Aihe: Elektroniikan jelppikerho
1 2 3 4 5281 282 283 284 285421 422 423 424 425
Aki
25.05.2012 18:55:39
 
 
s151669: Noin toteutettuna säätää koko vahvistimen jännitteitä, mistä ei ole suurempaa haittaa.
 
Puhtaasti ääninäytteiden perusteella koin että koko vahvarin jänkkien pudottamisella tulee soundista liian muhjuinen, ilmeisesti koska särö lisääntyy joka asteessa. Päätin että jos kokeilen VVR:ää, laitan sen ehdottomasti laskemaan vain päättäreiden jännää.
 
ja jota ei kannata 18W sukuisiin laitteisiin laittaa, koska noissa vaiheenkääntäjäkään ei juuri säröydy.
 
Hyvä tietää. 50W Kustom Defenderin vaiheistaja laulaa todella nätisti.
"Jos ei kunnolla kuule mitä tekee/on tullu tehtyä, niin käy kuin valtion firmassa. Tietämätön laittaa osaamattoman tekemään tarpeetonta, ni siinä on koko turha työ vaarassa mennä ihan hukkaan." - rintapek 10.1.2012
s151669
25.05.2012 19:17:33
 
 
Aki: Puhtaasti ääninäytteiden perusteella koin että koko vahvarin jänkkien pudottamisella tulee soundista liian muhjuinen, ilmeisesti koska särö lisääntyy joka asteessa.
 
Samaa vikaa tulee, vaikka skaalaisi vain vaiheenkääntäjän ja päätteen. Toimii kivasti jonnekin 100..200V väliin, mutta kaikki sen alle sen menee mössöksi. Tosin tehotkin ovat tuossa vaiheessa senverran pienet että asialla ei ole niin väliä.
Antikitarasankari
poppamies
26.05.2012 00:13:05
 
 
Oiskå kellään heitttä mitään "mutu" arviota mikä vika meidän kitaristin Bluues devillessä voisi olla kun lähtee käyntiin vasta vartin, parinkymmenen minutin päästä. Sit kylölä pysyy vaikka seuraavaan aamuuna asti.
G strings are for strippers
Aki
26.05.2012 01:08:15
 
 
poppamies: Oiskå kellään heitttä mitään "mutu" arviota mikä vika meidän kitaristin Bluues devillessä voisi olla kun lähtee käyntiin vasta vartin, parinkymmenen minutin päästä. Sit kylölä pysyy vaikka seuraavaan aamuuna asti.
 
Syttyykö siis virtavalo vasta 20min päästä, vai alkaako ääni kuulumaan vasta sillloin?
"Jos ei kunnolla kuule mitä tekee/on tullu tehtyä, niin käy kuin valtion firmassa. Tietämätön laittaa osaamattoman tekemään tarpeetonta, ni siinä on koko turha työ vaarassa mennä ihan hukkaan." - rintapek 10.1.2012
Tuowinen
30.05.2012 22:18:54 (muokattu 30.05.2012 22:26:43)
Tervehdys!
 
Kaipaisin apua Yamaha Pacifica 311MS -telemallin mikkikytkentöihin. Puolitus pitäisi saada toimimaan, harmillisen vähän infoa löysin enkä seymour duncanin sivuiltakaan löytänyt tarpeeksi jelppiä.
 
Skebassa on 3-tiekytkin ja pistin nyt kaksi single coil -kokoista seymour duncanin humpparia siihen kiinni: tallaan hot railsin sekä kaulaan Stag Magin. Semmoisenaan sain mikit pelittämään hyvin. Ostin lisäksi push-push -potikat joiden juottamisessa tuli ongelmia.
 
Tämä kaavio mennee luultavasti lähimmäksi totuutta:
http://www.seymourduncan.com/suppor … atics.php?schematic=2h_1v_1t_3w_2pp
 
Kaulamikkinä olevasta Hot Railsista puuttuu kaavion kaulamikissä oleva musta piuha, eli hot railsista tulee vain neljä piuhaa kaavion viiden sijaan.
 
Isoin mietintä on kuitenkin 3-tiekytkin, joka ei ole kuten ylläolevassa kaaviossa, vaan kuten esim. tässä: http://www.guitarsrecycled.com/teleswitchnew.gif
 
Mitenkähän nuo potikoiden puolitukset tulisi kytkeä vastaavaan 3-tiekytkimeen ja mitä ajatella hot railsin "puuttuvasta" mustasta piuhasta jonka pitäisi mennä myös mikkivalitsimeen?
 
Vinkit ja neuvot olisi kovasti tarpeen. Kiitoksia etukäteen!
heavyä: www.myspace.com/fatalembracemusic Don Huonot -coveria: www.facebook.com/tosihuonot akustista coverointia: www.facebook.com/duodominico
Aki
30.05.2012 22:24:40 (muokattu 30.05.2012 22:27:55)
 
 
Se "bare" on siis paljas maadoituspiuha. Tarkista ettet ole vahingossa katkaissut sitä mikin johtoa kuoriessasi.
 
3-asentoisen "blade"-tyylisen kytkimen juotosohjeet löytyy Telecasterin johdotusohjeista. Mutta jos mikit jo toimii normaalisti, niin sehän on ihan oikein. Puolituksia et juota mikkivalitsimiin, vaan niihin potikoiden kytkimiin, kuten siinä ensimmäisessä linkissäsi.
"Jos ei kunnolla kuule mitä tekee/on tullu tehtyä, niin käy kuin valtion firmassa. Tietämätön laittaa osaamattoman tekemään tarpeetonta, ni siinä on koko turha työ vaarassa mennä ihan hukkaan." - rintapek 10.1.2012
Tuowinen
30.05.2012 22:46:08
Aki: Se "bare" on siis paljas maadoituspiuha. Tarkista ettet ole vahingossa katkaissut sitä mikin johtoa kuoriessasi.
 
3-asentoisen "blade"-tyylisen kytkimen juotosohjeet löytyy Telecasterin johdotusohjeista. Mutta jos mikit jo toimii normaalisti, niin sehän on ihan oikein. Puolituksia et juota mikkivalitsimiin, vaan niihin potikoiden kytkimiin, kuten siinä ensimmäisessä linkissäsi.

 
Olin näköjään onnistunut katkomaan sen mustan johdon, löytyi vaipan sisältä. Hupsis.
 
Kiitoksia ripeästä avusta. Eikun juottamaan siis.
Don Huonot -coveria: www.facebook.com/tosihuonot akustista coverointia: www.facebook.com/duodominico
westham666
31.05.2012 18:20:07 (muokattu 31.05.2012 19:42:23)
Tonepad.com Mxr Noise gate (callate gate 2) ei toimi kunnolla
http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=77
http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=76
Eli toimii yhden säröpedaalin kanssa ok, mutta jos niitä on 2 tai useampi yhtaikaa päällä, niin ei toimi enää. Tulee hemmetinmoinen surina vaikka noise gate on päällä.
En laittanu siihen noita modauspotikoita, ainoastaan "sensitivity"-potikka on käytössä.
Tilatussa piirilevyssä ja osasijoittelukuvassa lukee yhden konkan kohdalla 47pF, mutta piirikaaviossa ja osaluettelossa 0,047uF, joten laitoin siihen 47nF konkan. Potikka kun on "pienellä", niin kytkentä vaimentaa signaalia jonkun verran, mutta kun vääntää lisää niin se normalisoituu. FETtinä on J201 ja trankkuina 2N3904 (hfe 200 molemmissa) FET 2N5952 oli UralTonelta loppu, niin sain noita J201:iä...
Tuo johdotus on tehty tuon kuvan mukaan, missä on 3PDT-kytkin. Ja oon vaan testannut patterilla, mutta tuskin vika siinä on....
Sraton yksikelaisilla mikeillä ei toimi yhden särön kanssakaan moitteettomasti yks mikki kerrallaan päällä...Vahvarin oma "puhdas" signaali pätkii noise gaten ollessa päällä, potikasta se pitää säätää kohdalleen että toimii...
 
Jos joku viisaampi osais jotain neuvoa niin kiitosta vaan...
Aki
31.05.2012 22:18:11
 
 
westham666: Eli toimii yhden säröpedaalin kanssa ok, mutta jos niitä on 2 tai useampi yhtaikaa päällä, niin ei toimi enää. Tulee hemmetinmoinen surina vaikka noise gate on päällä.
 
Onko gate ennen vai jälkeen säröjen?
 
potikasta se pitää säätää kohdalleen että toimii...
 
Sen takiahan siinä se potikka on.
"Jos ei kunnolla kuule mitä tekee/on tullu tehtyä, niin käy kuin valtion firmassa. Tietämätön laittaa osaamattoman tekemään tarpeetonta, ni siinä on koko turha työ vaarassa mennä ihan hukkaan." - rintapek 10.1.2012
westham666
01.06.2012 07:23:01
Aki: Onko gate ennen vai jälkeen säröjen?
 

 
Sen takiahan siinä se potikka on.

 
gate on viimeisenä, pitää koittaa vaihtaa...
Aki
01.06.2012 14:32:20
 
 
westham666: gate on viimeisenä, pitää koittaa vaihtaa...
 
Eipä se tietenkään voi toimia halutulla tavalla ketjun viimeisenä, kun nostat säröpedaaleilla kohinatasoa.
"Jos ei kunnolla kuule mitä tekee/on tullu tehtyä, niin käy kuin valtion firmassa. Tietämätön laittaa osaamattoman tekemään tarpeetonta, ni siinä on koko turha työ vaarassa mennä ihan hukkaan." - rintapek 10.1.2012
Jecux
03.06.2012 18:09:58
Noniin, minut ohjattiin tänne minun kitaramikkien-vaihto-kysymyksen ansiosta.
 
Eli pitäisi Schecteriini vaihtaa mikit, mitkä ovat nyt aktiiviset EMG:t. Tilalle menisi DiMarzion mikit, jotka on tietääkseni passiiviset, ja tähän tarvii muutakin kuin kolvaamista, mm. potikkojen vaihtoa? Voisitteko valottaa tyhmää, ja neuvoa, miten tällaisessa tilanteessa lähdetään etenemään?
"Music really does make the world a better place"
poppamies
04.06.2012 11:52:38
 
 
Aki: Syttyykö siis virtavalo vasta 20min päästä, vai alkaako ääni kuulumaan vasta sillloin?
 
Ääni alkaa kuulumaan vasta kun virta ja hehkut on ollut päällä parikytminuttia.
G strings are for strippers
JPapin
04.06.2012 15:37:14
Mistä ihmeestä löytäis kitaraan värikkäitä muoviosia esim. mikkikuoria, mikkikehyksiä ja potikannuppeja? sp-elektroniikalta näytti muutamaa väriä olevan ykskelasten mikkikuoria mutta siihenpä ne on jäänyt...
hedelmä-vihanneskitaristi
uusiipe
05.06.2012 10:10:38
poppamies: Ääni alkaa kuulumaan vasta kun virta ja hehkut on ollut päällä parikytminuttia.
 
Voisikohan olla vain elinkaarensa päässä oleva putki, jonka katodi alkaa emittoimaan elektroneja vasta pitkään lämmettyään. Jos löytyy yksi vara etuasteputki ja yksi vara pääteputki, niin yksi kerrallaan vahtamalla voisi vian paikallistaa. Jos tuo ei auta, on kone vietävä huoltoon. Jonkinlaiselta käyttöjänniteongelmalta tuo saattaisi vaikuttaa.
Lauluääni kuin perskarva - ohut ja epäpuhdas.
Sirgtr
05.06.2012 21:11:15
Hankin noin 10 vuotta sitten komponentit Pännärin Revenge putkivahvistimeen.
http://www.docstoc.com/docs/79635614/The-Revenge-KR842VHD-Amplifier
Sitten tuli kaikenlaisia muita projekteja (omakotitalon rakentaminen) mutta komponentit ovat edelleen tallella ja nyt on herännyt ajatus ryhtyä rakentelemaan ko. vahvistinta. Ensiksi kysyisin asiantuntijoilta ohjeita ( tai kirjallisuutta/ tietoa mistä ohjeita voisi löytää) vahvistimen lay-outin suunnittelusta, chassiksen materiaaleista, kannattaako suunnitella painopiirilevy vai rakennella point to point periaatteella, miten tuuletus/jäähdytys pitäisi hoitaa, tuloliittimien/muuntajien sijoitus, hurinoiden esto yms perustavaa laatua olevista kysymyksistä.
Kuten linkin vahvistimen kuvasta käy ilmi, yleinen tapa taitaa olla se, että rakennetaan laatikko, sen takaosaan kannen päälle muuntajat riviin koteloituna, sitten laatikon etuosaan putket ja laatikon sisään virtalähteiden muut osat ja johdotukset.
Voisiko tehdä niin, että muuntajat asennetaan laatikon takaosaan pohjan varaan, sitten niiden eteen laatikon sisälle virtalähdekomponentit ja laatikon etuosaan sisälle johdotukset ja laatikon päälle putket ? Näin menetellen muuntajien kotelointi ei nousisi niin korkealle laatikon yläpinnasta lukien kuin perinteisessä ratkaisussa ja laatikon korkeutta voisi mahdollisesti madaltaa.
uusiipe
06.06.2012 20:59:51
Sirgtr: Hankin noin 10 vuotta sitten komponentit Pännärin Revenge putkivahvistimeen...
 
http://www.amazon.com/Building-Valv … plifiers-Morgan-Jones/dp/0750656956
Lauluääni kuin perskarva - ohut ja epäpuhdas.
Tuowinen
06.06.2012 22:38:55
Aki: Se "bare" on siis paljas maadoituspiuha. Tarkista ettet ole vahingossa katkaissut sitä mikin johtoa kuoriessasi.
 
3-asentoisen "blade"-tyylisen kytkimen juotosohjeet löytyy Telecasterin johdotusohjeista. Mutta jos mikit jo toimii normaalisti, niin sehän on ihan oikein. Puolituksia et juota mikkivalitsimiin, vaan niihin potikoiden kytkimiin, kuten siinä ensimmäisessä linkissäsi.

 
Lisävinkit olisivat taas tarpeen. Pacificassa on siis import-mallinen 3-tiekytkin, eli kaikki 8 hammasta ovat yhdessä jonossa. En tiedä miten kaksi humbuckeria pitäisi moiseen kytkeä. Löysin tämän kaavion: http://newcenstein.com/projects/mods/Import-3-way-blade-1v-1t-2hum.jpg
 
Mutta kun katson pacificassa valmiina olevia juotoksia, ovat toisissaan valmiiksi kiinni olevat aivan erilailla kuin ylemmässä kaaviossa, nimittäin näin:
 
https://rapidshare.com/files/181714117/3-way_import.JPG
 
Miten tässä tapauksessa pitäisi mikkien johdot kytkeä valitsimeen?
Don Huonot -coveria: www.facebook.com/tosihuonot akustista coverointia: www.facebook.com/duodominico
Aki
06.06.2012 23:29:54
 
 
Tuowinen: Miten tässä tapauksessa pitäisi mikkien johdot kytkeä valitsimeen?
 
Noissa sun linkeissä on sama kytkentä, eli laita samoin miten ne alunperinkin oli. Paitsi tuossa kuvassa näkyy vasemmasta laskien toisen ja kolmannen korvan välissä pahemman luokan tinasilta. Ota se pois, juota toinen mikki näkyvän mustan johdon tilalle, ja toinen mikki samalla lailla kytkimen toiseen päähän. Keskimmäinen punainen menee volumepotikalle ja tonelle.
"Jos ei kunnolla kuule mitä tekee/on tullu tehtyä, niin käy kuin valtion firmassa. Tietämätön laittaa osaamattoman tekemään tarpeetonta, ni siinä on koko turha työ vaarassa mennä ihan hukkaan." - rintapek 10.1.2012
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)