Aihe: Ampeg-Klubi
1 2 3 4 584 85 86 87 8896 97 98 99 100
jutimone
08.08.2012 21:18:41
Entäs SVT-3PRO:n LineOutputin lähtötasot ?
Onko käsitystä millaisella tasolla ko. liitynnästä signaal pitäisi tulla. Kun laitan mikserin "Line" tasoiseen liityntään kiinni niin gainit saa olla lähes täysillä että kuuluu, normaalia vaikko epänormaalia ?
 
Muutenkin tuntuu että SVT:tä saa avata paljon enempi kuin esim Hartken 3500:sta että kuuluu
 
-Juha T
SVT3PRO + SVT410HE
PasiB
08.08.2012 21:50:34
jutimone: Entäs SVT-3PRO:n LineOutputin lähtötasot ?
Onko käsitystä millaisella tasolla ko. liitynnästä signaal pitäisi tulla. Kun laitan mikserin "Line" tasoiseen liityntään kiinni niin gainit saa olla lähes täysillä että kuuluu, normaalia vaikko epänormaalia ?
 
Muutenkin tuntuu että SVT:tä saa avata paljon enempi kuin esim Hartken 3500:sta että kuuluu
 
-Juha T
SVT3PRO + SVT410HE

 
En ole tuota line outin heikkoutta huomannut omassa vermeessä, tosin en pitkään aikaan ole line outtia käyttänyt, mutta en muista että olisi sen kanssa ollut ongelmia.
 
Se on totta, että paljon enemmän Ampegia saa avata kuin esim 300W Trace Elliottia vaikka A:ssa pitäisi olla enemmän tehoja. Tästä on muistaakseni ollut jossain keskustelussa puhettakin. Ei tuolla kyllä jalkoihin jää, meteliä lähtee ihan riittävästi kun raskii vain aukaista reilusti.
Ancka
17.08.2012 22:12:09
Hei ampeg-äijät. Onko kellään käyny moisesti, että SVT 2 Pron (tahi jonki muun, jossa näppylää painamalla saa graafisen ekvalisaattorin käyttöön) graafisen eq:n päälle pistäessä kone menee mykäks kuin... joku mikä nyt tosi mykäks mennä vois. Sit kun antaa kiukaan varttitunnin verran lämmetä, niin toimii taas.
 
Bändin kitaristi vilkaisi Beatles-tribuuttitukkansa takaa kultamussukkaani ja uumoili että putkihan sieltä paskana olisi. Oma kokemus ja tietotaitotaso on nin mitätön ettei ole aavistustakaan mistä mahtas johtua.
 
Ideoita?
Hughes
07.09.2012 15:54:45
Ostin tuollaisen Ampeg svt210av kaapin. Botnea lähtee sairaan mageesti alaGissään asti ja siitä alaspäin vain kohtuullisesti. Nuppina Ampeg V4BH. Pikkukeikat tolla hoitaa silti hienosti ja on muikean kokoinen roudattava.
 
Voin suositella jos ei samalla rahalla halua isompaa pökälettä.
http://www.kolumbus.fi/optic/elbo/
Carinamake
30.09.2012 21:35:40
 
 
Liityn Ampeg osastolle Heritage sarjan nupilla ja ranttiksella. Unelma kävi toteen.. Entiseen Mark Bass settiin verrattuna munaa tuli reilusti metrin verran enemmän! On kyllä huikea paketti, hintansa väärtti, ei tarvitse enää kamoja vaihdella.
JT_
01.10.2012 16:45:32
Rehellisiä mielipiteitä ja käyttäjäkokemuksia utelen - toimiiko SVT410 HLF nopeassa raskasmetallien louhinnassa? Sietääkö luukuttaa mörkövireillä?
 
Ilmeisesti tuo refleksiputkien hyödyllisyys/haitallisuus jakaa mielipiteitä.
absqua
01.10.2012 18:30:41
JT_: Rehellisiä mielipiteitä ja käyttäjäkokemuksia utelen - toimiiko SVT410 HLF nopeassa raskasmetallien louhinnassa? Sietääkö luukuttaa mörkövireillä?
 
Ilmeisesti tuo refleksiputkien hyödyllisyys/haitallisuus jakaa mielipiteitä.

 
Mörköoopperaan mä voisin hyvin kuvitella ton kaapin soveltuvan hyvin.
Always play on one and don't fake the funk. -Bootsy-
JT_
01.10.2012 20:36:09
absqua: Mörköoopperaan mä voisin hyvin kuvitella ton kaapin soveltuvan hyvin.
 
Onko yleiseen rock-soundiin kommentteja? Napakat keskitaajuudet?
 
Monenlaisiin mittelöihin pop-punkista lyijynraskaaseen progeen olisi tulossa.
hollstro
01.10.2012 20:37:37
 
 
JT_: Onko yleiseen rock-soundiin kommentteja? Napakat keskitaajuudet?
 
Monenlaisiin mittelöihin pop-punkista lyijynraskaaseen progeen olisi tulossa.

 
Tossa kaapissa on enemmänkin basso ja diskanttipainotteinen saundi. Ei juurikaan midlepuukkoa.
vasemmassa lahkeessa-klubin elinikäinen kannatusjäsen
absqua
01.10.2012 21:03:00
JT_: Onko yleiseen rock-soundiin kommentteja? Napakat keskitaajuudet?
 
Monenlaisiin mittelöihin pop-punkista lyijynraskaaseen progeen olisi tulossa.

 
Kuten Hollstro tossa jo sanoikin niin middlepuukko ei ole ton kaapin vahvinta aluetta. Ominaissoundi on pikemminkin sellanen hymy-EQ-tyyppinen, eli tuhti botne ja rapsakahko yläpää.
Always play on one and don't fake the funk. -Bootsy-
dewfall
02.10.2012 06:40:24
 
 
Jepulis, juurikin keskialuekuopan vuoksi luovuin omasta HLF:stäni. Alapäätä lähtee hirmuisesti, pillin avulla yläpäätä myös, kaappi kestää hyvin isompiakin tehoja ja on äänekäs. Hyvä komero, mutta mä en kahden kitaristin kanssa oikein leikannut läpi.
 
Tilalla on Barefacedin Super Twelve, joka on pienempi, kevyempi, äänekkäämpi ja toistaa tasaisemmin.
http://www.minutian.com/
Cornflake
16.10.2012 09:27:13
Mulla on 410HLF ja 810 myös, en raaski myydä tota HLF:ää pois, helvetin hyvä kaappi. Ja kivempi roudia kuin 810 :) Mulla ainakin toimi, raskaammasta rokista kunnon mättöön. Mua ei tossa hymy EQ haitannut, vaikka keskialuetta kaipaankin aina kunnolla.
 
Äänityskäyttöön myös oiva peli. Säädettävä pilli tuo vielä oman ilonsa tähän, jos tarttee kunnon kilinää messiin.
I ain't gonna work on Maggie's farm no more
Seba
22.10.2012 20:09:46
 
 
PasiB: Mikä paikka noissa vietnampegin nupeissa yleensä on ollut se heikoin lenkki vai onko ne noin kokonaisuutena niin haikeita esityksiä ettei niihin kannata sotkeutua? Torilla olisi yksi johon on tehty konkka- ja putkiremppaa.
 
konkat niistä kai on poksunut, mutta menee niitä jenkeistäkin.
omasta usa mallistakin joku markan konkka posahti ja vei kourallisen päätteitä mukana, kai tuollaisen halpalla voi ostaa jos ne on jo vaihdettu :)
Mies, joka teki Munkerosta toimitusjohtajan.
hollstro
22.10.2012 20:48:51
 
 
Seba: konkat niistä kai on poksunut, mutta menee niitä jenkeistäkin.
omasta usa mallistakin joku markan konkka posahti ja vei kourallisen päätteitä mukana, kai tuollaisen halpalla voi ostaa jos ne on jo vaihdettu :)

 
Yhden tutun Vietnampeg oli koko ajan takuuhuollossa siihen pisteeseen että hän ei enää vie sitä keikalle. Ural Tonen subjektiivinen arvio: "Soundillisesti näistä monet tykkää, vaikka vanhoja malleja pidetäänkin selvästi parempina. Rakenteellisesti melko heikko esitys, mikä nyt ei ole nykyään kovin harinaista kun laitteet pitää saada koottua edullisesti koneilla. Liittimet ja putket on juotettu suoraan levylle, ja vielä kaiken lisäksi monesti melko heikosti. Hinta- / laatusuhde ei ole kovin hyvä."
vasemmassa lahkeessa-klubin elinikäinen kannatusjäsen
PasiB
22.10.2012 21:40:21
hollstro: Yhden tutun Vietnampeg oli koko ajan takuuhuollossa siihen pisteeseen että hän ei enää vie sitä keikalle. Ural Tonen subjektiivinen arvio: "Soundillisesti näistä monet tykkää, vaikka vanhoja malleja pidetäänkin selvästi parempina. Rakenteellisesti melko heikko esitys, mikä nyt ei ole nykyään kovin harinaista kun laitteet pitää saada koottua edullisesti koneilla. Liittimet ja putket on juotettu suoraan levylle, ja vielä kaiken lisäksi monesti melko heikosti. Hinta- / laatusuhde ei ole kovin hyvä."
 
Joo, luin juuri tuon saman tekstin Uraltonen sivuilta ja taidanpa suosiolla unohtaa koko jutun. Nykyinen nuppi toimii hyvin ja kun se ei näytä menevän kaupaksi niin olkoon, soitellaanpa tuolla.
Hösse
07.11.2012 23:54:37
Onko tietoa, että miten 8*10:n etukankaan saa irroitettua?
J.Hollström
07.11.2012 23:56:26 (muokattu 07.11.2012 23:57:25)
Hösse: Onko tietoa, että miten 8*10:n etukankaan saa irroitettua?
 
Ihan longottamalla se veke, esim. jollain talttapäisellä ruuvarilla. Siellä on tarrat molemmin puolin, ainakin siinä mikä mulla oli.
 
Kangas on siis kehyksissä ja koko viritys irtoaa samalla.
Hösse
08.11.2012 00:28:14
J.Hollström: Ihan longottamalla se veke, esim. jollain talttapäisellä ruuvarilla. Siellä on tarrat molemmin puolin, ainakin siinä mikä mulla oli.
 
Kangas on siis kehyksissä ja koko viritys irtoaa samalla.

 
Ok, tattis! Pitää perehtyä, kun treenikselle pääsee.
Corba
08.11.2012 11:16:33
 
 
Hösse: Onko tietoa, että miten 8*10:n etukankaan saa irroitettua?
 
Se kehys on tosiaan tarroilla kiinni.
 
Alla ohjeet etukankaan/kehikon iroittamiseen jälkiä jättämättä.
 
Ruuvaat ensin niitä "Ampeg" logon kiinnitysruuveja auki hieman. Sen verran vaan että saat esim jonkin talttapäisen (veitsi tms.) sinne logon ja kankaan väliin. Sitten vedät vaan etuverkon/kehyksen irti.
 
Näin toimen et tee jälkiä kaapin reunoihin tms... Huomioi, että ruuveja ei tartte paljoa löysätä. Niiden pitää pystyä kestämään kiinni logosta vedettäessä.
 

 
Asiaa sivuten, itse tein DIY kaappiin myös tarra kiinnitteisen etulevyn ja laitoin lenksun millä etukehikon saa vedettyä irti.
 
https://picasaweb.google.com/116391 … CJK8q9G32sOF3AE#5805594848369441490
Twist! Beat! - Tulta ja tunnelmaa!!!
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)