Etulevytarroja on tullut kokeiltua itse tehtynä ja tarrapainossa teetettynä.
Hyvänä puolena on se, että voi itse suunnitella ulkoasun juuri sellaiseksi kun haluaa, fontit sun muut kuvat. Toisen tein Excelin piirtotyökaluilla ja toisen ilmaisella cad-ohjelmalla. Cad on huomattavasti parempi, sillä on helppo mitoittaa potikan paikat sun muut. Excelistä pakkaa tulla sitten tulostettuna vähän mitä sattuu. Ensimmäisen tulostin tavalliselle tarrapaperille ja vedin muutaman kerroksen lakkaa päälle. Hyvin on ainakin vuoden verran pysynyt kiinni. Tarrapainosta otin kokeeksi halvimmalle PVC-kalvolle muutaman tarran, ja vaikeinta oli saada se suoraan ja ilman ilmakuplia. Vasta kolmas tarra meni kunnolla.
www.tarratehdas.fi tekee myös metallikalvolle tarroja, joku harjattu kulta vois hyvällä tuurilla olla lähellä marsun paneelia.
Chassiksia olen teettänyt oman kylän poijilla, mutta yksittäiskappaleita ei meinaa kehdata enää kysyäkään.
Jos itse piirtää cad-kuvan laserleikkaajalle, niin samalla vaivalla se tekee niitä niin monta kun levystä saa. Sama juttu särmäyksessä. Siinä on monta työvaihetta, mittailua ja terien ja vastakappaleiden asemointi pitää tehdä huolella. Sen jälkeen niitä lätkyttelee kyllä sitten sarjatyönä.
Noita taitoksia on melko mahdotonta tehdä hyvin ilman ammattikoneita, reikien tekohan ei useimmiten ole ongelma.