Aihe: Vibratalla Gibson stoptailin tilalle?
1
Arbitrator
17.08.2012 20:50:30
Ajatuksena olisi asentaa Gibson ES335:seen vibratalla muuttamatta kitaraa pysyvästi (lisäreikiä kanteen jne). Perinteisin ratkaisu olisi Bigsby mutta yleensä se vaatii ne lisäreiät. SG:heni asensin Bigsby B5-Vibramate kombinaation ja se toimii ihan ok, mutta Essin kaarevaan kanteen se ei oikein sovi. Bigsby B7:lle suunniteltu Vibramate ei käsitykseni mukaan taas sovi 335:seen ja B6/B3 vaatisi taas ne lisäreiät hihnatapin seudulle.
 
Eli mitä muita vaihtoehtoja ehdottaisitte? Stetsbar on yksi vaihtoehto, onko kellään siitä kokemuksia? Se ei tyyliltään oikein sovi 335:seen mutta kysytään kuitenkin. Entäs Schallerin Les Trem? Ja onko muita? Ehdottakaa ja kertokaa omia kokemuksianne.
Decadetroll
17.08.2012 21:15:54
Meinasin ehdotella kahleria ( http://www.wammiworld.com/b7200.php ), mutta tuo vaatii pienen kolon tekemistä siihen kanteen..
don't look so surprised, happy birthday...fucker! Blow that candle out, we're gonna kick you, kick you!
varakeef
17.08.2012 21:29:09
Onko Duesenbergin Les Trem sama kuin Schallerin?
 
http://www.rockinger.com/index.php?lang=ENG&list=WG073
 
Tuossa on nyt muitakin vaihtoehtoja, joista joku voisi käydäkin tarpeisiisi.
"Käytös siivo ja hillitty sopii lehmälle" - Laura Latvala
Arbitrator
17.08.2012 21:58:01
varakeef: Onko Duesenbergin Les Trem sama kuin Schallerin?
 
http://www.rockinger.com/index.php?lang=ENG&list=WG073
 
Tuossa on nyt muitakin vaihtoehtoja, joista joku voisi käydäkin tarpeisiisi.

 
Eipä taida olla. Schallerin näyttää tältä ja kiinnitetään tune-o-maticin paikalle ja tuo Duesenbergin näyttäisi menevän stoptailin paikalle. Itse asiassa tuo voisi olla toimiva ratkaisu, kiitos ehdotuksesta.
 
http://millbrook.fi/tuotteet.php?k= … amp;tuoteryhma_id=204&offset=60
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)