Aihe: Whitney Houston R.I.P
1 2 3 4
EP
13.02.2012 00:02:24
Onhan toi aika tylsää jumputusta, poikkeuksia tosin on, mutta varmaan laulajana olis pystyny haasteellisempaa ja luovempaankin musiikkiin.
Enkä tarkoita tuottamista, sen ne kyllä jenkeissä osaavat, silti vähän samasta muotista biisit.
tiukkapipo
13.02.2012 00:50:16 (muokattu 13.02.2012 07:18:12)
No on se Houstoni varmaan tylsää musiikkia, ja olisi se voinut edes yrittää laulaa Zappaa, progea ja argentiinalaisia tangoja, tai tehdä itse suurimmat hittinsä. Ja meille musiikin ystäville on myös tärkeää jonkun kuoltua päästä näyttämään oma osaamisemme sekä tietotaitomme. Heti aluksi pitäisikin kerrata edesmenneen pahimmat maneerit jo ennen kuin kalmo on edes jäähtynyt. Ei kai tässä nyt hempeilemään aleta - järkevät ihmiset?
 
Musiikista ei kannata lumoutua tai nauttia, se on pätemisen väline ja rationaalisen analyysin kohde.
 
Tuossa analysoitavaksi parikymppistä laulajaa aikakaudelta, jolloin tähtilaulajat eivät kuulostaneet tasavireisiltä autontorvilta, vire sitten tosin saattoi joillakin livenä heittää, toisilla ei niin paljon. Kannattaa analysoida rekisterien vaihdot, sujuuko siirtyminen falsetosta rintarekisteriin ja välillä beltingiin: http://youtu.be/M2DlbJJeg9E
 
Tuosta voi tehdä samanlaisia äänentuoton analyysejä, ja samalla kiinnittää huomiota onnistuuko laulaja rytmisellä fraseerauksellaan saamaan lauluun menevän vai laahaavan tunnelman: http://youtu.be/ECM0DCGkw6A
 
E: Tätä en sitten osoittanut EP:lle erityisesti, vaikka jälkeesi kirjoitin, enkä erityisesti kenellekään muullekaan. Yhtä paljon kirjoitin "rationaaliselle" puolelle itseäni kuin muillekin.
Tankero
13.02.2012 01:18:09
tiukkapipo: No on se Houstoni varmaan tylsää musiikkia, ja olisi se voinut edes yrittää laulaa Zappaa, progea ja argentiinalaisia tangoja, tai tehdä itse suurimmat hittinsä. Ja meille musiikin ystäville on myös tärkeää jonkun kuoltua päästä näyttämään oma osaamisemme sekä tietotaitomme. Heti aluksi pitäisikin kerrata edesmenneen pahimmat maneerit jo ennen kuin kalmo on edes jäähtynyt. Ei kai tässä nyt hempeilemään aleta - järkevät ihmiset?
 
Musiikista ei kannata lumoutua tai nauttia, se on pätemisen väline ja rationaalisen analyysin kohde.
 
Tuossa analysoitavaksi parikymppistä laulajaa aikakaudelta, jolloin tähtilaulajat eivät kuulostaneet tasavireisiltä autontorvilta, vire sitten tosin saattoi joillakin livenä heittää, toisilla ei niin paljon. Kannattaa analysoida rekisterien vaihdot, sujuuko siirtyminen falsetosta rintarekisteriin ja välillä beltingiin: http://youtu.be/M2DlbJJeg9E
 
Tuosta voi tehdä samanlaisia äänentuoton analyysejä, ja samalla kiinnittää huomiota onnistuuko laulaja rytmisellä fraseerauksellaan saamaan lauluun menevän vai laahaavan tunnelman: http://youtu.be/ECM0DCGkw6A

 
Annoin plussan.
Humppajyrä
Epämuusikko
13.02.2012 09:15:14
Edellytän tässä aiheessa tarkkuutta retoriikkaan, ettei tule "osaako kaveri laulaa"-tyylisiä ällistyttäviä kannanottoja silleen vahingossa.
 
Ja jos Whitneyn edustama musa tökkii niin ei selkeästikään ole esim. katsonut sitä Etelä-Afrikan livevetoa kappaleesta I have Nothing vuodelta -94. Kannattaa, siellä on synatorvet ja kaikki.
"Thank you for the music, white boy". 6-stroke troll #1
KoskPaavo
13.02.2012 10:41:47
Minäkin annoin tiukkapipolle plussan kommentistaan, erityisesti viehätti lauseensa: "Musiikista ei kannata lumoutua tai nauttia, se on pätemisen väline ja rationaalisen analyysin kohde."
"Quidquid Latine dictum sit, altum videtur."
Qsine
13.02.2012 11:48:15
 
 
Epämuusikko: Ja jos Whitneyn edustama musa tökkii niin ei selkeästikään ole esim. katsonut sitä Etelä-Afrikan livevetoa kappaleesta I have Nothing vuodelta -94. Kannattaa, siellä on synatorvet ja kaikki.
 
Tuo "Whitneyn edustama musa" on erittäin hyvin huomioitu. Kyse ei ole vain Whitney Houstonin musasta, vaan kokonaisesta laulutyylistä, jonka maaninen jumalointi ja apinointi on pilannut surullisen monta laulajaa. Houston on se perse, joka edellä kaikki hiukankin "afrolaulajiksi" aikovat tyttöparat haluavat mennä puuhun.
 
Tavallaan sääli, ettei eilenillalla kuollut Michael Bolton. Olisi saatu harmoninen ja symmetrinen päivä.
http://jannekuusinen.blogspot.com/
Rämppy
13.02.2012 16:09:47
Ennenaikainen kuolema on traaginen juttu, mutta silti en osaa ikävöidä tämän artistin musiikkia ja laulua. Mun mielestä tämä sinänsä lahjakas ja hyvä-ääninen laulaja peitti melodiat jatkuvalla liiallisella koristelulla ja kikkailulla, mikä kuulostaa kamalalta. Tavallaan aloitti tämän raivostuttavan tyylisuunnan, jota joku mariahcarey jatkaa.
En sitten malttanut olla sanomatta.
hvinnamo
13.02.2012 16:10:40
Voi herraisä sentään mitä juttuja täällä suolletaan taas! :) Yht'äkkiä kun miljoonia levyjä myynyt taiteilija kuolee, niin suomalaiset tanssimuusikot ovat arvostelemassa artistin laulutaitoja ja musiikkia. Se on jännä mitä enemmän levyjä myydään, sitä enemmän negatiivisia kommentoijia löytyy. Sitten on jotain marginaalijazzia, jota juuri kukaan ei osta ja se on sitten vasta hyvää musaa... Varmasti moni muusikko tekee musaa elääkseen, toiset sitten toisinpäin, mutta jostain se leipäkin pitää pöytään saada. Olkoon kuinka paska ja kliseinen laulaja tahansa, niin varmasti toimeentulonsa hommalla sai. Eipä Whitney parempaakaan pystynyt eikä hänen tarvitse enää täällä mihinkään pystyäkään. Annettaisiin levätä rauhassa...
Rämppy
13.02.2012 16:14:16 (muokattu 13.02.2012 16:14:41)
hvinnamo: Voi herraisä sentään mitä juttuja täällä suolletaan taas! :) Yht'äkkiä kun miljoonia levyjä myynyt taiteilija kuolee, niin suomalaiset tanssimuusikot ovat arvostelemassa artistin laulutaitoja ja musiikkia. ...
No kun tässä musiikista keskustellaan, niin ei kait sitä saa kritiikkiäkin antaa. Oli elävä tai kuollut artisti. Eikä tämä liity mitenkään miljoonamyynteihin.
En sitten malttanut olla sanomatta.
hvinnamo
13.02.2012 16:17:34
Rämppy: No kun tässä musiikista keskustellaan, niin ei kait sitä saa kritiikkiäkin antaa. Oli elävä tai kuollut artisti. Eikä tämä liity mitenkään miljoonamyynteihin.
 
Kerran kyselin FB:ssa kavereilta mitkä biisit ärsyttävät eniten radiossa? Pääsääntöisesti tuli vastaukseksi eniten myyneet artistit ja kappaleet. Yksi levylaulajakaveri sanoi että juuri tuollaiselle listalle hänkin haluaisi päästä. ;)
jazzbass-73
13.02.2012 16:26:16
hvinnamo: Voi herraisä sentään mitä juttuja täällä suolletaan taas! :) Yht'äkkiä kun miljoonia levyjä myynyt taiteilija kuolee, niin suomalaiset tanssimuusikot ovat arvostelemassa artistin laulutaitoja ja musiikkia. Se on jännä mitä enemmän levyjä myydään, sitä enemmän negatiivisia kommentoijia löytyy. Sitten on jotain marginaalijazzia, jota juuri kukaan ei osta ja se on sitten vasta hyvää musaa... Varmasti moni muusikko tekee musaa elääkseen, toiset sitten toisinpäin, mutta jostain se leipäkin pitää pöytään saada. Olkoon kuinka paska ja kliseinen laulaja tahansa, niin varmasti toimeentulonsa hommalla sai. Eipä Whitney parempaakaan pystynyt eikä hänen tarvitse enää täällä mihinkään pystyäkään. Annettaisiin levätä rauhassa...
 
Hyvin sanottu. Toki eihän W.H. nyt tietenkään laulutaidoillaan päässyt lähellekään sitä tasoa mitä kuulee esim. tangomarkkinoilla ... eihän se varmaan ollu ikinä edes laulanut kunnon musaa ( siis suomi-iskelmää ) ; pelkkiä renkutuksia vaan .
Ukko
13.02.2012 16:45:50
 
 
Epämuusikko: Millä lailla tämä yleismaailmallinen huomio liittyy W.Houstoniin?
 
Jos EP meinaa että tädistä ei tullut pressaa ?
COVS jäsen nro 6
mack the knife
13.02.2012 17:37:33
Annettaisiin levätä rauhassa...
 
Ei se kuule mitä sanotaan. Se on niin ku Heli Laaksosen mummo oli sanonu. Heli kysy mitä sitten tapahtuu kun kuolee. Mummo sano: Sit vaan maatta hilja paikallans.
COVS n:o 1.
Tankero
13.02.2012 18:03:47
Rämppy: Ennenaikainen kuolema on traaginen juttu, mutta silti en osaa ikävöidä tämän artistin musiikkia ja laulua. Mun mielestä tämä sinänsä lahjakas ja hyvä-ääninen laulaja peitti melodiat jatkuvalla liiallisella koristelulla ja kikkailulla, mikä kuulostaa kamalalta. Tavallaan aloitti tämän raivostuttavan tyylisuunnan, jota joku mariahcarey jatkaa.
 
http://youtu.be/hKiasQ99idc
Kamalaahan tuo on. Ois antaneet Korisevalle levytettäväksi.
Humppajyrä
Tankero
13.02.2012 18:05:13
Qsine: Tuo "Whitneyn edustama musa" on erittäin hyvin huomioitu. Kyse ei ole vain Whitney Houstonin musasta, vaan kokonaisesta laulutyylistä, jonka maaninen jumalointi ja apinointi on pilannut surullisen monta laulajaa. Houston on se perse, joka edellä kaikki hiukankin "afrolaulajiksi" aikovat tyttöparat haluavat mennä puuhun.
 
Tavallaan sääli, ettei eilenillalla kuollut Michael Bolton. Olisi saatu harmoninen ja symmetrinen päivä.

 
Stevie lie toinen perse ja syyllinen. Tuomiolle hänetkin.
Humppajyrä
okabass
13.02.2012 18:30:03 (muokattu 13.02.2012 18:36:43)
Todennäköisesti -ainakin ansaitsisi- saa jonkun nimikko tähden/planeetan/satelliitin jne.
Saatko sinä?
 
http://www.google.fi/search?q=i+wil … e=UTF-8&hl=fi&client=safari
 
http://www.google.fi/search?q=one+m … e=UTF-8&hl=fi&client=safari
 
Onhan noissa toki sitä amerikanusan "pidän kaikesta kiilltävästä", mutta aivan jumalainen laulaja. Kevyet mullat Ladylle.
 
Ps. Ei pidä tuomita häntä sen perusteella, että monet keskinkertaisuudet yrittävät jäljitellä häntä. Minusta hän on jatkumo Ella Fitzgeraldille tai Ray Charlesille jotka laulovat melodiat aika suoraan. Ne vaan kuulostavat niin hyviltä, koska olivatten niin musikaalisia ja hyviä.
In porto perse vitulus est. Käännös: "Satamassa on vasikka".
Tankero
13.02.2012 18:36:38
okabass: Todennäköisesti -ainakin ansaitsisi- saa jonkun nimikko tähden/planeetan/satelliitin jne.
Saatko sinä?
 
http://www.google.fi/search?q=i+wil … e=UTF-8&hl=fi&client=safari
 
http://www.google.fi/search?q=one+m … e=UTF-8&hl=fi&client=safari
 
Onhan noissa toki sitä amerikanusan "pidän kaikesta kiilltävästä", mutta aivan jumalainen laulaja. Kevyet mullat Ladylle.
 
Ps. Ei pidä tuomita häntä sen perusteella, että monet keskinkertaisuudet yrittävät jäljitellä häntä. Minusta hän on jatkumo Ella Fitzgeraldille tai Ray Charlesille jotka laulovati melodiat aika suoraan. Ne vaan kuulostavat niin hyviltä, koska olivatten niin musikaalisia ja hyviä.

 
Tottapa totta.
Humppajyrä
Kyllikki
13.02.2012 18:57:48
Rämppy: Ennenaikainen kuolema on traaginen juttu, mutta silti en osaa ikävöidä tämän artistin musiikkia ja laulua. Mun mielestä tämä sinänsä lahjakas ja hyvä-ääninen laulaja peitti melodiat jatkuvalla liiallisella koristelulla ja kikkailulla, mikä kuulostaa kamalalta. Tavallaan aloitti tämän raivostuttavan tyylisuunnan, jota joku mariahcarey jatkaa.
 
Olen pitkältikin samaa mieltä, että mielestäni liiallisuuksiin menneellä melodioiden fraseerauksilla ja "niekuilla" (sana lainattu Nina Tapion, erään Idols-ehdokkaan laulutapaa käsittelevästä kommentista) ylitettiin myös minun ärsytyskynnys.
 
Tästä whitneyhouston-mariahcarey -tyylistä on tullut tietynlainen, tavoiteltava maneeri, jota kuulee varsinkin jenkkilän Idolseissa tuskastumiseen asti. Ja mitä enemmän tuota maneeria käyttää yhdessä kovaa-ja-korkealta -maneerin kanssa, sitä todennäköisemmin jenkkituomarit ylistävät kilpailijaa.
 
Sitä ei voi kiistää, etteikö WH:lla olisi ollut ääntä ja taitoa vaikka muille jakaa.
Helvetti kun mieli tekis laulaa, mutta kun ei osaa sanoja eikä säveltä...
Qsine
13.02.2012 19:01:25
 
 
Rämppy: Ennenaikainen kuolema on traaginen juttu, mutta silti en osaa ikävöidä tämän artistin musiikkia ja laulua. Mun mielestä tämä sinänsä lahjakas ja hyvä-ääninen laulaja peitti melodiat jatkuvalla liiallisella koristelulla ja kikkailulla, mikä kuulostaa kamalalta. Tavallaan aloitti tämän raivostuttavan tyylisuunnan, jota joku mariahcarey jatkaa.
 
Ja ko. tyylisuunta on mielestäni "raivostuttava" siksi, että se joko kuulostaa hyvältä tai ei. Vähän niin kuin a cappella. Melismojen on oltava kohdallaan ja suht herzintarkasti, afrolaulun ulisevimman klikin lait ovat laulajalle armottomat!
 
Mariahcareyt jatkavat, ja harva hallitsee. Ainoa suomalainen ihminen, jonka olen kuullut hallitsevan houston-osaston, on gospel-puolella nykyisin vaikuttava entinen opiskelukaverini Marjukka Paasonen (mainos!).
http://jannekuusinen.blogspot.com/
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)