Aihe: Edullista tuubaa / Thomann?? / Kokemuksia tai näkemyksiä?
1
charvette
12.11.2012 11:40:04
Kun olin itse ostamassa tuubaa seurasin tätä sivustoa:
http://www.wessex-tubas.co.uk/home ja jotkut mallit olivat milestäni samoja kuin
mitä http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/ … d-Instruments/Tubas/cat-BLAS-BLATUB on tarjolla - tosin eri nimellä. Ymmärtääkseni näitä on ihan kehuttukin.
Täällä oli muistaakseni asiaa aiheesta:
http://forums.chisham.com/index.php … id=193925e5e77cd636af9da85a0756808a
Päädyin sitten kuitenkin hiukan kalliimpaan Jupiter JCB-780L:n. Rahaa näihin saa tosiaan uppoamaan kun poikani puhaltaa baritonitorvea ja sekin piti ostaa..
jkarjanl
13.11.2012 22:54:15
Kiitos linkeistä, osa oli uusi minulle.
 
Lueskelin vähän enemmänkin noita foorumeja, osaa joutui kahlaamaan Googlen kääntäjän kanssa kun tuo Saksa vähän ruosteessa. Näyttäisi siltä että lähes kaikki noista halpa-tuubista on alunperin kiinalaisia Jinbao -merkkisiä. Sitten esim. tuo Wessex tarkistaa ja jopa modifioi niitä (tai tilaa Jinbaolta custom -malleja omilla modifikaatioillaan) mutta se näkyy sitten hinnassa. Ja ilmeisesti tuo Musicstore:n Monzani -merkkikin on vain uudelleenbrändätty Jinbao.
Ja taasen tuo Musicstore on lähinnä pelkkä logistiikkakeskus, eli sieltä tulevia soittimia ei tosiaan olisi testattu tai edes tarkistettu. Rahat takaisin -takuu toki pelaa.
 
No, osa tuosta voi olla väärääkin tietoa. Ja toisaalta netistä ja tuubista löytyy paljon ihan asiallisen oloista kommenttia tai soittoa Jinbao -tuubista.
 
Täytynee varmaan katsella kuinka selviää joulusta noin niinkuin rahallisesti, ja jos ei mitään ihan kamalia varoituksia osu silmään niin tämän tilaus voi olla lähellä:
http://www.musicstore.de/fi_FI/FIM/-/art-BLA0001986-000
 
Mutta siihen saakka lueskelen kyllä mielellään kommenttaja taikka ajatuksia aiheesta.
Kukkis 77
14.11.2012 00:21:08
 
 
Edullista tuubaa Thomannilta.
"Jumalattoman iso lokki paskantaa" -Klamydia
jkarjanl
15.08.2013 10:02:01
Nyt on sitten soitettu 4 kk ajan Thomannin Bb -tuuballa. Tämmöisellä:
http://www.thomann.de/fi/thomann_bb_tuba_modell_student.htm
 
Muutama kokeneempi on käynyt testaamassa ja kukaan ei vielä ole tyrmännyt, eli ilmeisesti hintaansa nähden ok vehje. Tosin pasuuna/baritoni -ansatsilla oli aika raju pudotus yrittää saada asiallista ääntä ulos, ehkäpä Eb-tuuba olisi sittenkin ollut järkevämpi. No nyt alkaa pikkuhiljaa naama toimia tämänkin kanssa, mutta tarkkana saa silti olla.
 
Aika näyttää kuinka esim. venttiilit kestävät käytössä, mutta tähän saakka olen ollut tyytyväinen, ja jopa kahdella keikallakin olen uskaltanut vanhemman tuubistin viereen istumaan. Mutta ei missään nimessä liian helppo soitin, mielleyhtymät helposta "bassosta" jota nyt soittaa ne jotka ei muuta osaa saa kyllä näemmä romuttaa totaalisesti.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)