Aihe: Logic Multicore Benchmark Test
1
kmh
28.12.2011 12:04:59 (muokattu 28.12.2011 12:11:08)
mid-2010 MBP 2.66Ghz i7 / Snow Leopard / Logic 9.1.6 64-bit / 8GB / SSD / oma äänipiiri / 30 raitaa.
 
Tulos noudattaa siis jetsulleen gearslutzin kaaviota. Corejen määrä näyttäisi tässä keinotekoisessa testissä olevan merkittävin tekijä.
 
Mitä tästä opimme? 30 space designeriä vie aika paljon tehoja - Paras siis käyttää niitä kaikubusseja :)
WanhaWetäjä
28.12.2011 15:41:07
 
 
kmh: mid-2010 MBP 2.66Ghz i7 / Snow Leopard / Logic 9.1.6 64-bit / 8GB / SSD / oma äänipiiri / 30 raitaa.
 
Tulos noudattaa siis jetsulleen gearslutzin kaaviota. Corejen määrä näyttäisi tässä keinotekoisessa testissä olevan merkittävin tekijä.

Siltähän tuo näyttää eli eipä tuo testi kerro esim että onko eroa jos identtisissa koneissa on 4 Gigaa tai 16 Gigaa muistia tai SSD+ ulkosta jopa thunderbolt-levyä ja firewire-äänikorttia...raskaissa plugareissa tuon pitäs kyllä näkyä, käytännön musahommissa ainakin.
 
Mitä tästä opimme? 30 space designeriä vie aika paljon tehoja - Paras siis käyttää niitä kaikubusseja :)
Eihän tollasta plugarikattausta kukaan todellisuudessa käytä, wanha G5 pyöritti pelkkää audioo helposti 30-40 raitaa kun käytti järkevästi plugareita ja freeze-toimintoa mutta esim Mainstagen kaa vaikka vaan yhen piano/strings+kaiku/eq:n layerin kaa rupes tehot oleen aika tapissa. No joo, preseteissa on aika lailla rankat plugarit. iMacin kaa en ole päässyt vielä Mainstagea testaan kun ei oo kiippareita himassa.
 
No, tässä vaihessa aattelin että kokoonpano tulis oleen päivitettynä jotain tällästä : RME fireface 400 tai 800, mahollisesti Lacien thunderbolt ulkonen ja 12/16 Gigaa muistia i Macciin.
Eiköhän noilla pötkitä aika pitkälle, kitarat/basso audiona PODista ja Logicin Guitar Amp-osastoista, kiippariosastot Logicin instrumenteilla, joskus audiona Trinitysta, mahollisesti joku rumpusofta lisäksi.
ganesha
28.12.2011 20:58:18
mua ei henk.koht. ole koskaan kiinnostanut nuo benchmark testit, koska eihän nuo vastaa todellisuutta ollenkaan: eihän kukaan täyspäinen laita joka raidalle erikseen mitään tehosyöppöjä plugareita kymmenittäin.
http://ganesha-firstnewraysoftherisingsun.blogspot.com/
kmh
28.12.2011 21:01:26
ganesha: mua ei henk.koht. ole koskaan kiinnostanut nuo benchmark testit, koska eihän nuo vastaa todellisuutta ollenkaan: eihän kukaan täyspäinen laita joka raidalle erikseen mitään tehosyöppöjä plugareita kymmenittäin.
 
Eipä ei :) Lähinnä antaa mahdollisuuden verrata koneita keskenään eikä juuri muuta.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)