Aihe: Musiikinteko-ohjelmia?
1 2 3 4 516 17 18 19 20 21 22 23 24 25
henhaa
28.05.2012 22:54:57
Juu kokeilin tuota Drumcorea. Tovin meni, että onnistuin saada tuon toimimaan edes jotenkin. En vaan saanut sitä oikein toimimaan niin ku piti. Harmi kun nämä musanteko ohjelmistot on niin hankalia käyttää :(
No löysin sit sellasen plug-inin kun Independence free. Siinnä voi tehä noita komppeja kohtuu monipuolisesti. Lähinnä noihin omiin youtube pätkiin olis tarkotus siis saada rummut taustalle.
 
http://www.youtube.com/watch?v=O__J … p;feature=BFa&list=HL1338234351
Tuossa osu vastaan tuollanen nuori likka jolla on mun mielestä aika hemmetin onnistuneet taustat tuossa biisissä. Millähän tekniikalla mahdettu tehdä? Ainakin laitteet näyttäis olevan viimesen päälle :D
Aki
29.05.2012 06:11:42
 
 
henhaa: Harmi kun nämä musanteko ohjelmistot on niin hankalia käyttää :(
 
Valitettavasti muutkaan keinot eivät ole tuon helpompia. Ellet nyt sitten itse soita. Oppaita ja käyttöohjeitahan noihin löytyy kyllä, ei kun opettelemaan vaan. Sillä ne helpottuu.
 
hemmetin onnistuneet taustat tuossa biisissä. Millähän tekniikalla mahdettu tehdä? Ainakin laitteet näyttäis olevan viimesen päälle :D
 
Ei se niistä laitteista ole kiinni, tuollaisten taustojen tekeminen ei vaadi kuin tavallisen tietokoneen. Luultavasti nuo oli soitettu tai muutoin ohjelmoitu midinä soittamaan virtuaali-instrumentteja.
"Jos ei kunnolla kuule mitä tekee/on tullu tehtyä, niin käy kuin valtion firmassa. Tietämätön laittaa osaamattoman tekemään tarpeetonta, ni siinä on koko turha työ vaarassa mennä ihan hukkaan." - rintapek 10.1.2012
henhaa
29.05.2012 12:34:23
Joo, onneksi niitä oppaita löytyy aika hyvin. Myös hyviä tutorial videoita löytyy jonkin verran.
 
Eikö tuo periaatteessa tuollaisten pitäis onnistua myös siten, että nauhotan ensimmäiseksi sinne Reaperiin jonkun kappaleen ihan tavallisesti äänikortin line-innin kautta. Kun kappale on onnistuneesti nauhotettu, niin kytken sitten haitarin midi kaapelilla koneeseen, ja soittelen kappaleeseen toisen raidan jossa olisi esim. rummut (tai jotain muita instumetteja).
Ohjaisin siis suoraan sillä haitarilla Reaperin ja plugin yhdistelmää missä on niitä soittimia vaikka kuinka. Vai olenk nyt ihan metsässä.
 
Mulla on siis tuollanen Rolandin fr3 soitin.

Midistä ei ole kokemusta tuolla soittimella, kun on tuntunut jotenkin niin hankalalta koko juttu. Nyt olis kuitenkin nuo ohjelmistot valmiina :)
Aki
29.05.2012 14:25:10
 
 
henhaa: nauhotan ensimmäiseksi sinne Reaperiin jonkun kappaleen ihan tavallisesti äänikortin line-innin kautta.
 
Jos kyseessä on jo olemassaoleva kappale, tuo on tarpeetonta. Aseta CD tietokoneeseen tai mp3-soitin USB-väylään, ja siirrä kappale Reaperiin tiedostona.
 
kytken sitten haitarin midi kaapelilla koneeseen, ja soittelen kappaleeseen toisen raidan jossa olisi esim. rummut
 
Juuri näin. Aktivoit käytetyn midilaitteen Reaperin asetuksista, luot uuden raidan jonka sisääntuloksi valitset midi, klikkaat raidan monitorointi- sekä äänitysnappulaa, ja avaat raidalle virtuaali-instrumentin josta valitset mikä soitin soi kun soitat midiä.
"Jos ei kunnolla kuule mitä tekee/on tullu tehtyä, niin käy kuin valtion firmassa. Tietämätön laittaa osaamattoman tekemään tarpeetonta, ni siinä on koko turha työ vaarassa mennä ihan hukkaan." - rintapek 10.1.2012
Klezberg
29.05.2012 15:19:24 (muokattu 29.05.2012 15:27:04)
 
 
Aki:
Juuri näin. Aktivoit käytetyn midilaitteen Reaperin asetuksista, luot uuden raidan jonka sisääntuloksi valitset midi, klikkaat raidan monitorointi- sekä äänitysnappulaa, ja avaat raidalle virtuaali-instrumentin josta valitset mikä soitin soi kun soitat midiä.

 
Tosin luulisin, että Rollen omat soundit tottelevat esim. paljetta paremmin kuin Reaperin virtuaali-instrumentit jotka enimmäkseen taitavat olla kiippareille tehty. En ole haitarimidien kanssa pelannut, mutta ainakin puhallinmidin kanssa käy yleensä niin että virtuaali-instrumenttia joutuu säätämään aika lailla, ja silti ei välttämättä saa hyvää otetta siitä. Haitarissahan ääni riippuu palkeesta, niinkuin puhaltimessakin, ja syntikan olisi syytä jotenkin totella paljetta.
 
Rollen kolmirivistä olen kokeillut (FR18) sen omilla soundeilla ja tiedän että ne soundit (esim. foni) tottelevat paljetta hyvin (kts. http://www.youtube.com/watch?v=YMhyE-OVuDY&t=138 )
 
Midin sijaan voikin harkita äänittää sen Rollen ihan audiona. Tai mikä ettei että molemmat, midi ja audio yhtaikaa. Voi sitten käyttää jompaa kumpaa taikka kumpaakin sopivasti miksattuna.
huomasin tässä että mun klarinetinsoitto kuulostaa aika luonnonmukaiselta... lähinnä niinkuin sorsalta
Fathermucker
16.07.2012 15:09:49
Kysymys liittyen softiin ja erityisesti Midiin:
 
Olen nyt käyttänyt Magix Music Maker MX äänittelyyn ja ihan hyvin toimii mikillä äänittelyyn ja on tarpeeksi helppokäytöinen vasta-alkajalle. En saa kuitenkaan midiä toimimaan tuolla ohjelmalla, vaikka muut ohjelmat vastaanottavat signaalin. Laitoin linkkiin screenshotin. Mitähän miulla on väärin, kun ei tunnu toimivan tuolla ohjelmalla, vaikka mikä tahansa muu tunnistaakin midin?
 
http://i50.tinypic.com/25sbvpl.jpg
Charge
31.07.2012 15:09:37 (muokattu 01.08.2012 16:01:57)
 
 
Mitä ohjelmaa suosittelisitte tietokoneella musiikin tekoon? Maksullista tai ilmaista, jompsis kumpsis. Sellainen, joka olisi helppo ja hyvä käyttää, ja jossa itsessään olisi tarpeeksi hyvät ja monipuoliset vst-plugarit, ettei heti tunnu että tarttee hommata iso läjä lisää. Ja mieluusti sellainen, jolla vois tehdä piisiä ihan vaan tietokoneella ja hiirellä, välttämättä en mitään MIDI-ohjaimia alkaisi käyttämään, vaikka nurkissa pyöriikin vanha Yamaha YPT-400 jota käsittääkseni voi MIDIn ohjaamiseenkin käytellä. Kiitosta jo etukäteen. :)
"Historys Written Today".
mhelin
30.08.2012 15:41:38
passe: Tänään kokeilin Kristallia ensimmäistä kertaa. Pirulainen kun on simppeli ja tuntuu ettei siinä ole ainuttakaan ylimääräistä hiluvitkutinta hämäämässä osaamatonta. Tuolla pääsee pitkälle, eikä sillä voi harhailla epäolennaisuuksiin (niitä ei ole..). Tämä on aloittelijalle ehdoton etu!
 
Tietysti kun on maistanut parempaakin, niin jotain osaa kaivatakin. Vain 2 plugaria/raita on tosi vähän jne. Mutta suosittelen! Itselleni ainakin Audacityä selkeämmän oloinen layout ja käyttömukavuus.
 
E: Innostuin, nyt on rinnakkaistestissä Kristal, Presonus Studio One Artist ja Cubase LE. Cubase on tuttu ja turvallinen, mutta Studio One on kyllä äkkiseltään kiinnostavan oloinen. Katsotaan..

 
Studio Onesta on nykyään olemassa ilmaisversiokin (Studio One Free) ilman raitamäärien rajoitusta, mutta siinä(kään) ei ole tukea ulkoisille VST-instrumenteille. Ehkä jollain ulkoisella VST hostilla ja sopivalla audioraudalla joka tukee ASIO-ajureiden jakamista samanaikaisesti useamman sovelluksen kanssa tuon ongelman saisi kierrettyä.
RoopeRan
13.09.2012 16:29:34
 
 
Morjesta!
 
Onko kellään kokemusta Reaper x64 ohjelmasta? Latasin ohjelman koneelleni, mutta aina kun äänitän esim. 2. kitararaidan, tahti ei ole oikea. Hiukan hankala selittää. Soittanut olen okein. Kompit menevät ns. "limittäin".
 
Toivottavasti joku osaa auttaa!
 
Kiitos jo etukäteen!
Aki
13.09.2012 17:34:10
 
 
RoopeRan: Onko kellään kokemusta Reaper x64 ohjelmasta?
 
On.
 
Latasin ohjelman koneelleni, mutta aina kun äänitän esim. 2. kitararaidan, tahti ei ole oikea. Hiukan hankala selittää. Soittanut olen okein. Kompit menevät ns. "limittäin".
 
Kuulostaa siltä ettei sun äänikortti oikein tiedä missä mennään. Kokeile asentaa Asio4All-ajurit.
"Jos ei kunnolla kuule mitä tekee/on tullu tehtyä, niin käy kuin valtion firmassa. Tietämätön laittaa osaamattoman tekemään tarpeetonta, ni siinä on koko turha työ vaarassa mennä ihan hukkaan." - rintapek 10.1.2012
RoopeRan
15.09.2012 13:57:55
 
 
Ok, kiitos paljon. Kattotaa mitä masiina sanoo. :)
RoopeRan
16.09.2012 21:25:42
 
 
Kuulostaa siltä ettei sun äänikortti oikein tiedä missä mennään. Kokeile asentaa Asio4All-ajurit.
 
Eipä pelannut, ei vaikutusta... Mikä neuvoksi?
karkki
16.09.2012 22:51:59
 
 
RoopeRan: Eipä pelannut, ei vaikutusta... Mikä neuvoksi?
 
Ihan varmuuden vuoksi: kai sulla on ihan oikea äänikortti ettet vain oli yrittämässä pöytäkoneen tai läppärin omalla äänipiirillä?
Soittoa kuulee tuolta: www.myspace.com/xxkarkki
RoopeRan
18.09.2012 11:29:46
 
 
Noniin, nyt pelaa! Onglma oli reaperin asetusten päässä. :)
sam_u
21.09.2012 19:13:05
Ostin ton fast track-äänikortin ja sen mukana tuli pro tools SE softa. Tykkään tuosta softasta muuten mutta raitojen määrä ja efektien määrä on vain liian pieni. Niin ja softa tuottaa usein harmaita hiuksia säätämisellä niin sanotun "white noisen" kanssa. Niimpä kysyisin että kannattaako reaper hankkia? Paljonko raitoja ja plugareita/raita on ohjelmassa?
Tosiaan äänittelen kaikki instrumentit paitsi rummut(sähkörummut) ihan mikillä. Niin ja toimiiko reaper miten hyvin windows 7 64-bit?
Aki
22.09.2012 00:52:46
 
 
sam_u: Niimpä kysyisin että kannattaako reaper hankkia?
 
Ei kokeilematta. Kokeileminen on ilmaista. Raitojen ja plugarien määrää per raita ei ole rajoitettu, ne on sun koneen tehosta kiinni.
 
mattim: Reaper on hyvä, edullinen(0-x€)
 
Reaper ei ole ilmainen.
 
http://reaper.fm/purchase.php
"Jos ei kunnolla kuule mitä tekee/on tullu tehtyä, niin käy kuin valtion firmassa. Tietämätön laittaa osaamattoman tekemään tarpeetonta, ni siinä on koko turha työ vaarassa mennä ihan hukkaan." - rintapek 10.1.2012
Hypetreme
10.10.2012 07:48:13
Aki: Ei kokeilematta. Kokeileminen on ilmaista. Raitojen ja plugarien määrää per raita ei ole rajoitettu, ne on sun koneen tehosta kiinni.
 
Reaper ei ole ilmainen.
 
http://reaper.fm/purchase.php

 
Eihän kukaan niin väittänykkään. On se käytännössä ilmainen jos vaan jatkat sen käyttämistä 30 päivän jälkeen, mitään rajoituksia ei ole.
Schecter Hellraiser C-1- ENGL Thunder 50 E322- Framus FR212 CB- Focusrite Scarlett 8i6- Yamaha HS50M
Aki
10.10.2012 16:39:42
 
 
Hypetreme: Eihän kukaan niin väittänykkään. On se käytännössä ilmainen jos vaan jatkat sen käyttämistä 30 päivän jälkeen, mitään rajoituksia ei ole.
 
Juuri väitit. Reaper ei ole ilmainen, ei käytännössä eikä periaatteessa. Demoversio täytyy rekisteröidä jos käyttöä jatkaa 30pv jälkeen. Rajoitus on se ettei sitä sek jälkeen saa käyttää ilmaiseksi.
 
Saako eduskuntatalon portaille päästää jätöksensä? Eihän siihenkään taida olla mitään sun ymmärtämiä rajoituksia.
"Jos ei kunnolla kuule mitä tekee/on tullu tehtyä, niin käy kuin valtion firmassa. Tietämätön laittaa osaamattoman tekemään tarpeetonta, ni siinä on koko turha työ vaarassa mennä ihan hukkaan." - rintapek 10.1.2012
Klezberg
10.10.2012 17:43:30
 
 
Hypetreme: Eihän kukaan niin väittänykkään. On se käytännössä ilmainen jos vaan jatkat sen käyttämistä 30 päivän jälkeen, mitään rajoituksia ei ole.
 
Rajoitus on selvästi sanottu reaperin webbisaitin etusivulla:
 
"If after 30 days you decide that REAPER is not for you, simply delete it.
 
If you decide that REAPER is for you, you must purchase a license."
 
Jos otat reaperin kotikäyttöön, saat käyttää sitä 30 päivää, jonka jälkeen joko maksat tai poistat sen koneeltasi. Nämä on ehdot, joilla saat sen koekäyttöön. Ehtojen rikkominen on sitten luvatonta käyttöä.
huomasin tässä että mun klarinetinsoitto kuulostaa aika luonnonmukaiselta... lähinnä niinkuin sorsalta.. siksi siirryinkin haitariin
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)