Aihe: Mikrofooneista havaintoja ja kysymyksiä
1
Gabe
17.09.2012 22:33:50
En usko että olet kuullut harhoja :) Vaikuttaahan kitarassa siihen soundiin joka palanen. Itse huomasin tämän kun nyt kahdessa telessä on sama kaulamikki. Leppä runkoisessa ruusupuuotelaudalla ja vaahterakaulalla varustetussa yksilössä mikrofoni kuullostaa hieman pehmeämmältä ja säröllä soitettaessakin soundi on aavistuksen pyöreämpi. Saarnirunkoisessa vaahteraotelaudalla ja kaulalla varustetussa ääni on taas hieman kirkkaampi ja särö -soundi pikkuisen terävämpi. Hyvältä kuullostaa kyllä molemmat, ei siinä mitään. Muutoin erot samantyyppisten mikrofonityyppien kesken ovat yleensä aika vähäiset.
" Good music comes out of people playing together, knowing what they want to do and going for it. You have to sweat over it and bug it to death. You can't do it by pushing buttons and watching a TV screen. " - Keith Richards -
fxb
18.09.2012 06:50:20
Koitas vaihtaa mikit päikseen noissa ja kokeile sitten. Mikeissä meinaan on eroja, isoja.
hallu
18.09.2012 09:00:03
fxb: Koitas vaihtaa mikit päikseen noissa ja kokeile sitten. Mikeissä meinaan on eroja, isoja.
 
Joo, tuo kävi mielessä. En ole oikein taitava noissa mikinvaihtojutskissa, mutta stratossahan voisi vaihtaa sen koko pleksin päikseen niin ei ole kovin mutkikas operaatio ja silloin tulisi se pleksinkin vaikutus kokeiltua.
 
Täytyy tunnustaa, että nyt kun itse huomasi yhden eron niin kaipa niissä mikeissä sitten ihan oikeasti on eroja.
Jos se vaappuu ja vaakkuu, se on ankka.
hallu
18.09.2012 09:30:35 (muokattu 18.09.2012 09:32:00)
Gabe: En usko että olet kuullut harhoja :) Vaikuttaahan kitarassa siihen soundiin joka palanen. Itse huomasin tämän kun nyt kahdessa telessä on sama kaulamikki. Leppä runkoisessa ruusupuuotelaudalla ja vaahterakaulalla varustetussa yksilössä mikrofoni kuullostaa hieman pehmeämmältä ja säröllä soitettaessakin soundi on aavistuksen pyöreämpi. Saarnirunkoisessa vaahteraotelaudalla ja kaulalla varustetussa ääni on taas hieman kirkkaampi ja särö -soundi pikkuisen terävämpi. Hyvältä kuullostaa kyllä molemmat, ei siinä mitään. Muutoin erot samantyyppisten mikrofonityyppien kesken ovat yleensä aika vähäiset.
 
Joo, vaikuttaa toki kaikki siihen kokonaisuuteen. Nyt vain ensimmäistä kertaa huomasin tuollaisen kovin pienen ja rajatulla elueella esiintyvän yksityiskohdan, jonka pystyn konkreettisesti nimeämään niin hetihän se herätti uteliaisuuteni. Kyllähän kitaroissa kokonaisuutenaan on monesti hiukan erilainen "tunnelma".
 
Ajattelin, että kun nuo kitarat ovat puiltaan aikalailla identtiset niin se havaittu ero väkisinkin liittyy mikrofoneihin. Tremoloissa tosin on eroja ja sekin voi vaikuttaa sointiin. Oikeastaan pohdin mikkien säätöjen yhteyttä tuoon sointiin sekä sitä, vaikuttaako tuo mikkien napapalojen kompensaatio tuohon havaitsemaani seikkaan. Kyllähän noissa kitaroissa puhtaallakin soundilla kuulee hiuksen hienon sävyeron (toinen on vähän lämpimämpi soinniltaan), mutta olen pitänyt niin pientä eroa merkityksettömänä koska se mahtuu vrhemarginaaliin. Säröissä näemmä kaikki seikat kärjistyy.
Jos se vaappuu ja vaakkuu, se on ankka.
jkourula
18.09.2012 09:45:28 (muokattu 18.09.2012 09:59:00)
Aika selkeitä eroja mikeissä kyllä huomaa, kun vaihtaa mikit kitaraan, jolla on soitellut jo jonkin aikaa. Joskus muutos on hurja ja joskus mieto. Tietty mikkien korkeuskin vaikuttaa paljon, mutta niitäkin olen yrittänyt aina säätää ennen mikkien vaihtoa.
 
Nyt olen huomannut vastikään hommaamassani Ibanezin puoliakustisessa sellaisen seikan, että säröllä tallamikki jotenkin korostaa ylä-äänistä ensimmäistä oktaavia. Kuulostaa vähän siltä, että olisi oktaaveri päällä. Ei mitenkään miellyttävää. Tuossahan on keraamiset mikit, johtuisikohan siitä? Toisaalta siinä on myös flatwoundit, joten sekin voi vaikuttaa.
sickboy
18.09.2012 10:07:51
 
 
hallu: ...mutta stratossahan voisi vaihtaa sen koko pleksin päikseen niin ei ole kovin mutkikas operaatio ja silloin tulisi se pleksinkin vaikutus kokeiltua.
 
En nyt ymmärrä miten sä tässä samalla havaitset pleksin vaikutuksen saundiin? Sähän vaihdat pleksin mikkeineen päivineen? Eiköhän tässä saundin vaihtumiseen vaikuta mikkien vaihtuminen, eikä pleksin vaihtuminen...
hallu
18.09.2012 11:09:48
sickboy: En nyt ymmärrä miten sä tässä samalla havaitset pleksin vaikutuksen saundiin? Sähän vaihdat pleksin mikkeineen päivineen? Eiköhän tässä saundin vaihtumiseen vaikuta mikkien vaihtuminen, eikä pleksin vaihtuminen...
 
Eikäkö tarkoitin, että kun kitaroissa on pikkuisen erillainen sävy myös siinä akustisessa soinnissa jonka olen arvellut johtuvan pleksistä niin tulisi samalla testattua sekin että johtuuko se pleksistä. En usko että pleksi mainittavasti sähköiseen soundiin voi mitenkään vaikuttaa (varma en tietenkään ole).
Jos se vaappuu ja vaakkuu, se on ankka.
Gabe
18.09.2012 15:40:50 (muokattu 18.09.2012 15:41:30)
hallu: Täytyy tunnustaa, että nyt kun itse huomasi yhden eron niin kaipa niissä mikeissä sitten ihan oikeasti on eroja.
 
Onhan niissä. Sitten kun sen hoksaa niin alkaa oikein mikrofonityypin armoton metsästys :D Mutta kokeile vaihtaa ja kerro mitä huomasit. Ei ole noista itselläni kokemusta mutta kyllä se napapalojen kompensaatio kuulemma siihen soundiin vaikuttaa.
" Good music comes out of people playing together, knowing what they want to do and going for it. You have to sweat over it and bug it to death. You can't do it by pushing buttons and watching a TV screen. " - Keith Richards -
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)