Aihe: Xbox 360 ja pelit
1 2 3 4 5
Zed
25.12.2012 10:53:54
 
 
tomaattiorava: -Näyttävät grafiikat
 
Tässä suhteessa kannattaa etsiä ratkaisuja PC:n puolelta.
Elämäni on toisen kerroksen huoneisto, jonka avonaisesta ikkunasta heitellään huonoja CD-levyjä lumihankeen.
carnation
25.12.2012 11:00:08
Zed: Tässä suhteessa kannattaa etsiä ratkaisuja PC:n puolelta.
 
Mutta "Hyvä pelattavuus ja oikeesti hyvä peli." niin kannattaa etsiä konsolipuolelta.
"Silpomisia, saatanismia, fundamentalismia, moninaista kanibalismia, mielisaiden heiteelle jättöä. Sekoavaa höyrypäistä kapitalismin mätänevää loppua."
Ygäby
25.12.2012 15:27:18
carnation: Mutta "Hyvä pelattavuus ja oikeesti hyvä peli." niin kannattaa etsiä konsolipuolelta.
 
Laita ohjain kiinni pc:seen. Saa molemmat. Where is your god now?
 
Aiheeseen liittyen komppia MassE:lle. Rhapa on tyhmä ja huono ^_^
"Kaikkien mielessä ohjelmaa katsoessa oli tietenkin pillu- ja mikä menee sinne kätevästi? Sisilisko. Noniin. Se siitä toisesta tempusta." -Gleb91
Rhapa
25.12.2012 16:02:23
Ygäby: Aiheeseen liittyen komppia MassE:lle. Rhapa on tyhmä ja huono ^_^
 
Joulun jäljestä lihavakin.
Ed_Guy
25.12.2012 16:26:59
Rhapa: Pakkohan se on jonkun sanoa toisinkin, että ei tule turhan ruusuista kuvaa. Diggaan FPS peleistä ja jossakin määrin myös roolipeleistä. Roolipelit rajoittuu lähinnä Falloutteihin ja sen sellaisiin. FPS:stä koviten iskee ehkä uusin Battlefield. Halo on kruununjalokivi, Mass effect on kasa höyryävää paskaa. En suosittelisi kenellekään edes vittuillakseni.
 
Mielipiteesi on ihan vitun paska ja väärä.
Hate all you want you ugly old mule you're never gonna be 20 percent cooler.
Jormaz
25.12.2012 18:29:13
Itse en ole pelannut kuin ekaa Mass Effectiä enkä jaksanut innostua. Actioni oli ihan paskaa sohimista. Juonikaan ei nyt mitenkään omaperäiseltä vaikuttanut, lainauksia vanhasta kunnon Star Control 2:sta tuntui löytyvän useita. Tavallaan harmi etten jaksanut pelata pidemmälle mielenkiinnottoman taistelun ja hahmonkehityksen takia koska jatko-osat oli kuulemma parempia. Sinänsä ajatus avaruuden tutkimisesta on mielenkiintoinen mutta SC2:n jälkeen rima on omalta osaltani liian korkealla.
No tiedäthän.. Tarkoitettu.. tiedäthän..
tomaattiorava
26.12.2012 16:05:21
Huomenna olis sitten ensimmäinen pelihankinta edessä. Jännää että näinkin ristiriitaisia mielipiteitä, toinen ylistää maasta taivaisiin ja toinen haukkuu saman susipaskaksi.
Näillä näkymin varmaankin joku mass effect tai dead space-sarjoista lähtee kätöseen.
Sitten kun on avaruusmätöstä saatu toviksi tarpeeksi, niin red dead sekä uusin gta houkuttelevat myös.
 
Tämmönen lista löyty googlettamalla, seems legit.
http://www.xboxer360.com/features/top-10-adult-rated-games/
"Ootko avaruusolio? -En. No mee sit lääkäriin."
TheMusiikkmies
26.12.2012 17:37:45
Iso peukku ylös Dead Spacen puolesta. Mass Effektiä en ole pelannut, kuin demoa enkä sitäkään jaksanut loppuun asti vetää. Aseet tuntu munattomalta piu piu tyyliin eikä muutenkaan oikein iskeny. Mutta pahahan se on demon perusteella alkaa arvostelemaan koko peliä.
Laiskaksi haukkuvat, vaikka mitään en ole tehnyt.
tomaattiorava
28.12.2012 17:53:31
Pari liikettä kiersin ja dead space 2 lähti mukaan kun löyty käytettynä hyvään hintaan.
Ja onhan tää nyt ihan v*tun siistii ku 40 tuumaa teräväpiirtoa näyttää kun hurme roiskuu komeissa avaruusmaisemissa. Ja kyllähän täs ihan oikeesti meinaa välillä lusikallinen housuun päästä, sen verta on jännää.
Ensimmäinen päivä meni lähinnä ohjaimen käyttöä opetellessa ja edelleen olisi opeteltavaa sekä x-boxin että tuon pelin suhteen.
Peliin oon kyllä varsin tyytyväinen, pitkälti just sitä osastoo mitä oli mielessä. Jäätävää räiskintää on imo aika sopivassa suhteessa ongelmien ratkontaan ja aivoja tosiaan joutuu käyttämään mikäli meinaa edistyä.
Nyt on siis vissiin chapter 10 meneillään ja mä alan jo huolestuu että mitä sitten kun oon pelannu pelin läpi, tekeekö sillä sitten enää mitään vai meneekö suoraan vaihtoon?
"Ootko avaruusolio? -En. No mee sit lääkäriin."
TheMusiikkmies
28.12.2012 19:56:57
tomaattiorava:Nyt on siis vissiin chapter 10 meneillään ja mä alan jo huolestuu että mitä sitten kun oon pelannu pelin läpi, tekeekö sillä sitten enää mitään vai meneekö suoraan vaihtoon?
 
Voit keräillä achiviementit mikäli kiinnostaa. Dead space kakkosessa on mm: tuo masokistinen Hardcore modi jonka saat avattua, kun pääset pelin kerran läpi. Siinä sinun täytyy pelata peli läpi täysin alusta aloittaen, etkä saa tallentaa koko pelin aikana kuin 3 kertaa! Chekpointteja ei ole eli jos kuolet, niin aloitat kohdasta josta olet viimeksi tallentanut. Tosi masokistinen haaste, joka itselläni on vielä tekemättä, sillä ei hermot kestä. Pari kertaa on ohjain meinannut lentää seinään kuollessani ja en tietenkään ollut tallentanut kertaakaan. Sitten tuossa on vielä se new game + tila eli aloitat pelin alusta ja saat pitää kaikki aseesi ja pukusi. Tuossahan on vielä multiplayerkin, mutta se on aika kuraa omasta mielestäni.
Laiskaksi haukkuvat, vaikka mitään en ole tehnyt.
tomaattiorava
29.12.2012 17:22:22
Haha, välillä aika huolella on ärräpäät täälläkin lennelly vaikka vetelin helpoimmalla tasolla pelin läpi =D. Aika hyvin pysys vauhti päällä mutta muutamia kohtia oli joita sai kymmenkunta kertaa mätätä ennenko pääs etiäppäin.
Hardcode-moodia en ees harkitse mut eiköhän tätä vielä tuu pelailtua pienen hermoloman jälkeen, olihan tuo meinaan ihan helvetin rankka ja intensiivinen kokemus. Vasta pelin puolivälin jälkee aloin päästä jyvälle siitä miten aseita customoidaan ja miten kaupat toimii jne.
Mut mitä nää achievementit oikeen ovat, menny täysin yli hilseen??
"Ootko avaruusolio? -En. No mee sit lääkäriin."
TheMusiikkmies
29.12.2012 18:21:28 (muokattu 29.12.2012 18:24:29)
tomaattiorava:Mut mitä nää achievementit oikeen ovat, menny täysin yli hilseen??
 
Achievementit eli saavutukset. Jokaiselle pelille on omat saavutkset, jotka näkee semmoisesta listasta. Sitten kun saat jonkun saavutuksen, niin pelin aikana siihen hyppää ilmoitus siitä. http://www.youtube.com/watch?v=ZuQStvV98Hc
 
En nyt tiedä miten paljon nuo eroaa xboxin ja ps3:sen välillä. PS3:lla menee just noin miten tossa mainitsin eikä tarvii olla nettiin kytkettynä. Joku xboxin omistava voisi valaista enemmän.
 
E: Esimerkiksi just Dead Space 2:sta pitäisi löytyä tämmöiset saavutukset http://www.xbox360achievements.org/game/dead-space-2/achievements/
Laiskaksi haukkuvat, vaikka mitään en ole tehnyt.
Jormaz
29.12.2012 18:33:22 (muokattu 29.12.2012 18:34:39)
Yleensä ihan tyhmää ja turhaa paskaa noi achievementit. Asensin tänään FIFA13 ja pelkästä asentamisesta vai oliko latauskoodin naputtelusta kun tuli eka "achievement". Vissiin ainoa achievement mitä oon yrittänyt saada oli GTA IV:n pulunmetsästys ja sekin meni vituiksi loppumetreillä kun huomasin että oon mustannut kartalta 200 pulua mutta peli väittää että muutama on vielä jäljellä. Ja niin, eihän noilla siis käytännössä mitään tee, pisteitä niistä saa ja ne kertyy sitten Xbox-käyttäjän "gamer scoreen", että voi sitten läpsytellä virtuaalimunaa että on saanu pelistä enemmän pisteitä kuin kaveri.
No tiedäthän.. Tarkoitettu.. tiedäthän..
TheMusiikkmies
29.12.2012 18:39:43
Jormaz:voi sitten läpsytellä virtuaalimunaa että on saanu pelistä enemmän pisteitä kuin kaveri.
 
Musta tää on just hauskaa.
 
Nimimerkki: Monta platina trophya pakastimessa.
Laiskaksi haukkuvat, vaikka mitään en ole tehnyt.
tomaattiorava
30.12.2012 13:10:06
Hain just ton GTA IV:n eilen ja nauratti aika lailla kun sitä opetteli skulaileen. Saatana kun ei akkaa saa treffeillekkään ilman budureissuu
"Ootko avaruusolio? -En. No mee sit lääkäriin."
Rattata
31.12.2012 14:33:28
Kun achievementteihin on tottunut, niin aika köyhältä tuntuis ajatus siitä, ettei mihinkään jäis mitään merkintää siitä miten pelissä on edennyt. Jostain syystä se on vaan kiva kun niitä saa auki, vaikken ikinä niitä yritä auki saada.
seppo69
31.12.2012 17:40:56
Rattata: Kun achievementteihin on tottunut, niin aika köyhältä tuntuis ajatus siitä, ettei mihinkään jäis mitään merkintää siitä miten pelissä on edennyt. Jostain syystä se on vaan kiva kun niitä saa auki, vaikken ikinä niitä yritä auki saada.
 
Tuossa tiivistyy aikalailla tämä sukupolvi ja sen ongelmat; ennen pelejä pelattiin sen takia että ne oli hyviä, nykyään jahdataan acheja ja trophyja. Suorittaminen ja tulostavoitteet ovat tulleet jo konsolipeleihinkin.
 
Syytän tästäkin kokoomusta.
 
hymiö
TheMusiikkmies
01.01.2013 12:07:21
seppo69: Tuossa tiivistyy aikalailla tämä sukupolvi ja sen ongelmat; ennen pelejä pelattiin sen takia että ne oli hyviä, nykyään jahdataan acheja ja trophyja
 
Ennen oli kaikki paremmin ja nykynuoret tekee kaiken paskemmin, kuin ennen. Ne avievementit ja trophyt on pelkkä lisä johon ei tarvitse kiinnittää mitään huomiota jos ei halua. Jos haluaa niitä keräillä, niin mikäs siinä. Tuskin kukaan ostaa uutta peliä vain, että saisi trophy tasonumeroaan suuremmaksi.
Laiskaksi haukkuvat, vaikka mitään en ole tehnyt.
seppo69
01.01.2013 13:01:14
TheMusiikkmies: Tuskin kukaan ostaa uutta peliä vain, että saisi trophy tasonumeroaan suuremmaksi.
 
Itseasiassa kyllä ostaa.
 
Mutta et ilmeisesti huomannut tuota hymiötä? En ollut ihan niin tosissani vaikka pelien nykytilanne minua vituttaakin.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)