Aihe: Tanssiravintoloita kaatuu..
1 2 3 4 531 32 33 34 3557 58 59 60 61
pönttö
05.11.2012 09:45:09 (muokattu 05.11.2012 10:05:41)
Epämuusikko: Markkinavoimat ja informaatioähky mainittu. Millä tavoin ne indikoivat livemusiikin suosion alhoa?
 
Ehkä pidämme asiat oikeissa yhteyksissään? Ne eivät ole mittareita, vaan ne ovat lauman johtaja ja työkalu.
 
Informaatioähkyksi mainitsemasi ilmiö toimii lauman ohjaamisen helpottamiseksi. Ihmisille ei anneta tilaisuutta ajatella, vaan ähkyllä idetään ne sopivan vastaanottavaisena markkinointiviestinnälle.
 
Tiedätkö, miten paimenkoira toimii? Se ohjaa laumaa haukkumalla, tönimällä, juoksentelemalla näkyvissä siellä täällä ja muutamalla muulla laumaa hermostuttavalla ja huolestuttavalla tavalla. Aina, kun laumaa aletaan ohjailemaan, ensiksi se saadaan hermostuneeksi. Se on saataVA hermostuneeksi. Pois tasapainosta niin, että helpoimmalta näyttävä vaihtoehto - paimenkoiran ohjauksen noudattaminen - otetaan ratkaisumalliksi.
 
Laumalle ei siis tule mieleenkään esimerkiksi käyttää massan voimaa ja tallata koiraa jalkoihinsa, koska sille ei jää aikaa ajatella selkeästi. Laumaeläimen luonteeseen kuuluu myös se, että se mielellään ulkoistaa ajatelun lauman johtajille. Valitettavasti myöskään laumassa satunnaisesti esiintyvä, keskivertoa korkeampi älykkyys ei paranna lauman tilannetta. Vaikka oman edun tavoittelu älyn keinoin jätettäisiinkin pois kuvioista, lauman ominaisuus jossa keskiverto muuttuu normaaliksi ja epänormaalia pelätään, on kivenä kengässä. Päätään pidemmät pyritään leikkaamaan poikki, jos ne eivät ala ajoissa johtamaan laumaa.
 
Markkinavoimat (hyvä termi kuvaamaan sitä kasvotonta sijoittajien armeijan palveluksessa olevaa kauppakamarivarkaiden joukkoa) ohjaavat massaa samalla tavalla. Tällä hetkellä markkinavoimat tuntuvat saavan paremman voiton sellaisissa yhteyksissä, joissa elävän musiikin esittäjä poistuu turhana kulueränä välistä. Ylipäätään musiikki, viihdeteollisuuden voimasta, valasta ja rikkaudestaan huolimatta, on mahdollista leikata pois turhana, jos rahojen virtaa aletaan ihan tosissaan ohjaamaan.
 
Jos livemusiikissa puhutaan pelkästään kerran vuodessa rahat keräävistä festivaaleista ja tuumataan tangomarkkinoiden suosion hiipumattomuuden olevan mittari elävän musiikinsuosiosta, ollaan m i e l e s t ä n i keskitytty katsomaan liian pientä osaa maailmasta. Tässähän ollaan aivan sen saman asian äärellä, kuin jos puhuttaisiin vain kansanedustajan palkasta ja sen perusteella väitettäisiin että kaikilla duunareilla menee hyvin.
 
Aivan kuten rois...
 
...kansanedustajan palkka - niin suuri kuin se onkin - on mitättömän pieni hippunen verrattuna kaikkien duunareiden yhdiostettyyn tuloon, tangomarkkinoiden suosio ei kerro mitään satojen suomessa keikkailleiden yhtyeiden työtilaisuuksista. Oliko se nyt niin, että ei yksi pääsky pesä tee sen toiselle kuoppaa kaivavan muniin tms?
tarmo
05.11.2012 10:03:22 (muokattu 05.11.2012 10:10:20)
E: osa tekstistä katosi, joten paikkaillaan:
 
Nyt olisi varmasti paikallaan, että alettaisiin julkaista tilastoja keikkojen ja keikkatilaisuuksien vähentymisestä. Onko sellaisia julkaista, vai vaahdotaanko tässä ihan mutu-pohjalta?
 
Ammattitanssimuusikoiden keikkojen vähyys kun johtuu mm.
 
- tanssiravintoloiden kaatumisesta (paljon nämä ovat oikeasti vähentyneet?)
 
- työn kannattamattomuudesta (mm. kulttuurin muutos, jossa vakkarikiinnitysten sijaan yksi keikka Hangossa, toinen Kuusamossa, matkakulut, ym. tekee hommasta kannattamatonta)
 
- halpatyövoiman käyttämisestä (joojoo, tes ja sitä rataa...)
 
- työvoiman tarjonnan voimakas lisääntyminen ja työntekijöiden monipuolistuminen (kaikki eivät voi pysyä menossa mukana)
 
- jne.
 
Jos listaan halutaan lisätä livemusiikin suosion lasku, siitä pitäisi olla näyttöä. Senkin jälkeen pohditaan vielä, onko se ilmiönä merkityksellinen tässä yhtälössä.
 
Markkinavomiat ovat ohjanneet "karjaa" myös tanssimusiikin suhteen. Onko se sitten sellainen asia, jota täytyisi erityisesti suojella? Miksi?
 
Nostan muutaman esimerkin: iskelmäradio, tanssilavakulttuuri, tv-ohjelmat kesäillan valsseineen, tangomarkkinat (kaupallinen show), jen.
 
Eikö aivan yhtä hyvin voisi ajatella, että nyt "karja" on oppinut ajattelemaan itsenäisesti, kun se ei enää pidäkään sille tarjottua tanssikulttuuria ainoana oikeana ratkaisuna. Eikö se ole esitetyn argumentaation pohjalta ajateltuna jopa paremminkin positiivista, ettei kaikki tykkää samoista asioista?
 
Kuulostaa ristiriitaiselta sorsia suurta yleisöä siitä, ettei se enää osta aina ostamaansa tanssimusiikkia, vaan haluaa jotain muuta tilalle. Pitäisikö kansan ylipäätään haluta musiikkia? Eikö kansa saa valita sen sijaan vaikkapa teatteria tai taidenäyttelyitä? Tai vaikka jokamiesluokan romurallikisoja?
 
Ihmeellistä protektionismia minun mielestäni.
mack the knife
05.11.2012 10:08:07
pönttö: Ehkä pidämme asiat oikeissa yhteyksissään? Ne eivät ole mittareita, vaan ne ovat lauman johtaja ja työkalu.
 
Informaatioähkyksi mainitsemasi ilmiö plaa plaa plaa...

 
Siirry nyt vittu sinne aromaan kirjoittamaan noita romaanejas.
COVS n:o 1.
Lennu
05.11.2012 10:12:28
 
 
pönttö: Ihmisille ei anneta tilaisuutta ajatella, vaan ähkyllä idetään ne sopivan vastaanottavaisena markkinointiviestinnälle.
 
Tähän tahtoisin tarttua, tarkoitat varmaan että ihmiset idätetään?
no is any good musics maked anymore...
tarmo
05.11.2012 10:13:10
Lennu: Tähän tahtoisin tarttua, tarkoitat varmaan että ihmiset idätetään?
 
Matrix mainittu jo.
pte57
05.11.2012 10:13:46
 
 
mack the knife: Siirry nyt vittu sinne aromaan kirjoittamaan noita romaanejas.
 
Jonka lisäksi henkilö voisi edes kerran elämässään miettiä sitä, minkälainen on sopiva ulostulo kun liitytään johonkin ryhmään keskustelemaan. Tämä tapa ei ole se paras mahdollinen.
pönttö
05.11.2012 10:14:05 (muokattu 14.12.2012 04:30:35)
mack the knife: Siirry nyt vittu sinne aromaan kirjoittamaan noita romaanejas.
 
Kovaa puhetta tuollaiselta keskiolutvetoiselta satiaiselta. Teepä sinä nyt kaikille se palvelus, että tukit sen jatkuvasti norsunvitulla olevan naamasi ja jätä kijoittamiseen perustuvat foorumit sellaisille, joilla on siihen edes alkeeellisia lahjoja.
 
Onhan se nyt oikeasti kumma, että tuollaiset sekarotuiset rakit saavat kuljeskella ihan tolkun ihmisten jaloissa räksyttämässä. Jäpikkä on veltto, kuin kortonkiin ruiskastu ripulipaska, mutta asennetta piisaa ihan raskaan sarjan mestarin tyyliin.
 
Mack the Knife. Sinä olet tyh-mä ihminen. Tyh-mä ihminen pysyköön pois-sa tolkun väen jaloista. Häviä silmistäni mato.
 

 
HUOM! Älä painele varoituksia pöntön kirjoituksille. Henkilö ei vaikuta enää foorumilla.
 
Moderaattori
pönttö
05.11.2012 10:19:05
pte57: Jonka lisäksi henkilö voisi edes kerran elämässään miettiä sitä, minkälainen on sopiva ulostulo kun liitytään johonkin ryhmään keskustelemaan. Tämä tapa ei ole se paras mahdollinen.
 
Meinaatko, että pitää nöyränä kuunnella ensin vuosi "ykkosmiesten" vittuilua ja vasta sitten voi puolustautua?
 
Paremmin puolustaisitte kavereitanne sillä tavalla, että neuvoisitte heitä olemaan vittuilematta sellaisille ihmisille, jotka pystyvät antamaan takaisin. Tai ylipäätään vittuilematta kenellekään.
 
Kas niin se vain on pte57, että tämän leikin aloitti joku ihan muu. Mielipiteitä, olkoon ne sitten kuinka kiistanalaisia hyvänsä, pitää pystyä esittämään ilman että joku alkaa kajoamaan henkilöön. Ja jos sellainen on sallittua toisille, sen pitää olla sallittua minullekin.
Lennu
05.11.2012 10:20:35
 
 
Mun mielestä Pönttö on kyllä nyt takakaarteen verran edellä :D
no is any good musics maked anymore...
artope
05.11.2012 10:23:14
 
 
Lennu: Mun mielestä Pönttö on kyllä nyt takakaarteen verran edellä :D
 
Kyl noi toiset kirii viel rinnalle ja ehkä ohikin...
"Pelimanni kolmannessa polvessa. Toisessa polvessa kuluma"
Pauli Lappalainen
05.11.2012 10:26:54
artope: Kyl noi toiset kirii viel rinnalle ja ehkä ohikin...
 
Heti kun saavat lääkityksen ja toopinkin samalle tasolle.
pönttö
05.11.2012 10:27:40
tarmo: Matrix mainittu jo ja muuta äbäläväbälää
 
Se ei tarmo-poika malta nyt olla ihmisiksi.
 
Olet ilmeisesti ollut täällä noiden muutaman aasin keskellä kukkona tunkiolla ja nyt, kun kanalassa on näkösällä toinen kukko, sinulla on mennyt pasmat sekaisin.
 
Sinä olet jo nyt munannut itsesi oikein useamman kerran perusteellisesti. Silti et osaa lopettaa, vaikka sinulla tarjotaan edes suhteellisen kunniallista tapaa siihen. Loisto esimerkki siitä, kuinka joku tähden selän taakse seisoskelemaan päässyt moukka päästää kusen nousemaan päähänsä.
 
Sinähän et ole oikeasti mitään ja sinä jopa tiedät sen. Ei oikea stara yritä paskoa koko ajan toisten koiville nostaakseen itsensä ylös. Sellaisen ei tarvitse. Sinä sen sijaan olet vain itsetuntovammainen kirppu, joka älykääpiöiden valtakunnassa on ainoana apukoulun penkillä lukemaan oppineena ylentänyt itsensä kuninkaaksi.
 
Pyyhin persettänikin parempaan materiaaliin kuin se, josta sinut on tehty.
mack the knife
05.11.2012 10:28:22
Häviä silmistäni mato.
 
En.
Missä tavataan? Perustetaan vaikka bändi. Mä soitan haitaria ja sä luet omaa tajunnanvirtaa. Aina kolmen vartin päästä joku käy kajauttamassa sua halolla päähän että lopetat varttitunniksi. Mä käyn sillä aikaa juomassa keskiolutta. Sitten taas jatketaan.
Molemmat sais tehdä sitä mitä osaa.
COVS n:o 1.
tarmo
05.11.2012 10:31:21 (muokattu 05.11.2012 10:31:49)
pönttö: Pyyhin persettänikin parempaan materiaaliin kuin se, josta sinut on tehty.
 
No sitä suosittelen lämpimästi, jotta saat perseesi puhtaaksi. Kuka sitä enää käteensä pyyhkiin (oletus, että meidät on tehty samasta materiaalista). Jos diggailee kortsuun ripuloimista, silloin ei tosin pelkkä pyyhkiminen auta.
 
Mutta joo, ei sitä wc-paperia turhaan ole keksitty. Suosin sitä itsekin.
pönttö
05.11.2012 10:43:09 (muokattu 05.11.2012 10:45:35)
tarmo plus mack the licker: Valivali
 
Ei teistä reppanoista ole mihinkään. Oikeasti. Hiekkalaatikolla kuulee parempaa vittuilua.
 
Surkeaa kannaltanne on toki se, että olette jo munanneet itsenne niin perusteellisesti, että edes tukkimalla turpianne ette enää saa tilannetta paikatuksi. Mutta jos teillä olisi sen verran tolkkua että ymmärtäisitte olla hiljaa niin se aika, joka kuluu siihen että ihmiset unohtavat tämän munauksenne, pääsisi alkamaan. Ja kun se aika on kulunut - satakunta vuotta menee kuin siivillä - voitte taas olla polleana poikana netissä.
tarmo
05.11.2012 10:44:38
pönttö: Ei teistä reppanoista ole mihinkään. Oikeasti. Hiekkalaatikolla kuulee parempaa vittuilua.
 
Eiköhän olis sitten aika mennä sinne hiekkalaatikolle? Annetaan ajan kulua ja yritetään sitten joskus uudestaan.
mack the knife
05.11.2012 10:53:17
pönttö: Pane sitten töppöstä toisen eteen. Minä jään tänne katselemaan taaperrustasi.
 
Terve pönttö. Milloin seuraava keikka? Mä tuun kattomaan. Saattaisin tykätäkin.
COVS n:o 1.
tarmo
05.11.2012 10:54:38
pönttö: Pane sitten töppöstä toisen eteen. Minä jään tänne katselemaan taaperrustasi.
 
Ei ole tarvis. Sinä kaipasit tasokkaampaa vittuiluseuraa, jota löytyy kertomasi mukaan jopa hiekkalaatikolta. Vedä siitä omat johtopäätöksesi.
 
Kun ei sulla mitään asiaa ole, älä haaskaa vittuilulahjojasi meille kuolevaisille. Ei tuo sun vaahtoamisesi ainakaan mua enää kiinnosta. Tosi väsynyttä meininkiä.
 
Älä pilaa päivääsi täällä vaan hakeudu sellaiseen paikkaan, jossa joku jaksaa aukoa turpaansa kilpaa sun kanssa.
tarmo
05.11.2012 10:58:44 (muokattu 05.11.2012 10:59:02)
mack the knife: Terve pönttö. Milloin seuraava keikka? Mä tuun kattomaan. Saattaisin tykätäkin.
 
Voi hyvänen... etkö sä nyt tajua, että siltä on keikat loppu? Uusi nouseva tähti "tuksunykänen" vei viimeisetkin keikat.
 
Olen varma, että tuksunykänen myi keikat alle tes-liksan ja vetää playbackina.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)