Aihe: Kosketinsoittimien muuntajat
1
teroyk
13.11.2011 17:47:09
Pitäisi löytää 13.8 V ja 1 A muuntaja Seiko DS-250:een. Pyöreässä liittimessä 4 kpl pinniä. Kaksi plussa ja kaksi miinusta. liittimenhän voin tarvittaessa vaihtaa. Mitä luuletta kestääko testata 13.8V ja 1.6 A muuntajaa, jossa vain yksi plus ja yksi miinus ja jakaa se molemmille plussille ja miinuksille?
 
Mistä muuten löytyy hyvin muuntajia? Tuntuu että monessa paikkaa on vain 9V, 12V ja 24V muuntajia.
Sami E
13.11.2011 22:16:17
teroyk:
Mistä muuten löytyy hyvin muuntajia? Tuntuu että monessa paikkaa on vain 9V, 12V ja 24V muuntajia.

 
http://www.spelektroniikka.fi/kuvat/80%20verkkolaitteita.pdf
Sami E
14.11.2011 13:56:25
Minusta tuo vaikuttaisi tavalliselta 1-puoleiselta, jossa + ja - jaettu
kahteen nastaan, kuten aloittaja ehdotti.
 
http://www.flickr.com/photos/joelbr … otos/joelbrave/5164255619/lightbox/
 
Harvemmin näkee syntikoissa 2-puoleista virtalähdettä ulkoisena.
Veikkaan että saat tuolla itse ehdottamallasi kytkennällä vähemmän tuhoa
aikaiseksi, kuin että jos virität jotenkin noihin nastoihin 2 x13.8V virtalähteen.
 
Paras olisi tietysti varmistaa laitteen sisältä, mitä sinne uskaltaa syöttää.
 
Jos tuo liitin on Minidin4, niin niitä löytyy kyllä elektroniikka-liikkeistä. tai vaikka
vanhasta Applen hiirestä tai S-video piuhasta.
maza
14.11.2011 14:16:54
 
 
Jos yleismittari pysyy hallussa, kantsii kokeilla mitata, että onko jotkut noista nastoista yhdessä vai ei. Jos plussat ovat yhdessä ja miinukset yhdessä, voi tosiaan olla, että kyseessä tosiaan on yksipuoleinen virtalähde ja silloin tuo esittämäsi poweri tosiaan käy.
teroyk
14.11.2011 14:37:23
maza: Jos yleismittari pysyy hallussa, kantsii kokeilla mitata, että onko jotkut noista nastoista yhdessä vai ei. Jos plussat ovat yhdessä ja miinukset yhdessä, voi tosiaan olla, että kyseessä tosiaan on yksipuoleinen virtalähde ja silloin tuo esittämäsi poweri tosiaan käy.
 
Yleismittari kyllä pysyy kädessä. Eli mittailempa soittimen liitintä, kun olen seuraavan kerran soittimen ääressä. Olisiko jotain muitakin tapoja siinä samalla varmistaa asiaa?
tonecab
14.11.2011 16:15:30
Kakspuolista virtalähdettä on sitäpaitsi hankala löytää, ainakaan järkevään hintaan. Olen pari kertaa joutunut tekemään itse, ei ole kovin kummoinen kytkentä mut oma hommansa siinä tietenkin on. . Eli varsinkaan kakspuolista virtalähdettä ei kannata hukata!
tonecab
14.11.2011 16:33:19
Yllättävän monissa laitteissa muuten ilmoitetaan sen haluavan vaihtovirtaa. Mun elektroniikka-ope selitti jutun niin, että monet valmistajat eivät luota ulkopuolisien virtalähteitten tasasuuntaukseen/regulointiin/suodatukseen, ja siitä syystä ne ovat sisäänrakennettuja itse laitteeseen. Näissä tapauksissa siis riittää halpa tarpeeksi tehokas vaihtovirtamuuntaja. Kannattaa muistaa myös että nämä ko. laitteet käyvät aivan yhtä hyvin tasasähkö muuntajalla, teoriassa ehkä jopa hieman paremminkin.
maza
14.11.2011 17:33:20 (muokattu 14.11.2011 17:35:38)
 
 
tonecab: Yllättävän monissa laitteissa muuten ilmoitetaan sen haluavan vaihtovirtaa. Mun elektroniikka-ope selitti jutun niin, että monet valmistajat eivät luota ulkopuolisien virtalähteitten tasasuuntaukseen/regulointiin/suodatukseen, ja siitä syystä ne ovat sisäänrakennettuja itse laitteeseen. Näissä tapauksissa siis riittää halpa tarpeeksi tehokas vaihtovirtamuuntaja. Kannattaa muistaa myös että nämä ko. laitteet käyvät aivan yhtä hyvin tasasähkö muuntajalla, teoriassa ehkä jopa hieman paremminkin.
 
Usein näin mutta ei läheskään aina. Esimerkiksi vaikka putkitoimiset pedaalit, joissa on sisällä toinen muuntaja, jolla nostetaan ulkoisen muuntajan antama esim. 12 volttia korkeammaksi.
 
Lisäksi jos laitteen perseessä lukee esim. 9 VAC, ei se todennäköisesti toimi kunnolla 9 VDC virtalähteellä. Tuo 9 volttia kun on tasasuunnattuna n. 12 volttia - sellaisella powerilla saattaakin sitten kyllä toimia.
 
Nykyvehkeissä tuntuis olevan enenevässä määrin sisäänrakennettuja (hakkuri)powereita - hyvä niin.
maza
14.11.2011 17:37:00
 
 
teroyk: Yleismittari kyllä pysyy kädessä. Eli mittailempa soittimen liitintä, kun olen seuraavan kerran soittimen ääressä. Olisiko jotain muitakin tapoja siinä samalla varmistaa asiaa?
 
Jos plussat ovat yhdessä ja miinukset samaten, on kyseessä varmasti yksipuoleinen virtalähde.
 
Jos sen sijaan jompi kumpi plussista on kiinni jommassa kummassa miinuksessa, vaatii kone varmasti kaksipuoleisen powerin.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)