Aihe: Säätöapua: kaula ei soi hyvin väleiltä 7-14
1
Kasu-_-
16.04.2012 10:58:02 (muokattu 16.04.2012 10:58:14)
 
 
Tarkista ettei joku nauhan pää (15-nauha?) ole noussut uraltaan ylös. Suomen ilmastossa ei mitenkään harvinaista. Jos kaula on tosiaan propellilla, niin ehkä ylänauhojen hionta voisi auttaa. Ei ole mikään ylivoimainen homma tehdä itsekään. Pyöristysviila olis ehkä hyvä olla.
Drunk'n'roll & The Goat Radio
johnny darnett
16.04.2012 11:06:53
 
 
Kasu-_-: Tarkista ettei joku nauhan pää (15-nauha?) ole noussut uraltaan ylös. Suomen ilmastossa ei mitenkään harvinaista. Jos kaula on tosiaan propellilla, niin ehkä ylänauhojen hionta voisi auttaa. Ei ole mikään ylivoimainen homma tehdä itsekään. Pyöristysviila olis ehkä hyvä olla.
 
Juu, ei ole yksittäisestä nauhasta kyse. Kaula on ns. suora kaulataskun kohdalta, jonka jälkeen vasta alkaa elää. Suoraksi jos kaulan säätää, niin kaulataskun jälkeen tulee kaulaan kulma, jonka jälkeen kaula taittuu hieman taaksepäin. Itseasiassa tarkemmin ajateltuna, sehän se varsinainen ongelma tässä taitaa olla.
"kiitos ja onneks olkoon, nähhään ens vuonna teillä" -Puti R.I.P.
juki
16.04.2012 21:50:18 (muokattu 16.04.2012 21:58:32)
Mieleen tulee äkkiseltään kolme vaihtoehtoa:
 
1. 12-56 setti ei ole riittävä. B-B vire on 'hieman' oman mukavuusalueen ulkopuolella, mutta jonkinlainen nyrkkisääntö vedossa olisi kielisetin pykälän paksunnos vastaavan about puolikkaan sävelaskeleen laskua, että veto pysyisi samoissa. Jos kitara olisi säädetty alkujaan esim 9 setille E-E niin kolmen stepin päässä ei oltaisi vielä B-B:ssä vaan C#, joten kielet on väkisin aika löysällä. Kielten liikerata on suurimmillaan satulan ja tallan puolivälissä, jossa tietämin myös mahdolliset särinät tulee ensimmäisenä vastaan eli 12 nauhan molemmin puolin.
 
2. Kaulan relief alkaa ihan normaalisti kaulataskun kohdalta, eihän se body periksi anna (toivottavasti). eli tuosta alkava notko on ok, mutta edellyttää toki, että notkelma palautuu satulaan mennessä takaisin (= relief). Mikäli ei vaan kaula jatkaa taaksepäin taipumista on kaularauta kiristetty jo liian tiukalle - luotisuoraa enempää ei tulisi koskan kiristää.
 
3. Kaula on pashana. Toiv. ei kakkoskohdasta johtuvasta syystä..
Ei se taito vaan se tatsi! Ja SOUNDI!
poppamies
16.04.2012 22:15:56
 
 
johnny darnett: Juu, ei ole yksittäisestä nauhasta kyse. Kaula on ns. suora kaulataskun kohdalta, jonka jälkeen vasta alkaa elää. Suoraksi jos kaulan säätää, niin kaulataskun jälkeen tulee kaulaan kulma, jonka jälkeen kaula taittuu hieman taaksepäin. Itseasiassa tarkemmin ajateltuna, sehän se varsinainen ongelma tässä taitaa olla.
 
Hätäapu voisi olla tasoittaa nauhat rankalla kädellä ja yrittää jos sen mutkan saisi pois hiomalla. Seuraava toimenpide jos ei tää onnostu niin nauhoitat koko kaulan uudestaan, mutta hiot kaulan suoraksi ekaksi. Jos rauta toimii niin ei se välttämättä oo toivoton kaula
G strings are for strippers
johnny darnett
20.04.2012 10:47:49
 
 
Kiitosta vinkeille. Viilaaminen taitas nyt olla se juju tähän. Kevyesti eilen aloitin ja huomattava muutos soinnissa tapahtui. Loppujen lopuksi taisin vielä saada paikannettua sen ratkaisevan nauhankin jota viilata, joten eiköhän se tästä hienoisellä raaputtelulla.
 
Tätä myöten näyttäs voivan hieman myös suoristettua kaulaa niin se aktioninkin säätö helpottuu.
 
Kiitos
 
-Johnny
"kiitos ja onneks olkoon, nähhään ens vuonna teillä" -Puti R.I.P.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)