Aihe: EMG SA+89 -setin liittäminen. En ymmärrä..
1
Andela
09.02.2012 12:27:40
Erinäiset liitäntä varitaatiot tervetulleita..
wilo
09.02.2012 13:39:11
Katoppa emg:n sivuilta support - wiring. Sieltä löytyy 89-mallin johdotusohje, josta selviää jo aika paljon. Samassa dokussa on muutamia esimerkkejä eri mikkiyhdistelmien kytkemisestä.
Andela
09.02.2012 13:43:24
wilo: Katoppa emg:n sivuilta support - wiring. Sieltä löytyy 89-mallin johdotusohje, josta selviää jo aika paljon. Samassa dokussa on muutamia esimerkkejä eri mikkiyhdistelmien kytkemisestä.
 
Olen siellä toki seikkaillut, mutta tällähetkellä epäselvin on tuon mikinvalitsimen kytkeminen. Niistä löytyy huonosti ohjeistusta..
wilo
09.02.2012 14:18:45
Andela: Olen siellä toki seikkaillut, mutta tällähetkellä epäselvin on tuon mikinvalitsimen kytkeminen. Niistä löytyy huonosti ohjeistusta..
 
Sit sun kandee katsoa samasta paikasta 3-POS STRAT tai 3-POS TELE instructions riippuen siitä, kumpi kytkin sulla on.
Andela
09.02.2012 14:50:49
Tässä on sen verran erilaiset osat ja kytkennät että ei aukea EMG:n nettisivujen ohjeet. Alkaa tuntua mahdottomalta saada nuo liitettyä noilla paloilla..
 
Löytyy normaali 3-asentoinen ST-tyyppinen kytkin johon pitäisi juottaa johdot.l Sekä tuo EMG:n "B157 EMG PICKUP BUSS FOR 2 PICKUPS".
 
TUohon pitäisi keksiä tuo kytkin niin että keskiasento toimisi puolikkaalla 89:llä. Onko tuo mahdotonta? Saako tuonne kahden mikin pickup bussiin edes keskiasentoa? Eli perjaatteessa "kolmatta mikkiä"?
wilo
09.02.2012 18:45:57
Andela: TUohon pitäisi keksiä tuo kytkin niin että keskiasento toimisi puolikkaalla 89:llä. Onko tuo mahdotonta? Saako tuonne kahden mikin pickup bussiin edes keskiasentoa? Eli perjaatteessa "kolmatta mikkiä"?
 
Mun tietääkseni toi ei ole mahdollista tavallisella mikkikytkimellä. Tyypillisesti kytkimen 1-asennossa on kaulamikki, 2-asennossa molemmat ja 3-asennossa tallamikki. Nostopotikalla valitaan, kumpaa ulostuloa (yksikelainen vai humbucker) käytetään tallamikistä.
Andela
09.02.2012 19:25:57
Unohdan nuo uudet solderless liitännät ja käytän vanhoja johtoja. Entinen omistaja myi mikit tuosta pois mutta jätti muut sähköt. Mikitys oli silloinkin juuri tuo SA+89. Niillä pitäisi saada toimimaan 89 taka-asennossa kaksikelaisena ja keskiasennossa yksikelaisena. Katsotaan...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)