Aihe: The Hobbit or There and back again- Elokuva
1 2 3 4 57 8 9 10 1115 16 17 18 19
Jokapaikanapina
13.12.2012 00:30:28 (muokattu 13.12.2012 12:24:03)
SPOILEREITA!!!
 
.
.
.
 
Plussan puolelle jäi kyllä (tähtiarvosana ehkä 3), mutta paljon hämmentävää matskua oli. Haaste leffan tekemisessähän on ollut vetääkö totiseks LOTR-hengessä vai lapsenmieliseks kirjan hengessä. Nyt tässä oli sekaisin molempia, joka johti ehdottomasti hahmojen arvokkuuden laskemiseen. Saruman heitti läppää, että Radagast Ruskea on niin sekaisin, koska tämä on syönyt liikaa sieniä. Radagast Ruskea kulki reellä, joita veti ihan vitun nopeet jänikset, joita edes wargit ei saanu kiinni. Muutama animaatio oli todella kökön näköinen, erityisesti niiden hiisien liikkuminen vuoren sisällä. Tuli sellainen olo, että tekijöille on tullut hemmetinmoinen kiire.
 
Leffassa oli ehdottomasti Disney-henkeä. Tuntuu siltä kuin sekä lapsia että aikuisia oltaisiin haluttu mielistellä, mutta eihän näin voi yhtä aikaa tehdä; elokuvassa oli sekä kohtaus, jossa _SIILI_ oli pahoinvoiva ja sitä koitettiin lääkitä ja sitten se kuoli mutta lopulta herätettiin henkiin, ja pian myöhemmin taas lävistettiin örkkejä ja päitä lenteli.
 
Juoni noudatteli aika hyvin Hobitti-tarinaa eivätkä pienet elokuvalliset muutokset juuri haitanneet. Vähän tuli kyllä sellainen olo, että moni kohtaus olisi voinut olla lyhyempi ja koko leffasarja hoidettua kahdessa eikä kolmessa elokuvassa.
 
Kivijättiläiset olivat todella mahtavan näköisiä! EDIT: Ja Necromancer on siisti saada messiin, veikkaan nämä rinnakkaiset tarinat tulevat toimimaan hyvin! Nauratti kyllä, kun joku vertasi Necromanceria Slender maniin :D
 
EDIT2: Gandalfin näyttelijä oli kyllä ikääntynyt todella paljon. Kääpiöt ärsyttivät, kun olivat niin sekalainen lauma - muutama todella pellen näköinen ja muutama uskomaton kaunis poika.
TheGore
13.12.2012 01:13:29
 
 
Vilpittömästi toivoin pitäväni elokuvasta, mutta ei kyllä toiminut niin pätkääkään. Pelkkää silmitöntä paahtamista ja teknistä runkkausta alusta loppuun oikein pitkän kaavan kautta. Viimeistään kivihirviöiden kohdalla teki vain mieli kävellä teatterista ulos.
Swan
13.12.2012 02:37:07
Saatan kirjoittaa tuohon toiseen ketjuun laajemmalti jossain vaiheessa, mutta pikaisia ajatuksia nyt. En spoilaa mitään:
 
Mitään toista LOTRia ei tästä kannata odottaa, eikä se olisi ollut mahdollistakaan. Mutta kun tarina pääsee piiiiiiitkän aloitusjakson jälkeen liikkeelle, kyyti on hyvinkin vauhdikasta. Mukana oli joitain kohtauksia, joiden pituuden/olemassaolon tarpeellisuudesta voidaan olla montaa mieltä, enkä ole vieläkään täysin vakuuttunut siitä, että materiaali kestää trilogiaksi venyttämisen, mutta katsotaan nyt ensin, mitä kaikkea ne kakkososaan tunkevat. Necromancerin pohjustus on kuitenkin leffan parhaita kohtauksia Bilbon ja Klonkun arvoitusleikin ohella, ja pelkästään niiden takia kannattaa käydä leffa katsomassa.
 
48fps:n sulavuus normi-3D:hen nähden on tosiasia. Etualalla ei esiinny enää häiritsevää lepatusta, ja hitaamminkin liikkuva kuva tuntuu jotenkin eläväisemmältä. On kuitenkin tilanteita, joissa liike näyttää ikään kuin nopeutetulta syistä, joita en osaa määritellä, mutta sillä on todennäköisesti enemmän tekemistä kameran käyttötavan kuin itse kuvataajuuden kanssa. Toivoisin silti, että 48fps olisi mahdollista nähdä myös 2D:nä, sillä passiivisetkin lasit käyvät viimeistään kolmannen tunnin aikana häiritsemään.
 
***½
"Once Lady Yuna fixes her hair, we leave!"
>-)))>
S.M.A.K.
pehko
13.12.2012 11:08:35
mietin että tämän voisi jopa mennä kattomaan, kun ei ole Frodoa ja Samia lätisemässä että "Oh, master Frodo" ja "Oh, Sam"....
 
Mut se vitun kähisevä kusipää Klonkku on tässäkin. voi vitun vittu. en kato. ikinä.
"Miehestä on aina kaksi käsitystä. Miehellä itsellänsä yksi, omansa. Muilla toinen. Vääriä kumpikin." - Väinö
Ronttimus
13.12.2012 11:55:21
HFR toimi maxitäböö. Melkein yhtä kova ku LOTR. 4+/5
nirzin
13.12.2012 17:11:18
pehko: mietin että tämän voisi jopa mennä kattomaan, kun ei ole Frodoa ja Samia lätisemässä että "Oh, master Frodo" ja "Oh, Sam"....
 
Mut se vitun kähisevä kusipää Klonkku on tässäkin. voi vitun vittu. en kato. ikinä.

 
Näin on! Ja sitten siinä vielä on se Bilbo ja joku sormus. Ja tapahtuu jossain mielikuvitusmaassa. Ja hevosella ratsastetaan. Minusta olisi kannattanut luopua kirjan juonen orjallisesta seuraamisesta ja laittaa juonen peruskuvioksi Arnold ampumassa konekiväärillä ja tykillä natseja ja pohjoiskorealaisia. Ja joku ufo vielä. Ja aikamatkustusta. Ja Batman.
AnonHero
13.12.2012 17:17:46 (muokattu 13.12.2012 17:18:14)
nirzin: Näin on! Ja sitten siinä vielä on se Bilbo ja joku sormus. Ja tapahtuu jossain mielikuvitusmaassa. Ja hevosella ratsastetaan. Minusta olisi kannattanut luopua kirjan juonen orjallisesta seuraamisesta ja laittaa juonen peruskuvioksi Arnold ampumassa konekiväärillä ja tykillä natseja ja pohjoiskorealaisia. Ja joku ufo vielä. Ja aikamatkustusta. Ja Batman.
 
Mun mielestä Harry Potterista tehdyssä leffassa olisi pitänyt olla Arnold. Arnold kävelisi liian pienessä koulupoikapuvussa ja loitsut olisivat one linereita. Leffoja ei olisi kahdeksan vaan yksi, jonka lopussa Harry ampuu Voldemortin konekiväärillä.
Bluesmies
13.12.2012 18:28:11
pehko: mietin että tämän voisi jopa mennä kattomaan, kun ei ole Frodoa ja Samia lätisemässä että "Oh, master Frodo" ja "Oh, Sam"....
 
Mut se vitun kähisevä kusipää Klonkku on tässäkin. voi vitun vittu. en kato. ikinä.

 
Täysin sama. Mutta kai tässäkin on jotain hobitteja ja enttejä, niin ei kiitos.
 
Entti, eissss.... :D
Stradlin
13.12.2012 18:48:53
Bluesmies: Täysin sama. Mutta kai tässäkin on jotain hobitteja ja enttejä, niin ei kiitos.
 
Entti, eissss.... :D

 
Siis mitä, yritätkö nyt sanoa että sinua ei tällainen fantasiameininki kiinnosta?
 
http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?plink=10409191#p10409191
"Voi kun täällä onnistuisi älykkäästi keskustella avaruusliskoista ynnä sun muista. Mutta tervettä keskustelua ei synny minnekään kun heti hyökätään ad hominem viesteillä päälle." - Anonymous-jazz
Brian May jr.
13.12.2012 21:23:47 (muokattu 13.12.2012 21:25:28)
No voi jehna, nyt ei kyllä mennyt ihan putkeen. Suunnilleen elokuvan keskivaiheilla alkoi hiipiä se karmaiseva tunne, että tätä olisi vielä kaksi yhtä pitkää elokuvaa jäljellä, vaikka kirjan pituuden huomioon ottaen se tuntuu lähestulkoon mahdottomalta. Jo tämänkin leffan olisi helposti saanut leikattua kaksituntiseksi, mutta kun ei! Pakko on tunkea kaiken maailman kalpeaa örkkiä ja kivistä läjää ja jänisreellä porhaltavaa sienipäätä. Toivottavasti se kaikki nyt nivoutuisi yhteen siten, että seuraavat elokuvat olisivat vielä katsottavia, mutta toistaiseksi ei hyvältä näytä. Tuliko kellään mieleen, että aistittavissa on hitusen samaa kuin mitä Lucasin sequel/prequel-touhuissa oli aikanaan? Tuosta em. jänisreestä mulle tuli mieleen repijädroidit sekä muutama muu idioottimaisuus, joita uusissa Tähtien Sota-elokuvissa esiintyy. Örkit olivat muuttuneet maskeeratuista näyttelijöistä tietokoneanimaatioiksi. JarJarmaisia läppiä viljelty sinne sun tänne, ja koko hommasta huokuu ylipäänsä eräänlainen laiskuus, jota ei ollut aistittavissa TSH-trilogiaa katsoessa.
 
Olen lisäksi melko varma, että tämä oli Ian McKelleniltä huonoin suoritus, jonka olen hältä nähnyt elokuvissa. Kyseessä on tuskin miehen oma moka.
 
Iso kiitos Andy Serkisille sekä Martin Freemanille. Kohtaus jossa miehet arvuuttelevat oli elokuvan hienoin, ja ylipäänsä todella hieno. Hyvänä kakkosena tulee se kohtaus, jossa Bilbo epäröi tappamisen ja säästämisen välillä. Heidän ansiostaan Tolkien-fani sisälläni ei aivan karju tuskasta, vaan tyytyy vaikeroimaan kovaäänisesti.
 
2/5
 
EDIT: Luettuani arvosteluni uudelleen huomaan, että odotukseni olivat lopulta melko korkealla. Ehkäpä tämä olisi katsottava uudestaan joku päivä, mutta ei ihan heti kumminkaan..
Vettä!
Bluesmies
13.12.2012 22:19:10
Stradlin: Siis mitä, yritätkö nyt sanoa että sinua ei tällainen fantasiameininki kiinnosta?
 
http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?plink=10409191#p10409191

 
Älähän nyt hermostu. :) Vitsillä tässä vaan.
Herrah
13.12.2012 22:42:51
Tää kirjotettu eka muualle:
 
Mun pahin pelko oli, että tästä tulisi jotenkin merkityksetön, koska varsinaista antagonistia ei vielä edes esitellä.
Se pelko oli aiheeton, ja Azogin mukaantuonti olikin tosi fiksu veto, niin Thorinkin "kaikkivituttaa" mentaliteetti saatiin keskitettyä johonkin.
 
Loppujen lopuksi oon ihan tyytyväinen siihen, missä määrin pysyttiin uskollisena alkup. teokselle. LotRin filmatisoinneissa mua ärsytti se, miten tylysti viitattiin kintaalla näille rotujenvälisille skismoille, tässä olin heti menossa mukana kun esitellään sukupolvia vanhat haavat joilla on oikeasti merkitystä, eikä vaan sitä "heh"tason "suippokorviin ei oo luottamista".
 
En ymmärrä toiminnasta vikiseviä, koska ainakin LotReissa oli enemmän mäiskettä, tietty myös kirjasta johtuen. Thorin on hahmona mielenkiintoisempi kuin esim. Aragorn joka on kingi muttei oo varma viittiikö.
Matskua varmasti riittää kanssa vielä kahden leffan tarpeiksi, koska kirjan matskun lisäksi tarinaan liitetään vissiin ainakin Gandalfin Dol Guldur-seikkailut.
 
Tiesin että hankalin homma on tasapainottaa leffa silleen, että LotR-yleisö viihtyy mutta kirjasta välittyvä kevyempi ilmapiiri on myös läsnä. Tässä Hobitti onnistui keskinkertaisesti, tai erityyppisten kohtausten rytmitys epäonnistui välillä.
 
Loppupeleissä sain mitä halusinkin, eli lasten tarinan vähän aikuisemmassa paketissa ja kattavan loren ympäröimänä.
4/5
 
PS. Joku korjatkaa jos oon väärässä, mutta tämä Neuvoston kokoontuminen ja funtsailu että onko Dol Guldurin jäbä Angmarin noitakuningas vai kuka lie, eikö se oikeasti tapahtunut yli 1000 vuotta takaperin?
Tai eikö nää velhot (Saruman, Gandalf, Radagast, Pallando, Alatar) lähetetty Keski-Maahan nimenomaan siks että joku lurkkii Dol Guldurissa? Vai oonko ihan hukassa?
aivokuolio
14.12.2012 16:18:27 (muokattu 14.12.2012 16:36:52)
Voi perskele mikä pettymys. Kovasti odottelin eeppisiä tunnelmia ja vahvoja roolihahmoja mutta tää oli vaan CGI-karkkia ja seittemän (tai monta lie) pientä kääpiötä hassuttelemassa. Tarina ei napannu messiin, vanhat tutut hahmot tuntu olevan mukana vaan miellyttämisen takia ja vähän jäi Bilbokin etäiseksi. Etukäteen en ois voinu kuvitellakaan että jengiä kävelee kesken tämän leffan pois mutta sitäkin nähtiin. Sekava ja liian pitkä pötkylä. Harmittaa.
 
E: Kirjaa/kirjoja en oo lukenu ensimmäistäkään eli täysin leffaviihteenä tämä arvio. Ja tottakai tätä vertaa päässään siihen "ekaan" trilogiaan josta diggas raivolla. Samat tekijät ja lähde mutta ei pärjänny vertailussa.
HXY
14.12.2012 16:27:35
 
 
Itse en ole elokuvaa vielä nähnyt, mutta mielipiteet näyttävät olevan sen verta eriäviä eri katsojien kesken, että kiinnostaisi tietää, kuinka moni tässä ketjussa elokuvan arvostelleista on lukenut kirjan? Oliko se siksi huono, että se ei ollut uusi LOTR, vai eikö se vain onnistunut luomaan samanlaista tunnelmaa kuin alkuperäisteos?
"Harold Camping on kokenut maailmanloppujen ennustaja." -Iltalehti
Ronttimus
14.12.2012 16:36:43 (muokattu 14.12.2012 16:37:11)
HXY: Itse en ole elokuvaa vielä nähnyt, mutta mielipiteet näyttävät olevan sen verta eriäviä eri katsojien kesken, että kiinnostaisi tietää, kuinka moni tässä ketjussa elokuvan arvostelleista on lukenut kirjan? Oliko se siksi huono, että se ei ollut uusi LOTR, vai eikö se vain onnistunut luomaan samanlaista tunnelmaa kuin alkuperäisteos?
 
Kaikki tuttuni jotka olivat lukeneet kirjan, suorastaan vihasivat leffaa. Kaikki jotka ei ollut lukenut kirjaa, tykkäsivät siitä, mukaanlukien minä.
Swan
14.12.2012 17:05:19
HXY: Itse en ole elokuvaa vielä nähnyt, mutta mielipiteet näyttävät olevan sen verta eriäviä eri katsojien kesken, että kiinnostaisi tietää, kuinka moni tässä ketjussa elokuvan arvostelleista on lukenut kirjan? Oliko se siksi huono, että se ei ollut uusi LOTR, vai eikö se vain onnistunut luomaan samanlaista tunnelmaa kuin alkuperäisteos?
 
Kirja on lasten iltasaduksi kirjoitettu, joten tyyli on kaukana LOTRin paatoksellisuudesta. Leffan tunnelma ei vastaa kirjaa, mikä saattoi olla mahdotonta jo lähtökohtaisesti, kun mukaan on liitetty tapahtumia LOTRin liitteistä ja Keskeneräisistä taruista. Isompi ongelma on kuitenkin siinä, että lisäyksistä johtuen leffa on käytännössä kolmituntinen pohjustus, jossa nähdään suurelta osin vain kirjan epäolennaisimpia tapahtumia, joten kokonaisuus jää tuntumaan keskeneräiseltä, ikään kuin pitkitetyltä TV-pilotilta.
 
Huonoksi sitä ei voi kuitenkaan sanoa, sillä nimenomaan jatkon pohjustus on leffan parhaita puolia, etenkin Necromancer-sivujuonne. Sanoisin kuitenkin, että jos joku tahtoo nähdä kirjan luonteelle uskollisen filmatisoinnin, Rankin/Bassin vuoden 1977 animaatio toimii siinä tarkoituksessa paremmin:
 
http://www.imdb.com/title/tt0077687/
"Once Lady Yuna fixes her hair, we leave!"
>-)))>
S.M.A.K.
Rattata
14.12.2012 20:09:38
ballfish
14.12.2012 20:27:36
Rattata: Aamulehti täräytti yhden tähden: http://www.aamulehti.fi/Kulttuuri/1 … o+kuvia+tampereen+ensi-illasta.html
 
Olipas huono arvostelu.
"Vaikka ajatus 170 euron pitsasta Simpeleellä, kera omien PA-kamojen, eräänä maanantaina houkuttelee, tämä ilmoitus kuulunee torille." -moderaattori
Norppa78
14.12.2012 20:39:05 (muokattu 14.12.2012 20:39:36)
Tuli katsottua ja tykkäsin.
Vaikutti aika pitkälti että nyt vaan pohjustettiin seuraavia osia, ja sen takia on hieman vaikea antaa mitään arvosanaa tälle vielä.
Mutta omasta mielestä tässä on kyllä potentiaalia aika kivaksi trilogiaksi.
 
Jännä juttu oli se että tuskastelin jo etukäteen tuota 2h 50 min kestoa , mutta omalla kohdalla meni kyllä ihmeen hätäisesti tuo kolmituntinen.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)