Aihe: mikrofoooneista..
1 2
jpjanhun
02.03.2012 07:25:16 (muokattu 02.03.2012 07:39:14)
 
 
E: JB:stä taas en tunnu nykyään saavan yhtään mitään irti. Sinänsä vähän kammottaa toi Lundgren koska joku tokaisi sen olevan "paranneltu JB"
 
-mä oon tykänny jb:stä hieman tummasoundisessa stratossa sen jälkeen kun vaihdoin jb:n magneetin alnico II:een. mutta joo, tää meni ehkä ohi aiheesta. oikeastaan, se mitä kai haluan sanoa on että myös itse voi yrittää hienosäätää noita mikkejä, tosin kalliiden mikkien tapauksessa kannattanee miettiä jälleenmyyntiarvoa. humbuckerin magneetin vaihto on melko helppoa ja vaikuttaa selvästi soundiin. myös käämitystä voi modifioida (tosin tässä rikkoo mikin helposti) tai jopa käämiä koko mikin itse. tuli vaan mieleen mainita että tässä lienee yksi tapa hakea mieleistään soundia, tosin onhan tuossa oma vaivansa.
Insane Kane
02.03.2012 07:59:19
Melkein väittäsin että ainakin vahatun mikin käämin purkaminen on tuhoon tuomittu yritys.
Lisäys onnistunee, mutta en lähtis siihenkään.
Debitille?
jpjanhun
02.03.2012 08:13:46
 
 
Melkein väittäsin että ainakin vahatun mikin käämin purkaminen on tuhoon tuomittu yritys.
Lisäys onnistunee, mutta en lähtis siihenkään.

 
-jees. onko sulla muuten magneettien vaihdoista kokemuksia, esim. alnico 8:n käytöstä? itseä hieman kiinnostaa tuo, tosin en tiedä mistä noita magneetteja saisi..
Insane Kane
02.03.2012 08:15:44
jpjanhun: -jees. onko sulla muuten magneettien vaihdoista kokemuksia, esim. alnico 8:n käytöstä? itseä hieman kiinnostaa tuo, tosin en tiedä mistä noita magneetteja saisi..
 
En ole vaihdellu.
Debitille?
fox
02.03.2012 11:01:02
 
 
jpjanhun: -jees. onko sulla muuten magneettien vaihdoista kokemuksia, esim. alnico 8:n käytöstä? itseä hieman kiinnostaa tuo, tosin en tiedä mistä noita magneetteja saisi..
 
Kyllähän magneetteja saa, eri juttu on sitten se, onko siitä vaihdosta sen suurempaa hyötyä.. Keraamisista alumiini-nikkeli-koboltti -seosmagneetteihin ehkä, mutta tuo alnico-vaihto vitosesta kasiin tms. ei kyllä ihan niin hirveän suuria vaikuta, semminkin, kun yleensä nuo teolliset mikit on "justeerattu" niille olemassa oleville. Ja se mikki on vähän niinkuin "osiensa summa", käämin muoto, langan määrä, langan vahvuus ym. tekijöitä.
Niinkuin IK tuossa totesi, kyllä se vahatun kelan (painevahattu yleensä) käämin purkaminen aika lailla tuhoon tuomittua on, se käämilanka katkeaa niin kovin helposti. Lisääminen taas - no, se coil former, bobbib eli kelarunko on yleensä aika "täyteen" kieputettu. Ja sitten tulee taas se "kysymys" että mihin suuntaan se soundi sitten menee, koskapa lisättäessä muuttuvat nuo kaikki yllämainitut tekijät. Jos tietää mitä tekee, voi sitä laskeskella. DC-vastus hieman muuttuu (hieman, koska siihen kelarungolle ei hirveätä määrää "ekstrakierroksia mahdu) mutta onko siitä hyötyä? Mikin resonanssitaajuus-huippu siirtyy x-suuntaan, kuinka paljon, sitä ei oikein tiedä..
 
Ihan tuosta käämin kierrosten lisäyksestä vois jotain päätellä siitäkin, että tänä päivänä on markkinoilla vähän, jos sitten yhtään, noita tapped -mikrofoneja joissa saa kytkettyä päälle joko osan kelasta tai sitten täyden kelan.
 
Magneettien vaihtohan on "normaalissa" humbuckerissa suhteellisenkin helppoa, mikki auki, osiksi, magneetti veks ja uutta tilalle. Strato-mallisissa singleissä vaarana on että kun ne magneettinapapalat siitä kelarungosta irrottaa, saattaa kela itsessään katketa sieltä kelan sisältä. Silloin se on yleensä korjaamaton paikka.
Mutta ssahan sitä kokeilla, tosin sitä soundin "hienosäätöä" on helpompi harjoittaa tehdasvalmisteisilla mikeillä. Niistä tietää mitä tulee, omatekemissä saattaa se lopputulos olla, mitä nyt sattuu tulemaan..
Ja aina on mahdollista, vallankin jos/kun ei oikein tiedä, mitä ja miksi on tekemässä, että tulee niitä paperipainoja.
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)