Aihe: efun seuraava hullu kajariprojekti :)
1
AcLAc
13.04.2012 10:11:30
 
 
efunkelist: Noniin.
Tallista löytyy 2kpl ylijäreitä 2x12" kajareita ja kotona 8" telkänpönttö ja isolation-viritelmä. Hotsittaisi tehdä välimallin ratkaisu kun kotona haluaa isompaa soundia tai keikalle 2x12" on liikaa.
 
*Pääasiallinen käyttö 11w Cicognani Brutus vahvarilla ja kaiuttimen sisälle tyhjään tilaan tulee teline jossa em. vahvarin voi myös roudata (!)
 
:D

 
HEI... mitä tarkoittaa ylijäreitä? Jos ne on vaan kitarakomottimia, niin oletko ajatellut, että jakaisit tuon setin 2x12" kahtia ja telkänpönttö lomalle. Eli välimallin ratkaisu olisi 1x12" molemmissa paikoissa... sama helppo soundi molemmissa tapauksissa.
Minä kuljen, Herra ohjaa!
efunkelist
13.04.2012 11:48:45 (muokattu 13.04.2012 11:51:11)
 
 
Ylijäreitä: Totally oversized ja rakenteet sen mukaan että jos parvekkeelta tiputtaa niin maahan tulee reikä ja kajariin naarmu... En todellakaan ala niitä sahaa kahtia. Järeitä aseita tarvitaan kun panssareita tulee vastaan ja jos haluaisin 1x12" laatikon niin rakentaisin sellaisen.
 
E: lisättäköön että käyttämäni 12" elementit ovat kaikki eri mallisia joten soundi ei olisi aivan "sama" sitten molemmissa osoitteissa. Isoille on paikkansa, nyt olen tekemässä keskikokoista. Enkä edes tykkää 1x12" lodjuista, ennemmin ottaisin vaikka 4x8" tai 2x10".
Lisättäköön myös että "telkänpönttö" on väliaikainen koti super8:lle kunnes kyseinen kartio menee tuohon 4xseka-laatikkoon.
"Tauko on vahvin nuotti" - Carlo Magi (1980-2008)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)