Aihe: Älypuhelin ja Tablet-alusta avuksi aloittelijalle
1 2
wintertribe
06.10.2011 10:08:35
Itse etsiskelen hyvää iPhone ohjelmaa skaalojen treenaukseen.
Esim. tällainen osui silmään: http://www.planetwaves.com/PWGuitarTools.Page
 
Olisi kuitenkin kiva saada suosituksia / kommentteja ennenkuin pistää suuret rahat peliin.
Harrastajakitaristi
Filemon
09.10.2011 19:21:20
wintertribe: Itse etsiskelen hyvää iPhone ohjelmaa skaalojen treenaukseen.
Esim. tällainen osui silmään: http://www.planetwaves.com/PWGuitarTools.Page
 
Olisi kuitenkin kiva saada suosituksia / kommentteja ennenkuin pistää suuret rahat peliin.

 
Mikä ettei se tuollakin aplikaatiolla onnistu. Tsekkaa vertailun vuoksi kuitenkin myös tämä: http://itunes.apple.com/app/guitar-for-life-practical/id323338517?mt=8 . Melkoisen kattava ja puhelimelle sopiva käyttöliitymä. Ja halpakin vielä.
Interviewer: "Is Ringo Starr the best drummer in the world?", John Lennon: "He's not the best drummer in the Beatles".
guitarras electricas
24.10.2011 11:13:18
Filemon: Toivottavasti tästä on jonkun lompakolle edes jotain hyötyä. Ja jos ylläpito katsoo tämän olevan väärässä paikkaa, tai muuten sopimaton, niin roskiin vain. En loukkaannu. Ainakaan paljoa. :)
 
On varmasti! Täältä iso käsi Filemonille ja tarjoan kaljat, jos tavataan!
 
Ei vain lompakko säästy vaan se mikä on kaikkein tärkeintä: aika. Olen pohdiskellut tuota, mitenkä hyödyintäisin taloudessa olevaa Iphone tässä kitaransoittoharrastuksessa paremmin ja kirjoituksesi on 100% asiaa! Ei muuta kuin printti paperille tästä ja shoppailemaan.
guitarras electricas
25.10.2011 23:37:22 (muokattu 26.10.2011 00:45:55)
Filemon: Väliin tarvitsee iRig-sovittimen, löytyy musiikkiliikkeistä, johon johto kitarasta ja josta piuha kuulokkeisiin, tai vahvistimeen/ulkoisiin kaiuttimiin.
 
Amplituben iRig ei sitten ole enää laisinkaan ainoa vaihtoehto kytkeä gitta iPhoneen/Padiin. Ilmeisesti iRig on jopa kohtuullisen huono tapa ratkaista kytkentäasiat jos äänenlaadusta välittää.
 
Joiden lähteiden mukaan Peaveyn Ampkit iLink olisi hieman parempi kuin iRig äänenlaadullisesti (ei suurta eroa, softassa suurin ero) ja ollen ehkä hieman halvempikin?
 
Apogeen JAM kehuu mainoksissa olevansa sitten "studiotason äänenlähde iPhonen ja kitaranvälillä".
 
Aiheesta keskustelua mnetissä säikeessä http://muusikoiden.net/keskustelu/p … amp;t=201935&o=0&#p10049206
Filemon
29.10.2011 15:36:18 (muokattu 29.10.2011 15:43:56)
guitarras electricas: Apogeen JAM kehuu mainoksissa olevansa sitten "studiotason äänenlähde iPhonen ja kitaranvälillä".
 
Taitavat nuo kaikki kuulokeliitännän kautta plugattavat kitaraliitännät olla laadullisesti suht heikkoja, kun 3.5mm vaan yksinkertaisesti ei ole se paras mahdollinen väylä, ainakaan näissä IOS-vehkeissä, laatusignaalin viemiseksi kumpaankaan suuntaan.
 
Rahalla taas saa laatua, mutta taitaa ainakin minulta jäädä hankkimatta: http://www.sonomawireworks.com/guitarjack/ .
 
Edit: niin ja kiitokset vain guitarras electricas. Onneksi tästä ketjusta on ollut edes Sinulle hyötyä. :) Tsemppiä kitarointiin!
Interviewer: "Is Ringo Starr the best drummer in the world?", John Lennon: "He's not the best drummer in the Beatles".
guitarras electricas
31.10.2011 21:17:07 (muokattu 31.10.2011 21:20:48)
Filemon: Rahalla taas saa laatua, mutta taitaa ainakin minulta jäädä hankkimatta: http://www.sonomawireworks.com/guitarjack/
 
Mikäs tuossa muuten on (laatu)eroa esim Apogeen Jamiin verrattuna? Apogeen Jam maksaa T-kaupassa 85 euroa, joten ei se niin paha hinta ole. Apogeen Jamissa on ihan yhtä lailla omat DA-muunninpiirit...
 
Tuo ei muuten sitten skulaa muulla kuin Iphone 4:lla ja uusimmilla Ipadeilla ja Itoucheilla, mikä kannattaa huomioida jos omistaa vähän vanhemman i-Tuotteen ja aikoo investoida tuohon Sonoman härpäkkeeseen (versio 2, versio 1:hän ei toimi sitten oikein minkään kanssa...)
 
Edit. No niin kävimpä lukemassa uudestaan Apogee Jamin speksitkin. Eihän sekään toimi kuin Iphone 4:n kanssa (ja mulla on 3G), joten sinnepä saa jäädä T-kaupan hyllyyn ostamati sitten.
 
Tossa kuiten valmis linkki surffailun tuloksena,jos joku haluaa tutkiskella
http://www.apogeedigital.com/products/jam.php
Filemon
06.11.2011 21:02:48
guitarras electricas: Mikäs tuossa muuten on (laatu)eroa esim Apogeen Jamiin verrattuna?...
 
Vika oli täällä päässä. Munilleen meni tuo mun lainaukseni. :) Tarkoitus oli vertailla Ampkit Linkiä, Amplitudea ja mahdollisesti muita kuulokeliitäntää käyttäviä välineitä.
 
Pitkään aikaan ei ole mitään mainittavaa tullut, mutta välipalaksi hankin skaalaharjoittelua varten Guitar JM Tracks: Acoustic Blues - aplikaation, joka on ajanut asiansa ihan mallikkaasti. Lisätietoa linkistä. http://itunes.apple.com/us/app/guit … am-tracks-acoustic/id375250919?mt=8
Interviewer: "Is Ringo Starr the best drummer in the world?", John Lennon: "He's not the best drummer in the Beatles".
Numb
13.02.2012 10:57:23 (muokattu 21.03.2012 08:38:12)
 
 
Raituri- ja äänitysapplikaatioita? i-maailmaan noita tuntuu olevan hyvin, mutta entäpä Android?
 
Pikaisesti löytyy J4T, SongMemo ja Fourtracks. Entä muuta?
 
edit: Audio Evolution Mobile on ainakin speksien perusteella mielenkiintoinen.
Lanke trr gll -Kurt Schwitters
Einola
29.06.2012 21:10:59
 
 
Huom! Olet kirjoittamassa yli 137 päivää vanhaan aiheeseen!
 
Olis tarvetta tollaiselle "klikki-ohjelmalle", et pääsis just tempoa treenaamaan, ilmainen pitäis olla...
Kellään mitään latauslinkkei, tiedostomuodon pitäis olla .jar
"Ei irtoo blästi..."
Sabbathologist
25.08.2023 08:26:27
 
 
Ei tainnut vuonna 2011 olla vielä älypuhelimia.
Laihdutuskuuri on vähän sama asia kuin tipaton tammikuu rappioalkoholistille. 
Rallattelija
26.08.2023 18:54:54
Sabbathologist: Ei tainnut vuonna 2011 olla vielä älypuhelimia.
 
Harvinaisen turha kommentti.
 
Mutta kyllä oli. Iphone esim julkaistiin jo vuonna 2007.
Mistä tommonen ääni oikein tuli? No tuskin se on vakavaa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)