Aihe: Kotistudio ja matalapaine
1
modsman77
21.04.2012 18:30:08 (muokattu 21.04.2012 23:26:06)
 
 
Topic jossa kokemuksista miten muriseva bassoraita onnistui...
modsman77
24.04.2012 16:15:36
 
 
Kiinnostais myös yleisesti minkälaisilla säröpurkeilla porukka touhuaa.
Hemmetti kun otsikkoa ei voi muuttaa... tuli aika pöhkö.
absqua
24.04.2012 16:17:21
modsman77: Kiinnostais myös yleisesti minkälaisilla säröpurkeilla porukka touhuaa.
Hemmetti kun otsikkoa ei voi muuttaa... tuli aika pöhkö.

 
Älä nyt yhtään lähde tohon. Otsikko on erittäin hieno, suorastaan hapokas.
Always play on one and don't fake the funk. -Bootsy-
JussiKoo
24.04.2012 16:17:57
Ja tuosta säröistä tuoretta ketjua.
 
http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=35&t=207997
"Mikä muualla tulkitaan homoeroottiseksi, on bassodadassa vain ryhmähenkeä." (kraaps 03/2010)
pekezu
24.04.2012 19:25:06
 
 
Studiossa Sansampin Bass Driver toimii yllättävän hyvin. Myös Aguilarin Tonehammerista oon saanu pihalle aikas hyvää jyrskettä, etenkin AGS:llä.
 
Tai sit vaan plugareista jotain sössöö kliinin päälle.
Maisteri
24.04.2012 20:26:25
No ei ihan kotistudio, mutta DIY-budjettiluokan kumminkin... Siis studio missä parit viime promosinkut ja nyt tää uus, ihan just kohta tuleva albumi on tehty.
 
Niin, siis säröiset (ei mitään sirkkeliä tai fuzzia vaan murahtelua / lievää pörinää), ja omasta mielestäni ainaki oikein kivasti toimivat bassosaundit on aikaansaatu näille äänitteille parilla 60-luvun putkivehkeellä: 5W suomalainen putkiradio ja 30W suomalainen Voima-keskusradioputkivahvistin. Radio "täysillä", Voima "kovalla".
 
Tuosta sinkkuvideosta voi kuunnellakin:
 
http://www.youtube.com/watch?v=QGfJjuI8ZIQ&feature=relmfu
 
Toki levyllä on sitten muutamakin muu biisi, joissa juuri basson "muriseva meininki" erottuu enemmänkin mixistä.
 
Niin, ja tottahan toki puhdas linjasaundi on bottomina / kivijalkana. Ja bassona ominaissaundiltaan suht "muriseva" Thunderbird, ei tuo Peavey-presari. Sattui tämä punavalkoinen nyt vaan sopimaan bändikohtausten värimaailmaan kuulemma paremmin, niin rämpytettiin viteossa sitte sillä...
http://www.myspace.com/thegeorgedoubleuse http://www.thegeorgedoubleuse.com
Cornflake
25.04.2012 23:37:05
modsman77: Kiinnostais myös yleisesti minkälaisilla säröpurkeilla porukka touhuaa.
 
Svt2pro on ollut aika hyvä. Ja V4 kanssa.
I ain't gonna work on Maggie's farm no more
Thefish
26.04.2012 13:52:50 (muokattu 26.04.2012 13:56:19)
Kotipajassa tehty, on murinaa ja varsinkin pörinää.
 
http://www.mikseri.net/artists/alfr … rience/i-was-made-4-lovin-u/509156/
 
E.
 
Ai niin, resepti.
 
Kaks erisoundista bassoa omilla raidoillaan, toisessa SB7+Oc2, toisessa Ehx microsyna. Snadi low shelf ja öh, kompuraa.
"This motherfucker can play AND dance!" - Paul Jackson
L.Ruoska
30.04.2012 14:23:07
 
 
pekezu: Tai sit vaan plugareista jotain sössöö kliinin päälle.
 
No tätä :) Eli kompuraa ja boostia sinne alapääosastollee ja yläpäät pois cleaniraidalta. Saat ihan perus bassoraidan joka ei tunge skebojen päälle. Sitten toiselle raidalle sama otto mille teet mitä tykkäät jotta tulee haluttua ruttua :)
 
Helpompi sitten biisin tarpeiden mukaan muokata sitä cleanin ja surinan suhdetta ja kun ne on eri raidoilla niin voit eri tehdä automatisointeja eri osioiden mukaan. Jos vaikka jossain kohtaa biisiä se särö sotkee soundin tai jos haluat efektinä leikata kokonaan sen cleanin veke sieltä hetkeksi jne :)
Cthulhu Fhtagn!
Jooba
07.05.2012 10:48:25 (muokattu 07.05.2012 10:49:44)
1. Hyvä ja terve tapa soittaa bassoa
2. Hyvä basso + hyvät mikit
3. Asian mukainen etuaste ja muuntimet jonka kautta äänittää
4. Nauhoita yksi bassoraita hyvää ja tervettä puhdasta soundia.
5. Kopio tämä raita alkuperäisen kaveriksi
6. Iske jokin plugarisärö kiinni, Sansamp, Ampeg etc.
7. Miksaa nämä yhteen. Monet ottavat säröraidasta alakertaa HPF:llä pois.
8. Tee softallasi yksi ylimääräinen aux/bus raita jonne ajat kumpaakin soundia eli teet niin sanotun rinnakkaiskompressoinnin. Kompura rankoilla asetuksilla ja työnnä tätä mukaan soundiin. Asiasta enemmän studiotyöskentely palstalta.
 
Pitäisi alkaa jyrisemään.
 
EDIT: Tämä siis nykypäivänä hyvin perinteinen työtapa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)