Aihe: Laney AOR50-putkinuppi "uikuttaa"
1
SM
27.07.2012 23:03:50
 
 
Äskeisissä reeneissä laitoin Laney AOR 50-putkinupin (vuosimallia 1990) päälle ja se alkoikin pitää omituista ääntä: kun kone oli päällä ja soitto taukosi, niin koneesta alkoi kuulua "pumppaavaa" ääntä, "uikutus", ei kovin kovaa mutta niin että sen kuuli. Aikaisemminkin kone on ko. ääntä pitänyt pienemmässä mittakaavassa ja vähemmän aikaa.
 
Vika kondensaattorissa? "Nesteet vähissä" kun ikä konetta painaa? Aluksi ääntely laantui kun kallistelin Laneyta.
 
Muita tietoja jotka eivät (kai) asiaan vaikuta: kaappi on Marshall 1960A. Havaitsin samalla että loopin return ei toimi ts. sitä kautta ei ääni kulje, mutta suoraan kun laittaa Laneyhin piuhan, niin tilanne on ok, lukuunottamatta ko. ääntelyä. Ennen reenejä tutkin, irrottelin ja vaihtelin etuasteen putkia.
Ystävistä paras, vihollisista pahin
Decadetroll
28.07.2012 00:03:23
Oskillointi voi johtua viallisesta kondensaattorista, kylmäjuotoksesta, huonosta layoutista, vuorovedestä ja melkeenpä mistä vaan. Jos ongelma paheni sen jälkeen kun vaihtelit putkia, niin tsekkaisin itse ensimmäisenä kaikki komponentit jotka ovat suoraan yhteydessä putkenkantojen kanssa. Onko tuossa asennettu kannat suoraan piirilevylle vai miten?
don't look so surprised, happy birthday...fucker! Blow that candle out, we're gonna kick you, kick you!
Gabe
28.07.2012 18:04:33
SM: Ennen reenejä tutkin, irrottelin ja vaihtelin etuasteen putkia.
 
Alkoiko ääntely siis putkien vaihdon jälkeen? Putkivialta tuo kuullostaa..
Elämäni tarkoitus on olla varoittavana esimerkkinä muille.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)