Aihe: Keskustelua Pink Floydista
1 2 3 4 5116 117 118 119 120174 175 176 177 178
PJS
20.12.2012 09:51:59
 
 
velipesonen: Lisätään vielä että aika moni on jo valmis myöntämään että luova voima, joka teki Wigwamista JOTAIN oli Jukka Gustavson. Yllättävän harva on sen sijaan valmis myöntämään että luova voima joka teki Floydista JOTAIN oli Syd Barrett eikä kukaan muu.
 
Kun Gutsi häipyi Wigwamista, Jimppa ja Rekku heivasivat pändin hiipuvan aikuisrokin rannattomille lakeuksille, vähänpä jaksaa kiinnostaa. Roger ja Dave olivat pari pykälää ovelampia ja tajusivat jättää sen miehenmentävän aukon, jolloin Floyd säilytti kiinnostavuutensa Watersin lähtöön saakka.

 
Mulle esim. Wiguista kaikkein kovin biisintekijä on kyl Pembroke. Tai ehkä niin, et Gutsi ja Pohjola loivat sellaista vakvahenkisempää pohjaa sille touhulle, mut Pembroke oli kirsikkana kakun päällä tuomassa koko bändiin sellaista raikasta pop-sensibiliteettiä, jonka takia wigut ei koskaan ollut sellainen väsähtänyt "progebändi".
Peace!
antnis
20.12.2012 13:21:03
Jimbo oli pop-nero ja Nuclear Nightclub on edelleen loistolevy. Ei mulla muuta.
Vessajono
20.12.2012 15:40:52
velipesonen: Gilmour on loistava kitaristi joka pikku hiljaa kehitti upean tyylin soittaa sooloja ja soundinsa on vailla vertaa mutta Syd ei kyllä kitaristinakaan häviä yhtään, ajatellaanpa vain Astronomy Dominén syvälle tajuntaan uppoavia soololicksejä tai Interstellar Overdriven radikaalia keksimistä, jonkin täysin uuden luomista. Jos totta puhutaan niin Gilmour opetteli pitkään Sydin kikkoja eikä koskaan edes oppinut kaikkia.
 
Sydin lahjat olivat siellä radikaalin keksimisen puolella. Enemmän tekniikkaa vaativat jutut, kuten Daven mikroskooppisella tarkkuudella tapahtuva bendaaminen taas on jotain sellaista mikä ei olisi Sydiltä onnistunut ikipäivänä.
"Jazzi jos mikä on pelkkää vehkeilyä todellisten musiikin ainesten kustannuksella. Muusikerit, jotka ovat antautuneet swing-musiikin pettävälle polulle, eivät ainoastaan petä tempuillaan yleisöä, he pettävät lopulta itsensä."
The Rikza
20.12.2012 17:48:55
No jospa nyt minäkin...
 
Syd oli bändin kantava voima aina hajoamispisteeseensä asti. Zappan lisäksi ei välttämättä kukaan muu muusikko uskaltaisi kokeilla yhtä pimeitä juttuja musiikillisesti kuin Barrett.
 
Sydin romahduksen jälkeen Floyd oli tuuliajolla, mutta onneksi Waters tajusi ottaa ohjat käsiinsä. Älkää nyt käsittäkö väärin, hyviä biisejä löytyy tuoltakin ns. "Demokraattisen Floydin" ajalta, mutta kokonaisuutena se on hyvin heikkoa.
 
Dark Side of the Moonista lähtien kun Roger alkoi ottaa suurempaa roolia bändissä, alkoi Floydin varsinainen kultakausi. Progressiivisuus musiikissa alkoi ehkä vähenemään, mutta kokonaisuuksista tuli eheämpiä.
 
Ja sitten kun Waters lähti, Floydille kävi samoin kun Genesikselle viimeistään Hackettin lähdön jälkeen. Siitä tuli paskaa. Dave ei ole yhtä vahva biisintekijä kuin yhtyetoverinsa Waters ja Barrett aikanaan.
 
Tietyllä tavalla Sydin varjo on ollut Floydin yllä koko ajan. Erityisesti tietenkin Wish You Were Herellä ja Wallilla.
"Get over it Roger, I'm Dead!" - Roger Watersin isä
velipesonen
20.12.2012 19:51:30 (muokattu 20.12.2012 19:53:17)
 
 
PJS: Mulle esim. Wiguista kaikkein kovin biisintekijä on kyl Pembroke. Tai ehkä niin, et Gutsi ja Pohjola loivat sellaista vakvahenkisempää pohjaa sille touhulle, mut Pembroke oli kirsikkana kakun päällä tuomassa koko bändiin sellaista raikasta pop-sensibiliteettiä, jonka takia wigut ei koskaan ollut sellainen väsähtänyt "progebändi".
 
No, olen täysin eri mieltä. Jim "Pemseistä tuttu" Pembroken parhaat hetket sijoittuvat Hard'n'Horny -levylle ja jos olisi jatkanut sillä tasolla niin tuossa voisi jotain tolkkua ollakin. Beingin Wigwam on kaikkea muuta kuin väsähtänyt kun taas väsähtäneisyys erittäinkin vaivaa Nuclear Nightclubia. Hohhoijaa-osastoa. Ilman Gustavsonia Wigwam olisi ollut vain "jälleen taas yksi" Pembroken taustabändi ja vaikka Ronnie oli tavallaan bändin pomo ja Nikke Nikamo jonkinlainen ideologi, oli Gutsilla se kipinä, kulma, joka teki hommasta syvemmällä tavalla kiinnostavaa niin sanoakseni.
Punk was born because of the false assumption that The Ramones could be imitated. - Arturo Vega
PJS
20.12.2012 20:23:16
 
 
velipesonen: No, olen täysin eri mieltä. Jim "Pemseistä tuttu" Pembroken parhaat hetket sijoittuvat Hard'n'Horny -levylle ja jos olisi jatkanut sillä tasolla niin tuossa voisi jotain tolkkua ollakin. Beingin Wigwam on kaikkea muuta kuin väsähtänyt kun taas väsähtäneisyys erittäinkin vaivaa Nuclear Nightclubia. Hohhoijaa-osastoa. Ilman Gustavsonia Wigwam olisi ollut vain "jälleen taas yksi" Pembroken taustabändi ja vaikka Ronnie oli tavallaan bändin pomo ja Nikke Nikamo jonkinlainen ideologi, oli Gutsilla se kipinä, kulma, joka teki hommasta syvemmällä tavalla kiinnostavaa niin sanoakseni.
 
Se voi olla että me saadaan kiksejä aika erilaisista asioista musassa, koska siitähän tossa ennenkaikkee on kyse, et mitkä asiat vetoaa itse kenenkin tunteisiin.
Peace!
Zed
20.12.2012 20:29:09
 
 
PJS: ...koska siitähän tossa ennenkaikkee on kyse, et mitkä asiat vetoaa itse kenenkin tunteisiin.
 
Poika, kyse on vain ja ainoastaan asiantuntemuksesta ja älystä. Tunteet ovat naisille ja koirille, sekä naisen- & koiranmielisille.
Elämäni on toisen kerroksen huoneisto, jonka avonaisesta ikkunasta heitellään huonoja CD-levyjä lumihankeen.
Tigerstedt
20.12.2012 20:44:33
 
 
Zed: Poika, kyse on vain ja ainoastaan asiantuntemuksesta ja älystä. Tunteet ovat naisille ja koirille, sekä naisen- & koiranmielisille.
 
Erittäin hyvin sanottu siellä perällä. Itsehän olen ladannut interwebistä asiantuntijoiden laatiman taulukon, jonka mukaan tarkastan kuinka suotavaa kustakin kappaleesta/artistista on pitää.
ganesha
20.12.2012 21:15:15
jazzmies: Orgaanisuudessaan Jukka, Syd, Coltrane ja Delius ovat samanlaisia: kuulija ei voi ennakoida tulevia tapahtumia, mutta siitä huolimatta kuulija tuntee olonsa turvalliseksi ja on taiteilijan hallinnassa. Musikaalisuus tursuaa läpi heidän musiikeistaan.
 
Tuo pätee, kun kuulee näitä artisteja ensimmäisiä kertoja eikä tiedä mitä tuleman pitää. Sitten kun on kuunnellut hieman enemmän, alkaa tietynlaisia maneereja kyllä esiintyä. Pätee ainakin noihin 3 ensimmäiseen. Musiikillinen kehitys on tietysti mennyt eteenpäin ikäänkuin harppauksin, jonka jälkeen maneereja alkaa kehkeytyä ennenkuin taas jossain vaiheessa myöhemmin tulee uusi harppaus.
Joonas
21.12.2012 00:17:19
Mallaslahti: No jospa nyt minäkin...
 
Sydin romahduksen jälkeen Floyd oli tuuliajolla, mutta onneksi Waters tajusi ottaa ohjat käsiinsä. Älkää nyt käsittäkö väärin, hyviä biisejä löytyy tuoltakin ns. "Demokraattisen Floydin" ajalta, mutta kokonaisuutena se on hyvin heikkoa.

 
Mun mielestä taas just tällä aikakaudella syntyneet Echoes, Careful With That Axe Eugene, One of These Days, Set The Controls for the Heart of the Sun jne. ovat Pink Floydin parasta tuotantoa, kamaa, joka erottaa bändin monista muista rock-bändeistä.
 
Se on makuasia sano koira...
 
J.
Sataa sataa ropisee, pili pili pom!
cyberiad2001
21.12.2012 11:04:40 (muokattu 21.12.2012 11:05:18)
 
 
Joonas: Mun mielestä taas just tällä aikakaudella syntyneet Echoes, Careful With That Axe Eugene, One of These Days, Set The Controls for the Heart of the Sun jne. ovat Pink Floydin parasta tuotantoa, kamaa, joka erottaa bändin monista muista rock-bändeistä.
 
Se on makuasia sano koira...
 
allekirjoitan tämän täysin...mun mielestäni Pink Floydin ydin on Live at the Pompeijilla...paras musiikkivideo/elokuva koskaan...erityisesti se vanha versio, jossa ei ole edes niitä haastattelupätkiä katkaisemassa flowta... kyllä arvostan myöhemmän, kaupallisesti menestyneimmän tuotannon erittäin korkealle, mutta tämä demokraattinen aika oli sitä rohkeinta aikaa ja innovatiivisinta. Echoesilla löytyi menestyksen kaava, jota vielä tiivistämällä ja siistimällä osuttiin sitten myös kaupalliseen kultasuoneen...taiteelliseen osuttiin jo 1969-1971. Tai tietysti jo 1967, mutta siitähän on täällä julistettu jo kiitettävästi.
uusi CD ilmestynyt! Nemesis: Living Statues (retroduction 012) kts. www.nemesisem.net
velipesonen
21.12.2012 18:43:05 (muokattu 21.12.2012 18:48:23)
 
 
Olen vuosien varrella pannut merkille että Mnetissä meitä Piper at the Gates of Dawnin vankkumattomia kannttajia (jotka myös mainitsevat sen ääneen) näyttäisi olevan neljä eli minä, jazzmies, Kailis ja hansakemanelius. Olemme kaikki rumpaleita ja jos Uncyclopedian tietoihin on luottamista yhteenlaskettu älykkyysosamäärämme on 4x10=40, jonka on arveltu olevan heikkolahjaisen gorillan äo. Mutta minä taas pitäisin Piperin kannattamista merkkinä paremmasta älykkyydestä jolloin sekä rumpalivitsit että Uncyclopedia joutavat romukoppaan. Kerrotaan me vaan niitä basistivitsejä.
 
Tosin ainakin Mnetissä kaikkein kehittyneintä abstraktia ajattelua osoittavat postaukset esiintyvät yleensä basistien palstalla joten he kai ovat niitä kaikkein viisaimpia. Siis syyttävän sormi kääntyy kitaristien suuntaan: TE olettekin se heikoin astia! Öljytyillä sormilla tuhat nuottia sekunnissa kampeavien liimatukkien ihannointi ei taida olla kovin viisasta joten julistan tässä, täten ja nyt kampanjan ja kilpailun kitaristivitseistä.
 
Lemmy Kilmister sanoo kirjassaan että ihmisessä pitää olla jotain vikaa jos hän ryhtyy kitaristiksi. Jazzin ja klassisen puolella vierailleena olisin samaa mieltä ja lisäisin pianistit samaan joukkoon, vikaa tosiaan näyttäisi olevan. Pianistivitsit siis myös kelpaavat kilpailuun. Palkinto on vielä päättämättä mutta se voisi olla Piper at the Gates of Dawn.
Punk was born because of the false assumption that The Ramones could be imitated. - Arturo Vega
EvilDead
21.12.2012 21:50:28
Mitäs jos on multi-instrumentalisti? Sekö on sitten näillä johtopäätöksillä superihminen, joka omaa parhaimman musiikkimaun?
Oh by the way, which one's Pink?
kepe-5
21.12.2012 22:17:17
velipesonen: Olen vuosien varrella pannut merkille että Mnetissä meitä Piper at the Gates of Dawnin vankkumattomia kannttajia (jotka myös mainitsevat sen ääneen) näyttäisi olevan neljä eli minä, jazzmies, Kailis ja hansakemanelius.
 
Kyllä se minustakin on PF:n paras yksittäinen levy.
 
Vuosien Floydin kuuntelun jälkeen on jäänyt harmittamaan, ettei yhtye tehnyt debyyttiälppäriä vuonna 1965 kovimman r'n'b- ja freakbeat-buumin aikaan. Ne kaksi ilmeisesti ainoata jälkipolville jäänyttä bluesimpaa Floyd-äänitettä eli Lucy Leave ja I'm A King Bee ovat oikein tykkiä kamaa.
And you don't stand an outside chance
HaloOfFlies
21.12.2012 22:37:39 (muokattu 21.12.2012 22:42:51)
 
 
Mitäs ajatuksia Rogerin tuleva rock-levy teissä herättää? Onko miehessä vielä ytyä tekemään rock-musiikkia oopperoiden ja muiden kokeiluiden jälkeen?
We're like migrating birds, we smell the air and scratch our arses and say, "Hmm think it's time." - Brian Johnson S.M.A.K.-jäsen #5
Kailis
21.12.2012 22:39:32 (muokattu 21.12.2012 22:41:43)
 
 
joten julistan tässä, täten ja nyt kampanjan ja kilpailun kitaristivitseistä.
 
Minähän en enää musiikilla kilpaile. Otti niin saatanasti pattiin kun kitaristi (niin just saatana, KITARISTI) sai parhaimman kitaristin maininnan Rock-SM skaboissa -86. Ei siinä voitto paljoa lohduttanut. Voin mä yhden tarinan siitä kertoa. Se löi yhden keikan jälkeen hotellissa muiden kanssa vetoa siitä että pystyy juomaan Herba-pullon (40%) viidessä minuutissa. Oli jo valmiiksi humalassa. Voitti vedon, sammui vartissa.
markkuliini: Itse melkein näkisin että tilastollisesti on todennäköisempää saada pornoteollisuudelta moraalisesti puhdastaustaista rahaa kuin musiikkiteollisuudelta. jazzmies: Minua aina ahdistaa arvailu ja spekulointi asioista mitä ei voi kuin arvailla
Pedroz
22.12.2012 00:07:16
 
 
danny: Mitäs ajatuksia Rogerin tuleva rock-levy teissä herättää? Onko miehessä vielä ytyä tekemään rock-musiikkia oopperoiden ja muiden kokeiluiden jälkeen?
 
Kerropa lisää tästä, on mennyt ihan ohi.
 
Amused to Death on loistava, eiköhän sieltä ihan asiallista kamaa taas tule, kun on huolta ja katkeruutta 20 vuotta kerätty. Vai olisiko se mennyt rauhoittumaan?
I Am Three People "Vapaa on vasta kun päivissä sekoaa" -Tommi Liimatta
Vessajono
22.12.2012 02:57:14
Pedroz: Kerropa lisää tästä, on mennyt ihan ohi.
 
Amused to Death on loistava, eiköhän sieltä ihan asiallista kamaa taas tule, kun on huolta ja katkeruutta 20 vuotta kerätty. Vai olisiko se mennyt rauhoittumaan?

 
Henkilökohtaiset traumat on ehkä vähän purkautuneet mutta mitä on esim. haastatteluja lukenut, katsonut ja kuunnellut niin kyllä Rogeria tuntuu edelleenkin moni asia vituttavan. Ja paljon.
"Jazzi jos mikä on pelkkää vehkeilyä todellisten musiikin ainesten kustannuksella. Muusikerit, jotka ovat antautuneet swing-musiikin pettävälle polulle, eivät ainoastaan petä tempuillaan yleisöä, he pettävät lopulta itsensä."
jazzmies
22.12.2012 08:37:41
Kailis: Oli jo valmiiksi humalassa. Voitti vedon, sammui vartissa.
 
Tässä jotenkin tiivistyy kitaristien syvin olemus. Olisi paljon samanlaista tarinaa.
"Ego on kuin hattu. Olisi aina kohteliasta ottaa hattu pois päästä aina kun tapaa toisia ihmisiä."
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)