Aihe: Epiphone LP:n body ei ollutkaan mahonkia.
1 2
rakinraato
11.04.2012 07:32:35
rakinraato: Ah joo siis vain loimu mallissa. Lukemistahan aiheesta näyttää löytyvän loputtomiin
http://www.epiphonewiki.com/index.p … Les_Paul_Standard#Les_Paul_Standard
... ja tämän mukaan epiä on sekä viilulla, että ilman samalla Standard nimikkeelläkin. Enpä sitten tiedä. Paneehan se miettimään jos joskus niin millaisen Lespan ostaisin.
fox
12.04.2012 10:49:41
 
 
Juzzu:
No sitten kannattanee useimmat Epit unohtaa..

 
Sekä valtaosa muittenkin itämaan valmistajien kitaroista.. Ihan valmistusteknisesti niissä tuppaa olemaan se kuviollinen puu viiluna ihan tavallisen vaahtera- tai leppäkannen päällä. Jotkut ilmoittavat sen kansipuun olevan "maple on maple" tai "maple on alder", jotkut eivät. Se kuviollinen (flame- tai quilt-vaahtera) kun on tuontitavaraa tuonne, niin käytännöllisempää on rahdata viiluna kuin täyspuulankkuina, eikä hukkapuuta tule valmistuksessa niin paljon, kun viilusta prässätään paineella kansipuun päälle kuviollinen kerros. Jos koko kansipuu kaiverrettais niin verstaan lattialla lastuina olis aika paljon kalliilla rahdattua ameriikanvaahteraa..
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
rakinraato
12.04.2012 11:52:34
Kiitokisia paljon selvennyksistä - kyllä kuvat ovat tosiaan vaihtuneet, väärinkäsityshän se siinä.
 
Ainahan sitä köyhä haaveilee hyvää halvalla saavansa, eipä taida tulla. Epiphonewikin mukaan Stankku ja Customi Epiä on ainakin "Mahogany body with no cap", "Mahogany body with carved maple top", "Mahogany body with maple cap & veneer", "Mahogany body with carved alder top" ja "Mahogany body with flame maple top". Säästyi paljon lukemista, mutta kai se on opiskeltava jos joskus aikoo LP:n ostaa. Ikävä kyllä ehkä sitten kuitenkin joutuu päätymään siihen mihin on varaa tai mikä riittää minulle, mielellään kun pitäisin useampaa kuin yhtä kitaraa. Siis jos joskus aion yhden Lepakon omistaa. Käytetyn ostossa noista on vaikea ottaa selvää, mikki pois ja tutkimaan. Njaa, voi olla ettei sitten. Ja sittenhän niitä on tosiaan kuten kirjoitit muitakin ominaisuuksia mietittävänä, kaula ihan ensimmäisenä.
 
Vielä on itselläni ihmeteltävänä etten todellakaan pysty pitämään vehkeitä kovin siistinä ja jos edelleen annan kaikkien iästä ja kunnosta riippumatta soittaa, ei se viilu silloin tosiaan mitään haittaa. Se kyllä riepoisi jos ei otsikon mukaisesti olekkaan mahonkia, kolhuilla tai ilman.
fox
12.04.2012 11:59:54
 
 
Se nyt välttis tee siitä kitarasta yhtään "huonompaa" soittimena, vaikka siihen oliskin paineella prässätty se kuviovaahteraviilu koverrettuun vaahterakanteen. Se on vaan "kustannustekninen juttu" rakennusvaiheessa. Ei tarvitse sen "kansipuun" olla niin hyvää syiltään, siinä voi olla värivikoja, eli tummentumia tms. kun siihen se maple veneer prässätään.
Myös se voi olla useammastakin palasesta, tai, niinkuin joissain on, leppää puulajiltaan. "Maple veneer on alder"..
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)