Aihe: Divaritason roots-skaba 94 äänestys
1
tjj2000
17.10.2012 22:59:46
Alanya feelings points
 
vesa423: mukava pieni ja hento ote soundi
bluestumppi: hyvä ettet hävinnyt kokonaan täältä, tätä oli maukasta kuunnella 1 p
korvaoo: selkeästi kaikki menevät mukavasti samalla moodilla
tono: tämä oli selkeästi hieno! tällä soundilla vaan johonkin vegasin yökerhoon vetelemään 2 p
urmas potkuri: selkeän mukavaa pyörittelyä
mopar: mukavat sävellinjat hyvällä soundilla 2 p
jerry_jones: mukavan kuulas soundi rauhallisin kuvioin 1 p
Kun en soittele, niin olen varmaan lenkillä http://www.movescount.com/members/tjj2000
Tuomo_
18.10.2012 12:14:53
Minulle tausta oli haasteellinen, koska siinä käytettiin enemmän sointuja, kuin esim. tuolla pallispuolella. Am, Dm, G, C F, H ja E7, siis 7 sointua, jollaista kiertoa Moore ja Santa usein käyttivät. Vedä nyt siihen mallikasta kuviota. Arvioinnit vain oman puukorvani suodattamana.
 
1p Vesa423 - Surumielisen varovaista tunnustelua mukavalla fiiliksellä alussa. Sitten soundi tiukkeni ja tunnelma jatkui. Hiukan äänen puhtauteen huomiota ja olisi ollut nappiveto.
 
1p korvaoo - Melodista tapailua tässäkin. Pari hyvää vibraa seassa. Tausta oli kieltämättä haasteellinen eheän kokonaisuuden aikaan saamisessa. Kehityksestä piste.
 
tono - Varaovasti tapaillen liikkeelle. Hyvä soundi taustaan omaa kerrontaa hakien. Mukavasti kulki veto.
 
2p Urmas Potkuri - Hyvästi soljui soolo. Urmas seuraili sointukulkua ja muutamassa paikassa juoksut lähtivät kuin itsestään.
 
mopar - Bluesmeiningillä lähti liikkeelle. Hyviä venytyksiä ja vibroja, joissain paikoin tausta lipesi alta, mutta hanskassa pysyi lähes kokonaan.
 
2p Jerry_Jones - Tykkäsin kaikuisasta, kaihoisasta fiiliksestä. Minusta melodisesti paras veto tässä skabassa. Lopussa hauska venytys, ei ihan kohilleen, mutta toi hyvän mielen.
 
tjj2000 - Aineksia mallikkaaseen vetoon. Melodian synnyttämiseen panostusta, niin olisi ollut soundeineen ja muutenkin hyvä suoritus. Nyt aikaa meni jonkin verran melodian hakemiseen.
Armon Kerjäläinen
Jerry_Jones
18.10.2012 14:03:42
 
 
Taas kiire yllätti enkä ehdi kuin pisteet antaa:
3 p. tono
1 p. Bluestumppi
1 p. Urmas Potkuri
1 p. mopar
 
Sen verran kuitenkin yleiskommentina, että kisassa oli kyllä kova taso. Divarirootsskaba on hyvässä kuosissa.
Kauas on pitkä matka
tono
18.10.2012 17:29:11
 
 
Bluestumppi 2p
Jerry Jones p
Mopar p
Urmas Potkuri p
Vesa p
 
Mukavia kaikki, pisteet näin!
Käsi kädessä timen vieressä...
korvaoo
18.10.2012 17:49:11
Bluestumppi
Tono
Mopar
 
2 pinnaa
 
kova oli taso taas kerran, pitäs melki perustaa kakkosdivarin skaba
kaikki paitsi on turhaa.
Vesa423
18.10.2012 18:39:51
2p mopar - Hieno soundi ja vibrat. Melodiat välillä tuntuu hakevan suuntaansa, mutta kokonaisvaikutelma meikäläisen makuun kyllä.
 
2p Bluestumppi - Aika kasarimaisen efektoitu soundi. Soitto taattua bluestumppia, eli toimii. Melodiatkin ihan jees.
 
1p Jerry_Jones - Rautalankabiisin meininkiä. Tässä tyylilajissa ihan onnistunut veto.
 
1p korvaoo - Hyvät melodiat. Ihan kunnialla esitetty, maltettu pysyä sellaisella alueella joka menee. Vibrassa ja tarkkuudessa toki treenattavaa, mutta soolossa sisältöä ja tekniikkapuoli riittänyt sen välittämiseen => ihan jees veto.
 
tono - Joukosta erottuva tyyli. Kolmen sormen tekniikka ohjannut ilmeisesti ulos vakiofraaseista. Ihan tulee joku tanssilavavalssi mieleen, ihan siis positiivisessa mielessä.
 
Urmas Potkuri - Melodiat ei mitään kovin järisyttävää, mutta soitto kulkeen ja soundit ok.
 
tjj2000 - Hyvän melodian aineksia, jotkut kohdat vähän hätäisen olosia. Ihan ok veto kuitenkin.
Urmas Potkuri
19.10.2012 18:57:51
 
 
Minusta haastava tausta ja vaikka teoriassa kaiken olisi pitänyt onnistua, niin sain jälleen kerran opetuksen omista rajallisista kyvyistäni. Ei vain kuulosta niin valmiilta kuin täällä nämä muut vedot. Hyvä tausta kun opettaa nöyryyttä ja muistuttaa reenaamisen tarpeesta. :)
 
Vesa423 - Hyvä soundi ja hienoja melodioita. Toinen kierto alkaa erityisen hienosti. kaikenkaikkiaan lajityypin mukainen kelpo veto.
Bluestumppi - Tätä kuunnellessa havahduin vasta siihen kun tausta loppui ja soolon tasoon nähden ehdottomasti kesken. Tältä tämän mielestäni pitää kuulostaa.
korvaoo - Taustan mukaan mennään ja melodiat ovat oivallisia ja tyyli hallussa.
tono - Kaunista on tämä ja omaperäisyydessään loistoveto. Tono on saanut jälleen taustasta irti jotakin uutta ja poikkeavan onnistunutta.
mopar - Hieno soundi ja varmaa soittoa. Kun vielä melodiatkin ovat hallussa niin hienoa on tämä.
Jerry_Jones - Nyt loppuu pisteet ja asteikot. Tämä se vasta soitti allekirjoittaneen sielussa niitä herkimpiä säveliä. Uskomattoman monipuolisia lähestymistapoja ja toinen toistaan onnistuneempia.
tjj2000 - Soveltuva soundi ja soitto soljuu. Melodioita löytyy ja hiukan atakkiakin, mikä on minusta hyvä juttu näissä niin herkissäkin jutuissa.
 
Jälleen pitäisi olla enemmän pisteitä jaettavana, mutta kun ei ole.
 
2p - Bluestumppi
1p - korvaoo
1p - tono
1p - mopar
1p - Jerry_Jones
En mie... Kuitenkaan.
Urmas Potkuri
19.10.2012 21:06:46
 
 
Pisteitä ja kommentteja on annettu ja kiitokset niistä.
On aika laskea tulos:
 
Tasaisen kärjen ykköseksi nousi ansaitusti Bluestumppi. Onnittelut! Kokonais saalis 10 pistettä.
 
Kakkospaikalle loistavalla soololla tono. 8 pistettä.
 
Kolmantena Jerry_Jones ja 6 pistettä.
 
Mopar olisi ollut kakkonen 9:llä pisteellä, mutta ei ennättänyt itse äänestää.
 
Muut pisteet jakaantuivat seuraavasti:
 
Vesa423 - 2p
korvaoo - 3p
Urmas Potkuri - 4p
 
Tarkistakaa, voipi olla virheitä.
 
Kiitokset kaikille osallistujille.
Seuraavat työt olisi sitten Bluestumppin vastuulla.
En mie... Kuitenkaan.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)