Aihe: Deep Purple
1 2 3 4 5102 103 104 105 106167 168 169 170 171
The Rikza
09.12.2011 17:02:17
No? Millanen oli keikka?
"Get over it Roger, I'm Dead!" - Roger Watersin isä
Sick Planet
09.12.2011 17:11:07
 
 
Itsekkin halusaisin kuulla..
 
http://www.setlist.fm/setlist/deep- … eena-helsinki-finland-5bd12bac.html
 
Tuossa on settilistaa
The Rikza
09.12.2011 17:16:03
Ja onko kukaan ostanut Purplen kesällä taltioitua uutta DVDtä/Blu-Rayta Live at Montreux 2011? Helsingin Music Hunter näytti ainakin tuota myyvän.
"Get over it Roger, I'm Dead!" - Roger Watersin isä
h.e.k.a
09.12.2011 17:20:15
Mallaslahti: No? Millanen oli keikka?
 
Hieman väsähtänyt fiilis tuosta kyllä jäi, permannon istumapaikoilla tuli keikkaa tsekattua ja istuva yleisö ei välttämättä sitä parasta fiilistä bändiinkään tartuttanut. Pari kertaa aiemmin on tullut bändi jo nähtyä, eikä tuo sinfoniaorkan lisäys hirveästi sytyttänyt. Joissain kipaleissa saatiin dynamiikkaa sopivasti lisää, mutta monessa kohtaa orkesterisovitukset tuntuivat hieman väkisin väännetyltä. Illan parasta antia oli S. Morsen soolo-osuus, tosin viime kerran tasosta jäätiin tässäkin kohtaa...
"isi, katso, tuo yksi kitara on ihan rikki!" - 3v. tytär DLX-musicin kitaraosastolla kommentoi Jacksonin RR3:sta...
jazzmies
09.12.2011 20:04:01
h.e.k.a: Hieman väsähtänyt fiilis tuosta kyllä jäi, permannon istumapaikoilla tuli keikkaa tsekattua ja istuva yleisö ei välttämättä sitä parasta fiilistä bändiinkään tartuttanut. Pari kertaa aiemmin on tullut bändi jo nähtyä, eikä tuo sinfoniaorkan lisäys hirveästi sytyttänyt. Joissain kipaleissa saatiin dynamiikkaa sopivasti lisää, mutta monessa kohtaa orkesterisovitukset tuntuivat hieman väkisin väännetyltä. Illan parasta antia oli S. Morsen soolo-osuus, tosin viime kerran tasosta jäätiin tässäkin kohtaa...
 
Hyvä keikka, erinomainen settilista, loistava saundi permannolle, hyvä kippari sinfoniabändillä, orkesteriarrit eivät olleet korneja, orkesteri kuului tarpeeksi (missä opponoin ankarasti Hesarin kriitikkoa), Gillan tavoitti keski-C:n, Don Airey on hieno muusikko, bändillä oli kivaa, yleisö käyttäytyi ihmisiksi, 6 v lapseni diggasi isänsä kanssa, eli todella positiivinen yllätys Deep Purple 2011 + Frankfurt Neue Philharmonie.
Ei se absoluuttinen totuus ole, mutta lähes järjestelmällisesti olen oikeassa asian kuin asian todellisesta jamasta. - jazzmies 2011 -
Dinorocker
09.12.2011 20:14:54
jazzmies: Hyvä keikka, erinomainen settilista, loistava saundi permannolle, hyvä kippari sinfoniabändillä, orkesteriarrit eivät olleet korneja, orkesteri kuului tarpeeksi (missä opponoin ankarasti Hesarin kriitikkoa), Gillan tavoitti keski-C:n, Don Airey on hieno muusikko, bändillä oli kivaa, yleisö käyttäytyi ihmisiksi, 6 v lapseni diggasi isänsä kanssa, eli todella positiivinen yllätys Deep Purple 2011 + Frankfurt Neue Philharmonie.
 
Kiva kuulla. Mites Paice suoriutui?
Turbo!!!
jazzmies
09.12.2011 20:16:41
Dinorocker: Kiva kuulla. Mites Paice suoriutui?
 
Soitti omalla tyylillään ja aika huolellisesti, sillä tuollainen orkesteri ei anna anteeksi suuria epätarkkuuksia. Svengasi, filli ja "töks" niin kuin aina :)
Ei se absoluuttinen totuus ole, mutta lähes järjestelmällisesti olen oikeassa asian kuin asian todellisesta jamasta. - jazzmies 2011 -
Bronks
10.12.2011 04:16:16
 
 
h.e.k.a: No joo, olihan tuo ihan hyvää papparokkia jos semmoisesta tykkää...
 
Aivan sairaan hieno kommentti. Eli ei.
Don't take me serious, I'm just playing.
2randpo
10.12.2011 08:00:28
 
 
Bronks: Aivan sairaan hieno kommentti. Eli ei.
 
Joo osuva. Sihvolan Juhahan tuota "papparock"-termiä viljelee, ja siltä sen ekan kerran kuulin jo vuosia sitten.
jazzmies
10.12.2011 10:29:22
2randpo: Joo osuva. Sihvolan Juhahan tuota "papparock"-termiä viljelee, ja siltä sen ekan kerran kuulin jo vuosia sitten.
 
Hei, tämähän on siistiä, että kymmenen vuoden sisällä jää eläkkeelle kokonainen rock-sukupolvi sekä muusikoita että etenkin yleisöä. Areenalla oli tosi paljon 55-60-vuotiasta populaa, ensimmäisen polven heavy rock -diggaria, joille 1960/1970 taitteen brittirock on sitä "oikeaa" musiikkia. Nuorempaa polvea olikin sitten vaihtelevasti paikalla.
 
Ylipäätänsä olen onnellinen siitä, että Purple on vielä baanalla. Se on osoitus siitä, että rock-muusikkona toimiminen on ammatti, josta voidaan jäädä eläkkeelle motivoituneena ja hyvällä työmoraalilla. Heidän musisoinnistaan paistaa läpi ilo ja rakkaus musiikkiin, eivätkä he ole sortuneet sitten vuoden 1974 epäolennaisuuksiin tai turhaan pullisteluun. Ja se on mielestäni rock.
Ei se absoluuttinen totuus ole, mutta lähes järjestelmällisesti olen oikeassa asian kuin asian todellisesta jamasta. - jazzmies 2011 -
h.e.k.a
10.12.2011 12:02:06
jazzmies: Hei, tämähän on siistiä, että kymmenen vuoden sisällä jää eläkkeelle kokonainen rock-sukupolvi sekä muusikoita että etenkin yleisöä. Areenalla oli tosi paljon 55-60-vuotiasta populaa, ensimmäisen polven heavy rock -diggaria, joille 1960/1970 taitteen brittirock on sitä "oikeaa" musiikkia. Nuorempaa polvea olikin sitten vaihtelevasti paikalla.
 
Ylipäätänsä olen onnellinen siitä, että Purple on vielä baanalla. Se on osoitus siitä, että rock-muusikkona toimiminen on ammatti, josta voidaan jäädä eläkkeelle motivoituneena ja hyvällä työmoraalilla. Heidän musisoinnistaan paistaa läpi ilo ja rakkaus musiikkiin, eivätkä he ole sortuneet sitten vuoden 1974 epäolennaisuuksiin tai turhaan pullisteluun. Ja se on mielestäni rock.

 
Tämä on kyllä erittäin totta, ja keikan jälkitunnelmissa kavereiden kanssa pohdittiinkin tätä "eläkepommia" rockmusiikin kohdalla. Yritimme keksiä tältä vuosituhannelta bändejä, jotka olisivat päässeet samanlaiseen asemaan (tai edes lähelle) kuin 60-80-lukujen rockin suuret tai keskisuuret nimet, mutta eipä tullut yhtään mieleen. Nykyinen "kertakäyttöpoppi"-meininki musiikkiteollisuudessa ei helpota tilannetta yhtään vaikka tarjontaa (muualla kuin suurimmilla radio- ja televisiokanavilla) onkin. Tämä voikin olla yksi syy siihen, ettei yksittäisiä suuria nimiä enää nouse esiin kun rock-musiikin ystävien keskuudessa "fanitus" jakautuu tasaisemmin monelle bändille (ja radiossa soivat poppisartistit vetävät yhä suuremman osan nuorisosta mukanaan).
 
Se, että lasken Purplen keskiviikkoisen setin papparock-kategoriaan, ei vähennä kyseisen bändin kunnioitusta yhtään, samanlainen fiilis tuli muistaakseni jo '96 Skynyrdin kohdalla Puistobluesissa, vaikkakin tuolloin meininki oli pykälää kovempi. Joka tapauksessa suurien nimien eläköityessä tulee olemaan vaikeaa löytää hyviä uusia korvaavia yhtyeitä, joista saisi samanlaiset kiksit...
"isi, katso, tuo yksi kitara on ihan rikki!" - 3v. tytär DLX-musicin kitaraosastolla kommentoi Jacksonin RR3:sta...
Sick Planet
17.12.2011 17:32:13
 
 
Tulipa tuossa vanhoja purplen keikkoja kateltua, ja eiss, Blackmore on vaan mahdoton soittaja. En käsitä, kun esim tuota vuoden 69 keikkaa Tanskasta , missä vetävät vaan yhen kappaleen, katsoo niin huhhuh.
locoloco
17.12.2011 22:34:15
neuvone: Tulipa tuossa vanhoja purplen keikkoja kateltua, ja eiss, Blackmore on vaan mahdoton soittaja. En käsitä, kun esim tuota vuoden 69 keikkaa Tanskasta , missä vetävät vaan yhen kappaleen, katsoo niin huhhuh.
 
live in paris 70 on kanssa aikamoista menoa:)
http://www.youtube.com/watch?v=ZXgvxg8StnI
 
http://www.youtube.com/watch?v=IqSOtV-MLQw
butler
18.12.2011 10:21:42
Kyllä oli hyvä Purplen keikka. En jäänyt kaipaamaan kuin kahta asiaa ... Lordia ja Blackmorea. Tällöin keikka olisi ollut täydellinen. Morse on loistava kitaristi mutta aivan väärässä bändissä. Aireyltä vaan puuttuu se jokin mikä Lordilla on.
Gillan on ollut kokolailla karmeaa kuunneltavaa viimeisen 15 v aikana. Nyt miehellä homma toimi kohtalaisesti eli osui ns. hyvä päivä. Taitaa miehellä olla toisessa lonkassa jotain vikaa kun sen verran arastellen köpötteli. Tuolla kokoonpanolla pitäisi soittaa enemmän Morsen aikasia juttuja...niitä jäin kaipaamaan. Morse ei pysty Blackmorea korvaamaan
jazzmies
18.12.2011 12:43:22
butler: En jäänyt kaipaamaan kuin kahta asiaa ... Lordia ja Blackmorea.
---
Morse ei pysty Blackmorea korvaamaan

 
Morse on jo korvannut Blackmoren ja soittanut suurinpiiretein yhtä kauan Deep Purplessa kuin Richie Blackmore. Mielestäni Morse sopii kuin nenä päähän kromaattisine lähes-bebop-linjoineen Purplen konseptiin. Ja Don Aireiylla on yhtälailla linjoissaan pieni jazzin siemen, joten tarvittava osaaminen ja vähän ekstraakin löytyy hänen kassistaan. Paras mahdollinen "markkinoilta" löytynyt kokemus ja uusiutumisen siemen on tullut näiden vesseleiden mukana yhtyeeseen, jotta asia pysyy liikkeessä ja jätkät eivät vain tyydy kertailemaan jo tehtyä. Muutenhan Paice olisi antanut kenkää etenkin Morselle jo aikapäiviä sitten.
Ei se absoluuttinen totuus ole, mutta lähes järjestelmällisesti olen oikeassa asian kuin asian todellisesta jamasta. - jazzmies 2011 -
sirdickyj
18.12.2011 12:48:31
butler: Kyllä oli hyvä Purplen keikka. En jäänyt kaipaamaan kuin kahta asiaa ... Lordia ja Blackmorea. Tällöin keikka olisi ollut täydellinen. Morse on loistava kitaristi mutta aivan väärässä bändissä. Aireyltä vaan puuttuu se jokin mikä Lordilla on.
Gillan on ollut kokolailla karmeaa kuunneltavaa viimeisen 15 v aikana. Nyt miehellä homma toimi kohtalaisesti eli osui ns. hyvä päivä. Taitaa miehellä olla toisessa lonkassa jotain vikaa kun sen verran arastellen köpötteli. Tuolla kokoonpanolla pitäisi soittaa enemmän Morsen aikasia juttuja...niitä jäin kaipaamaan. Morse ei pysty Blackmorea korvaamaan

 
Osaatko oikeesti perustella että mikä on se ero Lordin ja Aireyn välillä, mitä jäit kaipaamaan?
 
Blackmoren kaipaamisen ymmärrän. Morse pystyy silti heittämällä korvaamaan Blackmoren, koska hän on oman juttunsa herra.
 
Sensijaan hän ei pysty olemaan Blackmore Blackmoren paikalla, eikä sitä yritäkään.
 
Morsen myötä toki bändistä hävisi se soundi, minkä Blackmoren leimallinen Stratohonotus siihen toi. Mut mitä sit?
 
Toihan vaan osoittaa että bändiin ajautuu aina uniikkeja soittajia kun jokainen on semmonen jota enemmän tai vähemmän ei "voi korvata" ja jotka muuttavat bändin soundia merkittävästi.
It's the singer, not the song.
sirdickyj
18.12.2011 12:50:08
jazzmies: Morse on jo korvannut Blackmoren ja soittanut suurinpiiretein yhtä kauan Deep Purplessa kuin Richie Blackmore. Mielestäni Morse sopii kuin nenä päähän kromaattisine lähes-bebop-linjoineen Purplen konseptiin. Ja Don Aireiylla on yhtälailla linjoissaan pieni jazzin siemen, joten tarvittava osaaminen ja vähän ekstraakin löytyy hänen kassistaan. Paras mahdollinen "markkinoilta" löytynyt kokemus ja uusiutumisen siemen on tullut näiden vesseleiden mukana yhtyeeseen, jotta asia pysyy liikkeessä ja jätkät eivät vain tyydy kertailemaan jo tehtyä. Muutenhan Paice olisi antanut kenkää etenkin Morselle jo aikapäiviä sitten.
 
Eikös Blackmore soittanut ekalla kierroksella 69-75? Ja sit 86-93?
 
Morse lie soittanut bändissä yhtäjaksoisesti sitten vuodesta 95 lähtien eli 16 vuotta.
It's the singer, not the song.
locoloco
18.12.2011 13:28:14
sirdickyj: Eikös Blackmore soittanut ekalla kierroksella 69-75? Ja sit 86-93?
 
Morse lie soittanut bändissä yhtäjaksoisesti sitten vuodesta 95 lähtien eli 16 vuotta.

 
Olen lukenut tässä tätä deep purplesta kertovaa kirjaa kun `purppuravuodet 67-02.Niin täytyy sanoa aika että aika Pomo vaikutelma tulee tosta blackmoresta. Muutenkin tossa kirjassa käy ilmi että aikamoista juonittelua ollut bändissä koko yhtyeen olemassaoloajan. èsim simperin ja evanssin savustaminen ulos bändistä , joka taas toi Gloverin ja gillanin bändiin(varmaan oikea ratkaisu). taas Gloverin savustaminen ulos bändistä ja gillanin lähtö, joka taas toi Hughesin ja Coverdalen bändiin.Kaikista näistä siiroista Blackmore ollut se joka tehnyt nämä siirrot.
mlehtinen
18.12.2011 14:08:26
Tuolla kokoonpanolla pitäisi soittaa enemmän Morsen aikasia juttuja...niitä jäin kaipaamaan. Morse ei pysty Blackmorea korvaamaan
 
Juurikin näin. Mitä enemmän nykykokoonpanolla soitetaan vanhoja biisejä sitä enemmän bändi kuulostaa Deep Purple cover-bändiltä (joskin loistavalta sellaiselta). Morsen aikaisista biiseistä kun saisi mainion keikan aikaiseksi ja sinne sekaan muutama vanha biisi täytteeksi.
"Can they do it? Fuck yeah, they're the E Street Band!"
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)