa, pelkästään sen perusteella miten kitarat tehdään. Joissakin tehtaissa on kova kiire ja se näkyy tuotevirheinä selkeästi. Sitten taas on valmistajia, joiden volyymi on ehkä pienempi ja valmistusfilosofiaan kuuluu tiukka laaduntarkkailu.
Rämppy
02.01.2013 10:20:57
Krice: Mikä optinen harha se on? Toinen tapa käsitellä asiaa on vain kieltää, että mitään vikoja olisi, tai että "kaikissa" kitaroissa on ihan samoja vikoja. Todellisuudessa valmistajissa on eroa, pelkästään sen perusteella miten kitarat tehdään. Joissakin tehtaissa on kova kiire ja se näkyy tuotevirheinä selkeästi. Sitten taas on valmistajia, joiden volyymi on ehkä pienempi ja valmistusfilosofiaan kuuluu tiukka laaduntarkkailu.
 
Mun mielestä on hyvä, että vioista kirjoitellaan ja keskustellaan foorumeilla. Useimmiten kun olen reklamoinut soitto- tai muun vehkeen valmistusviasta, niin kauppiaan vastaus on ollut että "ei ole tullut muilta vastaavia ilmoituksia". Sitten kun asiaa hieman netistä penkoo, niin huomaa että useimmissa tapauksissa moni muukin tuskailee saman vian kanssa. Rohkeasti vain palauttakaa valmistusvialliset tavarat takas kauppaan ja vaatikaa asianmukaista toimintaa kauppiaalta. Tätä kautta viesti kulkee paremmin tehtaalle ja saadaan ehkä painetta sinne laatupuolellekin, jos alkaa enemmän tulemaan palautetta jälleenmyyjien kautta.
En sitten malttanut olla sanomatta.
balanced1
02.01.2013 12:03:15 (muokattu 02.01.2013 12:03:59)
Jos tulee esim takuun kanssa ongelmia niin kuluttajavirasto on paikka, josta saa hyviä neuvoja ja ohjausta ja ilmaiseksi.
Olen ollut em. viraston kanssa paljon tekemisissä vuosien mittaan ja harvinaisen asiallinen paikka. Apua ja neuvoja tulee ja niitä oikeasti kiinnosta asiat mitä selität niille. Aika monessa tapauksessa kun mainitset kuluttajaviraston, niin asiat alkavat edetä. Maine on monelle tärkeä eikä haluta nimeä kuluttajavirastoon.
Hyvä esimerkki oli postin kadottama pakettini joka oli ties missä toista kuukautta ja kun soitin kuluttajavirastoon itellan välinpitämättömästä toiminnasta ja sen jälkeen postin palveluun ja kerroin että asia on kuluttajaviraston tiedossa..tuli seur päivänä itellalta ilmoitus: pakettisi on löytynyt ja toimitetaan eteenpäin :) Aika jännä yhteensattuma.
hallu
02.01.2013 12:46:46
On tietenkin hyvä että vioista keskustellaan ja kokemuksia jaetaan. Tuolla aikaisemmalla viittauksellani optiseen harhaan en tarkoittanut etteikö asioista keskusteleminen olisi hyvä, vaan lähinnä tarkoitin, että nettikeskusteluissa usein suhteet katoaa. Niin kauan kun jaetaan omia kokemuksia, niin on toivoa että jonkinlainen suhteellisuus säilyy, mutta sitten kun aletaan jakamaan myös toisten kokemuksia, niin asioiden mittasuhteet vääristyvät väistämättä. Se asia on vaan mielestäni hyvä tiedostaa. Toki meistä suurin osa ymmärtää, että netissä hiiri voi näyttää norsulta ja norsu hiireltä.
 
Toinen juttu liittyen kitaran puihin tuli mieleen. Nimittäin eihän se ole ollenkaan selvää ainakaan itselleni, että missä ne vastuun rajat oikeasti menee. En halua ottaa kantaa mihinkään yksittäiseen tapaukseen enkä kyseenalaistaa kenenkään kokemaa vääryyttä. Sellainen asia on vaan hyvä huomata, että puu on elävää materiaalia ja sen reagoiminen paikallisiin olosuhteisiin on odotettavaa. Me elämme täällä keskuslämmitysvyöhykkeellä ja meillä on ominaista, että esimerkiksi ilmankosteus ja lämpötilat vuoden mittaan voivat vaihdella melkoisesti. Nykyisin kitaroita tehdään jossakin päin maailmaa isossa tehtaassa josta niitä toimitetaan joka puolelle tellusta ja on varmasti jokseenkin mahdotonta, että valmistaja voisi ennakoida jokaisen maailman kolkan olosuhteet varsinkin kun samaan aikaan vaaditaan, että se soitin pitää olla rakennettu eksoottisista ja näyttävistä puulajeista. Se yhtälö ei vain toimi. Aika paljon sitä vastuuta jää sille loppukäyttäjälle ymmärtää niitä omia olosuhteitaan ja huomioimaan se soittimensa käytössä, huoltamisessa ja säilyttämisessä. Valmistaja on tämän asian usein ratkaissut niin, että on määritellyt jollakin tavalla rajat niille olosuhteille jossa soitinta voi turvallisesti käyttää ja säilyttää. Siinä valmistajan ja kuluttajan välissä on vielä koko joukko muita toimijoita tukkuportaat ja jakeluportaat ja koko logistinen ketju, niin jokainen ymmärtää että se yhtälö on mutkikas ja virheitä voidaan tehdä monessa paikassa. Kysymys kuuluukin, että voiko se soitin joka tulee tuon mankelin läpi kuluttajalle ja kestää sen kaiken halkeilematta, olla kovin herkkä?
 
Kuten sanottu, en halua asettaa kuluttajan oikeuksia kyseenalaisiksi, mutta pikkuisenhan asioiden suhteellisuuksia voi välillä pysähtyä miettimään. Tähän liittyen ei mielestäni ole ollenkaan huono ratkaisu valmistajilta siirtyä hiljalleen käyttämään kestäviä synteettisiä materiaaleja kuten esimerkiksi Gibson on siirtynyt osassa otelautojaan käyttämään. Ehkä se naapurissa toimiva kitaran rakentaja ymmärtää sitten paremmin näitä paikallisia oloja kuin kaukana koreassa asuva kitaran rakentaja.
Jos se vaappuu ja vaakkuu, se on ankka.
Krice
02.01.2013 13:58:46
 
 
hallu: Tähän liittyen ei mielestäni ole ollenkaan huono ratkaisu valmistajilta siirtyä hiljalleen käyttämään kestäviä synteettisiä materiaaleja
 
Hyvin tai edes kohtalaisesti puustakin tehty kitara kyllä kestää Suomen kuivan talven halkeilematta.
Hombre
02.01.2013 14:23:01 (muokattu 02.01.2013 14:25:50)
Andaeon: Tuli n. puoli vuotta sitten ostettua ESP M-I ja otelauta on alkanut halkeilemaan aivan joka paikasta.
 
Kitaran olen pari kertaan käyttänyt perus huollossa mihin luulis kuuluvan kielten vaihdon lisäksi myös otelaudan öljyäminen ja putsaaminen. Kuulin huhua, että kitara ei mene välttämättä takuuseen jos otelautaa ei ole öljytty säännöllisesti.

 
Karun näköistä jälkeä puoli vuotta vanhalle vajaan parin tonnin kepille! :(
Ei otelaudalle noin pitäis käydä mitenkään päin..
 
Mutta käsitinkö edeltä oikein, että kitara on puolessa vuodessa huollettu jonkun toisen toimesta kaksi kertaa ja otelaudan ensimmäinenkin öljyäminen on olettamuksen asteella?
 
Eli 2 huoltoa per 6kk = huolto 2kk välein....tuo otelauta on vaan omaan silmään kohtuu paskanen ettei olis nähnyt mitään putsausta tai öljyä..
https://www.dropbox.com/sh/45z00n9c … fp/27QlLq28t1#f:WP_20130101_001.jpg
 
Andaeon: Kyl toi säilytys on tapahtunut ihan reenikämpällä ja kotosalla.
 
Tuossa koti-treeniksen välillä roudatessa voi kovilla pakkasilla elävämmät puut joutua koetukselle..+20 -20 +20 ..ja jos ilmankosteudet eri päissä vielä poikkeaa kovin. Kova laukku (oliko tässä?) ja pieni maltti mahdollisesti "jäisen" kitaran esille otossa on hyvästä.
-
slapvete
02.01.2013 15:40:03
Suosittelisin kaivamaan kuitin piironginlaatikosta ja marssimaan myyjän pakeille. Sen verran raikkaat railot on keihäässä.
 
Itsellä joskus vuosia vuosia sitten paksahti ebenlauta halki (tosin lievemmin kuin tässä tapauksessa), kun eräs perheenjäsen päätti tuulettaa avaamalla ikkunat tammikuun pakkasilla muutamaksi tunniksi. Kävimme aiheesta ns. pienen palautekeskustelun jälkeenpäin.
 
Olen kyllä itse tavannut kitaroita, joissa on eebenlauta, eikä halkeamia missään lentoreissailuista ja sadoista keikoista huolimatta.
"There's something both hysterically funny and totally great about SUCKING at something and REFUSING TO GIVE UP... It really irritates the fuck outta some people." - Slipperman
Midrange
02.01.2013 16:59:45
Pitääkö otelautaa yleensä öljyillä joka skebassa? Tähän asti en ole öljynnyt kertaakaan sen jälkeen kun erääseen edesmenneeseen kitaraani tehtiin liikkeessä otelaudan öljyäminen ja siitä tuli pysyvästi liukas paska suoraan sanoen.
 
En uskalla laittaa mitään tököttiä jos se pilaa fiiliksen joka mulle perfektionistina pitää just eikä melkein. Tosin, eipä ole ollut ongelmia ilman öljyjä 15 vuoden aikana.
How many guitarist does it take to screw in a light bulb? Answer 50, one to screw it in, and 49 to stand back and say I could do that better
Laulava Kylätohtori
02.01.2013 17:11:38
Äläkä vain mene sanomaan, että sitä ei ole tai et tiedä onko sitä öljytty. Sanot, että se on huolletu ja öljytty asianmukaisesti ja sillä selvä, että siitä öljyämisestä ym. on turha alkaa suuta pieksemään. Äläkä missään tapauksessa tyydy siihen, ettei muka mene takuuseen, koska heidän mielestään ei ole oikein säilytetty tms...
 
Kyllähän liike voi yrittää, että asiakas jättäisi asian siihen, eikä liikkeen tarvitsisi tehdä asialle mitään. Jos asenne on heti tuo, niin en antaisi ko. liikkeelle kovin hyvää arvosanaa asiakaspalvelusta, olipa se sitten, mikä tahansa...
Met trasikoittim bisi Vanha Rauma iha vaa aikanguluks.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)