Aihe: Omistan Gibsonin ja kaikki on hyvin
1 2 3 4 5 6297 298 299 300 301
hallu
08.04.2012 17:30:29
Karvamammutti: Möin ameriikan gibsonin pois kun kiinan ipaneetsi oli parempi.
 
Hus pois takaisin "Gibson pettymys" ryhmään siitä. Täällä olemme tyytyväisiä Gibseihimme emmekä olla vaihdettu´niitä mihinkään;-)
Jos se vaappuu ja vaakkuu, se on ankka.
trih
08.04.2012 17:42:52
Mulla on ollu vaan yksi Gibson. Se oli sellanen pakollinen hankinta pitkän kuolaamisen ja etsimisen jälkeen. Itse en muista oliko kaikki hyvin sen jälkeen vai pysyikö samana. Ainakin joku paine purkautui. Mites muilla? Onko elämä muuttanut suuntansa aurinkoisempaan Gibsonin tultua omistaviin hyppysiin? :)
Rhythm In Jump, Dancing Close To You.
Karvamammutti
08.04.2012 17:46:31
hallu: Hus pois takaisin "Gibson pettymys" ryhmään siitä. Täällä olemme tyytyväisiä Gibseihimme emmekä olla vaihdettuniitä mihinkään;-)
 
Jäi sanomatta että tähän taloon vielä Gibonia tulee. Explo nyt ainaki.
"Jos mä oisin saviruukkupoika ni vonkaisin sulta iha vitusti" - Jeszse || The Eastwood || Kontrabrandin uhri. Oivallem
blues guitar
08.04.2012 18:00:41
 
 
Tsugu Way:
Stratocaster:
 
keskushyökkääjä: Eric Clapton
vasen laitahyökkääjä: Stevie Ray Vaughan
oikea laitahyökkääjä: Albert Järvinen
vasen pakki: Jimi hendrix
oikea pakki: David Gilmour

 
Rory Gallagher ilmeisesti vaihtopenkillä?
...ajan H-D:llä pitkin suomee...antaa kitaran laulaa vaan...juomaksi kelpaa vain Scotch Single Malt...
Ziggy Bubba
08.04.2012 18:33:29 (muokattu 08.04.2012 18:35:27)
 
 
Täältä löytyy kaksi Gibsonia, molemmat Les Pauleja. Vanhempi Studio on kunnon työjuhta, joka pitää vireen, soi pitkään & paksusti. Uudempi Traditional soi kirkkaammin ja fiinimmin, kapula myös painaa enemmän. Kummassakaan ei varsinaisia vikoja ole, mutta Tradin kaulassa on ehkä osittain reunalistoistakin johtuen jotenkin erityisen jouheva tatsi kaulassa. Parasta laatua tuolta osin mitä itsellä on ollut hallussa.
 
Mikit ovat vaihtuneet molemmissa. Studiossa on tällä hetkellä JB tallassa ja Phat Cat kaulassa, suht monipuolisesti toimii monessa hommassa. Traditionalissa taas on hyvin vintage-henkiset BKP:t The Mule ja Stormy Monday. Klassista Lespa-soundia irtoaa isolla kauhalla... Ja se ei muuten ole sitä "m.net-legendan" mukaista tummaa tööttiä, vaan klangiakin löytyy mukavasti.
Isoa pörinää ja muhkua melodiaa: Sonar Transistor
Lonesome
08.04.2012 19:22:00
Jucciz: 11-52-setti sopii mun mielestä molempiin normaalivireessä ja soittotuntuma on tällöin helppo ja mukavan kevyt.
 
Näitä oikeiden soittajien juttuja Jucciz, ei vanha harrastaja pysty vetämään kuin kymppi-neljäkutosilla... ;)
 
Asiaan: Vm. -79 "The SG" on ollut hallussa kohta 30 vuotta ja kuosissa on. Kitara oli käsittääkseni ammattikäytössä uutena ja minulle tullessa kytkin- ja jakki-vikaa pukkasi. Vyönsolki-ihottumaa myös riitti. Mutta mitäpä näistä. Välillä on soitettu ja toisinaan kitara jämähti epäsopivaan laukkuunsa vuosiksi. Kolmipalainen kaula ja volute ovat tod näk pelastaneet joissain paikoissa.
 
Uudet Melody Maker ja Studio Deluxe LP eivät ole pettäneet. Ja Vintage Mahogany Studio vaihtui tuohon Deluxeen lähinnä 60's kaulaprofiilin vuoksi.
 
Jos Gibsonissa ja Stratossa on ohut kaulaprofiili, ei ongelmia kitaranvaihdossa ole. Stratocasterit kiinnostivat pitkään enemmän, myönnetään. Niissä ympyröissä myös ne "laadukkaat kopiot" tulivat tutuksi. Japanin tuotannosta jäljellä nyt kuitenkin vain Fender/Squier.
"When I was stone blue, rock & roll sure helped me through" Lonesome Dave Peverett
Lonesome
08.04.2012 19:24:59
blues guitar: Rory Gallagher ilmeisesti vaihtopenkillä?
 
Se veti yksin ton hyökkäyspelin. Kunnon pakkipari riitti. :)
"When I was stone blue, rock & roll sure helped me through" Lonesome Dave Peverett
Tsugu Way
08.04.2012 19:25:23
blues guitar: Rory Gallagher ilmeisesti vaihtopenkillä?
 
Jep. Kakkosketjussa hän nököttää Buddy Guyn, Pulliaisen, Marvinin ja Knopflerin seurassa. Tämä on ns. jarruketju. Jeff Beck on sitten kolmosen sentteri.
Blues is allright!
LaMotta
08.04.2012 19:32:09 (muokattu 08.04.2012 19:32:44)
 
 
blues guitar: Rory Gallagher ilmeisesti vaihtopenkillä?
 
Entäs Ynkkä?
 
LP-All Stareihin nostaisin F Marinon.
"Hyvä ja halpa? Osta molemmat!"
Gabe
08.04.2012 19:40:32
Mukava lukea hyvistä kitaroista :) Aika monimuotoista Gibsonia näyttää löytyvän palstalaisilta. Tässä ketjussa alkaa olemaan hyvää argumenttia jo Gibsonin puolesta! Kiitos vastaajille :)
Elämäni tarkoitus on olla varoittavana esimerkkinä muille.
Ziggy Bubba
08.04.2012 19:43:04
 
 
hallu: Fenderiä ei olla niin paljoa kritisoitu muusikoiden netissä kuin Gibsonia, niin ei ehkä ole tarpeen sitä erikseen kehua kun se tiedetään muutenkin hyväksi. Gibsoni on saanut viime aikoina vaan niin kamalasti lunta tupaan, että minusta tällainen positiivisemman julkisuuden ketju Gibsonille oli ihan paikallaan.
 
Musta Fender olisi kyllä ansainnut sitä kritiikkiä, jopa Gibsonia enemmän. Esimerkiksi American Standard on pitkälti samaa kamaa kuin Meksikon vastaava. Fenderin maine laatumerkkinä on toki eri tasolla, koska tolla logolla saa kitaroita jo muutamalla satasella - Fenderin omistaminen ei ole mikään maininnan arvoinen juttu.
Isoa pörinää ja muhkua melodiaa: Sonar Transistor
Jii-Gee
08.04.2012 19:46:10
 
 
SG -All Stareihin nostaisin F Marinon.
 
Virhe! Tyhjä tai liian Gibson -kirjoitus!
Äijärokkia; WHOLE LOTTA 70's
LaMotta
08.04.2012 19:51:52 (muokattu 08.04.2012 19:52:07)
 
 
Ziggy Bubba: Musta Fender olisi kyllä ansainnut sitä kritiikkiä, jopa Gibsonia enemmän. Esimerkiksi American Standard on pitkälti samaa kamaa kuin Meksikon vastaava. Fenderin maine laatumerkkinä on toki eri tasolla, koska tolla logolla saa kitaroita jo muutamalla satasella - Fenderin omistaminen ei ole mikään maininnan arvoinen juttu.
 
Ai jaa? Gibsonin hintakos se onkin SE juttu?
"Hyvä ja halpa? Osta molemmat!"
MaxDamage
08.04.2012 19:56:19
Tsugu Way: Gibson Les Paul All Star Team vs. Fender Stratocaster All Star Team:
 
Les Paul:
 
keskushyökkääjä: Gary Moore
vasen laitahyökkääjä: Jimmy Page
oikea laitahyökkääjä: Joe Bonamassa
vasen pakki: Slash
oikea pakki: Peter Green

 
Bonamassan tilalle Billy F Gibbons niin ollaan taas voiton puolella. ;)
Ziggy Bubba
08.04.2012 19:56:24
 
 
LaMotta: Ai jaa? Gibsonin hintakos se onkin SE juttu?
 
No on se yksi tekijä, kuten myös se MIA-merkintä. Noin niinkun arvostuksen kannalta.
Isoa pörinää ja muhkua melodiaa: Sonar Transistor
Lonesome
08.04.2012 20:21:21
LaMotta: Ai jaa? Gibsonin hintakos se onkin SE juttu?
 
Onhan se, jos ei oo rahhoo. Taisi 80-luvun loppupuolella Studio LP maksaa n. 7000 mummoa. Se oli rahaa se. Tosin 3000 markkaa Tokain Jackson/Charvel kopiosta (v. -87) tuntuu myös isolta summalta nyt.
 
Jotenkin hyvän Straton ei aina tarvitse olla edes kallis, minun mielestäni. Se on se rakenne nääs sellanen. Halpa, sanoisin...
"When I was stone blue, rock & roll sure helped me through" Lonesome Dave Peverett
Ikihonka
08.04.2012 20:39:17
Itsellä tällä hetkellä uusi Traditional-Lessu. Hyvin soi ja näyttääkin hyvältä. Viimeistely virheetön. Siis ei edes sitä pakollista appelsiinipintaa lakkauksessa :-)
 
On myös joskus ollut niitä huonompia Gibsoneita, lähinnä silloin kun on "erehtynyt" tilaamaan ulkomailta (taitavat joskus koittaa päästä eroon huonommista yksilöistä lähettämällä ne kauas susirajan taakse; Suomeen..) No, takaisin on lähetetty joten eipä siitä enempää....
Se on myönnettävä että Gibsoneita ei kannata ostaa testaamatta, sen verran on laadunvaihtelua. Tämän takia merkki (ansaitusti) on saanutkin kritiikkiä, kyllä parin tonnin kitara _täytyy_ olla kunnolla valmistettu/viimeistelty!
 
Tässä hieman esimerkkejä laadunvalvonna puutteesta;
http://kitaratohtori.org/2011/07/30/soitinten-tyyppivikoja-gibson-lp/
http://kitaratohtori.org/2011/10/01/lohkeillut-lakka/
the-Antero
08.04.2012 20:41:32
 
 
Karvamammutti: Möin ameriikan gibsonin pois kun kiinan ipaneetsi oli parempi.
 
Ibanezi vaihtui Gobsoniin koska Gibson oli parempi täyttämään sielua kaivertaneen aukon...
Musiikki ei tunne rajoja, eivätkä kitaristit tunne nuotteja.
Ziggy Bubba
08.04.2012 20:41:58 (muokattu 08.04.2012 20:43:26)
 
 
Lonesome: Onhan se, jos ei oo rahhoo. Taisi 80-luvun loppupuolella Studio LP maksaa n. 7000 mummoa. Se oli rahaa se. Tosin 3000 markkaa Tokain Jackson/Charvel kopiosta (v. -87) tuntuu myös isolta summalta nyt.
 
Jotenkin hyvän Straton ei aina tarvitse olla edes kallis, minun mielestäni. Se on se rakenne nääs sellanen. Halpa, sanoisin...

 
Strato on tosiaan helpompi ja halvempi tehdä. Siksi sen tonnin Fenderin luulisi olevan oikeasti hyvä käteen ja korvaan. MIA-merkinnän lisäksi ainakin LP:ssä se hilppasen fiinimpi rakenne lisää kustannuksia.
Isoa pörinää ja muhkua melodiaa: Sonar Transistor
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)