Aihe: Halvemmat Gibsonit ja fenderit
1 2
hallu
23.12.2011 22:07:25
tommi m: Noo, se nyt oli vaan mielipide. En tykkää että les paulin kuuluu kuulostaa yhtään
ontolta. Traditional on enemmänkin "standard".

 
Niin siis Traditional on standard ja käsittääkseni jätetty mallistoon heitä varten jotka eivät tästa koverretusta kropasta tykkää. Kaupassa kokeillessani uusi standard kyllä soi mielestäni komeasti ja se niinkö "laulaa" enämpi, mutta tuo traditional tuntui kovasti tutulta kun itselläni on sellainen standard nimellä ilman plekhiontaa.
 
Tällä hetkellä on kova hinku (jos voittaisi lotossa), laittaa Yamaha SG2000/3000 joka on hyvin lespaulin oloinen, mutta siinä on jotain omaakin (oliskohan se sen messinkiblokki). Hieno kitara kerrassaan joka tapauksessa ja osoitus, että kyllä ne siellä japanissakin osaa;-)
Jos se vaappuu ja vaakkuu, se on ankka.
Lonesome
23.12.2011 23:29:23
tommi m: Noo, se nyt oli vaan mielipide. En tykkää että les paulin kuuluu kuulostaa yhtään
ontolta. Traditional on enemmänkin "standard".

 
Tällainen "psykoakustinen vamma" myös täällä. Hukkasin Faded Studion, joka oli sekä yyber kevyt että hienosti soiva sähköisesti BB Pro-mikeillä. Hommasin tuon Deluxe Studion, jossa vain ne 9 kevennys-reikää, kuten Trad. Ja oikeestaan tärkeintä on se helppo 60's kaula. "Halko"-kaulaisiin Fendereihin ja Gibsoneihin en ole tottunut....
 
Reunalistoihin tuskin erot perustuu, vaan rahalla saa. Näinhän sen pitäsi olla.
 
Fendereistä sen verran, että Jaappanin tuotannosta on arvoa rahalle saanut hyvin. Vaan eipä ole enää ne kovin edullisia uutena. Tokait tuli 80-luvulla tsekattua ja eipä niissäkään pahaa vikaa ollut. Mutta ei Custom Edition Jackson/Charvel-kopio v. 1987 mikään halpis ollut.
"When I was stone blue, rock & roll sure helped me through" Lonesome Dave Peverett
Space_Ace
24.12.2011 00:27:25
tommi m: Uus metallica on ihan paska.
 
Hyvää jouluam
Kyllä piuha on aina piuha.
hallu
24.12.2011 21:20:50
fox: No, messinkisiä sustainblokkeja löytyy myös Ibanezin Artisteista, AR 300 -mallista alkaen. Tosin ne ei oo neckthru-mallisia, mutta niissä ei myöskään oo niin monta palikkaa rungossa.. jos ei noista liimasaumoista tykkää. ;)
 
No minä en ole koskaan tuollaista Ibanez artist mallia kokeillut, mutta hienon näköinen kitara se on. Ilmeisen hyvä taitaa olla? Ymaha SG 2000S malliin rakastuin tulisesti pikkujätkänä -80 luvulla, mutta se maksoi musafasulla uutena jotain +6000mk (eli oli helevetan kallis, kun samalla rahalla sai aidon Fender Stratocasterin;-). Löysin sitten jostain keravalta käytettynä Yamaha SG2000 kitaran, jota myyjä kehui että on Juha Björnisen vanha (minä tuumin, että lienee kulunut kun on ollut ammattimiehellä (en oieastikitaroista juuri mitään tajunnut) ja siinä oli koverrettu otelauta josta en pitänyt). Kymmenen vuotta myöhemmin ostin Gibson LesPaulin enkä juuri ajatustakaan uhrannut tuolle SG:le, mutta nyt kun tulivat uudelleen tuotantoon, niin olen niitä käynyt käpistelemässä ja kyllä se edelleen kelpaisi, vaikka ei ihan samalla tavalla saakaan sukkia pyörimään jalassa kuin ennen vanhaan ja aika paljonhan se on LesPaulin luonteinen soitin, mutta kuten sanoin niin on siinä ihan omaa fiilistä silti.
 
Minua ei liimasaumat haittaa kunhan kitara soi hyvin onhan tossa mun LesPaulissakin vähintään kolmeliimasaumaa (kansi on kahdesta palasta ja sekin on liimattu vielä runkoon ja sitten vielä kaulan liitokset on liimattu, mutta en tiedä onko podyssa vielä muita liimasaumoja ainakaan niitä ei silmällä erota) ja silti se soi mielestäni hyvin. En oikeastaan ole koskaan nähnyt huonosointista Gibson LesPaulia (olisi ihan kiinnostavaa joskus sekin ihme päästä testaamaan).
Jos se vaappuu ja vaakkuu, se on ankka.
VIPMetal
25.12.2011 20:21:33
 
 
Sampsuli: Juu elikkäs semmosta kyselisin, että onko nuo halvemmat Gibsonin les paulit ja fenderin telet ja stratot mistään kotosin? Olisi tarkoituksena hommata Gibsonin lespa tai fenderin tele/strato joka maksaa max. 700e käytettynä. Ja minkalainen "raskas" soundi niissä on, miltä niillä kuulostaa esim. metallican riffit? Neuvokaahan vähän kokemattomampaa?
 
Metallicaan voin suositella Gibsonia humbucker -mikkeineen. Oma Faded Studio Ebony ainakin tuntuu hyvältä käteen, ohut lakkaus ei aiheuta "hanskakäden" jumiutumista kaulaan. 60's kaula, ei-kevennetty runko ja vaniljan hajuinen valkokarvainen keissi parhaat ominaisuudet. =)
 
Tuota ei näköjään enää saa Toomanniltakaan laukulla:
 
http://www.thomann.de/fi/gibson_les_paul_studio_satin_eb_ch.htm
 
Sinänsä hassua, että hivenen kalliimmalla tuli alta vuosi sitten taloon kovan Made-in-Canada Gibson -laukun kanssa. Sen verran miinusta, että itse viilasin nauhojen päät kuntoon, kun alkoivat Suomen viime talvessa irvistämään. Tämä vaivaa toki kitaroita kaikissa hintaluokissa. Samalla pyöristin satulan reunat, niin nyt on erinomaisissa säädöissä kitara.
Kirja, kitara ja mies.
Mandarax
26.12.2011 16:44:19
Tuosta säikeen aloittajalle tiukka rokkikeppi sopivaan hintaan:
http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=590293&fb=1
 
BKP:n mikit mukana 720e hintaan, lähtee ne metallicat summuut melkeinpä itsestään..!
I don't care to belong to a club that accepts people like me as members. -Groucho Marx-
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)