Aihe: Settikuvat Volume 6
1 2 3 4 5140 141 142 143 144327 328 329 330 331
Vallu-Veke
13.10.2012 18:42:05
markkuliini: Yhdellä mikillä saa mahdollisimman "aidon" äänikuvan yksikorvaisille kuulijoille. :)
Mun filosofia on se, että koko äänen tallentaminen on jo itsessään niin keinotekoista puuhaa, että on aivan turha puhua siitä mikä on aitoa. Voi toki pyrkiä mahd.luonnolliseen lopputulokseen, ja hyvä niin, mutta kaikki keinot ovat sallittuja. Jos haluaa olla puristi niin sitten vain livenä asioiden kuuntelu antaa aidon elämyksen. Heti kun väliin laitetaan mikki, ja ääni muutetaan sähköksi sun muuta, ollaan jo kaukana "aidosta".

 
Ok noin varmaan. Eli jotenkin näin: Molemmille, vasemmalle ja oikealle kanavalle oma mikki, jalkapalloon teipattuna, oletetun kuuntelijan pään kohdalle? Simuloisi tavallaan päätä ja korvia. Tälleen ei vaihevirheet ja summaukset,.. pääse juuri vaikuttamaan lopputulokseen?
Juu no hain vaan sitä, että meneekö se isommalla mikki määrällä jo nauhoitustilanteessa enemmän ulos alkuperäisestä, kun mikit vuotaa aina ja vaihevirheitä, aaltojen summausta ei voi välttää? Eli ollaanko jo ennen miksausta tehty eräänlaisia sämplejä, josta lähdetään eteenpäin?
Ostetaan kalliita rumpuja, joissa on mahtava soundi, mutta ei haluta ikään kuin äänittää sitä aitoa soundia. Pilataan se aitous mikki paljoudella. Voiko käydä näin joskus?
Juu no ihan tässä pohdiskelen aikani kuluksi, enkä ole tekemässä artikkelia Tiede-lehteen ihan heti tästä aiheesta. Kiinnostaa vaan jotenkin tämä aaltojuttu, kun menee omalla alalla tosiaan ihan samaa rataa, jos oikein olen älynnyt. Aaltojen summautumista käytetään rankasti hyväksi sähkötekniikassa ja siitä on tullut vakavia haittoja taas toisaalta, ylikuumentumisia ja tulipaloja,... Eli saman tapaiset luonnonlait oli aalto ääntä tai sähköä :)
Mutta nyt saunaan
jazzmies
13.10.2012 21:39:11
Vallu-Veke: Ostetaan kalliita rumpuja, joissa on mahtava soundi, mutta ei haluta ikään kuin äänittää sitä aitoa soundia. Pilataan se aitous mikki paljoudella. Voiko käydä näin joskus?
 
Aitoa ei ole olemassakaan, sillä rummun ääni riippuu siitä mistä sitä kuuntelee. Tarkoituksena yleensä on rummusta saada taltioitua paras mahdollinen ääni, mikä tietää sopivimman mikrofonin valitsemista ja sen kunnollista sijoittelua. Näin ollen rummusta pystyy saamaan talteen huomattavasti akustista tilannetta laadukkaamman äänen.
"Ego on kuin hattu. Olisi aina kohteliasta ottaa hattu pois päästä aina kun tapaa toisia ihmisiä."
Sa(n)kari
13.10.2012 22:15:06
jazzmies: Aitoa ei ole olemassakaan, sillä rummun ääni riippuu siitä mistä sitä kuuntelee. Tarkoituksena yleensä on rummusta saada taltioitua paras mahdollinen ääni, mikä tietää sopivimman mikrofonin valitsemista ja sen kunnollista sijoittelua. Näin ollen rummusta pystyy saamaan talteen huomattavasti akustista tilannetta laadukkaamman äänen.
 
Laadukkaamman ja laadukkaamman, sanotaanko että sopivamman kyseistä äänitettä ajatellen. Itse olin männä vuosina töissä paikallisessa kaiutintehtaassa, kerran kuunneltiin jotain äärimmäisen luonnollisen kuuloista rumpuäänitettä, se oikeasti kuulosti siltä kun olisi vieressä kuunnellut. Pomo sitten tokaisi että miksei kaikki rumpusoundit ole tällaisia. No kyllähän ne soundit hyvältä kuulosti itsessään mutta kun pannaan bändin kera niin ei välttämättä enää toimikaan, liikaa dynamiikka yms.
Mitä tarkoittaa akustiikka ? -Huono onni.
Vallu-Veke
13.10.2012 22:30:24
jazzmies: Aitoa ei ole olemassakaan, sillä rummun ääni riippuu siitä mistä sitä kuuntelee. Tarkoituksena yleensä on rummusta saada taltioitua paras mahdollinen ääni, mikä tietää sopivimman mikrofonin valitsemista ja sen kunnollista sijoittelua. Näin ollen rummusta pystyy saamaan talteen huomattavasti akustista tilannetta laadukkaamman äänen.
 
Tuossa on järkeä, mutta katselen enemmän nyt tieteen kannalta, kuin rumputaiteilijan.
Kiinnostaa kovasti myös miten rumpuja kauppaavat liikkeet tekee näytteensä. Siinä vaiheessa ei kiinnosta pätkääkään, jos joku miksaaja-guru on saanut väännettyä parhaan kuuloisen soundin tuhansien mikrofoniensa kanssa. Se ei ole oikea totuus, mitä nyt olen käsittänyt. Kiinnostaa vain se aito soundi. Itse voi vääntää niistä sitten eri apukeinoin, mitä lystää, jos osaa, se on eri juttu.
Esim. Memphis Drum Shop on pullollaan ääninäytteitä.
Oikeasti kiinnostaa symbaalien ja rumpusettien aito soundi. Markkuliinin antamat tiedot ja omat kaivelut aiheesta tuo nyt armotta sellaisen epäilyksen ilmapiirin tässä suhteessa, siis minulle.
Olisi ihan mielenkiintoista, jos joku kertoisi, miten mahdollisemman aito rumpusoundi äänitetään, vaikka myyntimielessä, kun halutaan olla rehellisiä kauppiaita, tms.?
Tällaista keskustelua taas vaan, ei sen kummempaa.
jii69
14.10.2012 00:44:23
Tosi kauniita settikuvia ollut viimesivut..
markkuliini
14.10.2012 01:09:02
 
 
Juu, lopetetaan tää informatiivinen, asiallinen ja mielenkiintoinen keskustelu ja postataan niitä pimeitä kännykkäkuvia kun setissä on uusi kiinanpelti. :)
Rumpu+soolo=rumpusoolo. http://www.youtube.com/watch?v=kuIUA3eVW0c
Kailis
14.10.2012 05:52:57 (muokattu 14.10.2012 06:01:13)
 
 
jii69: Tosi kauniita settikuvia ollut viimesivut..
 
Hah. Kukas sä nyt sitten olet?
 
Summa summarum. Nykyään on mahdollista tehdä aika hyvää jälkeä äänityksissä kunhan tietää mihin kiinnittää huomiota. Korviin voi myös luottaa, niin tehtiin ennenvanhaan.
jazzmies: Minua aina ahdistaa arvailu ja spekulointi asioista mitä ei voi kuin arvailla ja spekuloida.
rintapek
14.10.2012 12:48:05
 
 
markkuliini: Juu, lopetetaan tää informatiivinen, asiallinen ja mielenkiintoinen keskustelu ja postataan niitä pimeitä kännykkäkuvia kun setissä on uusi kiinanpelti. :)
 
Sinänsä pari sivua oikein hyvää asiaa, mut menee "settikuvien" joukossa tavallaan hukkaan. Rumpujen äänittäminen- ketjusta tän vois joku tarvitessaan löytääkin.
 
Mut mikä on "aito"? Tai mikä on rummun "oma ääni"? Oikeesti semmoista ei olekaan. Jos markkuliini ja mä soitetaan pätkät samalla setillä tai lyödään samaa rumpua, niin markkuliini loihtii sielt saundeja, joiden olemassaolosta mä en ole edes tietoinen. Se saundi kun lähtee rumpalin ranteesta.
 
Edelleen, mikä sit on "aito"? Jos rumpua, rumpusettiä tai vaik koko hela bändiä äänittää yhdellä mikillä, niin sen luulis olevan mahdollisimman "aito"? Mut jos siirtää mikkiä metrillä, tai vaihtaa mikin toiseen, niin se on ihan yhtä aito, mut saundaa aivan erilaiselta.
 
Ihan jo balanssit on useimmiten täysin keinotekoisia ja ihan syystä. Bändi ilman sähköä, niin soittajien taidoilla rummut, läskibasso ja piano on mahdollista saada "luonnolliseen" balanssiin, laulajan kans menee vähän vaikeammaksi ja soolokitaraa ei sit kuule enää kukaan muu paitti soittaja itte.
 
Levyjen "täydelliset saundit" taas on jo kovin kaukana luonnollisesta. Siin miksaaja soittaa bändiä ja leikkaa surutta kaikkea laulun tieltä. Massiiviset kitaravallit ei kuulu subeista lainkaan. Eikä se laulu, jonka etenkin tarttis kuulostaa luonnolliselta, mut sitä on käsitelty eniten. Mut siten, et se ei kuulosta "käsitellyltä".
 
Jospa painaisin ittelleni varoitusta ja sillä esittäisin moderaattorille toiveen, et nää pari sivua jos sais siirrettyä "rumpujen äänittäminen- ketjuun.
One kind of music only - the good kind
EJ84
16.10.2012 16:02:45
 
 
mukis: Tekotaiteellinen rumpukuva (oli niin ruma matto, että piti tuunata):
http://muusikoiden.net/dyn/users/104606.jpg

 
Paisteen alpha cropattu tarkoituksella kuvasta pois? :)
Anytime I use muusikoiden.net more than 30 minutes, I know I'm wasting my life away! I should be trying to accomplish something.
mukis
16.10.2012 20:01:11
 
 
EJ84: Paisteen alpha cropattu tarkoituksella kuvasta pois? :)
 
Kappas, niin onkin. Hyvä. Eipä sillä, että olisin niitä jotenkin halveksinut - hiljaa hiplaamalla on toiminut ok. Tosin nyt on soitto kehittynyt jo sen verran, että oon alkanut kaipaamaan päivitystä. Suunnitelmissa olis hommata K custom darkit 15 & 17 tms. tilalle ennen uuden levyn äänittämistä. Eli viimeistään v. 2020 :)
"Rakastan tuota kaunista ääntä, en niinkään sen irtonaisuuden ja surumielisyyden vuoksi kuin siksi, että se on tapahtuma, jonka lähestymiselle ja syntymiselle monen monien säveleiden kuolema on valmistanut tien" -Jean Paul Sartre
von spets
16.10.2012 21:11:16
www.myspace.com/thebadcaseband www.facebook.com/thebadcaseband
hollmi-5
16.10.2012 21:32:15
von spets: Vanhaa shittii:
 
http://muusikoiden.net/dyn/users/104617.jpg

 
Hyvää shittii... Me likes ;)
Soundit, piuhat ja kajarit.
Sonormies
16.10.2012 21:34:39
Tosi shittii. Lahjoita mulle. En ole yleensä moposettimies, mutta noilla olisi ylevä vetää.
Tankero: "Rollarit, tuo Englannin Souvarit."
EJ84
16.10.2012 21:40:03
 
 
Anytime I use muusikoiden.net more than 30 minutes, I know I'm wasting my life away! I should be trying to accomplish something.
Speedy
16.10.2012 22:03:50
 
 
von spets: Vanhaa shittii:
 
http://muusikoiden.net/dyn/users/104617.jpg

 
Ainiin tää oli tää mystisesti ilmassa roikkuva etutomi, jota joskus ihmeteltiin?
Kalliimmat on useimmiten parempia kuin halvemmat. -arse
Duro
16.10.2012 22:45:45
Speedy: Ainiin tää oli tää mystisesti ilmassa roikkuva etutomi, jota joskus ihmeteltiin?
 
Eikös siinä se etutomi kiinnittynyt basarin vanteeseen sillä jännällä klämppisysteemillä? En ainakaan muista et siinä olis ollu basarissa railmounttia.
Tilipitappituppitappi
Speedy
17.10.2012 00:14:50
 
 
Duro: Eikös siinä se etutomi kiinnittynyt basarin vanteeseen sillä jännällä klämppisysteemillä? En ainakaan muista et siinä olis ollu basarissa railmounttia.
 
En muista.. Mites tuo sitten on kiinni?
Kalliimmat on useimmiten parempia kuin halvemmat. -arse
Topa-
17.10.2012 00:49:33
tuossa basarissa näyttäis olevan joku kiinnike?
statistiÖ
17.10.2012 00:51:41 (muokattu 17.10.2012 01:09:13)
 
 
Speedy: Ainiin tää oli tää mystisesti ilmassa roikkuva etutomi, jota joskus ihmeteltiin?
 
Löytyykö tuosta:
http://muusikoiden.net/keskustelu/p … =30&t=207888&o=20&co=60
 
jk. sama kaveri, eri rummut.
tomboarmageddon: ;) Eiku oliko tää sittekki voimalaji ja sen takia tytöt ei tähän pysty:) statistö?
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)