Aihe: Nightwish
1 2 3 4 5106 107 108 109 110207 208 209 210 211
Janus
27.12.2012 13:32:37
janezki_: Siinähän on ideana juuri tuollainen vähän inisevällä äänellä tehty säkeistö. Sillä siinä tavallaan eräs nimeltä mainitsematon kikkarapää "puhuu".
 
Noiden säkeistöjen englanti on lyriikallisessa(kin) mielessä kovin kömpelöä siksi, koska monet noista laineista ovat ilmeisesti lähes suoria lainauksia Marcelon sähköposteista.
riimu
27.12.2012 22:48:16
Yleltä: "Nightwish-yhtyeen jäsenien tähdittämän Imaginaerum-elokuvan on käynyt elokuvateatterissa katsomassa 7 518 katsojaa. Esimerkiksi jouluaattoa edeltävänä viikonloppuna elokuvalla oli yhteensä vain 33 katsojaa koko maassa."
 
Taitaa tulla aika hyvin takkiin kyllä kulujen suhteen bändille.
Don't ask me about Grim Fandango.
nappero
27.12.2012 23:07:13
 
 
riimu: Yleltä: "Nightwish-yhtyeen jäsenien tähdittämän Imaginaerum-elokuvan on käynyt elokuvateatterissa katsomassa 7 518 katsojaa. Esimerkiksi jouluaattoa edeltävänä viikonloppuna elokuvalla oli yhteensä vain 33 katsojaa koko maassa."
 
Taitaa tulla aika hyvin takkiin kyllä kulujen suhteen bändille.

 
Oppivathan perkele :)
janezki_
28.12.2012 12:43:38
nappero: Oppivathan perkele :)
 
Siis mitä oppivat?
Mie oon vaan basisti...
carnation
28.12.2012 12:53:11
janezki_: Siis mitä oppivat?
 
Että ei Suomessa kannata olla elokuvien suhteen kunnianhimoinen, pitää olla juopottelua, parit onelinerit ja Samuli Edelmannin alaston perse.
"Silpomisia, saatanismia, fundamentalismia, moninaista kanibalismia, mielisaiden heiteelle jättöä. Sekoavaa höyrypäistä kapitalismin mätänevää loppua."
Wradlin
28.12.2012 19:36:03
crestfall: Näin mäkin sen hahmotin.
 
Koko leffan ajan odottaa että millon se Samun perse vilahtaa. Mutta ei! Ei näkynyt! Sitä pettymyksen määrää! Paska leffa.

 
Eikä siinä taida olla Jasper Pääkköstäkään. Ihan turha siis.
Saappineste
28.12.2012 20:44:30
Wradlin: Eikä siinä taida olla Jasper Pääkköstäkään. Ihan turha siis.
 
Näin sivuhuomautuksena, niin vaikka uudet varekset on perseestä, niin plussaa on annettava siitä että Jasper Pääkkönen on niissä mahdollisimman pienissä rooleissa.
kkaarre
28.12.2012 21:20:43
carnation: Että ei Suomessa kannata olla elokuvien suhteen kunnianhimoinen, pitää olla juopottelua, parit onelinerit ja Samuli Edelmannin alaston perse.
 
Tie pohjoiseen on muuten outo elokuva. Ei näy Edelmannin kikkeliä ollenkaan.
Ok, offtopic. Vissyn uus laulaja on kiinnostava ja elokuvan katson jos se tulee telkkarista. Sen verran on lytätty joka paikassa että R-kiskaltakin otan jonkun tissielokuvan.
Mullon ihmistä isompi hauis!
nappero
29.12.2012 00:14:49
 
 
carnation: Että ei Suomessa kannata olla elokuvien suhteen kunnianhimoinen, pitää olla juopottelua, parit onelinerit ja Samuli Edelmannin alaston perse.
 
Nimenomaan. No, tuntuu varmaan tilipussissa, niin seuraavaa Holopaisen sielunmaiseman filmatisointia odotellessa.
janezki_
29.12.2012 13:22:53 (muokattu 29.12.2012 13:23:13)
nappero: No, tuntuu varmaan tilipussissa,
 
Eiköhän nuo just hengissä kestä.
 
nappero: niin seuraavaa Holopaisen sielunmaiseman filmatisointia odotellessa.
 
Toivotaan että tekisivät ihan vain vittuillakseen vaikka vielä pari leffaa. Vaikka Vesi-Patti Lordin ja Samulin pallien kanssa tai ilman.
Mie oon vaan basisti...
OPJ1974
31.12.2012 09:31:04
 
 
riimu: Yleltä: "Nightwish-yhtyeen jäsenien tähdittämän Imaginaerum-elokuvan on käynyt elokuvateatterissa katsomassa 7 518 katsojaa. Esimerkiksi jouluaattoa edeltävänä viikonloppuna elokuvalla oli yhteensä vain 33 katsojaa koko maassa."
 
Taitaa tulla aika hyvin takkiin kyllä kulujen suhteen bändille.

 
Yhtyeen takana pyörivä yhtiö on erittäin vakavarainen, jolla on vuuosien saatossa kertynyt osakkailleen jakamatonta voittoa yli kuusi miljoonaa. Käytännössä siis kassassa mukavasti rahaa. Yhtyeen sijoitus leffaan oli 1,3 miljoonaa ja taloudellisesti leffasta suurimmat riskit kantavat tuotantoyhtiö Solar Films sekä Suomen elokuvasäätiö.
 
Kun kassassa on noin paljon ylimääräistä, on jo verotuksellisestikin kannattavaa sijoittaa/kuluttaa rahaa johonkin. Ja koska massia on, on myös varaa välillä ajella ojanpohjia pitkinkin. Raha tulee kuitenkin aina rahan luo.
 
Mitä luultavimmin tuleva kansainvälinen DVD-julkaisu, jossa leffan lisäksi varmasti runsaasti promo-live-matskua ja muuta kivaa extraa, myy mukavasti ja projekti pääsee omilleen. Minäkään en käynyt ko. Rainaa katsomassa teatterissa, vaan odotan nimenomaan DVD:tä.
carnation
03.01.2013 21:09:34 (muokattu 03.01.2013 21:10:23)
http://www.episodi.fi/nightwish-lef … teattereissa-valtaisa-floppi-22456/
 
Valtaisa floppi, ihan hirveä.
 
Imaginaerumin budjetti oli 3,7 miljoonaa euroa. Lipputulotilastoja keräävän Boxofficemojo-sivuston mukaan Imaginaerum on tuottanut tähän mennessä 87670 dollaria eli noin 67000 euroa.
 
Suomen Elokuvasäätiö tuki elokuvan tuotantoa 400 000 eurolla.

 
Siinä saa jo muutaman dvd:n myydä, että pääsee omilleen.
"Silpomisia, saatanismia, fundamentalismia, moninaista kanibalismia, mielisaiden heiteelle jättöä. Sekoavaa höyrypäistä kapitalismin mätänevää loppua."
haunted
04.01.2013 10:10:19 (muokattu 04.01.2013 10:10:46)
Puhutaan kohtalaisen naivista ihmisestä joka tuon breikkaamiseen tai edes vähäiseen menestymiseen uskoi. Holopaiselle taisi olla vaan sellanen haave, jonka täytti, koska kykeni siihen. Sääli että siihen on muittenkin rahoja hassattu.
"Anteeks mulla on pakkoliikkeitä" -Natolasse
aivokuolio
04.01.2013 11:53:56
Missä vaiheessa tuo leffa edes pyöri teattereissa?
Jeszse
04.01.2013 15:10:11
aivokuolio: Missä vaiheessa tuo leffa edes pyöri teattereissa?
 
Ensi-ilta oli 23.11. Ilmeisesti ei kovin kauaa kannattanu sitä pyöritellä.
RekoS: Ihan normaali mnettiläinen varustettuna keskimääräistä mnettiläistä huomattavasti paremman näköisellä tyttöystävälläm.
Regalis Apertura
04.01.2013 18:09:58
Eiköhän Holopainen ja kumppanit saa ihan voita leivän päälle jatkossakin vaikkei leffa
mikään ultimate success ollutkaan;)...
Metall1n JuudaS
04.01.2013 21:40:52
Imaginaerum oli meikälle kohtalaisen hyvä leffa, juoni vähän sekava mutta musiikki ja näyttelijät olivat kohdallaan.
Loppujen lopuksi Imaginaerum on hyvä musikaali-fantasia leffa, suomalaiseksi.
Odotan innolla Nightwishin uutta albumia, toivottavasti yhtä hyvä kuin Turusen aikana tehdyt levyt.
"Long Live Rock 'N' Roll", Rainbow
Miikss
04.01.2013 21:42:57
Metall1n JuudaS: Imaginaerum oli meikälle kohtalaisen hyvä leffa, juoni vähän sekava mutta musiikki ja näyttelijät olivat kohdallaan.
 
En oikein tajua tuota juonen sekavaksi moittimista. Minusta se eteni ihan sujuvasti ja loogisesti koko leffan ajan. Ei mitään valittamista.
"Lähinnä sie oot sellanen inhorealistinen postmodernia kautta seuraava taidelaji"
Metall1n JuudaS
04.01.2013 21:45:57
Miikss: En oikein tajua tuota juonen sekavaksi moittimista. Minusta se eteni ihan sujuvasti ja loogisesti koko leffan ajan. Ei mitään valittamista.
 
Samaa mieltä, leffa oli hyvä : )
"Long Live Rock 'N' Roll", Rainbow
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)